Inflace bez kontroly, životní úroveň Čechů razantně klesá

Už několik týdnů ve svých článcích píšu a také se veřejně vyjadřuji, že pokles reálné průměrné mzdy v Česku v souhrnu dvou let, 2022 a 2023, se bude pohybovat někde mezi 20 – 25%. Musím se omluvit všem, kdo mě brali vážně, neboť to je podstatně více.

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek

Za minulý rok dosáhl meziroční nárůst inflace 17,5%. Ale inflace je Českým statistickým úřadem (ČSÚ), který s čísly přímo čaruje, počítána z celého širokého spotřebního koše, kde jsou velmi podstatné, podstatné, méně podstatné i zcela nepodstatné položky. Dlouhodobě ale tvrdím, že význam pro posouzení růstu či poklesu životní úrovně obyvatel má, jakého růstu cen je dosahováno u zhruba 30 – 40 položek těch nejpodstatnějších potravin a nápojů.

Ostatní druhy zboží jsou sice podstatné, ale člověk se bez nich v zásadě obejde. Naopak se ale neobejde bez služeb, jako je nájemní bydlení.

ČSÚ s námi tak trochu hraje „betlém“, pokud nám předhazuje čísla růstu cen za celý spotřební koš, tedy včetně šroubováků, věšáků na prádlo či věšáků na šaty apod..

Podívejme se na tabulku, kterou sestavila pro své páteční (10.2.) vydání LN, abychom viděli problém v celé jeho šíři. Připomínám, že čísla jsou vzata z denního tisku, který je převzal z ČSÚ.

V následující tabulce je vidět meziroční nárůst spotřebitelských cen vybraných druhů zboží:

Přitom, jak také zveřejnil ČSÚ poměrně čerstvě, v souhrnu inflace potravin a nápojů dosáhla za rok 2022 116,7%. Inflace za leden oproti prosinci minulého roku vzrostla o 6%. Přitom se pochopitelně meziročně snižují objemy nákupů potravin (tržby v prosinci dokonce o více než desetinu), neboť působí cenová pružnost. Obávám se, že souhrnný pokles reálné průměrné mzdy v loňském a letošním roce bude tedy podstatně horší, nežli jsem očekával s ohledem na růst reálných mezd v minulém a v tomto roce.

Stát získává na daňových příjmech velké peníze s ohledem na razantní nárůsty cen, zejména potravin ad., a není schopen ochránit zájmy potřebných občanů např. snížením sazeb DPH u vybraných, nejexponovanějších druhů potravin a zboží.

Tu a tam se v médiích objevují velmi nepříznivé dílčí informace. Např. včera (12.2.2023) se v ČT objevilo, že zhruba 40% domácností zbývá z jejich celkového měsíčního příjmu, po odečtení nájmu a peněz vynaložených na potraviny a energie, pouhých 100 Kč na den… To je skutečně alarmující číslo. Tenčí se pochopitelně finanční rezervy lidí, takže do této skupiny finančně nejslabších občanů budou rychle propadat občané další.

Vláda se ovšem zabývá věcmi, které jsou z hlediska jejího zájmu a zájmu některých našich spojenců pro ni mnohem důležitější nežli je vývoj průměrných mezd v Česku. A tak jsme se dozvěděli, že k tomu, aby vláda pokryla díru ve veřejných financích, resp. na důchodovém účtu, rozhodla o posunutí hranice věku odchodu do důchodu. A dále.o pomalejší valorizaci důchodů.

Autor: Jiří Paroubek, zdroj: Vaše věc

4 4 hlasy
Hodnocení článku
5 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel2002
Karel2002
před 1 rokem

To všechno je pravda, ale prezidentské volby byly i referendem o vládě ODS-TOP09-STAN-Pirátů-Lidovců. A kandidát těchto stran Pavel si vedl mimořádně dobře, Získal téměř 3/5 hlasů. Ve volbách v říjnu 2021 dosáhla pravicové koalice pouze 2/5 hlasů českých voličů, nicméně díky 1000000 propadlých hlasů může až do této chvíle vládnout. Zčista jasna si teď… Číst vice »

vaclav
vaclav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

volby byly zjevně zmanipulovány

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  vaclav

Nemohly být, protože byly “papírové”. Takové se těžko falšují. Obyvatelé byly sice špatně informováni z médií o situaci v tuzemsku a zahraničí, navíc byly zastrašování možností trestného stíháni a vězení v případě odlišných názorů, nicméně to není v rozporu se zákony. Média jsou soukromá a mohou si říkat a psát, co chtějí, veřejnoprávní média jsou kontrolovány radami. A lidé jsou… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem

Všechno to je stvořené od globalistů skrz předražené energie pro zelený blábol chtěj lidi dostat do dluhů a poté je zachránit že jim vše vezmou.

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem

Ale pane Paroubku, snad nechcete po Stanjurovi, aby znal a věděl co jsou to procenta ? Pozorně se na něho podívejte. Do jeho působení v politice jsem si myslel, že nejblbější je Laudát. Tímto se tomu moulovi omlouvám. Samozřejmě nepočítám naše děvčata. Tam platí obráceně klasika od Šimka a Grosmana, Soutěž krásy, …že v plavkách… Číst vice »