Jiří Weigl: Protektorát

Přibývá skutečností, které prokazují, že dnešní česká vláda si se zájmy vlastní země a jejích občanů a jejich obhajobou nedělá žádnou hlavu, ale na prvním místě se stará o uspokojování zájmů vnějších sil, o jejichž přízeň stojí více než o přízeň českých voličů.

Na snímku kim-ir-senovské přijetí českého premiéra ve Vietnamu. Někteří komunisté vládní Pětikoalici nevadí, jiní vadí. Chápete to?

Od svého nástup staví teatrálně na odiv svou neochvějnou věrnost liberální demokracii a prosazování lidských práv všude na světě. Vládní i parlamentní špičky se předhánějí v demonstrování lidskoprávního fundamentalismu, pasují se na dědice Václava Havla a s tímto zdůvodněním se klíčovým tématem české zahraniční politiky stal Tchaj-wan a programové zhoršování politických i ekonomických vztahů s pevninskou Čínou, která je prezentována vládními politiky jako nepřítel a komunistická hrozba, píše Jiří Weigl v glose na webu Institutvk.cz.

A najednou vyráží premiér Fiala na dlouhou a dalekou cestu za asijskými autoritáři, snaží se jim vemluvit do přízně a tváří se, že o lidských právech, diktátorech a komunistech nikdy nic neslyšel. Proč komunisté v Čině vadí a ve Vietnamu nikoliv? Proč plivat na Visegrád a maďarského premiéra Orbána a současně se bratříčkovat s autoritáři ve Střední Asii? Vysvětlení se od premiéra Fialy ani provládních médií nedočkáme. Přitom je vše velice jednoduché – dnešní Čína i Maďarsko, pro nás obě velmi důležité země, vadí určitým silám ve světě a patolízalští čeští politici se jim snaží zalíbit. O lidská práva a demokracii jim nejde ani v nejmenším. Tam, kde je to od zahraničních protektorů povoleno, našim politikům diktátoři ani v nejmenším nevadí. A nevadí jim ani náklady, které tato politika pro české firmy a občany přináší.

O tom konečně svědčí alarmující fakta, která se objevila dnes v tisku. Občané Česka, které patří k největším čistým vývozcům elektřiny v Evropské unii, platili za elektrickou energii 2,5 krát více než v průměru domácnosti v ostatních zemích V4, která jsou navíc jejími čistými dovozci.

Proč tomu tak je, můžeme spekulovat, vážnou analýzu se nikdo z oficiálních kruhů předložit nesnaží. Můžeme v této souvislosti hovořit o energeticky náročné struktuře ekonomiky, můžeme kritizovat slepé podřizování se evropskému Green Dealu u nás a jeho různým výstřelkům, můžeme uvažovat o mimořádném vlivu naší energetické lobby a bezprecedentnímu postavení ČEZu atd. Rozhodně však vysoká cena elektřiny pro české spotřebitele není způsobena tím, že by naše vláda nechtěla naši zemi zadlužovat, a proto nechala cenový šok na spotřebitele dopadnou ve větší míře než sousedé. Tak se totiž někteří provládní experti snaží tvářit, realita je však vyvádí z omylu, protože ČR byla jedinou z okolních zemí, kde veřejné zadlužení ve vztahu k HDP vzrostlo (o 2,1%), zatímco ostatní země V4 své zadlužení snížily.

Toto hospodářské fiasko je zcela zjevné, ale ve vládě nikoho netrápí. Naopak, ministr Síkela, který je za tuto politiku zodpovědný, je prý hlavním českým kandidátem na příštího eurokomisaře. V Bruselu se poslušné dodávání elektřiny do Německa na úkor českých domácností evidentně líbí.

Autor: Jiří Weigl, Institut Václava Klause

4.3 6 hlasy
Hodnocení článku
8 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
mikkesh
mikkesh
před 1 rokem

Tak snad aby Blyštivý Péťa také konečně navštívil Barmu. Myslím, že by si to barmská děvčata, které ten Zemský škůdce podporuje, zasloužily. Také by nebylo od věci těm holkám zkontrolovat účetnictví. To jestli těch padesát mega, co jim Péťa poslal, rozumně využily. Třeba na cyklistickou stezku, nebo podobné životně důležité… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem

EU OZNAMUJE, ŽE DO LÉTA DOJDE K JIŽ AVIZOVANÉMU ZPŘÍSNĚNÍ CENZURY NEPOHODLNÝCH NÁZORŮ
https://pravyprostor.net/eu-oznamuje-ze-do-leta-dojde-k-jiz-avizovanemu-zprisneni-cenzury-nepohodlnych-nazoru/

PODVOD ZVANÝ EMISNÍ POVOLENKY
https://pravyprostor.net/podvod-zvany-emisni-povolenky/

Globální spiknutí „deep state“ proti Rusku a lidstvu
https://zvedavec.news/komentare/2023/04/9622-globalni-spiknuti-ideep-statei-proti-rusku-a-lidstvu.htm

vaclav
vaclav
před 1 rokem

Úroveň zpravodajství NR jde do —– Už se i ztrácí ti kteří dříve objektivně komentovali články. Z NR se stala naprosto nezáživná žvanírna a články stojí za dvě věci.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem
Odpověď uživateli  vaclav

Nesouhlasím! Dokažte mi, že tu žvaním. Své názory zde publikované, stojí na ověřených faktech. Úroveň článků trochu klesá ale to není důvod k panice. Zkuste to jinde a uvidíte…

cablik
cablik
před 1 rokem

To si může jezdit po cizích zemích ale nic nevyjedná je to jen slouha slouhů a protektorát jsme dvojitý páníčky z Fašingtonu a Bruselu. Předražená elektřina je obyčejná zlodějina proti našemu národu.

vachav
vachav
před 1 rokem

TGM: “Jsme národ lokajů a furiantů”. A já bych ještě dodal,že od svého otce jsem často slýchával,že Češi jsou ksindl.Samozřejmě,že ani v tomto nelze zevšeobecňova

Praded
Praded
před 1 rokem
Odpověď uživateli  vachav

Češi jsou celou svoji historii trénováni kličkovat a to by nebylo tak nejhorší, nejhorší je, že je určitá část z chazarů a to je problém. Ti dokážou včas převlékat kabáty a poznáte je podle toho, že celé jejich generace sloužily vždy těm co u nás vládly. Stačí si zjistit co byly jejich rodiče a prarodiče. Hezké… Číst vice »

Mira
Mira
před 1 rokem
Odpověď uživateli  vachav

Ani pták si nesere do vlastního hnízda…… Došlo to tak daleko, že všechno halí pochybnosti a temnota. Někteří totiž považují za svatou pravdu úplně nepodložené povídačky, jiní zase ze skutečnosti dělají lež. A věky budoucí zveličí jedno i druhé ještě víc. TACITUS…Masaryk Je nutno mít program…Je nutno pochopit, že každý národ má svůj… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Mira