Válka na Ukrajině mění svět. Zejména svět dolaru. Aneb – blbý, co, Fialo?

Když Západ zavedl s velkým halasem svoje sankce a především, když zmrazil /zatím ještě nesebral/ Rusku jeho devizové a zlaté rezervy deponované druhdy na kolektivním Západě, četli jste na Kose okamžitě, že to vyvolá celosvětově vlnu důsledků, které poškodí dosavadní nespornou dominanci dolaru jako univerzální světové měny. A ta nastoupí proces dedolarizace.

Trvalo hodně dlouho, skoro rok, než k tomu poznání dospěli, respektive, abych z nich nedělal obecní otloukánky čeští popekonomové, než si troufli tento jednoduchý a naprosto logický závěr veřejně komunikovat. Před nedávnem jsem prezentoval Kovandu, dnes přidám další dva – Pikoru a Pelce. I když v podstatě oba píší totéž. Ale dobré to mít v archivu! Až nám zase zastupující ukrajinský protektor a jemu podobní budou valit klíny do hlav.

Jdeme na věc!

Nejdříve Pikora:

Měnová válka změní svět. Mnoho zemí už nechce dolar jako globální jedničku

Válka na Ukrajině změnila úplně vše. Jednou z věcí, která je pro globální ekonomiku klíčová, a přitom se o ní vůbec nemluví, je postavení dolaru ve světovém obchodě a devizových rezervách centrálních bank. To, že Západ zmrazil část devizových rezerv Ruska v hodnotě 300 mld. dolarů, vyděsilo mnoho zemí, které se Západem nesympatizují, ale přitom ho až dosud svým držením dolarových devizových rezerv podporovaly. To se nyní mění.

Snahu o opuštění závislosti na dolaru přitom pozorujeme už dlouho. Např. Rusko mělo v roce 2012 v devizových rezervách americké státní dluhopisy ve výši 150 mld. dolarů. Krátce před zahájením války na Ukrajině to byly ale už jen 2 mld. dolarů. Rusko prostě počítalo se střetem s Amerikou. Připravovalo se na to. Nechtělo Americké dluhopisy. Amerika ale žije na dluh. Dluhopisy jsou krví americké ekonomiky. Když je nebudou centrální banky kupovat, bude mít problémy.

Podobně to mají i další centrální banky světa. Často to ale nedělají jako Rusové, že by rovnou snížily objem amerických dluhopisů, ale prostě už je nepřikupují. Když rozšiřují devizové rezervy, nakupují zlato. V loňském roce tak centrální banky nakoupily nejvíce zlata od roku 1967. Nákupy se tedy vrátily tam, kde byly naposledy v brettonwoodském měnovém systému, kdy byl dolar ještě pevně navázán na zlato. To je pro Ameriku alarmující. Centrální banky mnoha zemí světa zkrátka hledají alternativu k dolaru. Euro, švýcarský frank ani juan jím nejsou.

Má to různé důvody. Evropa je slabá. Švýcarských franků je zase vzhledem k velikosti země málo a Čína ještě není dost silná. Pozice Ameriky jako globální jedničky se tím ale přesto podlamuje. Rusové své opuštění dolarových rezerv plánovali dlouho. Už v roce 2006 prohlásila tamní centrální banka, že bude usilovat o to, aby měla výhledově 20 až 25 % devizových rezerv ve zlatě. A to se také stalo.

Rusové přestali po zahájení války zveřejňovat stav svých devizových rezerv. Jen tvrdí, že jsou dostatečné. Poslední data zveřejněná před válkou říká, že ve zlatě má 21 % devizových rezerv. Nyní to bude nejspíš mnohem více. Předpokládám, že centrální banka podporuje tamní těžařský průmysl velkými odkupy.

Podle statistiky nakupuje zlato hlavně centrální banka Číny. Ale pozor, jsou tu i další země, které mají se Západem zvláštní vztah. Rekordní nákupy zlata jsme proto zaznamenali např. u Turecka nebo Uzbekistánu.

Přichází doba zlata

To, že Západ sáhl Rusku na devizové rezervy, vyděsilo mnoho diktátorů. Už dříve jsme viděli snahy o to, aby byla pozice dolaru jako globální jedničky oslabena. Snily o tom zejména země žijící z vývozu ropy. Nikdy to zatím ale nikomu nevyšlo. Ropa jako devizová rezerva nelze srovnávat se zlatem. Žlutý kov je velmi těžký, takže v relativně malém trezoru může být ohromná hodnota. Navíc nepodléhá zkáze a hlavně je historicky osvědčené.

Centrální banky svými nákupy drží zlato nad vodou. To by totiž podle ekonomické teorie mělo jít dolů. Důvodem je to, že nenese žádný úrok. Úrokové sazby jsou přitom nyní kvůli inflaci v dolarech i eurech rekordní. Takto vysoké už nebyly léta. Investoři by proto měli preferovat dluhopisy na úkor zlata a éra zlata by měla teprve přijít, až budou úrokové sazby zase dole. To ovšem nepozorujeme. Zlato je díky centrálním bankám drahé.

Pokud by nedůvěra v Západ pokračovala a centrální banky dále nakupovaly zlato, měla by jít cena zlata ještě výš. I centrální banky, které po zlatu nepokukovaly z geopolitických důvodů, o jeho nákupu mohou začít uvažovat, protože uvidí jeho rostoucí cenu. Pozice dolaru jako globální jedničky je tím ohrožena. Čína se jistě domnívá, že by ho mohl jednou nahradit juan. Jenže to bude muset mnoho zemí přesvědčit, že je juan lepší než zlato a to bude těžké.

Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group

a nyní Pelc

Narušení dominance dolaru v obchodu s ropou

Mezinárodní sankce vůči Rusku začaly narušovat desítky let trvající dominanci dolaru v mezinárodním obchodu s ropou, protože většina obchodů s Indií, hlavním ruským odbytištěm ropy z moře, byla vypořádána v jiných měnách. Přednost dolaru byla mnohokrát zpochybňována, a přesto pokračovala kvůli ohromným výhodám používání nejrozšířenější měny pro business. Indický obchod s ropou v reakci na sankce poskytuje zatím nejpřesvědčivější důkaz o přechodu do jiných měn, který by mohl být trvalý.

Indie je třetím největším světovým dovozcem ropy a Rusko se stalo jejím předním dodavatelem po zavedení sankcí. Od té doby indičtí zákazníci zaplatili za většinu ruské ropy v nedolarových měnách, včetně dirhamu Spojených arabských emirátů a v poslední době ruského rublu. Transakce za poslední tři měsíce se v přepočtu rovnaly několika stovkám milionů dolarů. Někteří obchodníci sídlící v Dubaji ale i ruské energetické společnosti Gazprom a Rosněfť požadují nedolarové platby za určité druhy ruské ropy. Tyto prodeje představují malý podíl celkových ruských prodejů do Indie a nezdá se, že by porušovaly sankce, které by podle předpovědí amerických úředníků a analytiků mohly obcházet nezápadní služby, jako je ruská lodní doprava a pojištění. Podle agentury Reuters tři indické banky podpořily některé transakce, protože Moskva se snaží dedolarizovat svou ekonomiku a obchodníky, aby se vyhnula sankcím.

 Platba za ropu v dolarech byla po desetiletí téměř univerzální praxí. Pro srovnání, podíl této měny na celkových mezinárodních platbách je podle lednových údajů platebního systému SWIFT mnohem menší, a to 40 %. Cenový strop se shodoval s embargem EU na dovoz ruské námořní ropy, čímž se završil rok zákazů a sankcí, včetně velkého vyloučení Ruska z globálního platebního systému SWIFT. Přibližně polovina jeho zlatých a devizových rezerv, které se blížily 640 miliardám dolarů, byla zmrazena. Rusko v reakci na to uvedlo, že bude požadovat platbu za energie v měně „spřátelených“ zemí a loni nařídilo „nepřátelským“ státům EU platit za plyn v rublech.

Největší indický věřitel State Bank of India má nostro, neboli účet v cizí měně, v Rusku. Podobně mnoho bank z Ruska otevřelo účty u indických bank, aby usnadnily obchod. Sankce vůči Rusku by mohly narušit dominanci dolaru tím, že podpoří menší obchodní bloky používající jiné měny. Kromě Ruska i Čína narušuje dlouho zavedené normy globálního obchodu ovládaného dolary. Rusko drží část svých měnových rezerv v jüanech, zatímco Čína omezila své držby dolarů, a ruský prezident Vladimir Putin v září prohlásil, že Moskva souhlasila s prodejem dodávek plynu Číně za jüany a rubly místo za dolary.

 Podle Mezinárodní energetické agentury Indie v minulém roce vytlačila Evropu jako největšího ruského zákazníka pro ropu z moře, skupovala levné barely a zvýšila dovoz ruské ropy 16 krát ve srovnání s obdobím před válkou. Ruská ropa tvořila zhruba třetinu jejího celkového dovozu. Pro indické rafinerie, které v posledních týdnech začaly vypořádávat nákupy ruské ropy v rublech, byly platby částečně zpracovány indickou státní bankou prostřednictvím jejího účtu v nostro rublech v Rusku. Tyto transakce se většinou týkají nákupů ropy od ruských státních energetických gigantů Gazprom a Rosněfť. Indie připravila rámec pro vypořádání obchodu s Ruskem v indických rupiích, pokud by transakce v rublech byly v budoucnu přerušeny dalšími sankcemi. Přesto je většina bank a finančních institucí při zúčtování jakýchkoliv plateb opatrná, aby se vyhnuly nevědomému porušení jakéhokoliv mezinárodního práva.

Petr Pelc, hlavní analytik zainvestuj.to

Takže takhle to vidí mladí pánové z finančního světa. Konec konců musí. Lhát klientům v duchu Bidenovy, Leyenové, Fialovy a Zelenského jediné přípustné pravdy pro ně totiž znamená Game over a ztrátu zaměstnání. Soukromé klienty nelze poškodit kvůli nějaké ideologii. Navíc evidentně hloupé.

Takže mi nezbývá než abych Fialovi jejich prostřednictví sdělil to, co jsme poněkud zastolaejším spolužákům říkali ve třetí nebo čtvrté třídě, když jaksi nechápali zcela jednoduché věci – blbý, co??? !!! Fialo! Fakt blbý!

Zdroj: Kosa zostra

5 4 hlasy
Hodnocení článku
2 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
standa
standa
před 1 rokem

Změna ekonomiky světa je urychlována anglosaským světem – dedolarizace a deeuropeizace – a pokračuje rozvojem národních měn v platebním styku ve světovém obchodě. Dolar utrpěl obrovské ztráty a zatím se ho silou daří udržet. Recese a inflace v USA mu začnou dávat hřebíčky do rakve a jeho pozice bude neudržitelná, stejně jako eura. Afrika chce své měny… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem

Jo tak to je Kaddáfí chtěl zlatý denár pro Afriku a za něho se lidé měli dobře tak byl zavražděn US poskoky co zničili jejich zemi. Na Rusko a Čínu nemají ty mají měnu krytou zlatem a US toaletní papír půjde do kopru.