Docent Valenčík, expert na důchody, o vládním plánu: Obyčejná krádež. Záplava lží, jaká tu ještě nebyla

Informace postupně prosakující na veřejnost z Fialovy vlády a jejího okolí natolik popudily docenta Radima Valenčíka, že si už nebere servítky a “reformu důchodů”, krerou mají plnou hubu jak ministři a ministerští poradci tak i zvolený prezident nazval krádeží maskovanou vodopádem lží. A vysvětluje proč.

Radim Valenčík
Radim Valenčík

Dnešní padesátníci by měli jít do důchodu v 66 letech. Čtyřicátníci mají mít nárok na důchod v 67 letech a lidé staří 34 let a méně by měli jít do penze v 68 letech. „Ještě nikdy v naší zemi tady nebyla tak intenzivní snaha zaskočit veřejnost a ještě nikdy nebyla veřejnost zaplavena takovým přívalem lží.“ Vysokoškolský pedagog, docent Radim Valenčík, který dlouhodobě navrhuje bezbolestný způsob penzijní reformy bouchnul do stolu. Při sledování nejrůznějších variant, která dává na stůl současná vláda, říká jediné: „Je to obyčejná krádež. To, že zlodějem je stát dočasně ovládaný diletanty, kteří mají za úkol zdevastovat naši zemi, na tom nic nemění. O krádeži není dovoleno hlasovat ani v Parlamentu. Ale hlavně, nejsou žádné důvody pro tuto krádež.“

Než se dostaneme k tomu, co dlouhodobě navrhujete, pojďme ke změnám, které lidé mohou očekávat rychle. Podle zákonné valorizace měl průměrně důchod od června stoupnout o zhruba 1500 korun. Podle vládního návrhu změny zákona, kterou by měla do března projednat Sněmovna, ale poroste v průměru jen o 750 korun. Pane docente, neznám nikoho, kdo by se penzijní reformou zabýval tak jako vy. Co na to říkáte?

Především vás chci uklidnit v tom, že zdaleka nejsem jediný, kdo dané problematice rozumí. A někteří mí kolegové významným aspektům této problematiky rozumí lépe než já. Vynikající rozbor problematiky penzijního systému dal například dlouholetý poradce odborů a senátora M. Štěcha Jaroslav Šulc na stránkách sdružení Kudy z krize, zde. Ale abych neuhýbal před opovědí na otázku. Tady vás neuklidním.

Je to něco, čemu se lidé zdráhají věřit. Uvedu to na konkrétním příkladu. Včera jsem měl setkání s přáteli v jedné hospůdce na Malvazinkách. Když jsem odcházel, oslovil mě muž od sousedního stolu, kterého jsem neznal, ale on mě ano. Uvedl stejný problém jako vy a dodal: „Vysvětluji kamarádům, co nás čeká, a oni mně nechtějí věřit. Řekněte jim, jak to je.“ Tak jsem uvedl stručně v číslech. Inflace je téměř 20 %. Pokud se týká spotřebního koše důchodů, tak může být i přes 20 %. To, co se navrhuje, je jen 50% valorizace snížení reálné hodnoty důchodů. To znamená, že reálně se důchody sníží téměř o desetinu! Přitom tato inflace je nákladová a nelze ji tak snadno zastavit, tj. o desetinu důchodů můžeme přijít několik let po sobě, a to při současném výrazném znehodnocování úspor. To si skutečně lidé nedokážou vůbec představit. Tak je dobré, že se o tom začínají bavit při různých příležitostech. Je to opodstatněné ještě z jednoho důvodu. Ještě nikdy v naší zemi tady nebyla tak intenzivní snaha zaskočit veřejnost a ještě nikdy nebyla veřejnost zaplavena takovým přívalem lží. Někdy se argumentuje současným poklesem reálných mezd. Dlouhodobě ovšem reálné mzdy rostou. Pokud by se penze valorizovaly podle pětiletého klouzavého průměru reálných mezd, byli by na tom důchodci ještě lépe.

Opozice se hodlá obrátit na ústavní právníky, jenže ministr práce Marian Jurečka tvrdí, že má právo parametry valorizace upravit. Je to pravda?

Co je podstatou průběžného penzijního systému? To, že prostřednictvím něj člověk investuje do svého budoucího příjmu. Je to plně hrazený poručnický statek typu pojištění, něco jako třeba havarijní pojištění. Jak bychom chápali to, že pojišťovna zruší platná pravidla, za kterých bylo pojištění uzavřeno, a bude vyplácet jen poloviční pojistky. Nazvali bychom to zlodějinou a obrátili se na soud. To, co chce udělat vláda, je totéž. Je to obyčejná krádež. To, že zlodějem je stát dočasně ovládaný diletanty, kteří mají za úkol zdevastovat naši zemi, na tom nic nemění. O krádeži není dovoleno hlasovat ani v Parlamentu. Ale hlavně, nejsou žádné důvody pro tuto krádež.

