K úvaze Lenky Procházkové o obrození českého národa

Jiří Jírovec
Jiří Jírovec

Přišlo mailem:

„Už řadu let čtu (a někdy i sama píšu) úvahy o tom, že úpadek českého národa i státu můžeme překonat jen novým národním obrozením. Otázka je, zda na tuto záchrannou metodu, která se v minulosti osvědčila, máme v současnosti dost lidí (různého věku) a především DOST ČASU.“

Tak začíná úvaha Lenky Procházkové. Odpověď je bohužel jasná již teď: Na obrození není naděje, pokud bude u moci současná sebranka slouhů a nepodaří se likvidovat škody, které od roku 1989 napáchali ti, kteří „nebyli jako oni“.

Vymazání čtyřiceti let života v Československu znemožnilo pochopit tu dobu v kontextu evropských dějin. Ti „jiní“ se hned v prosinci 1989 zmocnili peněz a majetku, který patřil spisovatelům. Založili Obec českých spisovatelů a ty „nevhodné“ do ní nevzali. „Vyakčnění“ po několika letech založili Unii českých spisovatelů a ti, kteří se rozkmotřili s Obcí, založili Asociaci. K tomu máme Dědečkův šolich, tedy České centrum Mezinárodního PEN klubu.

V situaci, kdy nikdo s nikým nemluví, nelze očekávat, že se spisovatelé budou hrnout do nového obrození.

Česká situace je specifická v tom, že absolutně zesrabily vědecké, sportovní i kulturní elity.

Nikdo se nepostavil za Petra Druláka ani za Miroslava Ševčíka. David Svoboda byl za názor ohledně účasti Rusů a Bělorusů na OH okamžitě onálepkován ministryní obrany jako škůdce, pro kterého je třeba najít trest. To, že si David okamžitě nasypal popel na hlavu, není přiznáním viny, ale projevem zoufalství občana, který si netroufne hájit svoje práva. Ta nána svým výrokem napadla právo, které všem občanům dává Článek 17 Listiny základních práv a svobod.

Žijeme v bezprávném státě, kde si může premiér, jehož povinností je dbát zákonů, dovolit výrok, že vypnutí některých webů bylo hraniční a odvážné. Pokud tenhle šmejd nezná Článek 17 Listiny, pak nemůže být premiérem. Podle Městského soudu prý „doporučení servery vypnout“ nebylo příkazem, takže všechno je v pořádku. Ptát se musíme, jaký slouha takto rozhodl. Vláda nesmí „doporučovat,“ aby byla svoboda slova omezena. Může jednat pouze s odvoláním na zákon. Jenže to neudělala.

Co očekávat v zemi jejíž představitelé se doslova podělali blahem z objetí Bushem juniorem anebo z podání ruky Bidenem, které prý naznačovalo vlídnou nadřazenost. Tedy Fialovu podřízenost.

Co můžeme čekat v zemi, kde stateční censoři smazávají odkazy na solidní americké prameny blízké CIA.

K tomu přistupuje jazykový problém, protože málokdo čte. Čeština začne být v době esemesek skoro zbytečná. V některých profesích možná jakýkoli jazyk – to připustila jedna „společnice“ stačí prý „och a ach“.

Co můžeme očekávat v zemi, kde se v jednom článku (Reflexu 7.2. 2022) objevily tyto patrně slušně honorované výrazy:

Zaprděná kotlina – Kainovo znamení – v krvavém stínu – sviní se člověk nestane – oběma vražedným režimům – rudého einsatzkomanda – zdivočelí socani – zahnízdění umělců – deviací zmutovala DNA – lumpenproletariát – rauš levičáctví a rusofilství – do ohýnku zdatně foukal Edvard Beneš – trvalé skvrny – pachuť životní chyby – stud – podpis ďáblovi – SČSP – StB- rudá nenávist – úkol nebýt členy KSČ – pátá kolona – sněť v orgánech státu – konfidenti bolševismu – plivanec na osobnosti – na čí straně barikády stojí – je snadnější ukázat prstem – vyjmout uniformu LM či stranickou legitimaci ze skříně – hoď rudou knížkou, jsi-li bez viny – dav řvoucí lůzy – uralská trojkombinace – nad hlavami šibenice – nástroj rudé a hnědé pakáže – na hradě kvarteto gangsterů – další volby – tak do toho.

Jazyk slouhů není vhodný k národnímu obrození. Kde jsou divadelní hry, filmy, romány, eseje a filosofické úvahy, které nemohly vzniknout za bolševika? Jaká obroda může vzniknout v zemi, kde si nikdo netroufne říct, že jsme nežili v době hnusu a devastace.

