Bruselské ropné fiasko “EU Premium” bude stát Česko 20 miliard korun ročně! Fialová vláda se z toho raduje a dál škube důchodce, aby naplnila děravou státní kasu!

Guvernér Floridy Ron DeSantis včera na CNN rázně pojmenoval příčinu současné krize, když obvinil banky, že nyní kolabují, protože jejich vedení se více zajímá o diversitu, rovnost, inkluzi, (DEI), a politiku, než o bankéřství.

Michael Svatoš
Michael Svatoš

Guvernér Floridy Ron DeSantis včera na CNN rázně pojmenoval příčinu současné krize, když obvinil banky, že nyní kolabují, protože jejich vedení se více zajímá o diversitu, rovnost, inkluzi, (DEI), a politiku, než o bankéřství.

De Santis tím narážel na letité vychloubání zkrachovalé banky SVB, která zdůrazňovala, že se řídí politikou DEI, a proto má v představenstvu 1 LGBTQ, 1 Černocha, 2 Veterány, 45% žen, a celkem 95% členů správní rady jsou tzv. nezávislí, (členové neziskovek). Na CNN tak dokonce zaznělo, že ač nikdo neříká, že 12 bílých mužů by se podobného chaosu jaký panoval v bance SVB vyvarovalo, tak vedení banky mohlo být rozptýleno plněním požadavků na rozmanitost, (DEI). Zdá se tak být stále jasnější, že víc a víc politiků v USA už chápe, že politika tzv. inkluzí provozovaná různými “dobrosery” ruinuje celý západní svět.

V Česku je tomu bohužel naopak. Česká vláda je složená z absolutních ekonomických diletantů, kteří jsou tak naivní, že se radují, že se jim letos ve spolupráci s Eurokraty podařilo zlikvidovat tzv. asijskou přirážku na barel ropy!

Tzv. Asian premium, zajišťovala nepřetržitě skoro 50 let celé Evropě slevu několika dolarů na každý barel ropy, který dovezla. Pro Evropu představovala tato asijská přirážka OPEC neuvěřitelnou ekonomickou výhodu – 20% rozdíl v ceně nakupované ropy. Pro představu – jen samotné Česko dováží asi 160 tisíc barelů ropy denně. Při ceně 80 dolarů za barel, představovala Asian premium pro české hospodářství i občany roční zisk skoro 1 miliardu dolarů, (20 miliard korun, 2 000 CZK na každého Čecha). Tento obrovský zisk z rozdílu ceny barelu ropy pro Evropu a Asii vytvářel Evropě i Česku důležitý ekonomický polštář, zlevňoval výrobu, potraviny, nákladní i osobní dopravu, a činil evropské zboží nepatrně konkurenceschopnějším na světových trzích proti asijskému zboží. Byla to obrovská evropská výhoda, ale ta se teď zásluhou Fialy a Eurokratů změnila z Asian premium na European Premium, protože od ledna roku 2023 OPEC nahradil Asian Premium, novou  European Premium, a nyní si za každý barel ropy připlácí země EU, kdežto země Asie ho mají levnější. A podle analytiků si Evropané budou připlácet tak dlouho, dokud se opět neotevřou ruské ropovody!

Český premiér Petr Fiala se 28. února 2023 na tiskové konferenci vychloubal, že se mu podařilo zajistit naši energetickou bezpečnost, tím že Česko zbavil závislosti na ruské ropě a plynu! Fiala doslova řekl: V oblasti energií jenom připomenu, že se naší vládě, a celé Evropě, podařilo omezit závislost na ruském plynu a ropě. A to, ať už to děláme na národní úrovni nebo na evropské, tak oboje dohromady vlastně výrazně zvyšuje naši energetickou bezpečnost. Fiala a jeho parta ekonomických diletantů nechápou podstatu problému ceny ropy. Nezáleží, až tak jak je vysoká cena za barel, ale kdo OPEC platí tzv. prémiovou přirážku! Český průmysl dosud konkuroval asijskému, právě proto, že 50 let měl k dispozici o 20% nižší ceny ropy! Teď je s tím amen, a Fiala se raduje, že zajistil energetickou bezpečnost. My dodáváme na úkor likvidace konkurenční výhody průmyslu a zemědělství. Je tak s podivem, že ani traktorista Juračka, Fialův ministerský podnáčelník, jehož traktor jezdí  také na naftu, nechápe, že cena obilí i dalších potravin závisí i na ceně nafty, obzvlášť na té, která byla 50 let pro Čechy levnější než pro Asiaty.

