VIDLÁKOVY KYDY – Tak už to přiznejte…

Ne, že bych měl sílu a kapacitu sledovat celou obstrukční bitvu okolo valorizace-nevalorizace důchodů, ale samozřejmě mi nemohla uniknout barvotisková scénka, která na veřejnost silně zapůsobila. Totiž jak Andrej Babiš neodešel od pultíku i když mu vypnuli mikrofon a jak ho ostatní opoziční poslanci přišli bránit. A najednou byla celá pětikolka v koncích a nevěděla, jak si s tím poradit.

Daniel Sterzik-Vidlák
Daniel Sterzik-Vidlák

Psal jsem to tu v mnohých obměnách už víckrát – prezidentská volba byla taková naše Finská válka. Byla katalyzátorem, který zacelil rozštípanou alternativu. Mnoho politiků překročilo svůj stín. Považuju to za větší pozitivum, než to, kdo bude skutečně prezidentem.

Chci věřit, že opozice už není atomizovaná. Že ji tato vláda svojí nekompetentností a arogancí spojila mnohem víc, než to navenek vypadá. V pátek večer to bylo jak čerstvý vítr. Když se semkli jednou, mohou i podruhé a potřetí.

Tato scéna byla tak pěkná a vzbudila takový ohlas, že trochu zapadlo, co Babiš při svém vystoupení mnohokrát zdůraznil. Totiž, jestli je Petr Pavel prezidentem všech občanů, tak vládní návrh nepřijme. Pokud ho naopak přijme, tak je jasným poskokem Pětikolky, jak si o něm dezoláti myslí. Pravdou je, že lepší příležitost, dokázat svojí nezávislost, už generál jen tak mít nebude…

Zákon o nižší valorizaci byl nakonec v sobotu ráno schválen. Takže Petr Pavel bude mít svojí první zkoušku v očích národa.

Na druhou stranu, když vidím tu naléhavost, s jakou vláda svůj návrh prosazuje a když to porovnám s únorovým schodkem rozpočtu, který je skoro desetinásobný oproti ušetřeným devatenácti miliardám z valorizace, tak mi přijde, že tady vůbec nejde o těch mizerných pár giga korunek. Vláda je odhodlána jít na hranu ústavního práva, je ochotná jít dokonce za hranu, je ochotná použít stav legislativní nouze a muselo dojít vysloveně na opoziční rebélii, aby to tu nevypadalo jak v Uzbekistánu. Přitom tato nevalorizace je o kupeckých počtech, které museli na ministerstvu financí být schopni vypočítat už někdy loni v listopadu. Práce pro účetního.

Ten deficit nevybafl z ničeho nic. Ten se tu dlouho předlouho chystal. Že vládní výpočty na peníze nevycházejí, na to tu kromě dezinformátora Rajchla upozorňovala celá řada ekonomů. Už začátkem října zněly uvážlivé hlasy, které předpovídaly, že vládní strop na energie není ani tak stropem, jako gigantickou dotací výrobcům energie. Tak velkou, že by vykoupení minoritních akcionářů bylo podstatně levnější. Celý podzim se o tom mluvilo. Vláda nechtěla nic slyšet. Vysílali jasné signály veřejnosti, že už je všechno v pořádku a celý problém je vyřešen.

A teď najednou to musí být honem honem.

Hele, vy kluci vládní… přiznejte se… že vy máte úplně jednoduše problém s ratingem? Vsadím se, že za vámi chodí jeden Američan a ten vám říká, že musíte na Ukrajinu pumpovat další zbraně i peníze… a teď přišel jiný Američan, který vám s okouzlujícím úsměvem vysvětlil, že takhle to hospodářství nemůžete dělat a že vám agentury brzy sníží rating, což vám zdraží úvěry a šup, ze dne na den to tu bude vypadat jako v Řecku… Přiznejte se, že to bylo něco takového? A vy teď čumíte jak vrány, že jeden Američan mluví úplně jinak než jiný Američan…

Proto tak spěcháte. Určitě se blíží nějaké agenturní hodnocení a vaši transatlantičtí spojenci vám vysvětili, že rating udržíte jedině tak, že ořežete náklady a snížení valorizace by mohlo být to pravé. Samozřejmě pak musíte pokračovat rychle dalším zvyšováním všech možných daní, jinak prostě budete mít smůlu a banky vám začnou půjčovat pekelně draho. Přiznejte se, kluci… vy máte nějaký termín, ke kterému to musí být hotové.