Obávám se, že jsme možnost, jak úpadek společnosti překonat, dávno propásli. Žijeme podle George Orwella.

4.6 9 hlasy
Hodnocení článku
14 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 1 rokem

A jéje zase jsou označeni viníci všeho hlavě ta tuna svinstva na socialismus a komunismus. Jenže za vše může kapitalismus a zelený fanatismus a fašismus je jejich ego.

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem

Vždy je nějaká naděje. Naší nadějí jsou parlamentní volby v říjnu 2025. To už je docela brzy. A když to zase nevyjde, tak parlamentní volby v říjnu 2029, A taky prezidentské volby v lednu 2028. To trovněž uběhne jako voda, vždyť to bude za chvíli měsíc, co se “agent Pávek” ujal moci. A když to nevyjde… Číst vice »

Jana
Jana
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Proboha, Karle, i jako satira je to morbidní. Vy si myslíte, že ještě někdy budou volby spravedlivé?Pražská kavárna to nedopustí, vždyť, co jim to dalo práce, než se dočkali Pávka. A dredový Bartoš už na ty počítače dohlédne. Takže k chovu králíků přidejte i trochu života, aby Vás nenašli obrostlého mechem. Přidávám se ke… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Jana

A co tedy navrhujete?

reproduktor
reproduktor
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Karle máš pravdu. Vše bude zase jak ma byt. Už teď vidím světlo na konci tunelu. Diky za pozitivum.

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  reproduktor

Nejdříve je třeba přijmout realitu, člověk může být chvíli zklamaný, ale po určité době začne vidět i nějaká pozitiva. Můžeme se třeba těšit na říjen roku 2025 anebo na leden roku 2028.

Anonym
Anonym
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

nebo na červenec 2068.

Georg
Georg
před 1 rokem

Již jsem postrádal články p.Jírovce. Důvod ? Pravdivost v jeho článcích nikdy nescházela. Já sám se z nadsázkou považuji za “pesimistického optimistu”. Bohužel i já vidím situaci v českých, moravských a slezských zemí podobně. V zemi, kde nám již toho mnoho nepatří, mám na mysli průmysl, proto ani nelze dělat a ovlivňovat “národohospodářskou politiku”. Bohužel s kulturou je… Číst vice »

Georg
Georg
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Georg

Pokrač.: Při vzpomínce na Wericha a Voskovce, jejichž písničky formovali po válce nejen můj vkus, mě myslím opravňují k tomu, abych řekl textem jejich písně, nezoufejme, ……nikdy nic, nikdo nemá, míti za definitivní, neb nikdy, nikdo neví, co se může státi….

oldo
oldo
před 1 rokem

Pane Jírovče,děkuji.

spartak
spartak
před 1 rokem

Ano ,je to tak ,beznaděj i když venku vesele klokotá život . Vládní figuríny ženou naši zem do války ,podařilo se jim deratizovat společnost od levice. A co dál?

Jana
Jana
před 1 rokem

Konečně někdo vyslovil tu nelítostnou a krutou pravdu naprosto srozumitelně ve dvou větách: – Vymazání čtyřiceti let života v Československu znemožnilo pochopit tu dobu v kontextu evropských dějin. – Ti “jiní” se zmocnili peněz a majetku. – Z hlav mladých generací bylo zcela záměrně – i za obrovské podpory mnoha disidentů, kteří ukázali svou pravou tvář… Číst vice »

Jarin G.
Jarin G.
před 1 rokem

Jak by se asi autor článku z Reflexu vypořádal s tím, že na Hradě teď sedí bývalý komunista s 1. dámou, taktéž bývalou komunistkou a vystudovanou politručkou. A ktomu též agenti STB atd. atp.? Zřejmě by se s tím vyrovnal stejně jako exalkoholička (?) Holubová, které se zlo a nenávist již definitivně vepsala do obličeje. Je snad ještě… Číst vice »

Georg
Georg
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Jarin G.

Proč jdete blejt. Generál v.v. a jeho choť zřejmě, komunisty nikdy nebyli, byli jen u komunistů. To jsou lidé, kteří nesvlékají kabáty, jsou pořád stejní. Ale takových lidí je spousta a lze je snad lidsky i pochopit. Oni jenom “přestoupili”, byli a jsou tam, kde jim to přinášelo a přináší vlastní prospěch, jsou to jenom prospěcháři… Číst vice »