Káhira obnovuje diplomatické styky s Damaškem. Sankce se dotýkají celých regionů

Návštěvou egyptského ministra zahraničí Sámí Šukrí otevírá Egypt novou kapitolu bilaterálních vztahů se Sýrií. Sblížení umožnilo ničivé zemětřesení, které 6. února zdevastovalo turecko-syrskou hranici a oficiálně si vyžádalo více než 50 000 obětí. Šukrí v pondělí odcestoval z Damašku do Turecka, kde se setkal se svým protějškem Mevlutem Cavusoglu.

Již 7. února, kdy se projevila síla zemětřesení, egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí slíbil svému syrskému protějšku Bašáru al-Asadovi podporu . Tři letouny egyptského letectva dopravily humanitární pomoc do Damašku. Lékařské a záchranářské týmy na místě pomáhaly při záchraně a péči o zasypané. Od té doby dorazilo mnoho tun pomoci pro oběti syrského zemětřesení. O postižené se lidé z Egypta starají i v Turecku.

Šukrí je prvním egyptským politikem v hlavním městě Sýrie od doby, kdy bylo v roce 2011 na popud arabských států Perského zálivu pozastaveno členství země v Arabské lize. V Damašku se setkal se syrským ministrem zahraničí Faisalem Mekdadem a prezidentem Asadem, kterému předal poselství od Sísí, že Káhira pomůže Sýrii. Člověk je hrdý na historické vztahy mezi oběma zeměmi a doufáme, že společnou spolupráci opět vybudujeme. Ve stejný den egyptský parlament požadoval návrat Sýrie do Arabské ligy. Předcházela tomu zpráva předsedy parlamentu Hanafy Gebaly, který se v sobotu zúčastnil konference Arabské parlamentní unie (APU) v Bagdádu.

Na závěr konference APU bylo rozhodnuto vyslat delegaci (se zástupci Iráku, Egypta, Jordánska, Spojených arabských emirátů, Libye, Ománu a Libanonu) do Sýrie, aby projevila solidaritu s “bratrským národem po hrozném zemětřesení”. Během rozhovoru s prezidentem Asadem v Damašku Gebaly podle egyptských médií zdůraznil, že “Sýrie je základním kamenem” společného jednání arabských států a “je nepostradatelná pro národní bezpečnost Arabů”. Podle Sísího by se také nemělo čekat, “až k nám Sýrie přijde, měli bychom jít do Sýrie a přivést ji zpět do arabského světa”.

Káhira přerušila diplomatické vztahy s Damaškem za vlády Mohammeda Mursího, který byl v prezidentských volbách v roce 2012 zvolen prezidentem Strany svobody a spravedlnosti. Egypt následoval spojence USA, NATO, Turecko a Katar, kteří v syrské válce podporovali vládní odpůrce v čele se sunitským Muslimským bratrstvem. Mursí, sám dlouholetý vedoucí člen egyptského Muslimského bratrstva, byl svržen armádou v červenci 2013, pouhý rok po nástupu do úřadu. Tehdejší ministr obrany Al-Sísí se stal novým prezidentem v roce 2014. Hned po nástupu do úřadu při návštěvě Washingtonu prohlásil, že územní jednota Sýrie je součástí egyptské národní bezpečnosti. Mursího úzké vazby na Katar ustoupily těsnější spolupráci se Saúdskou Arábií.

Důsledky syrské izolace, dlouhá válka a ekonomická devastace země nyní postihují celý region. Účinky jednostranných ekonomických represivních opatření EU (od roku 2011) a amerického zákona Caesar (od roku 2020) dusí hospodářský rozvoj všech sousedů Sýrie až po státy Perského zálivu a severní Afriku. Americký zákon neohrožuje finančními sankcemi jen samotnou zemi, ale každý stát, jednotlivce i společnost, která obchoduje se Sýrií. Spojené arabské emiráty obnovily diplomatické vztahy se Sýrií v roce 2018. Jordánský král Abdalláh odcestoval v září 2021 do Washingtonu, aby dosáhl pozastavení platnosti amerického zákona Caesar, který také Jordánsko ekonomicky škrtí.

Na letošní Mnichovské “bezpečnostní konferenci” v únoru saúdský ministr zahraničí princ Faisal bin Farhan Al Saud prohlásil, že izolace Sýrie už dál není možná. Přinejmenším v otázkách humanitární pomoci, obnovy a návratu uprchlíků je třeba společně s vládou v Damašku najít řešení. Nejen v Radě pro spolupráci v Zálivu, ale v celém arabském světě panuje stále větší shoda, že status quo nefunguje. Saúdská Arábie tak také přiznala, že všechny plány Západu pod vedením USA a regionálních partnerů na vynucení změny režimu v Damašku selhaly.

 Karin Leukefeld

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

https://www.jungewelt.de/artikel/446034.humanitäre-nothilfe-botschaft-aus-ägypten.html

3 2 hlasy
Hodnocení článku
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 11 měsíci

Velká důchodcovská loupež vrcholí: Únos mimozemšťany by byl v dnešní ČR záchrannou akcí. Nejdražší žena za pultem Pekarová. Na sobě, na zbraních a na Ukrajincích Fiala nešetří. A to horor teprve začal
https://protiproud.info/politika/7048-velka-duchodcovska-loupez-vrcholi-unos-mimozemstany-by-byl-v-dnesni-cr-zachrannou-akci-nejdrazsi-zena-za-pultem-pekarova-na-sobe-na-zbranich-a-na-ukrajincich-fiala-nesetri-a-to-horor-teprve-zacal.htm

cablik
cablik
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

POSLEDNÍ KŘEČ PETRA FIALY A NEUVĚŘITELNÁ SEKERA 119 MILIARD
https://pravyprostor.net/?p=157001

Rusko, vyvolené Boží prozřetelností
https://zvedavec.news/komentare/2023/03/9570-rusko-vyvolene-bozi-prozretelnosti.htm

cablik
cablik
před 11 měsíci

Kdo jiný by měl v té oblasti spolu spolupracovat Sýrie měla být na přání USA zničena takže kde je pravda musí okolní státy vědět.