Jiří Paroubek: Cenzura, ničení akademických svobod a zastrašování

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek

Na snímku lůzoidní studenti – ostudyVŠE – demonstrující proti existenci děkana Ševčíka. Zjevně nesnášejí demokracii a vystupují jako aktivističtí svazáci na přelomu 40. a 50. let minulého století likvidující politické konkurenty při budování totality.

Když jsem kdysi studoval únorové události roku 1948, tak kromě jiných odporností, které se v té době přihodily, jako bylo např. revoluční a tedy neústavní vytvoření akčních výborů NF, které likvidovaly politické oponenty nastupující totalitní moci, jsem si povšiml jednoho momentu. Prezidenta republiky Beneše ve vrcholu únorové krize navštívila delegace odborářů. Samozřejmě těch, kteří podporovali komunistický puč. A byli k prezidentovi vysláni právě probíhajícím Sjezdem závodních rad. Mluvčím těchto „odborářů“ byl jakýsi Kozelka, který pak za odměnu markýroval jakousi práci v odborech (samozřejmě dobře placenou) až do konce svého života. A ve vrcholu únorové krize se dožadoval, aby prezident Beneš přijal demisi ministrů nekomunistických stran. Prezident Beneš opáčil: „Nejsme tak daleko, aby o tom, kdo bude ve vládě, rozhodovala ulice“. Tím mise této nátlakové skupiny skončila. To, že únorová krize skončila vítězstvím komunistů, bylo přesto dáno především mobilizací ulice, které nekomunistické strany nebyly schopné čelit.

Současná vládní moc jde na věc podobným způsobem. Volební akce před druhým kolem prezidentské volby, které pořádal A. Babiš, napadaly gerilové bojůvky milionchvilkařů. A to tak důsledně, že A. Babiš musel dva závěrečné mítinky zrušit. Napadat mítinky politických soupeřů je něco, co se v demokratických zemích neděje. Možná bývá tolerováno jen napadání volebních či jiných mítinků úplné krajní pravice anebo fašistů. To se snad ještě dá pochopit, pokud de facto organizátoři takových mítinků sami často vyhrožují násilím vůči svým politickým oponentům.

Ale studenti mé alma mater, Vysoké školy ekonomické, kteří svolali ve středu v poledne protestní shromáždění proti docentu Miroslav Ševčíkovi, děkanovi Národohospodářské fakulty VŠE, vlastně chtěli jít stejnou cestou, jakou šel kdysi neblaze proslulý a dnes zcela zapomenutý Kozelka. A jakou šli před nedávnem také milionchvilkaři. Za pár dní by možná titíž studenti chtěli protestovat proti navyšování plateb za ubytování na kolejích…

Přiznám se, že jsem s jistými obavami čekal, jak celá akce dopadne, zda bude masová či nikoliv. ČT ve svých relacích přímo anoncovala tuto akci dopředu zřejmě proto, aby byla hojně navštívena. Ze záběrů ČT, tedy média, které se významně podílí na skandalizaci doc. Ševčíka, bylo zřejmé, že se akcí nezúčastnili vysněné stovky či tisíce, ale slabé tucty osob. A to ještě ze záběrů televizních kamer bylo zřejmé, že řada těch, kteří na „protest“ proti Ševčíkovi přišli, jsou vlastně jeho podporovatelé.

Prostě, tato nátlaková akce skončila úplným fiaskem. Což mezi námi není dobrá vizitka ani pro svolavatele, ani pro ČT.

Nedávný průzkum, který provedla agentura SANEP, dvě třetiny respondentů považují za hlavního dezinformátora současnou vládu. A téměř 57% respondentů se domnívá, že se do naší společnosti vrací cenzura a omezování svobody slova. Chápu, že vládní moci pije krev doc. Ševčík, který je dokonce děkanem NH fakulty prestižní VŠE. Po profesoru Drulákovi, který byl vypuzen z akademické sféry, protože projevoval názory mimo mainstream – vládní a mediální – a docentu Hrubcovi, který byl vypuzen z vysoké školy, kde vyučoval, pro objektivní vztah k Číně, by toto byl další případ likvidace akademického funkcionáře. Je to jasný, nepřehlédnutelný útok na akademické svobody. A smysl tohoto útoku je jediný: Zastrašit jiné akademické funkcionáře, ale také prosté občany, aby si snad nedopřávali luxus vlastních názorů. Je to odporné, kam až současná vládní garnitura došla. A kam až došla některá média, vedená veřejnoprávní ČT, která vyvolávají skandalizační akce ve vztahu k politickým odpůrcům této vlády. Nyní si vzala tato média na paškál doc. Ševčíka. Zfanatizovaná část studentů, která se chová lůzoidně, se nechala vyhecovat. Naštěstí naprostá většina studentů projevila rozumný názor a mítinku, svolaného studentskými jakobíny, se nezúčastnila. Zaplať pánbůh za to.

