Co znamená rozhodnutí senátu k penzím?

Jestliže následující text docenta Radima Valenčíka o Velké důchodové loupeži bude pro vás příliš složitý, připravili jsme na zítřek rozhovor Nové republiky s docentem Valenčíkem o ideálním penzijním systému a okradení důchodců Fialovou vládou, ale i o pozadí a hlavní oběti, kterou jsou, aniž si to dosud uvědomují – naši mladí.

Radim Valenčík
Radim Valenčík

95 % těch, kteří sledují diskusi ke změnám penzijního systému, se mýlí, 5 % začíná chápat, o co jde  – a to je pro začátek víc než dost.

Nejdříve stručně k tomu, k čemu v Senátu došlo (použiji mainstreamový zdroj, Novinky):

Senátoři o snížení valorizace důchodů rozhodovali ve zkráceném jednání. Navázali tak na zrychlené schválení důchodové novely Sněmovnou ve stavu legislativní nouze.

Novelu nakonec prohlasovali zástupci vlání koalice, a to hlavně z klubů ODS a TOP 09, Starostů a KDU-ČSL. Pro hlasovalo 48 senátorů, proti 12 (dodávám z 81, RV). Novelu nepodpořili zástupci klubu ANO a ČSSD i většina šestičlenného klubu SEN 21 a Piráti.

Ti kritizovali schvalování novely ve Sněmovně ve stavu legislativní nouze. Také mají obavy z retroaktivity, podle některých totiž důchodcům nárok na nesníženou valorizaci vznikl podle platného zákona už na přelomu ledna a února.

“Já jsem přišel do Senátu jako právník a jedním z mých hlavních úkolů bylo dbát na čistotu zákonů. Bylo by pro mě ostudné hlasovat pro novelu, kterou by pak případně zrušil Ústavní soud,” řekl předseda frakce Václav Láska.

Opoziční hnutí ANO a SPD už minulý týden avizovala, že pokud novela projde, podají stížnost k Ústavnímu soudu. Koaliční senátoři ve středu uváděli, že případnou protiústavnost novely by měli posoudit ústavní soudci.

Valorizace důchodů znamená povinné každoroční zvyšování penze v procentech. O kolik důchody v rámci valorizace porostou je stanoveno zákonem a probíhá automaticky vždy od 1. ledna. Vedle toho může nastat ještě mimořádná valorizace, která podle zákona nastává při vyšším růstu cen. Vláda Petra Fialy (ODS) navrhla nižší červnovou mimořádnou valorizaci, z průměrných 1770 korun na 760 Kč.

Senátor Ladislav Václavec (za ANO) hned ráno navrhoval projednávání důchodové novely odložit na 30. března. Návrh mu ale neprošel, pro hlasovalo pouze 11 senátorů. Mezi nimi byli kromě šesti zástupců ANO a ČSSD i Jiří Růžička z klubu ODS a TOP 09, Jiří Vosecký ze STAN, Adéla Šípová a Lukáš Wagenknecht z klubu Pirátů a nezařazená Jana Zwyrtek Hamplová.

Novelu nyní dostane k posouzení zvolený prezident Petr Pavel, který bude ve čtvrtek inaugurován. Své stanovisko k valorizacím by měl říct v pátek 10. března.

Zástupci vládní koalice za novelu ve Sněmovně minulý týden bojovali více než čtyři dny. Vláda potřebuje, aby novela byla přijata a vydána ve Sbírce zákonů do 22. března, aby ji bylo možné realizovat.

Novela počítá s tím, že průměrný měsíční důchod by se kvůli inflaci zvýšil od letošního června o 760 korun místo předpokládaných 1770 korun.

Viz: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-senatori-nakonec-kyvli-na-spornou-novelu-k-valorizaci-duchodu-40425193

K tomu ode mne:

1. I z této krátké informace je zřejmé, že ani senátoři, ani jejich poradci dosud nepochopili, o co jde (ani jeden z nich!). Povšimli si jen právních aspektů a podstata věci jim uniká:

Nejde o reformu, ale o antireformu. 

