Jaroslav Bašta: Neúprosný stereotyp dějin

Podíváme-li se na více než tisícileté české dějiny, musí nás zaujmout jeden osudový moment. Tím je střídání období míru a prosperity s krutými válkami, píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta

Čeká nás stejný osud? Na snímku vojenský hřbitov v Ypres, Belgie

Zhruba od 14. století lze vysledovat jednu zákonitost – čím déle trval čas bez válek, tím krutější a ničivější byl následný konflikt. Po více než sto letech vlády Lucemburků (Jana, Karla IV., Václava IV.) přišly husitské války, které (s přestávkami) trvaly přes 60 let (od Pražské defenestrace 1419 do Kutnohorského míru 1485). Během nich v Čechách zahynula asi třetina obyvatel.

Jaroslav Bašta: Zrada černého pěšce

Pak zase následovalo období míru a prosperity, které ukončila Třicetiletá válka (1618 – 1648), kdy země Koruny české přišly v důsledku války, hladomorů a epidemií o třetinu až polovinu populace. Vzpamatovávaly se z toho skoro sto let, kdy na nich ležela tíha bojů s Turky v tehdejších Uhrách a Rakousku. Na našem území se pak válčilo s Francií a Pruskem po roce 1740 téměř dvě desetiletí. Na počátku 19. století nás zasáhly války s Napoleonem a pak nastalo téměř stoleté období míru a všeobecného rozkvětu, včetně českého národního obrození. Skončilo to I. a posléze II. Světovou válkou, po nichž se svět zcela změnil.

Od roku 1945 uběhlo bezmála 80 let a přízrak další velké války nejen v Evropě se zvolna začíná zhmotňovat. Jeho příznaky jsou nejlépe vidět na počínání představitelů dnešní, militantní generace, kteří postupně získali vliv v médiích, politice, v akademických či kulturních institucích, a ovládli také Evropský parlament. Jsou fascinováni válkou natolik, až to připomíná abstinenční příznaky. Svou potřebu nepřítele vyřešili nenávistí vůči Rusům, jež našla svůj aktuální výraz v touze Evropanů zničit Rusko. A není jim proti mysli angažovat se v tom osobně.

Jejich vidění světa je černobílé, nekompromisní. Ty, kdo si myslí něco jiného než oni, považují za své osobní nepřátele, pohrdají jimi a označují je nejrůznějšími hanlivými názvy. Studená občanská válka, která vypukla v USA v roce 2016 po zvolení Donalda Trumpa, se už přestěhovala k nám. Bojechtivá mladá generace vyhrála již třetí volby a nic nebrání tomu, aby dosáhla svého cíle. Stojí proti ní jen míroví štváči. Jejich argumentům odmítají naslouchat. Do svého čela si zvolili generála, který už je upozornil, že na obzoru je ještě jedna válka – s Čínou. Ta začne hned poté, až Západ porazí a rozparceluje Rusko.

S ohledem na české dějinné zkušenosti při pohledu do blízké budoucnosti zůstává nezodpovězeno několik otázek, které přinesly výsledky voleb. Třeba jak dlouho bude válka trvat? Zda naše území zasáhne přímo nebo nepřímo? Kolik našich občanů v ní zahyne? Dostane mladá generace šanci se z toho, co ji čeká, poučit?

Autor: Jaroslav Bašta, poslanec SPD, zdroj: prvnizpravy.cz

4.2 5 hlasy
Hodnocení článku
21 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
spartak
spartak
před 1 rokem

Český král(husitský) Jiřík z Poděbrad dokázal ,že i v Čechách lze provádět dobrou politiku. President Masaryk pokračoval v díle Jiříka ,ale plnohodnotnou mírovou politiku Československa vytvořila Národní fronta po roce 1945 a 40let budování Československa bohužel přerušila chamtivost po roce 1989 a zánik republiky Masaryka a Štefánika.

reproduktor
reproduktor
před 1 rokem
Odpověď uživateli  spartak

Jirka z Podebrad byl zřejmě svhopny vyjednavac a kral. Masaryk byl schopny v převlečení a lhář. Komunisté meli světlé chvilky, ale okradanim občanů – pridelovy system na vše ve státě, který byl nejmene poznamwnany valkou -1953 peněžní měna včetně dluhopisu a životních pojistek, znárodnění a neinvestovani do rekonstrukci fabrik i měst, vyroba na sklad a diky velké armade… Číst vice »

reproduktor
reproduktor
před 1 rokem

Král, který je velice opomijený, ale udelal v Českém království pořádek byl Matyáš Korvín. Zaslouží si uctu a větší pozornost v České historii. On rozhodl vojenskou silou o ukončení řádění husitů v Čechách. Uměl latinsky, nemecky, chorvatsky i česky. Opěvovat husity a pozdější legionáře v Rusku lze nazvat hloupostí. General Petr Pavel zveřejnil svuj inteligencni koeficient IQ 107.… Číst vice »

skeptik
skeptik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  reproduktor

Zajímavý názor. A jak vysvětlíte, že komunisti uměli hospodařit lépe, než polistopadoví kapitalisti?