Pokud by se snad Akademický senát NH nechal zatlačit bezohledným nátlakem, který probíhá, k odvolání děkana Ševčíka, bude třeba svolat protestní shromáždění všech opozičních sil proti cenzuře a za zachování akademických svobod v naší zemi.

Smutnou postavou celého příběhu je ovšem rektor VŠE, Dvořák. Tento člověk de facto potírá akademické svobody, a proto by jej měla široká veřejnost začít vyzývat, aby okamžitě odstoupil ze své funkce. Neradi bychom se přeci vraceli do časů skandalizace akademických funkcionářů, která v masovém měřítku probíhala po výše již zmíněném převratu v únoru 1948.

 

Autor: Jiří Paroubek – bývalý premiér České rpeubliky, zdroj: Vaše věc

5 6 hlasy
Hodnocení článku
13 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
standa
standa
před 1 rokem

Tihle studenti moc chytrosti nepobrali. Ekonom má mít kritické myšlení, jinak ve své profesi neuspěje a oni evidentně předvádějí své nekritické myšlení ! Někdo si je koupil ? Studenti jsou věčně bez peněz. Bude existovat ekonomie až v Evropě bude nastoena vláda islámu ? Oni se toho dožijí.

danny
danny
před 1 rokem

I tato mládež se dočká. A daleko dříve než z nich budou důchodci. Důchodce už skásli. Teď jsou na řadě právě oni. Už se mluví o snížení nebo dokonce zrušení slev na jízdném, slevy na daních pro jejich rodiče, daňové úlevy pro brigádníky atd. Ceny kolejí rostou, strava v menzách je stále stejná, ale… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem

A takovým lidem svěřujete své peníze. Zkrachovalá americká banka a její pokroková manažerka. Brzy i u nás?
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/A-takovym-lidem-sverujete-sve-penize-Zkrachovala-americka-banka-a-jeji-pokrokova-manazerka-Brzy-i-u-nas-732414

EU: ZELENÝ ZEMSKÝ RÁJ … OVŠEM JEN PRO VYVOLENÉ
https://pravyprostor.net/?p=157636

cablik
cablik
před 1 rokem

Běžte se bodnout i s komunistickým pučem a totalitou a tohle prohlásí levicový politik který se také dostal k milionům. Jinak tam bylo jen pár zblblých studentů co ani nevědí co podporují.

Primak
Primak
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

No a co? Něco k jeho textu?

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Primak

Však to je v textu ??????????

Georg
Georg
před 1 rokem

Myslím, že naše budoucnost bude “skvělá”.Ukázali to studenti VŠE, to je naše budoucí elita? Nevím kolik jich demonstrovalo, ale nevím o případném jejich odporu proti dehonestaci p.Ševčíka.Kde je podstata toho že, nedokáží kriticky, nezávisle myslet. Mám jiné politické přesvědčení, ale stavím se zcela za pana Ševčíka. Není sám, kdo je nařčen… Číst vice »

Georg
Georg
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Georg

Pokrač,: Musíme čekat zostření mezinárodní, ekonomické a politické situaci, díky které vládě a spol.silně teče do bot a brání se pouze represí. Snaží se odsoudit jakýkoli jiný názor, který je v rozporu s jejich “pravdou”. Zajímavý dodatek, věc za kterou byl Dr.Skála odsouzen se stala před dvě roky, byl obžalován poté, když vyhlásil kandidaturu na… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Georg

A ještě Georgu dodatek. Čekáte zhoršení ekonomické situace? Mladí ekonomové z VŠE nás z toho
vytáhnou…

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Georg

Georgu, nejhorší je, že je zpět doba, kdy se mluví něco jiného doma a něco jiného venku. A když něco u nás v hospodě někdo řekne nahlas co si myslí, ostatní se už moc nepřidají. Dříve (za Babiše) jsme se překřikovali jeden přes druhého. Chlapi u nás jsou otrávení a pěkně na.raní,jen bouchnout. Pod vousy utrousí… Číst vice »

Hokarc
Hokarc
před 1 rokem

Máme k fašizmu blíže, než si mnozí myslí.

standa
standa
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Hokarc

Fašismus v Česku už je i na vládní úrovni. Nejvíce fašistů je v Praze – tam mají svá hnízda.

Vendol
Vendol
před 1 rokem

Tuto zemi ovládá – prostřednictvím Fialovy vlády – ukrajinská mafie. A mám obavu, že s ní žádná domluva nebude, budeme muset tuhle ukrajinskou mafiánskou chobotnici zničit.