Hra s důchody Petra Pavla a omyly právníka Jana Kysely

Pražský právník prof. Jan Kysela, blízký prezidentovi Petru Pavlovi, ve snaze hájit dvojaký postoj prezidenta k snížení valorizace důchodů, který ji podepsal a zároveň vyjádřil vůli zákon jako protiústavní navrhnout zrušit Ústavnímu soudu, Kysela uvedl nepravdivé výroky v rozhovoru pro Echo24.cz.

Zdeněk Koudelka
Zdeněk Koudelka

Rozhovor s ním vedl Jan Hrdlička a byl zveřejněn pod názvem: Pavel chce napadnout zákon, který sám podepsal. „Není to neobvyklé, udělal to už i Havel“ (Echo24.cz 17. 3. 2023). V rozhovoru ve spojení s návrhy prezidenta Ústavnímu soudu Jan Kysela uvedl: „…protože Václav Klaus za těch 10 let napadl jeden nebo dva zákony“. Pravda je však jiná, Václav Klaus nenavrhl Ústavnímu soudu zrušení žádného zákona.

Významnější je jeho tvrzení ve snaze obhájit postup Petra Pavla, že tak postupoval i Václav Havel při novele volebního zákona, přičemž Kysela uvedl: „Václav Havel tehdy podepsal novelu volebního zákona proto, aby se co nejdříve ocitla ve sbírce a on ji mohl taky co nejdříve napadnout. Byl přesvědčen o tom, že ten zákon je obsahem protiústavní a chtěl, aby do toho soud řízl s předstihem před volbami, které se vždy nějaké blíží.“. Pravda je však zcela jiná. Novelu volebního zákona č. 204/2000 Sb. navrhl zrušit Ústavnímu soudu Václav Havel 7. 7. 2000, šlo o reformu voleb do Poslanecké sněmovny na základě tolerančního patentu v rámci opoziční smlouvy sociální demokracie a ODS, přičemž však Václav Havel tuto novelu neúspěšně vetoval 26. 6. 2000 a jeho veto bylo přehlasováno 10. 7. 2000. Václav Havel jednal jednoznačně a protiústavní zákon vetoval a následně podal návrh Ústavnímu soudu.

Jan Kysela naopak neuvedl, že prezident Václav Havel podepsal zákon o soudech v roce 2002, jenž považoval za neústavní, a navrhl úspěšně zrušení jeho části Ústavnímu soudu. Ale situace byla zásadně odlišná od současné snížené valorizace důchodů. Pro zákon o soudech hlasovaly všechny politické strany v Poslanecké sněmovně a proti byl jen jeden poslanec Václav Krása. Havel zákon podepsal s tím, že jeho veto nemá šanci na úspěch, a podpis umožnil, aby byl zákon vyhlášen a mohl jej rychle napadnout u Ústavního soudu. Navíc nesouhlasil jen s malou částí zákona o soudech.

Petr Pavel podepsal zákon, který obsahoval jen snížení důchodů, nic jiného, za jiné situace. I vláda uváděla, že musí být změna ve Sbírce zákonů nejpozději do 22. března 2023, přitom byl vůči návrhu odpor celé opozice. Petr Pavel mohl využitím své 15 denní lhůty pro veto zákona zabránit přijetí zákona, protože jeho lhůta pro veto končila až 24. března 2023, kdy by již muselo být vydáno nařízení vlády o nesnížené valorizaci důchodů. Svým vetem 22., 23., či 24. března mohl snížení valorizace důchodů znemožnit.

4.5 8 hlasy
Hodnocení článku
5 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Georg
Georg
před 1 rokem

Jedno je jisté. Marketink a lidé, kteří ho realizovali, financovali při kampani a volbě prezidenta byl úspěšný, to se “loutko vodičům” skutečně podařilo. Nyní nastává čas reálné politiky, kde již nebude stačit, aby se generál nadále promlčel. Náznaky byly ještě před volbami, kdy generál volal na Taj-wan ap. Již jsou první praktické zkušenosti… Číst vice »

standa
standa
před 1 rokem

Prezident Pavel je jen směšnou loutkou a nechá se vodit poradci, kteří lžou, jako Kysela např., sám nemá názor na věc. Dělá jen hrubé chyby. Čekáme jeho hrubou chybu – ta se stane až bude vyhlášena mobilizace !!!

danny
danny
před 1 rokem
Odpověď uživateli  standa

Do jeho zvolení vložili mocní mnoho úsilí a kapitálu. Politického i finančního. Ta kampaň musela být po čertech drahá. A samozřejmě očekávají, že se investice nejen vrátí, ale i přinese tučný zisk! Pan prezident bude muset platit. A už hned začal.

Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 1 rokem

zde je ukázán případ, jak se budeme stále ve větším rozsahu setkávat s lhaním těchto lumpen havlistických struktur a přitom vládní garnitura bude přijímat nové zákony o dezinformacích. Teď teprve ten Havlův odkaz nabývá svého ryzího naplnění, teď teprve Havlisté dosahují svého libida, kdy se jim daří v plné míře přemalovávat realitu na účelově… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem

Mno nic havloidi to schválili poslali to nejvyššímu havloidovi který to schválil a pošle to k podřízeným havloidům u ústavnímu soudu. A celá tahle komedie má být jako „demokracie” pro hloupé bez šance na změnu