Nepřítel kam se podíváš…

Původně jsem chtěl Američany ještě víc proprat. Být na ně naštvaný, vynadat jim, vysmát se našim politikům, kteří se paktují s největšími teroristy, kteří na ně vůbec neberou žádný ohled. Chtěl jsem Fialovi připomenout, jak vypadaly poslední dny afghánské vlády a jak se prchalo na podvozcích letadel… Ale pak mi došlo, že to nejsou jen Američané.

Daniel Sterzik-Vidlák
Daniel Sterzik-Vidlák

Myslím, že nikomu neunikla informace o článku amerického novináře Seymoura Hersche, který přišel s tvrzením, že Nordstrýmy odpálili Američané za vydatné pomoci Norska. Seymour Hersch není žádné novinářské ořezávátko, navíc je to už velmi starý pán, kterému už nikdo nemá co udělat. Brzy se už bude zpovídat před Pánembohem, takže si může dovolit říct na plnou hubu dezinformaci, za kterou by tady na nás posílali policajty a vyhrožovali prokurátorem.

Není divu že u nás zavládlo významné mlčení, média se o této věci, která pokud se potvrdí, tak má potenciál shodit americkou vládu, raději ani moc nezmiňovala. Vzniklo pár suchých článků, které vesměs upozorňovaly na to, že se americký novinář nejspíš mýlí a určitě nebude schopen svá tvrzení doložit.

Řekněme, že je to pravda. Řekněme, že Američané byli ti, kteří proti Nordstrýmům vystupovali a dělali politicky všechno pro to, aby se nic takového nestavělo. Američané několikrát řekli, že v případě konfliktu s Ruskem, Nordstrým „ukončí“. Američanům poděkoval bývalý polský ministr zahraničí Sikorski a spousta dalších prostořekých a bojovných východoevropských politiků. Američané z odpálení Nordstrýmů nejvíc profitovali a jejich zničením torpédovalo německé snahy o zastavení války, protože plyn tak jako tak už neměl kudy přijít. Když něco kváká jako kachna, chodí to jako kachna a vypadá to jako kachna, tak to nejspíš bude kachna.

Řekněme, že je to pravda a náš transatlantický spojenec se ve jménu svých zájmů dopustil teroristického útoku na jedné z nejvýznamnějších kritických infrastruktur v Evropě a zcela bezotyšně poškodil své partnery. Já vím, velmoc nemá přátele, jen zájmy, ale tohle je silné kafe, které bylo v našich kruzích hojně propírané. Jsou Američané naši přátelé a spojenci, nebo jsou stejní nepřátelé, jako Rusové? Možná dokonce větší, protože Rusové by s chutí dál posílali plyn, inkasovali dolary a obsazovali osamocenou bezmocnou Ukrajinu. V tomto ohledu by Putin byl naprosto pragmatický a vůbec by mu nevadilo, kdyby Němci hlasitě mluvili o ruské agresi, ale potichu by platili za dohodnuté dodávky. Američané byli ti, kteří zařídili, že veškeré výzvy o míru se staly zbytečnými a začalo být zbytečné mluvit o vyjednávání s Ruskem o plyn. Američané zařídili, aby se vysoké ceny energií staly trvalou a téměř nevratnou záležitostí. Američané zařídili, že jsme díky inflaci přišli o čtvrtinu úspor, které vzápětí zahučely ve víru války.

Původně jsem chtěl Američany ještě víc proprat. Být na ně naštvaný, vynadat jim, vysmát se našim politikům, kteří se paktují s největšími teroristy, kteří na ně vůbec neberou žádný ohled. Chtěl jsem Fialovi připomenout, jak vypadaly poslední dny afghánské vlády a jak se prchalo na podvozcích letadel… Ale pak mi došlo, že to nejsou jen Američané.

Vždyť my máme nepřátele, kam se podíváme.

Rusové vzdali jakoukoliv snahu se s EU dohodnout. A jestli na Ukrajinu dorazí Leopardy, tak to bude definitivní konec vztahů s Německem, protože jestli něco nažene Rusy pod Putinova křídla, tak jsou to německé tanky proti Rusku.

Turecko má klíče od arabské migrace. Erdogan se netají svým přezíravým postojem k EU a nechává si za zdrženlivost královsky platit. Němečtí a rakouští záchranáři sice pomáhají v regionech zasažených zemětřesením, ale před místními je musí chránit armáda.

Afrika se odvrací od Evropy… mise v Mali je toho nejlepším důkazem. Francouzský vliv končí, nastává vliv ruský a po bílých sáhibech zůstává jen pachuť a zdvižený prostředníček směrem k Evropě.

Arméni nás nenávidí, protože jsme jim proti Azerbajdžánu nijak nepomohli.

Izraelci úplně klidně mluví o tom, jak Boris Johnson zazdil jednání o míru mezi Ruskem a Ukrajinou. Také to nevypadá, že by si z nás něco dělali.

Poláci se tetelí blahem, že jejich spojenec odpálil trubky jinému spojenci. Norové se na tom bez problémů podíleli.

Britové odešli z EU a vrátili se ke své tisícileté politice rozesírání kontinentu.

Vždyť my už jsme obklopeni samými nepřáteli. Všude. Některé už máme i uvnitř. Na summitech se sice tleská Zelenskému a předstírá se jednota, ale nic takového už neexistuje. Orbán se klidně postaví doprostřed a když jde Zelenský kolem, tak si utře nos. Scholz se postaví za Rumuna… Fialu strčili do kouta, protože užitečný idiot patří přesně tam.

