Nový prezident – čím větší očekávání, tím větší zklamání

Ve středu jsem byl pozván do CNN Prima News, abych se vyjádřil k osobě nového prezidenta. Vystoupení bylo ale zrušeno a nahrazeno asi aktuálnějším – o otázkách důchodů. Ne že bych se nějak třásl na veřejná vystoupení, ale trochu mě to mrzí, neboť jsem měl být konfrontován se senátorkou Miroslavou Němcovou. To by mohl být zajímavý zážitek s ohledem na její žlučovitost a fanatickou nenávistnost.

MUDr. Ivan David, CSc.
MUDr. Ivan David, CSc.

Chtěl jsem na Primě říci, že se podařilo pětikoalici a jejím spojencům prosadit jednoho ze dvou připravovaných želízek v ohni pomocí dlouhodobé kampaně, a že nikdo jiný vyhrát nemohl, neboť další, kdo údajně mohl mít šanci byl Andrej Babiš, o kterém zase bylo sdělováno, že šanci nemá. Pětikoalice za rekordně krátké působení dosáhla mimořádné nepopularity a dál pracuje na jejím prohloubení asociálními a protidemokratickými kroky. Strany pětikoalice proto neměly šanci s nadějí nominovat kohokoli ze svého středu. Europoslanec Zdechovský se však v CNN Prima News veřejně pochlubil s tím, že to není pravda, neboť koalice jednala intenzivně o svých kandidátech. Mohli prý jimi být Miloš Vystrčil, Petr Fiala, nebo dokonce Miroslava Němcová (po tomto připomenutí bych v televizní debatě očekával výron její žluči). V CNN Prima News bych byl dále řekl, že Petr Pavel má teoreticky dvě možnosti. Buď se znemožní jako podporovatel protilidové politiky pětikoalice, nebo se pokusí o vlastní nezávislou politiku (ta druhá možnost zřejmě zůstane teoretickou).

Představitelé pětikoalice opakovaně zdůrazňovali, že Pavel i Nerudová jsou jimi podporovaní kandidáti. Jinak to prý ovšem naopak jejich kandidáti nebyli, neboť byli „občanští“, tedy tak nějak nepolitičtí, že. Jejich kampaň ovšem stála spoustu peněz. K nim je třeba připočítat náklady na propagaci ještě před oficiální kampaní. A ovšem nezjevná „nefinanční plnění“ formou pozitivních článků, rozhovorů, pořadů a videí, z nichž některá byla asi opravdu z čisté lásky a naivního optimismu.

Petr Pavel hrál svoji roli s vpravdě vojenskou sebekázní. Na rozdíl od Nerudové se nepouštěl do odvážných myšlenkových konstrukcí za hranicí vlastních znalostí. To mezi nimi rozhodlo.

Upřímně řečeno dost mě svými úvahami v Parlamentních listech překvapil Erik Best, který jinak bývá nejlepší. Spekuluje totiž, že by se Petr Pavel nemusel chovat jako služebník pětikoalice, ale mohl by se vymanit z jejího vlivu a rozhodovat samostatně. Tím by si mohl získat mezi lidem autoritu a naplnit očekávání oněch 33% voličů, kteří nechovají sympatie k současné vládě, ale současně podporují kandidáta vládní pětikoalice patrně pod vlivem mediální kampaně, a protože je to fešák. A hlavně je nepodobný Zemanovi a tomu hnusnému Babišovi, jak nám ho ukazují v televizi.

Jenže… Jenže je třeba brát v úvahu, že generál Pavel byl jistě vybrán po řádném vyhodnocení. Vybrán, jako voják zvyklý plnit rozkazy. Loajální k tomu, kdo je právě vydává. Kampaň se vším všudy stála desítky miliónů a těžko si představit, že do ní byly peníze investovány proto, aby si podporovaný kandidát po svém zvolení dělal co chce.

Ve svém inauguračním projevu Petr Pavel sic vyzval ke kritice jeho chyb a omylů. Je ovšem otázka, co sám jako chyby a omyly případně uzná.

Je možné, že rozhodnutí, která bude nový prezident prezentovat, budou poněkud odlišná od stanovisek a konání vládní koalice. Nebude to proto, že by se jí chtěl příčit, ale proto, že bude příměji napojen na zdroj doporučení. Vláda a prezident tak navenek mohou mít podobu dvojice hodného a zlého policajta. Milovaný prezident pak bude podporovat nenáviděnou vládu.

Tato noc nebude krátká.