Čekají nás temné časy. Dva významní manažeři největších US investičních fondů Larry Fink, (BlackRock), a  Ray Dalio, (Bridgewater), včera předpověděli další krachy bank! Fink v dopise svým investorům oznámil, že inflace bude pokračovat, úrokové sazby budou růst, a plíživá bankovní krize bude trvat, proto ať neočekávají snadné časyDalio, přirovnal současný pád bank (SVB, Credit Suisse), ke smrti kanárků v uhelném dole. Podle Dalia, tyto první pády bank, nás jen varují, stejně jako kanárci varovaly havíře před otravou plynem, že naše finanční instituce jsou otrávené levnými penězi, které naše vlády v posledních letech natiskly. Dokud se prý trh brutálně nevypořádá s těmito toxickými vládními nekrytými biliony, které leží v bankách, budou se finanční krize a pády bank opakovat, a to potrvá celá léta.

Fiala je ekonomický analfabet, a odmítá se poučit z případu Kalousek 2008! Už tehdy Kalousek věděl, že díky americké hypotéční krizi, která způsobila zabrzdění růstu české ekonomiky na míru nižší než 1,5% HDP, o které se Fialovi letos může jen zdát (+0,5% max), nepokryjí vyšší výběry daní dvě nejrychleji rostoucí položky státního rozpočtu 2009, a to výdaje na penze a výdaje na úhradu státního dluhu. A proto Kalousek vytáhnul pero a začal osekávat vládní výdaje a propouštět přemnožené byrokraty! Přesto, že na české poměry Kalousek osekával a šetřil, jak nikdo před ním a po něm, dosáhnul do Babiše a Fialy nejvyššího schodku v dějinách Česka. Přes Kalouskovy škrty se plánovaná rozpočtová sekera ze 38 miliard vyšplhala na tehdy neuvěřitelných 192 miliard, a trvalo do roku 2013, než se rozpočet dostal do schodku aspoň jen 80 miliard. (Viz Graf schodků.)

Kalousek se v roce 2008 mohl uškrtat, stejně raketovému schodku rozpočtu v roce 2009 nezabránil, protože byla americká hypotéční krize! Za krize platí, že když lidé neutrácí, tak stát vybírá méně daní!

Teď řádí ukrajinská krize, energetická krize, inflační krize a začala bankovní krize, ale Fiala a spol. se tváří, že se nic neděje! Jejich drzost je nebetyčná, protože dokonce zabránili tomu nejnormálnějšímu protikrizovému opatření, a to aby se politikům a vysokým státním úředníkům zmrazily jejich už tak přemrštěné platy!

Při poslední krizi, to byla Čína, která nákupy dluhopisů v EURECH zachraňovala Brusel před kolapsem, a je velmi zajímavé, že už tehdy 8. ledna 2011! Brusel tvrdil, že se Evropa musí zbavit závislosti na dovozu vzácných minerálů z Číny! Tehdy byla závislost na dovozu z Číny 97%, dnes 12 let po slibu Bruselu, že závislost na dovozu vzácných minerálů z Číny vyřeší, je závislost podle samotné předsedkyně komise EU 98%! A samozřejmě, byly to levné ruské energie a Asia Premium přirážka OPEC, které Evropu z krize vymanily.

Jak včera řekl Ole Hansen, šéf strategie dánské Saxo Bank: Jedinými vítězi sankcí na Rusko jsou ekonomiky v Asii, zejména Indie a Čína. Věřím, že jakmile skončí válka, sankce budou zrušeny a ruská ropa (energie) se vrátí na evropský trh. Ekonom Hansen má štěstí, že je Dán, být Čech, byl by označen za dezoláta, a odstraněn z funkce!

Kdo chce může podpořit boj proti fialové vládě i osobně na demonstraci, kterou svolává 29. března 2023 do Ostravy na Masarykovo náměstí od 16:30 pod názvem „Lidé proti vládě” hnutí SPD Tomio Okamury

Autor: Miachael Svatoš, zdroj: MaP

5 4 hlasy
Hodnocení článku
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 1 rokem

To je škoda že Čína EU zachránila no teď je nezachrání nic US impérium padne na (__!__) a snad se těch západních páníčků zbavíme. Pan Okamura si zas hraje na svém písečku tak ať si to užije.

Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Přesně. Já mám svoji bábovičku …

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem

Pane Svatoši, nepochybně máte pravdu. Ale copak nevidíte kdo sedí na ministerských postech. Imbecilové jako Stanjura, Jurdačko, Fiala, Langšádlová, blbka z Obrany s leopardíkem Vlastíkem, feťák, vykulenej spratek, Spejbl ze Suché Loze … oni prostě neví co se děje. A také tam nejsou proto, aby něco věděli. A do toho, a to je na demokracii… Číst vice »