reproduktor
reproduktor
před 1 rokem
Odpověď uživateli  skeptik

Jo jo, diky za názor a vsem za znaménko -, komunisté meli některé zakony a ideu žití propracovanou. Možná stacilo výdržet ještě 20 let a ten Zapad by se slozil, ale kdo ví. Nejlépe hospodaří má zena, z me bídné mzdy dělá zazraky. Nejhůře hospodaří s moji mzdou ČNB, okrádá mě každý měsíc.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem
Odpověď uživateli  reproduktor

No husitském hnutí je kromě jiného kladné v tom, že nešlo o obohacování aktérů kromě pražských husitů, kteří ovšem dostali na rpdel od slepého Žižky v bitvě u Malešova. Němci v neoficiální soutěži o největší osobnost dějin hlasovali 80% pro Hitlera(ofic.vyhrál Marx). Hrdinou Anglie je lapka a zloděj Robin Hood, Na Slovensku Jánošík a dal na východ Nikola… Číst vice »

reproduktor
reproduktor
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Naprosto souhlasim, po Karlu IV si českou uctu a obdiv si zaslouží Zikmund Lucemburský, Josef Václav Radecký z Radče, Emil Dominik Josef Hácha, Karel Kuttelwascher a Josef František, Karel Klapálek, Karel Kryl. Husité byla banda loupežniku a vrahů. Obdivovat podobné lidi je asocialni úchylka.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem
Odpověď uživateli  reproduktor

Já to neřek a nikde neslyšel. Mícháte jablka s hruškama . P. S. chybí vám tam Mašín otec, gen. Svoboda, Moravec…

reproduktor
reproduktor
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Chtěl jsi vyjmenovat nejvýznamnější osobnosti z historie az po současnost. Ano, Kryl nezije 28 let, ale od té doby se další adept nenasel. Vrahy typu Masin si strč víš kam.

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 1 rokem
Odpověď uživateli  reproduktor

Byla řeč o otci Mašínovi a ne o synech-loupeživých vrazích.

reproduktor
reproduktor
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Václav Dvořák

Ano, ma chyba a omlouvam se statecnym pánům důstojníkům Mašínovi, Moravkovi a Balabánovi.

Plebej
Plebej
před 1 rokem
Odpověď uživateli  reproduktor

Bylo by dobré se i dovědět, koho jste reproduktorem?

reproduktor
reproduktor
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Plebej

Koho? Svůj. Nejsem hodnoceny zrovna nejlepe v diskuzich, ale na nic si nehraji a svuj nazor rád predam dal ke vzdělání. Znal jsi Matyáše ykorvina z dějepisu? Mnoho Čechů nevi ani kdo to byl.

Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  reproduktor

Jseš hlásná trouba (ale i tak stejně trouba) většinou publikovaných názorů grázla Krystlíka a také lesklého Péti.
Sudete……………partai
Neumím německou gramatiku.
Poloněmecký ksindl.

reproduktor
reproduktor
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Lubez

Bohuzel pro tvé okoli toho neumis vice, ale nejsi v tom sam. Cesky se tomu říká pohraničí republiky. Krystlik má obcas pravdu na rozdil od tebe. Peťu neznam, ale jestli je lesklý, tak společně navštěvujete “Modrou ústřici” každý pátek. Pro vachav: Slovo otravovat vyjadřuje určitý stav. Můžeš to prosím upřesnit? Pamatuj… Číst vice »

vachav
vachav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  reproduktor

Samozřejmě máte právo na názor.Jenže už na NR otravujete svými “názory” dost dlouho.Zkuste to na BL-Čulík bude jistě šťasten!

Plebej
Plebej
před 1 rokem

S autorem, p. Baštou, v jeho náhledu na nebezpečí militarizace záp. společnosti souhlasím. Ano, militarizace vědomí lidu obecného je cílenou přípravou na válku, nikoliv na mírové soužití a sdílenou prosperitu zemí v euro-asijském prostoru. Ovšem v kontextu s jím (jinak výstižně) napsanou větou, a sice “… Svou potřebu nepřítele vyřešili nenávistí vůči Rusům, jež našla svůj aktuální… Číst vice »

tomaskova
tomaskova
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Plebej

Z vašeho komentáře pan Bašta nejspíše mít radost nebude. Když jsem se na totéž dotazovala já, tak mi bylo řečeno, že to bere jako svobodnou volbu každého státu a prý “kdo chce kam…” Tak nevím, měl hlasovat pro vstup Švédska do Nato, nebo kdo chce kam?

Plebej
Plebej
před 1 rokem
Odpověď uživateli  tomaskova

Pokud p. Bašta (či jeho obhájci) tvrdí, že ctí svobodu Švédů či Finů, nevidím sebemenšího důvodu k tomu, bych jej kritizoval. Je to švédské/finské svrchované/”svrchované”? rozhodnutí (uvozuji proto, že jsem nezaslechl, že by ve Švédsku či Finsku k otázce členství v NATO uspořádali referendum). Ovšem i p. Bašta jistě dokáže posoudit, jak se ono “svrchované” rozhodnutí promítne do bezpečnostní… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Plebej
Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Plebej

Ano, my také máme svrchované rozhodnutí.
To myslíte vážně?

cablik
cablik
před 1 rokem

Tak jo pane Bašta já vám to napíšu zcela otevřeně být ten nenáviděný socialismus tak by tohle nebylo. Západ nemá zdroje a nechce je kupovat chtějí je ukrást Rusku jak je jejich zvykem. Pokud něco začnou bude s nimi konec.