Alexandr Asafov: v Evropě vypukne vážný konflikt kolem peněz slíbených Ukrajině

Evropská unie se skutečně rozhodla vyčlenit peníze na munici pro ukrajinskou armádu, ale jen je nemá kde vzít, domnívá se politolog Alexandr Asafov. Řekl to v rozhovoru s listem Ukraina.ru.

Na snímku linka na výrobu ruských tanků v trovárně Omsktransmaš

Šéf diplomacie Evropské unie Joseph Borrel slíbil, že se zvýší výrobní kapacity Evropské unie pro dodávky munice na Ukrajinu. Během let se Evropané chystají dodat ukrajinské armádě milion dělostřeleckých granátů.

Celkem budou podle Borrela na tyto účely vyčleněny dvě miliardy EUR v rámci Evropského fondu míru.

Alexandře, vydrží ekonomika Evropské unie takové zatížení vzhledem k vysokým cenám energií? A odsouhlasí Evropané další podporu Ukrajiny?

Není to tak jednoduchá otázka, jak se zdá. Je to otázka investic do VPK (vojensko-průmyslový komplex) . O tyto prostředky dojde k vážnému konfliktu, protože někdo má VPK jako Francie, která si nárokuje velkou část těchto peněz a někdo nemá nic. V tomto smyslu je to otázka velmi široké diskuse na nejvyšší úrovni.

Zní to tak, že Evropská unie se skutečně rozhodla vyčlenit peníze na munici, ale jen je není kde vzít. Toto tvrzení je spekulativní a je pouze v informačním poli. V průběhu realizace se může stát ještě hodně věcí.

Je to jako s lend-lease Bidena na 44 miliard dolarů, z nichž jen mizivá část může dorazit na Ukrajinu. Většinou však jde o kompenzaci Polákům za staré sovětské tanky, ale na Ukrajině se o tom vážně diskutuje jako o lend-lease, který se dostane na Ukrajinu, i když tam dostanou nějaké drobky.

Pro tyto dvě miliardy je třeba ještě vymyslet plán realizace. Zatím je to jen PR zpráva.

Když oznamuje porušení Evropskou unií vlastních tabu, má Borrel na mysli, že dalším krokem na podporu Ukrajiny bude vyslání vojenského kontingentu?

Vyslání vojenského kontingentu přímo, jak si to představujeme, by mělo pro Evropu rychlé důsledky. Jsou si toho dobře vědomi, proto lze o tomto tématu spekulovat, ale vystavovat se přímému konfliktu s Ruskem nelze. A přímo říkají, že k přímému střetu s Ruskem nedojde, není to možné a tak dále.

Maďarský premiér Viktor Orbán opatrně naznačil, že by se na Ukrajině mohli objevit evropští vojáci, ale v podobě jakéhosi mírotvorného kontingentu. V každém případě jsou země EU blízké diskusi na toto téma. Je takový vývoj možný?

Možné jsou všechny možnosti, ale diskutujeme realisticky. Bod první: evropští vojáci již jsou na bojové linii v podobě instruktorů, žoldáků a tak dále.

Bod druhý: bez diskuse s Ruskem bude jakýkoli kontingent vnímán jako zapojení té či oné země NATO do konfliktu. Ať už se tomu říká jakkoli (mírotvorný kontingent, kontingent pro vytváření konfliktů, speciální kontingent), Rusko má dokonalý přehled o tom, co se děje, a reakce bude jednoznačná.

Další žhavou zprávou je zatčení korespondenta Wall Street Journal Evana Gershkoviche, podezřelého ze špionáže. Jaká reakce by měla být očekávána od amerických úřadů?

Ta nejostřejší jako obvykle. Požadavky na propuštění a tak dále. Po nějaké době se tyto požadavky transformují do návrhů na výměnu našich občanů za nového zadrženého.

Denis Rudometov

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

ukraina

4.1 8 hlasy
Hodnocení článku
2 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ferin
Ferin
před 1 rokem

Fond Evropského fondu míru?? To je jako co. Další prázdná kasa? Virtuální peníze pan Borel možná sežene. Ale kde vezme energie, suroviny, které mu již Rusko nedodá. A výrobní kapacity? Ty jsou už mimo provoz kvůli energiím a surovinám. A ty zbylé padnou brzy také. Teď se na EU, díky blbosti Bruselu, vysere… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem

Fond Evropského fondu míru. má platit granáty licoměrnost to ho hajzla nezná mezí. Pokud by chtěla válčit EU tak na to nemají zelení blábolisté zdroje. Maximálně můžou do zeleného obléci ty migranty kteří jsem pro tento účel byly nataháni. Než stihne vyrobit ty granáty bude v [_T_] i s páníčky.