„Cítili jsme nutnost sáhnout do mechanismu (valorizace) i z hlediska nějaké obecné mezigenerační spravedlnosti, udržitelnosti do budoucna,“ řekl premiér Petr Fiala. Co k tomu říci?

To je jedna lež z toho přívalu lží, o kterém jsem mluvil. Ten člověk si to patrně ani neuvědomuje a neví, o čem mluví. Logika fungování průběžného penzijního systému s mezigenerační spravedlností a udržitelností systému vůbec nesouvisí! To, že v důsledku diletantské politiky vlády došlo k jednorázovému výkyvu v bilanci penzijního systému bylo zaviněno špatně nastavenými podmínkami předčasného odchodu do důchodu. Špatně nastavený systém selhal a začal působit přímo proti svému hlavnímu smyslu, proti motivaci lidí k dobrovolnému prodloužení výdělečné aktivity. Velké množství lidí si spočítalo, že z hlediska očekávané inflace se jim vyplatí odejít předčasně do důchodu a budou mít důchod vyšší. Této situaci šlo snadno zabránit. Byl to jen diletantismus, nebo destrukce penzijního systému byla součástí plánu na devastaci ekonomiky naší země?

To je zřejmě jedna z verzí, které už byly publikovány v souvislosti s penzijní reformou, o které se teď tak žhavě diskutuje. Co je tohle za nápad?

Tady jsme u jádra problému a dalších lží či „neznalosti“ toho, o co jde. Není sporu o tom, že reforma penzijního systému je nutná. Dokonce není ani sporu o tom, že je nutné udržet poměr mezi těmi, kteří do penzijního systému přispívají a kteří z něj čerpají, i když zde existují i alternativní názory. Podstata sporu o pojetí reformy penzijního systému je následující: Jít cestou administrativního, demotivujícího, povinného, paušálního (či administrativně modifikovaného paušálního) prodloužení doby odchodu do důchodu, nebo jít cestou dobrovolného, individuálního, motivovaného prodloužení doby výdělečného uplatnění těch, kteří mohou a chtějí se seberealizovat ve své profesi? Na tuto alternativu by se měla zaměřit pozornost. Normální lidé, mladí, středního věku i starší, by si neměli kvalifikovanou a reprezentativní rozpravu k dané alternativě nechat ukrást, protože jinak budou okradeni, a to nejen o prostředky, které již odvedli nebo budou odvádět na své důchody, ale hlavně a především o svoji budoucnost. Není pravda, že reforma penzijního systému musí bolet, jak např. uvedl P. Pavel. Lze jít cestou, která prodlouží plnohodnotný život člověka a naplní jej smyslem, kdy byť i postupné rozvolňování profesních aktivit dává člověku pocit uspokojení, vědomí toho, že je prospěšný druhým, umožňuje mu uchovat společenské kontakty.

V interním materiálu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka navrhuje, aby i po roce 2030 rostl důchodový věk postupně. S každým ročníkem o necelé dva měsíce. Je to přijatelné?

Tady se ministr Jurečka zpronevěřil sám sobě. Ještě v loni touto dobou se jednoznačně postavil na stranu individuálně motivovaného prodloužení doby odchodu do důchodu. Nyní podlehl tlaku a dělá, že na svůj vlastní názor zapomněl. Přitom tento tlak nepochází z naší země a jde proti naší zemi. Chybné je již samo časování. Kritická léta budou 2040–2060, kdy bude penzijní systém jednorázově vystaven největší demografické zátěži, viz výše zmíněný rozbor J. Šulce. Demografické vlny lze prognózovat velmi přesně.

Kritické období snadno překonáme, pokud alespoň částečně využijeme následující možnosti:
– Výchovu od nejranějšího věku k pojetí dráhy profesního uplatnění jako běhu na dlouhou trať.
– Systému vzdělání zaměřeného na rozvíjení a uchování schopnosti neustále si doplňovat kvalifikaci a využívat možnost nezbytného upgrade kvalifikace.
– Zdravotní péči zaměřenou na to, aby byl člověk co nejdéle a v co největší míře psychicky a fyzicky fit.
– Pěstování firemní kultury tak, aby vytvářela pozice pro uplatnění lidí ve vyšším věku a současně přínosné pro firmu.
– Podporu opatření, která umožňují člověku ve vyšším věku postupně rozvolňovat jeho profesní aktivity.
– Budování tvůrčích mezigeneračních týmů, v nichž starší lidé mohou nalézt plnohodnotné a efektivní uplatnění.
Využití výše uvedených možností je závislé na vytvoření potřebných motivací zabudovaných do penzijního systému. Výkonnost penzijního systému = jeho motivační účinek pro všechny výše uvedené subjekty. Administrativní, nucené prodloužení doby odchodu do penze vede ke zničení těchto motivací, a tím i zničení výkonnosti penzijního systému.

