“Monstrum”. Aktivista vyzval Srby k odstranění pomníku dětským obětem v Bělehradě

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj

převzato

Koncem příštího týdne uplyne 24 let od začátku bombardování tehdejší Jugoslávie ze strany Severoatlantické aliance. Vojenská akce, za kterou silně lobbovaly spojené státy v čele s tehdejší americkou šéfkou diplomacie Madeleine Albrightovou, stála život kolem 2 500 civilistů, z toho 81 dětí. První bomby, které začaly toho dne po osmé večerní hodině padat na Bělehrad, dopadly na budovy porodnice.

Srbská média a veřejnost jsou v těchto dnech v šoku z prohlášení rakouského aktivisty Gunthera Fehlingera, který vyzval k demolici pomníku věnovanému zmíněným 81 dětským obětem bombardování.

„Vyzývám k odstranění antiNATO památníku v Bělehradě a jeho nahrazení pomníkem pro NATO a paní Madeleine Albrightovou na stejné pozici v centru Bělehradu,“ napsal Fehlinger, který aktivně lobbuje za přijetí Kosova do EU a opakovaně vyzývá Srbsko, aby svou jižní provincii Kosovo a Metohije uznalo za samostatný stát. Pomník, který je uveden nápisem „Byly jsme jen děti“ podle něho překrucuje fakta. Rakouský aktivista, který má podle srbských médií albánské kořeny, dokonce tvrdí, že Albrightová „osvobodila Srbsko“ tím, že lobbovala za jeho bombardování.

Média prohlášení rakouského lobbisty označují nestydaté, skandální a ostudné. Podle deníku Alo jde o sypání soli do živé rány. „Nedokážu najít dostatečně ostrá slova, abych na vaši výzvu odpověděl,“ reagoval přímo na Fehlingerově twitterovém účtu srbský uživatel. „Nemocný člověk,“ napsal další. „Co je to za monstrum?“ ptal se jiný uživatel.

„Tento pomník je věnován dětem zabitým při agresi NATO proti Jugoslávii. Jak byste se cítil jako rodič, jehož dítě bylo zabito? Budete zítra vyzývat k odstranění pomníku zabitým ukrajinským dětem?“ tázala se lobbisty srbská uživatelka Twitteru.

Podle rakouského aktivisty bylo bombardování Srbska nutné, aby zastavilo údajnou genocidu Albánců na území Kosova. Faktem je, že žádný oficiální mezinárodní dokument o genocidě nemluví. Tehdejší albánská „Kosovská osvobozenecká armáda“ (UČK), která na území Kosova operovala coby teroristická organizace, byla potlačována oficiálními jugoslávskými bezpečnostními silami. Albánci usilovali o vlastní samostatnost, přitom hned vedle svůj samostatný stát, Albánii, dávno mají. Na území Jugoslávie a dnes Srbska jsou proto logicky národnostní menšinou.

Jako záminka k bombardování je uváděn tzv. masakr v Račku, kde měl být nalezen masový hrob se zabitými albánskými civilisty. Později ovšem forenzní šetření odhalilo, že se s největší pravděpodobností nejednalo o civilisty, ale příslušníky UČK, kteří padli v boji, posmrtně byli převlečeni do civilních šatů a naaranžováni do masového hrobu, kam byly po jeho senzačním odhalení sezvány západní televizní štáby.

5 4 hlasy
Hodnocení článku
8 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Hokarc
Hokarc
před 1 rokem

I u nás máme takové idioty. A někteří vykonávají i veřejné funkce. A právě na ně by se měly vařit, ne kotle s vodou, ale paragrafy.

vaclav
vaclav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Hokarc

Paragrafy se kroutí jak hadi. Lépe je lidová tvořivost. Předvedli nám to i naši předci.
Určitě to bylo rychlejší a spravedlivější. Oko za oko, zub za zub.

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem

Náhodou postavit krvavé Madle pomník vůbec není špatný nápad. Samozřejmě né u těch dětí, aby nezesvětila místo. Ale někde u veřejných hajzlů a s nápisem třeba – Osmdesát jedna? Ale stálo to za to. A tabulka “čiň satanovi dobře, peklem se ti odmění”.

Vlastimil
Vlastimil
před 1 rokem

Typické uvažování těch s jediným správným názorem: vše, co spáchají američtí demokraté a BML aktivisté (pozor ne republikáni a už vůbec ne zplozenci samotného ďábla – trumpisté) je nedotknutelné a mimo veškerou diskuzi. Takových máme i zde “neúrekom”. A “Madlénka” by měla mít ulici v každém českém městysi.

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Vlastimil

Ulice Krvavaé Madly

cablik
cablik
před 1 rokem

Co chcete po prozápadním náckovi Rakušané byli v 2 sv horší než skopčáci. Ty jeho kecy jsou odporná lež.

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem

To nepřekvapuje, vždyť to byli rakouští aktivisté, kteří vyhrožovali a fyzicky ohrožovali ruskou delegaci na konferenci OBSE. Hitler byl Rakušan, Heydrich byl Rakušan, Seyss-Inquart byl Rakušan…v Čechách máme jednoho Rakušana, který ustavičně porušuje zákony a zatím se mu nic nestalo.

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Jedinej normální rakušák byl komisař Rex.