Roček: Důležitá připomínka o Krymu aneb anti – dezinformace

Tsunami žvástů o militantním zlu Ruska na Krymu nemá s realitou nic společného. Přijměte prosím připomenutí v napravování tzv. západních žvástů. O krymské realitě se objektivně psalo např. již i v roce 1996, připomíná publicista František Roček.

František Roček
František Roček

Poloostrov Krym na satelitním snímku 

Respektovaný vědec Samuel P. Huntington v knize „Střet civilizací“ (Boj kultur a proměna světového řádu) vydané v roce 1996, a v Čechách v roce 2001 v Rybka Publisher, na str. 194 píše to, co česká fialová vláda a prezidiální postgenerál Petr zvaný též Pavel, se snaží ve své politické primitivitě neslyšet a nečíst:

„… pravděpodobnější možností je to, že se Ukrajina rozdělí podle civilizační zlomové linie a vzniknou tak dvě samostatné entity, přičemž východní splyne s Ruskem. Možnost rozdělení Ukrajiny poprvé vyvstala v souvislosti s Krymem.

Obyvatelstvo poloostrova ze 70 procent ruské národnosti, v referendu uspořádaném v prosinci 1991 výrazně podpořilo vyhlášení nezávislosti Ukrajiny. V květnu 1992 pak krymský parlament hlasoval pro vyhlášení nezávislosti na Ukrajině, avšak pod ukrajinským nátlakem výsledek hlasování odvolal. Nicméně ruská duma hlasovala pro to zrušit rozhodnutí z roku 1954, jímž se Krym připojil k Ukrajině. V lednu 1994 zvolili obyvatelé Krymu prezidenta, součástí jehož programu bylo „sjednocení s Ruskem“. To vedlo některé lidi k otázce: „Stane se Krym dalším Náhorním Karabachem nebo Abcházií?“ Odpovědí bylo rozhodné „Ne!“, když krymský prezident od svého plánu uspořádat referendum o nezávislosti ustoupil a namísto toho začal vyjednávat s kyjevskou vládou.

Situace se znovu zkomplikovala v květnu 1994, kdy krymský parlament po hlasování obnovil ústavu z roku 1992, která z Krymu činila prakticky nezávislou zemi. Nicméně eskalaci problému až v násilný konflikt opět zabránila zdrženlivost ruských i ukrajinských politiků. Krymské snahy o nezávislost byly vzápětí podkopány, když byly o pouhé dva měsíce později ukrajinským prezidentem zvolen prorusky orientovaný Kučma.

Zmíněné prezidentské volby však opět vynesly na světlo možnost, že by se od Ukrajiny odtrhla její západní část, neboť východní se stále přibližovala k Rusku. Někteří Rusové by toto odtržení patrně přivítali… Samotná … západně orientovaná Ukrajina by však byla životaschopná jen za předpokladu, že by se jí dostalo silné a účinné podpory ze Západu. A tato podpora je zase možná jen tehdy, kdyby se zhoršily vztahy mezi Západem a Ruskem do takové míry, že se budou blížit vztahům z doby studené války…“ (s.194-195)

Podle Huntingtona jde o druhý ze tří scénářů možného vývoje na Ukrajině. První scénář je  vlastně o ničem, spíše je úvahou o tom, co bude dál, a třetí je velmi krátký o klidném vývoji celistvé Ukrajiny, jenom jako křoví keců o 9 řádcích.

Z toho je patrné, že Huntington počítal s rozpadem Ukrajiny, ale nemohl si dovolit napsat to přímo…
 
Autor: František Roček, zdroj: prvnizpravy.cz

3.6 5 hlasy
Hodnocení článku
6 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 1 rokem

„Proto si pěstují Rusko.“ Gustáv Murín na to jde zhurta. Ukrajina nedopadne dobře
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Proto-si-pestuji-Rusko-Gustav-Murin-na-to-jde-zhurta-Ukrajina-nedopadne-dobre-729402

Nejen válka a UFO: Istanbulská úmluva k nám právě teď leze oknem. Dokonalá příležitost pro podvolení? Další vlna kriminalizace “zpátečnických” názorů. Zase výhrůžky. Pro destrukci civilizace udělá Brusel cokoli. Jsme na řadě
https://protiproud.info/politika/7017-nejen-valka-a-ufo-istanbulska-umluva-k-nam-prave-ted-leze-oknem-dokonala-prilezitost-pro-podvoleni-dalsi-vlna-kriminalizace-zpatecnickych-nazoru-zase-vyhruzky-pro-destrukci-civilizace-udela-brusel-cokoli-jsme-na-rade.htm

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Jedenadvacátý únor: Na ruské západní hranici promluví Biden. Tentýž den mu odpoví Vladimír Putin v parlamentu. Dojde k faktickému vyhlášení války USA (tzv. NATO) Rusku? Proto tam za svým pánem jede i Fiala? Něco se stane
https://protiproud.info/politika/7015-jedenadvacaty-unor-na-ruske-zapadni-hranici-promluvi-biden-tentyz-den-mu-odpovi-vladimir-putin-v-parlamentu-dojde-k-faktickemu-vyhlaseni-valky-usa-tzv-nato-rusku-proto-tam-za-svym-panem-jede-i-fiala-neco-se-stane.htm

Primak
Primak
před 1 rokem

Ta autonomie Krymu a Sevastopolu je vždy v západních médiích šikovně zamlčena. A to připojení k Rusku je prezentováno jako násilné. I když někdo zmíní referendum, jistě, jistě, ale pod bodáky ruských vojáků. Tím je to západním blbečkům osvětleno, je to pro ně jasný případ anexe. Totálně zamlčeno jest připravovaná námořní základna americké Navy (co… Číst vice »

Primak
Primak
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Primak

V ruské wikipedii (kým asi zpravované?) https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%80%D1%8B%D0%BC: -12. února 1991 – podle výsledků celokrymského referenda, které bojkotovali[41] Krymští Tataři vracející se na poloostrov z míst deportací (konalo se 20. ledna 1991), byla oblast Krymu přeměněna na tzv. Krymská ASSR jako součást Ukrajinské SSR; v roce 1992 byla autonomie přejmenována na Krymskou republiku a v roce 1994 na… Číst vice »

Primak
Primak
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Primak

V anglické Wiki (žádné další jazyky jako obvykle) https://en.wikipedia.org/wiki/Crimea : V roce 2014 byl Krym v Kyjevě svědkem intenzivních demonstrací[30] proti odstranění k Rusku nakloněného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Protesty vyvrcholily obsazením strategických bodů na Krymu ruskými silami[31] a Ruskem organizovaná Krymská republika vyhlásila nezávislost na Ukrajině po nezákonném a mezinárodně neuznaném referendu podporujícím znovusjednocení.[32]… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem

Ani se těm lidem nedivím že se trhli od fašistického režimu který pronásledoval lidi Ruské národnost. Bohužel ti co mají plné huby demokracie a lidských práv referendum nerespektují. Rusové si nemohou dovolit nechat vedle sebe ani kus fašistického státu.