Rozhovor s docentem Radimem Valenčíkem vedly Parlamentní listy

 

4.3 8 hlasy
Hodnocení článku
17 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Pavel 1964
Pavel 1964
před 1 rokem

Snad tomu Valenčík rozumí lépe než covidu. Tam nás chtěl zavřít do izolace nejméně na dva roky.

Plebej
Plebej
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Pavel 1964

Pokud jste si jeho náhled na důch. systém přečetl, jistě doc. Valenčíkovi neupřete jeho nadhled, tvořivost a znalost tématiky. To je to, co u lidí rozhodujících o podobě systému tak palčivě schází. Problém je v tom, že jediné, co může doc. Valenčík dělat, je psát. Vládní moc totiž jeho promyšlené návrhy ignoruje, pokud jimi… Číst vice »

Pavel 1964
Pavel 1964
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Plebej

Stejně fundovaně se mohly jevit jeho každodenní záplavy čísel a vytváření paniky. Sice ho nepustili “k lizu”, ale jistě platí “kdo neví, že slouží, ten nejlépe slouží”. Vy jste se bál dva tři měsíce, on dva roky. Ale je fakt, že na rozdíl od Hampla sprostě nenadával a neobviňoval ty, co prohlédli.

cablik
cablik
před 1 rokem
Karel2002
Karel2002
před 1 rokem

Při úplně posledních volbách dosáhla koalice fantastického výsledku 58.32% odevzdaných hlasů. To jí opravňuje k bolestivým reformám. Kdy jindy než teď, kdy je tak populární? Důchodci jsou jediná sociální skupina, která koalici ve své většině nefandí, tak je logické, že první úder bude veden proti důchodcům. Kde má koalice brát peníze,… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Ještě jste zapomněl na „válečné uprchlíky” na to také nemají prachy tak okrádají důchodce jak se píše v článku. Ty volby byly fantasticky upravené a tak se děje co se děje.

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Volby nebyly upravené, to národ je upravený, zvláště ta mladší část.

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Václav Dvořák

Tak to je bohužel špatné i pro nás snad musí být ještě hůř aby se jim otevřeli oči. Nebo až nafasují kvér a maskáče a hurá na toho „zlého” Rusa.

vaclav
vaclav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Václav Dvořák

no jděte se také bodnout

Ludvik
Ludvik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Václav Dvořák

Napsat, že národ je upravený, je dle mne “nesmysl”. Národ, obecně jako takový, nemůže za hlupáky, blbce a zrádce, kteří mají stejnou národnost jako tisíce, statisíce a miliony jeho spoluobčanů, kteří se dříve či později s nimi “vypořádají”. Dříve, než si dotyční myslí…

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Ludvik
Ludvik
Ludvik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

„Hlupák najde vždy ještě většího hlupáka, který ho obdivuje.“

— Nicolas Boileau francouzský básník a kritik 1636 – 1711

vaclav
vaclav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Kájo jdi se vycpat

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 rokem

Představte si, co by se stalo, pokud by přežil tzv. Kalouskův důchodový “pilíř”, založený na dlouhodobém spoření. Pokud by jej už dříve nerozkradly nějaké práskané spořící fondy a paraziti na ně přicucnutí, při současné inflaci a zlodějských krocích pětikloaky a jejich přicmrndávačů by mohly mít konta, ukládaná třeba 15 let, najednou hodnotu o třetinu nižší s vyhlídkou,… Číst vice »

vera
vera
před 1 rokem

Su to saboteri, no.
Co ted?
Uz z ceskoslovenskych fondu zbyvaji jen lesy a lidi. Tak ted uz odprodavaji lidi.

Ludvik
Ludvik
před 1 rokem

Současné návrhy vlády mají s potřebnou důchodovou reformou, která by spolehlivě a dlouhodobě řešila zajištění občanů toho státu v důchodovém věku, málo společného. Zcela pomíjí, že “vše souvisí se vším”, a bez nutných reforem našich zahraničních vztahů, našeho hospodářství, školství, zdravotnictví, obchodu, atd., to zřejmě bude jen pouhé “plácnutí do vody”, které způsobí více… Číst vice »

vik
vik
před 1 rokem

Typické je i chování ministerského předsedy, který se v poslední době zbaběle vyhýbá kontaktům s veřejností, natož aby se pokusil obhajovat opatření své vlády. Zmohl se pouze na to, že si opatřil pancéřovaný automobil. Tak ubohou vládu naše republika ještě neměla.

Vendol
Vendol
před 1 rokem

Fialovci potřebují peníze na podporu a údržbu Ukrozmrdů, takže nás – občany ČR – budou dojit a pumpovat dál.