Slováci nemají rádi NATO, hrozila se Čaputová

„Je potřeba vyměnit politiky, ne národ.“ Lídr slovenské opoziční strany Směr a někdejší premiér Robert Fico reagoval na projev prezidentky Zuzany Čaputové, který dnes pronesla na každoroční konferenci o zahraniční politice.

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj

Slovenská hlava státu v něm mimo jiné vyjádřila obavu, že Slováci odmítají zahraničněpolitické směřování současné vlády, která podporuje politiku NATO včetně dodávek zbraní do války na Ukrajině. Průzkumy tento závěr potvrzují. Podle Čaputové jsou na vině tzv. dezinformace, jejichž šiřitele by chtěla trestat. Fico naopak říká, že Slováci si jen nepřejí servilitu k cizím zájmům.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes promluvila na každoroční konferenci zabývající se hodnocením zahraniční politiky Bratislavy. Ve svém projevu podpořila geopolitickou orientaci státu na Západ, přičemž zdůraznila zejména nezbytnost členství Slovenské republiky v euroatlantických mezinárodních organizacích. „Potřebujeme jako společnost dosáhnout co největšího konsenzu o tom, kde stojíme a kdo jsou naši partneři a spojenci. Zásadní je, že jsme v Evropské unii a v Severoatlantické alianci – dvou nejprosperujících a nejbezpečnějších klubech na světě,“ prohlásila slovenská hlava státu.

Čaputová dále projevila své obavy z toho, že značná část slovenského obyvatelstva je vůči Severoatlantické alianci skeptická. Připomněla, že NATO má na Slovensku mezi lidmi nejnižší podporu ze všech členských zemí, a zmínila také přístup k rusko-ukrajinskému konfliktu a k přicházejícím migrantům z Ukrajiny. K těm se prý řada Slováků staví odmítavě. Průzkumy veřejného mínění potvrzují, že postoje slovenské populace k zahraniční politice se s oficiální politikou státu skutečně rozcházejí. Podle průzkumu z loňského léta publikovaného v Deníku N si většina Slováků přeje vítězství Ruska ve válce s Ukrajinou. Podle letošního únorového průzkumu agentury STEM a Bratislava Policy Institute (BPI) si většina slovenských občanů myslí, že ukrajinští migranti škodí ekonomice. Naprostá většina Slováků se rovněž staví negativně k rozhodnutí vlády dodat ukrajinské armádě stíhačky. Tento krok podle agentury Ipsos podporuje pouze 26 % slovenských občanů.

Podle Čaputové jsou na vině tzv. dezinformace. „Dezinformace a zkreslování informací používají aktéři doma i v zahraničí, aby snížili podporu veřejnosti pro kroky, které jako země podnikáme,“ uvedla slovenská prezidentka ve svém projevu na konferenci. S šiřiteli obsahu, který považuje za dezinformační, by Čaputová prý neměla slitování. „Nemůžeme rezignovat na dialog se všemi, kdo hledají nebo jsou zmateni. Zároveň musíme jasně odmítnout ty, kteří sami porušují zákon, podněcují k násilí nebo šíří nebezpečné lži,“ konstatovala slovenská hlava státu.

Čaputová naopak ocenila slovenskou vládu a zejména resort diplomacie. „Díky vám stojí Slovensko na správné straně dějin,“ pronesla na zahraničněpolitické konferenci.

Reakce opozice na sebe nenechaly dlouho čekat. Slova prezidentky Čaputové ostře zkritizoval předseda strany Směr – sociální demokracie a někdejší premiér Robert Fico v pětiminutovém videu zveřejněném na sociální síti Facebook. Zahraniční politika má podle Fica sloužit k prosazování národních zájmů. „To jste jako hlava státu nikdy nedělala a neděláte,“ prohlásil expremiér s tím, že Čaputová prý působí jako „cizí prvek ve slovenské politice“.

V jedné věci však opoziční lídr dal prezidentce Čaputové za pravdu. „Paní prezidentko, dnes na konferenci o zahraniční politice Slovenska jste měla pravdu. Je tu doslova propast mezi zahraniční politikou, kterou prosazujete vy a lidé jako Nagy, Káčer či Heger, a postoji našich občanů. Lidé jednoduše nechtějí vaši servilitu k cizím zájmům,“ prohlásil Fico.

„Kdo má jiný názor na zahraniční politiku Slovenska než vy a vláda v demisi, je podle vás zmatený a je potřeba s ním ‚citlivě a empaticky pracovat‘. Chcete tím říct, že každý s jiným názorem je poblouzněný?“ rozohnil se opoziční lídr nad slovy prezidentky Čaputové o Slovácích, kteří nesouhlasí s politikou vlády. „Proboha, vždyť názorová rozmanitost je to nejpřirozenější v demokratické společnosti,“ dodal Fico. „A svoji neuvěřitelnou úvahu jste ukončila konstatováním, že každého, kdo šíří jiný názor než váš, což je podle vás automaticky lež nebo dezinformace, je třeba státními orgány potrestat,“ řekl dále expremiér.