5 8 hlasy
Hodnocení článku
29 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Lubez
Lubez
před 1 rokem

A vůbec, zítra ahoj na Václaváku.

tomaskova
tomaskova
před 1 rokem

Neuvěřím tomu, že tyto volby nebyly cinknuté. Je na to dost důkazů a též bylo podáno velké množství žalob na zmanipulování voleb. Je otázkou, zda se tím bude vůbec někdo zabývat, ale je hezké, že se našel někdo, kdo se nebojí říci veřejně pravdu.

Ludvik
Ludvik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  tomaskova

Volební senát Nejvyššího správního soudu rozhodl o všech návrzích týkajících se volby prezidenta republiky, všechny stížnosti zamítl nebo odmítl. Soud průběžně zveřejňoval usnesení ve věcech na http://www.nssoud.cz odkaz Úřední deska.”

https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/tiskovezpravy/Nejvyssi-spravni-soud-Volebni-senat-rozhodl-vsechny-stiznosti-na-volbu-prezidenta-republiky-730342

Vyšetřování skončilo, zapomeňte!

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Ludvik

Tak po pravdě řečeno, ten Nejvyšší správní soud by všechny stížnosti zamítl, i kdyby bezpečně věděl, že ty volby byly skutečně cinknuté. Taková je celá dnešní justice. Jenže ony cinknuté nebyly. V mém okolí mají všichni sousedé vyvěšeny u domů ukrajinské vlajky, někteří je vyvěšují i úplně na horu na stromy, aby byly vidět už… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem

A kde byla tentokrát Bohdalová? Že ji nepřivezli!? Nebo, že bych se překouk? Od doby Masaryka nechyběla na žádné prezidentské merendě! Nevadí, příště…

reproduktor
reproduktor
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

I já musim přidat. Tahle taškařice kolem kozla Pavla mě v podstatě nezajímala, ale je poučný, kolik herců a jinych idiotů se kolem kozla motají. Dejdar bezpateřní krysa, alkacka Holubová a dementní zmrd Svěrák. Nechyběla Veskrnova a další “celebrity”, ovšem hvezda vsech režimů i prvni republiky Bohdalová chyběla. Co to vlastně bylo za takovou slávu?… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem reproduktor
kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem
Odpověď uživateli  reproduktor

Svěrač se konečně dočkal! A co ti lidé, co volili Pavla a ještě před nedávnem řvali, že bývalý komunista je něco jako bývalý černoch…!?

reproduktor
reproduktor
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

A tak si tady zijem. Komunisté mají určitě velkou radost. Opět zvítězil jejich clen v prezidentských volbach a kozel P. Pavel okupuje hrad. Kurvy prodejný, kteří si říkají umelci se radují. Kozel musi být hrdý on komouš a protože je v pořadí 11. co prezidenta volili komunisti. Jen 12. prezident E. Hácha nebyl zvolený komunisty.

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem reproduktor
Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

No zrovna od vás taková podpásovka.
Paní Bohdalové je 91 let a nedávno měla zdravotní peripetie.
Nikdy bych se k takovému napadání téhle dámy nesnížil.

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Lubez
reproduktor
reproduktor
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Lubez

Každý má určité zdravotní i rodinné problémy o tom každý víme své, ale lézt kazdymu co je u koryta do prdele je vlastnost daná většině hercum a politikum. Vadí mi, že mnoho občanů se bojí vyjadrit svůj nazor a z toho profituji ruzny dpolky, nadace, politici i aktivisti.

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem

Pavel byl podporován ODS, TOP09, STAN, Piráty a Lidovci, je tedy i jejich kandidátem a prezidentem. Dosáhl téměř 3/5 hlasů všech voličů ČR, což znamená, že pravicová vládnoucí koalice od parlamentních voleb neuvěitelně posílila a dostala o 20 procent více hlasů než tehdy (tehdy měla hubených 40 procent, opozice 60 procent…nicméně díky cca 1000000 propadlých… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Pokud bude úzce spolupracovat … nažene omladinu do války, dostane v dalších volbách(pokud budou) 90% hlasů. Ano tak zajímavé jsou u nás volby.

Prodost
Prodost
před 1 rokem

Tato noc nebude krátká. Ne, nebude. Počítám s tím. A tak nám pan soudruh složil přísahu. Hmm. Kolikátou už? To jediné u pana soudruha vnímám jako konzistentní životní postoj. Znám jedno moudré, velmi moudré přísloví: “Jednou je nikdy, dvakrát je zvyk”. P.S. Bylo to v květnu památného roku 1971(?), kdy byl za presidenta “vykropen”… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Prodost
spartak
spartak
před 1 rokem

Za 30let se nám zrodil téměř identický systém jak v USA. V současnosti je našlápnuto na rotaci ultrapravice a pravice a president je třešničkou tohoto systému.Nevím ,jestli se podařilo cosi falšovat, ale udělat z obyvatel OO je parádní kousek a tady by mohlo pomoci s analýzou pouze Rusko