Senátoři, včetně těch, kteří patří k opozičním stranám, podlehli lži. To, co Senát odhlasoval, není cesta ke stabilitě penzijního systému, ale podlomení důvěry v penzijní systém s cílem znemožnit jeho pozitivní reformu, která by znamenala lidsky přijatelné a ekonomicky efektivní řešení.

2. Na Pavla určitě spoléhat nejde, protože patří mezi vyprázdněné figurky a nechá se řídit pokyny. Ani Bezděk (jeho poradce přes penze) nebyl schopen se postavit lžím, viz:

https://radimvalencik.pise.cz/10728-v-bezdek-o-vyznamu-vize-a-proc-ji-nemame.html

3. Vše teprve začíná. Po “Velké penzijní loupeži” bude následovat snaha prosadit typickou “lidožroutskou antireformu” v podobě prodloužení doby odchodu do důchodu. Ekonomický i medicínský nesmysl. Ale to je právě ta snaha současné globální moci, aby se v naší zemí silou moci a za každou cenu podařilo zabránit perspektivnímu řešení problémů. Pro konkrétnější představu toho, jak funguje a degeneruje současná globální moc:

https://radimvalencik.pise.cz/10793-struktura-soucasne-globalni-moci.html

4. Na co spoléhat? Na rozum lidí. Kdo si přečte následující text o “Velké penzijní loupeži” (napsal jsem ho před pár dny a odlišuji jej barvou), měl by mít dostatečně jasno. Text zaznamenal velký počet přečtení, dostal se na řadu webových stránek, měl jsem příležitost dát k němu rozhovor pro jednu z internetových TV (objeví se v nejbližší době). V něm je pravda o penzijním systému. Na rozdíl od lží, které na nás chrlí politici či “odborníci” prostřednictvím mediálního mainstreamu. Nyní jde o to, aby:

– Ti, kteří již pochopili, o co jde, byli schopni pochopení podstaty současného dění přenést dál.

– Ti, kteří podceňují rozum, pocítili tváří v tvář ne-rozumu (vyprázdněnosti) těch, kteří jim vládnou, svou intelektuální a morální převahu, aby si začali věřit.

– Byla využita příležitost, kdy se dosazení poskokové globální moci svlékají do naha a obnažují svou ubohost, k tomu, aby jim byla dána mez, za kterou už jít nemohou, a aby co nejdříve odešli.

– Si co nejvíce lidí uvědomilo, že není tak těžké pochopit, o co jde a co dělat, chce to jen věřit si, trochu přemýšlet a ověřit si v komunikaci s dalšími, jak to ve skutečnosti je.

Je to o nás, ale záleží to jen na nás. Máme velkou příležitost vytvořit situaci, kdy se vláda bude oprávněně cítit omezenější (cizí mocí i vlastní vyprázdněností) než přemýšlející občané, kterých bude rychle přibývat.

Zde již je slíbený článek uveřejněný pod názvem Proč se vláda pokouší o “Velkou penzijní loupež”?  3. března:

Navazuji na včerejší důležitý článek, v jehož názvu jsem položit otázku: “Podepíše Pavel zákon o ´Velké penzijní loupeži´”?

Viz: https://radimvalencik.pise.cz/10787-podepise-pavel-zakon-o-velke-penzijni-loupezi.html

Na rozdíl od většiny těch, kteří odpovídali na otázku položenou v anketě připojené k článku, jsem přesvědčen, že podepíše. Jak jsem uvedl v závěru článku: 

“Vím totiž, co je hlavním důvodem “Velké penzijní loupeže”. Není to ani snaha ušetřit, kde se dá, ani snaha zaplácnout obrovskou rozpočtovou díru, kterou vláda nadělala svou nekompetentností, ale něco úplně jiného. Mnohem závažnějšího. A hlavní obětí vůbec nejsou důchodci, ale zejména mladí lidé a budoucnost naší země. Proto ti, kteří nyní ovládají naši zemi, Pavlovi nedovolí to svinstvo, které je mnohem větší, než se většina lidí domnívá, nepodepsat.”