Jako kdyby henta EU byla vybudována přesně pro tohle a všichni to věděli. Projekt na jednu velkou válku… aby to vypadalo jako pro lidi, ale nakonec to bude pro kanóny, tanky a rakety. Plná spíž určená k vydrancování a pak odhození.

Američané nám vyslali jasný signál – žádné trubky už nebudete potřebovat. Nemáte žádnou budoucnost. Jste tu od toho, abyste ještě chvíli drželi předpolí, abyste zaplatili tuhle válku a pak už to bude jedno. Už jsme jim dobří jen pro krátkodobé cíle. Krátkodobě se napakují na plynu, co nám prodají a pak… jako kdyby věděli, že už stejně žádnou dlouhodobou budoucnost nemáme.

Dobrý paradox, co? Furt se tu mlelo o míru. EU dokonce dostala i nobelovku. Jsme tu prý ti hodní. Ti, kteří pracují na dobrých vztazích, kteří mají odpovědnost za svět… A na konci toho všeho je válečné štváčství a zjištění, že kolem EU už jsou jen nepřátelské entity. I ty, které ještě nedávno byly spojenecké.

Ale hlavně, že zachraňujeme klima pomocí emisních povolenek.

 

Autor: Daniel Sterzik – Vidlák, zdroj: Litterate

5 6 hlasy
Hodnocení článku
15 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Hokarc
Hokarc
před 1 rokem

Ti, kteří na nás hospodaří, prostě umí hledat blbečky. Z těch potom udělají nedotknutelnou elitu a je dokonáno.

cablik
cablik
před 1 rokem

No jo s EU jednat je pro Rusy ztráta času oni jsou jen slouhové USA. Podle USA nemáme budoucnost tak se tomu musí Evropa vzepřít. Jinak si v EU schválili nulové emise na automobily v roce 2035 co to znamená to nemusím vysvětlovat.

reproduktor
reproduktor
před 1 rokem

Že by se Wagnerovci presunuli jinam? Seznamu.cz nevěřím ani slovo dezinformační a konspirační web placený statem. Nevím. Co je zajímavé pro pruplav Suezem, že Rusko ma smlouvu na vybudování zakladny v Súdánu na 25 + 10 let.

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem reproduktor
VlastimilCech
VlastimilCech
před 1 rokem

Odpálením toho potrubí vznikl příklad. Prý “exempla trahunt”. Tož se asi nebudeme tuze divit, když zničehož nic kdosi neznámý přeruší na pár místech třeba podmořské kabely. Když může jeden, může i druhý a třetí..a čtvrtý. To jste chtěli? Nevím jestli je to možné-teda přerušit ty kabely- nějak tak, aby na tom nezůstal… Číst vice »

Georg
Georg
před 1 rokem

Vidlák píše, Rusové vzdali jakoukoliv snahu se s EU dohodnout. Jistě a proč to vzdali, ne jen, že byli zklamáni, že je nikdo “ani” v Evropě neposlouchal. Neposlouchal jejich oprávněné bezpečnostní obavy, před stále se rozšiřujícím NATEM. Přestali věřit západu včele s USA. Poslední kapkou bylo přiznání Merklové, že západ od r.2014 myslel vážně… Číst vice »

Ludvik
Ludvik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Georg

Návrhy na řešení bezpečnostní situace v Evropě, které zůstaly ze strany adresátů v podstatě bez odpovědi, předložilo Rusko USA a organizaci NATO v prosinci 2021.
EU tehdy ani dnes nebyla a není není účastníkem jednání…

jbskalensky
jbskalensky
před 1 rokem

Pochmurná a hodně pravdivá analýza. Včetně poznámky o některých nepřátelích uvnitř EU. Současná situace ČR velmi silně evokuje situaci ČSR před vznikem Protektorátu za druhé světové války. Až jde mráz po zádech. Kdo z našich sousedů si nás doopravdy váží, může vážit? Proč a za co? S útrpným úšklebkem nás trpí. Zatím. S válečným nadšením “kadeta Bieglera”… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem jbskalensky
kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem

Putin stahuje z Ukrajiny 50 tisíc Vágnerovců kvůli mocenským neshodám s velitelem Prigožinem. Vágneři prÿ byli páteří ruské armády. Jak je možné, že Prigožina si pozval do Kyjeva Zelenskyj, který mu tam vyčinil, že ohrožuje celistvost Ukrajiny. A teď babo raď…!

Ludvik
Ludvik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Pokud by byli Vágnerovci páteří ruské armády, to by byla ruská armáda a ruský stát na tom hodně špatně. Svůj “úkol” zřejmě ale splnili…

standa
standa
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Pokud Wagnerovci udělali svoji práci, tak je Putin bude potřebovat v Africe a Sýrii. Takže stažení, pokud je to pravda, je jen pro přeřazení na jinou kolej. Francie che zlobit v Africe a tak tam Wagnerovci jsou potřební, budou si tam vydělávat v teple.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem
Odpověď uživateli  standa

Vágnerovci jsou žoldnéři v pravém slova smyslu. Téměř všichni mají elitní výcvik. Spoléhat na ně bude těžké. Takoví jdou za prachama a důvěryhodní nebudou. Kdo dá víc…

tomaskova
tomaskova
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Neříká se, podle sebe-soudím tebe?

unkas
unkas
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

kecy v kleci. Úmyslná dezinformace, nic víc.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem
Odpověď uživateli  unkas

Přečtěte si to na Seznamu.cz a ten nelže…!

unkas
unkas
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

vtip roku!