Vsadím se, že Petr Pavel už to taky ví a zákon vám podepíše, jen se omezí na nějaké obecné moralizování, že to jinak nejde a dluhy je nutné splácet a nové nedělat.

Já vím, že jste prostě mohli jen zaspat, kašlat na všechnu vládní práci a prostě si jen dělat hezké fotky, ale vaše současná aktivita by tomu neodpovídala. Kdyby na vás někdo nenastoupil, tak jste klidně mohli spát dál a dál předstírat na fejsbůku, jak je všechno v pořádku. Že jste teď ochotní odhodit všechny principy, které jste předstírali, abyste vyhráli volby… vy prostě máte z něčeho (nebo někoho) strach a víte, že až se to provalí, tak vás lidi vynesou v zubech.

Tak kluci… my už jsme dospělí a uneseme to… hrozí nám snížení ratingu, že jo?

Další věc, na kterou se vás budu muset v sobotu zeptat z pódia… Jestli to takhle půjde dál, tak mi Jindra Rajchl bude muset přidělit delší čas na proslov…

 

Autor: Daniel Sterzik alias Vidlák, zdroj: Litterate.cz

3.9 7 hlasy
Hodnocení článku
8 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 1 rokem

DĚLÁTE TO PRO SVÉ DĚTI
https://pravyprostor.net/?p=157195

OKAMUROVY A BABIŠOVY ČTYŘI MOUCHY JEDNOU RANOU
https://pravyprostor.net/?p=157156

Vzpoura otroků
https://zvedavec.news/komentare/2023/03/9573-vzpoura-otroku.htm

cablik
cablik
před 1 rokem

To jsme to dopracovali do strašné (__!__) kdyby mě to někdo za socíku vyprávěl co se bude dít tak mu nevěřím. Kdyby mohli tak by opozici poslali do koncentráku jako jejich vzor Hitler.

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem

Ale vláda má demokratické právo poškodit důchodce, vyhrála přece parlamentní volby (i když s pomocí svých lidí v ůstavním soudu), vyhrála i prezidentské volby (rekordním rozdílem a bez pomoci ústavního soudu). Pokud dá opozice celou věc ústavnímu soudu, prohraje, neboť všichni ústavní soudci jsou pravicově orientovaní. Takže důchodci budou chodit po žebrotě,nocméně to nevadí, za to… Číst vice »

Anonym
Anonym
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Jestli vám dobře rozumím, má jakákoli vláda “demokratické právo” (co to je?) poškodit kohokoli a jakkoli, neboť vyhrála volby. Nevzpomínám si, že by pětikoalice cokoli z toho, co během svého vládnutí činila, měla ve volebním programu.

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Anonym

Má demokratický MANDÁT k tomu, aby si se zemí a s občany dělala, co bude chtít. Na jejím volebním programu teď už nezáleží, jeho porušením jí nehrozí žádné sankce. Tak tomu je všude v demokraciích. Navíc prezidentské volby byly v podstatě referendem o úspěších a popularitě této vlády. No a vláda v tomto testu neuvěřitelným způsobem uspěla, protože její… Číst vice »

Anonym
Anonym
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Člověče, běžte si pindat jinam. Mluvíte jako dítě, které papouškuje fráze z oficiálních sdělovacích prostředků. Proč je tu sdělujete? Kdybychom se s nimi chtěli seznámit, můžeme si pustit v televizi zprávy a ty by byly alespoň zabalené do hedvábného papíru. Nic nevíte, nic jste ještě v životě nezažil, ale máte potřebu poučovat. Proboha koho? Kde… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Anonym

Absolutní právo, dělat si se svými občany co chce, tato vláda nemá, Může jí v tom zabránit jedině česká nezávislá justice. Jenže nezávislá justice zatím vždy stála na straně nejen této pravicové vlády, ale i jejich ideově spřízněných předchůdkyň. Nevzpomínám si na případ, kdyby se tak nedělo. Měl byste se probudit ze… Číst vice »

vachav
vachav
před 1 rokem

Zajímavá a možná i pravdivá předpověď budoucího dění.Jen malá připomínka .Jako člověk,který se desítky let zajímá o historii evropského 20.století,si myslím ,že srovnávání “Finské (zimní)války” s naší současnou situací silně pokulhává.