Co je tedy tím hlavním důvodem snahy “silou moci”, “za každou cenu”, prostřednictvím lží a pokroucením práva i parlamentních procedur provést tuto loupež? Hlavním důvodem je podlomit důvěru v nedotknutelnost průběžného penzijního systému a v průběžný penzijní systém jako takový. Průběžný systém je totiž mimořádně stabilní i v turbulentních podmínkách. Prostě proto, že je “živen” z peněz, které lidé aktuální vydělávají. Proto přežije jakoukoli inflaci, státní bankrot, měnovou reformu. Jakákoli jiná aktiva mohou padnout. Průběžný penzijní systém bude fungovat, pokud budou lidé žít a pracovat. Oslabit jej může jen cílené administrativní podrývání důvěry v něj, což se právě děje.

Návazně ovšem stojí otázka: Kdo a proč má zájem na podlomení důvěry v průběžný penzijní systém?

Touto otázkou se dostáváme k tomu, čím to všechno začalo, jak to pokračovalo a kam to došlo. Připomenu v bodech:

1. Z demografické projekce víme, že přibližně mezi léty 2030 až 2050 bude průběžný systém vystaven určitému přechodnému tlaku, kdy pro jeho trvalou udržitelnost bude nutné během 20 let dosáhnout zvýšení počtu výdělečně činných osob v důchodovém věku po přepočtu na plné úvazky téměř o 20 % oproti současnému stavu (při současném výrazném zvýšení výdělků). To i s velkou rezervou lze dosáhnout komplexem opatření, která podporují:

– Motivace k dobrovolnému individuální prodloužení doby výdělečného uplatnění při postupném rozvolňování pracovních aktivit v souladu s psychickou a fyzickou kondicí.

– Podpůrnými aktivitami v oblasti firemní kultury, zaměření výchovy, vzdělání, zdravotní péče apod.

2. Využití těchto možno by pro Českou republik znamenalo:

– Posunutí ekonomiky na vyšší úroveň z hlediska obecného směřování vývoje společnosti k růstu role produktivních služeb, tj. služeb zaměřených na nabývání, uchování a uplatnění lidských schopností.

– Posílení pozice ve světě a zvýšení nezávislosti na vnějších tlacích.

3. Toto cestu podporoval ještě v dubnu 2022 (tedy před rokem) ministr práce a sociálních věcí M. Jurečka. Zde je jeho tehdejší názor:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-do-duchodu-pozdeji-nez-v-65-je-to-nevyhnutelne-rika-ministr-jurecka-216652

Zde je rozbor jeho obratu, ke kterému došlo na podzim loňského roku:

https://radimvalencik.pise.cz/10563-jurecka-vymeknul-zradil-vlastni-myslenku.html

4. Už tehdy, před rokem, jsem v článku, kterým jsem na původní Jurečkovo stanovisko reagoval, napsal: “Kladu si otázku, zda je Jurečka schopen svoji nosnou vizi pojetí reformy penzijního systému ustát, zda nedostane za to, o co se pokouší, nedostane žlutou či dokonce červenou kartu. Rozhodně bychom mu však v rozumném snažení neměli podrážet nohy.”

Celé viz: https://radimvalencik.pise.cz/10213-ma-jurecka-sanci-prosadit-svou-penzijni-reformu.html

Jak se ukázalo (a souvisí to právě s bodem 2), mé obavy byly na místě.

5. Ti, kteří se penzijní problematikou na MPSV zabývají, o přednostech cesty založené na individuálních motivacích k prodloužení doby produktivního uplatnění člověka a její neslučitelnosti s paušálním nuceným prodloužením doby odchodu do důchodu dobře vědí. A vědí, o co jde, mj. i proto, že jsme podrobný rozbor uveřejnili v časopisu Fórum sociální politiky vydávaném MPSV (vydávaném právě tímto ministerstvem), viz:

https://www.rilsa.cz/casopis-fsp/

Jaroslav Šulc − Radim Valenčík: Jakou reformu penzí pro ČR a proč? (2/2020, s. 22-30)

online: https://www.rilsa.cz/casopis/forum-socialni-politiky-2-2020/

V širším kontextu:

Radim Valenčík − Pavel Sedláček: Čtvrtá průmyslová revoluce, nebo změna srovnatelná

s průmyslovou revolucí? (4/2020, s. 22-27)

https://www.rilsa.cz/casopis/forum-socialni-politiky-4-2020/

(A nejen zde.)