„Paní prezidentko, zapamatujte si, že když nějaká politika ve státě nefunguje, lidé ji většinově odmítají, tak je potřeba vyměnit politiky, a ne národ,“ vzkázal Robert Fico do Grasalkovičova paláce. Zuzana Čaputová podle něj svými slovy urazila demokracii i celý slovenský národ. Prezidentce také vyčetl podporu cenzury, policejní brutality a potlačování lidských práv v době covidu. „To jsou ty vaše principy právního státu,“ pokládá si Fico řečnickou otázku.

„Vážená paní prezidentko, nikdy jsme neměli žádné pochybnosti, že jste učebnicovým příkladem zastánkyně selektivní spravedlnosti a demokracie, ale vaše dnešní vystoupení odhalilo vaši podstatu úplně. A ta je pro slovenskou demokratickou budoucnost nepřijatelná,“ uzavřel Fico svou reakci na projev Čaputové.

Ficova strana Směr v současné době vede v průzkumech volebních preferencí. Předčasné parlamentní volby na Slovensku mají proběhnout letos v září.

převzato

5 3 hlasy
Hodnocení článku
14 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel2002
Karel2002
před 1 rokem

Za Čaputovou si mohou Slováci sami, stejně jako Češi za Pavla. Oba dva jsou to tupci, ale uvědomělí (USA, NATO, EU, pravice, Zelensky, Tchaj-wan, Tibet). Jaký národ, takový prezident. Není důležité mít chytrého prezidenta, ostatně Pavel upřimně přiznal, že není příliš inteligentní. Důležité pro prezidenta je vykonávat rozkazy.

Hokarc
Hokarc
před 1 rokem

…..A proč je tomu tak? Protože nepřemýšlí balíkem slámy, na rozdíl od vládních politiků a prezidentů. A tak je tomu i u nás. Normální člověk nemůže být z tohoto zjištění zhrozen, ale bude tleskat. Ano, je třeba vyměnit, tyto, slámou nacpané hlavy.

vachav
vachav
před 1 rokem

Stále jsem ještě nepochopil,jak je možné,že se ty blonďaté blbky líhnou jako kobylky.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem

Jo může se stát, že národ půjde proti dosazené hlavě státu. Jako Čech hodnotím Čaputovou jako pěknou babu ale na úrovni Pekarové. Černochové popř. Langšádové a spol. Prostě opět vzdělání pod inteligencí a zdravým rozumem…

reproduktor
reproduktor
před 1 rokem

Když Bůh rozdaval rozum, tak tahle píČa putová stála na konci fronty. Ale nejásejme, kontráš Pavel stál vedle ni.

shoty
shoty
před 1 rokem

Tak táto recitujúca pezinská buchta, dutá ako bója, chce so mnou viesť dialóg, pretože som zmätený?! Ja by som mal viesť dialóg s niečím takto tupým?! Tak hlboko by som nikdy neklesol.
Považovať EÚ za najprosperujúcejší klub na svete môže iba debil.

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem shoty
explorer
explorer
před 1 rokem

Doporučuji jednoho obdivuhodného, vzdělaného slovenského “chcimíra” – i když je druhá část rozhovoru spíše o Slovensku, jestli si video pustíte, věřte, že nevypnete před koncem (nakonec vývoj na Slovensku je velice poučný, že?):
https://www.youtube.com/watch?v=qT037uWzzbE
možná by bylo zajímavé dát i na hlavní stránku

reproduktor
reproduktor
před 1 rokem
Odpověď uživateli  explorer

Díky za odkaz a podobně to bude i u nás, až se dílo podaří. Kontráš Pavel je stejný hovado jako za čubka Čaputová. Pardon, už se tak tomu děje s ústavou.

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem reproduktor
mikkesh
mikkesh
před 1 rokem

Ale je krásná.

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  mikkesh

To nemyslíte vážně? Nemám rád NATO a ani čaputy jedno jestli v sukních nebo kalhotách.

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Já neříkám, že ji mám rád. Říkám, že je to krásná ženská. Ostatní nechť posoudí Slováci.

tomaskova
tomaskova
před 1 rokem
Odpověď uživateli  mikkesh

Nasaďte si brýle a podívejte se ještě jednou. Bramborovému ksichtu říkáte krásný, Tak to vás lituji.

reproduktor
reproduktor
před 1 rokem
Odpověď uživateli  tomaskova

Souhlasím. Klasicky kulaty oblicej Slovanský čubky.

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem
Odpověď uživateli  tomaskova

Dle Vaší rady jsem si nasadil okluzory a, a pořád stejný.