6. Bezprostředně po zvolení P. Pavla prezidentem, okamžitě, začala být veřejnost masírována tím, že existuje jen jedno řešení – paušální (jen lehce administrativně modifikované) nucené prodloužené doby odchodu do penze, které je naprosto nevhodné. Do mediálního prostoru ovládaného mainstreamem existence druhé možnosti vůbec nepronikla. Takto to začalo a s přímou angažovaností P. Pavla:

https://radimvalencik.pise.cz/10720-co-nas-ceka-a-nemine.html

7. Situace v oblasti názorů veřejnosti na paušální prodloužení doby odchodu do penze se pro vládu, resp. ty, kteří ji svými pokyny řídí, nevyvíjela příznivě. Zejména v lékařské odborné obci bylo sneseno dost argumentů, které převzal i mediální mainstream. Bylo jen otázkou času, kdy se otevře diskuse i o cestě individuálního, dobrovolného prodloužení doby produktivního uplatnění, a to v přímém kontextu dlouhodobé vývojové perspektivy naší země, A naše země má na to, aby posun do “levelu” vyšší kvality ekonomického růstu postoupila. Přitom jinou než nesmyslnou “greendealovskou” cestou. A tak byl narychlo spuštěn scénář přímé devastace penzijního systému. Manipulátoři předpokládají, že podlomení důvěry v penzijní systém formou “Velké penzijní loupeže” znemožní nejen aktuální, ale i budoucí úvahy o možnosti řešení, které nabízí perspektivu.

8. K tomu dlužno dodat, že vláda byla svou nekompetentností i vnějším působením dotlačena k obrovskému rozpočtovému propadu a současně jí je pod hrozbou defaultu bráněno řešit problematiku likvidity emitováním dluhopisů, a to v přímé návaznosti na předešlé.

Už chápete, o co jde a co je ve hře?! Proto si nejen myslím, ale jsem přesvědčen, že to současná politická a administrativní reprezentace požene do krajnosti. Ale tím se současně provalí, o co jde. Je potom na všech normálních lidech, aby se tímto podrazem nenechali znechutit, nabrali sílu a otevřeli si cestu k lepší budoucnosti.

Zdroj: https://radimvalencik.pise.cz/10802-co-znamena-rozhodnuti-senatu-k-penzim.html

 

Chcete-li podpořit Novou republiku, přispějte na účet 

2300 736 297 / 2010

5 2 hlasy
Hodnocení článku
5 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vachav
vachav
před 8 měsíci

Při vší úctě k panu docentovi-spoléhat na rozum lidí?? Z velké části iluze.Napadá mě jeden citát-před řadou let napsal filosof Milan Machovec: “Kdo dal tomuto druhu název Homo sapiens sapiens-člověk rozumný-ten se řádně střelil”.

cablik
cablik
před 8 měsíci

Jo to je všechno pěkné jenomže pokud budou u moci ti antisociální slouhové cizích mocnosti tak se nic pozitivního dít nebude.

mikkesh
mikkesh
před 8 měsíci

Pane docente. Samozřejmě máte pravdu. Jen bych se vrátil k oné slavné větě, neméně slavného ministra financí Rašína. “Proboha hlavně nic nevymýšlejme!” Stačí se podívat co je vymyšleno, třeba do Číny. Můžete si vybrat, zda chcete pobírat nebo pobírat měsíční důchod: 1. Dosáhli věku 60 let. 2. Sloužil více než 30… Číst vice »

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  mikkesh

Nepochopil jste, co pan docent navrhuje? Z Číny si příklad neberme, ta jen opisovala od našeho socializmu. Pan docent navrhuje systém, který každý vezme za svůj, potože mu dává, na rozdíl od současného byrokatického, mnoho možností a individuální výběr. A jistoti, že penzi v důstojné míře vždy dostane.

mikkesh
mikkesh
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  Václav Dvořák

Pane Dvořáku, v první větě dávám panu docentovi zapravdu. Jinak si nejsem jistý zda jste ho pochopil Vy. Ano nesmíme si nechat vyšplouchnout makovice tim, že začneme zpochybňovat průběžný systém. Parametry nastavení, to už je věc odborníků. Pokud možno politiky bych vynechal. A když už to někde funguje, je mi vcelku jedno… Číst vice »