Může Robert Kennedy ml. přemoci média?

Robert Kennedy ml.vstoupil do klání o prezidentský úřad  a v rámci Demokratické strany tak vyzval na souboj současného amerického prezidenta Joe Bidena. Což současně ovšem neznamená nic jiného, než že ho čeká tvrdý střet s americkými médií. Stejný, jaký musel v roce 2016 podstoupit i Donald Trump.
Mohlo by to takto skutečně zafungovat?
Ano, mohlo. Protože stejně jako se lidem v roce 2016 dělalo nevolno od žaludku z mravokárných poučení a Trumpova slovní agrese působila tudíž jako jisté osvěžení, dnes je nám zle nejen ze lží, které jsou den ode dne víc a víc pobuřující, ale též z naprostého nedostatku jakýchkoli idelističtějších či inspirativních vizí.

Bojovat proti médiím je v politice totéž, jako hrát karty aniž máte v ruce trumfy. Všechny šance jsou proti vám. Což potvrzuje dlouhá řada příkladů, z nichž jako výjimka, potvrzující pravidlo, vystupuje jen Donald Trump, který v roce 2016 dokázal média porazit a stát se, i proti jejich vůli, americkým prezidentem. Přičemž metoda, kterou ke svému vítězství použil, byla zdánlivě jednoduchá. Spočívala v tom, že opakovaně hovořil o pobuřujících událostech, kterým média nedokázala ubrat na váze tím, že se jak je, tak i jeho, pokoušela zesměšnit. Hle, a ono to rčení, že každá reklama je dobrá, se naplnilo. Trump rozpoznal, že lidé jsou naštvaní a tedy připraveni podpořit někoho, koho současný americký establisment nenávidí. A protože měl k ruce twitter, na kterém mohl své názory zveřejňovat, nebyl už hendikepován jako jeho předchůdci z časů, kdy internetová sociální média neexistovala, a oni tak zcela záviseli na médiích korporativních, hovořících ovšem jen svým vládním a oficiálním hlasem. A navíc: Fakt, že se Trumpovi podařilo přeměnit jeho volební shromáždění na cosi jako spektakulární festivaly, mu umožňoval mluvit přímo k davům.

Otázka kardinální: Dokázal Trump něco pozitivního? Ano. Dokázal jít proti médiím a vyhrát. Doufejme a modleme se za to, že se stejné podaří i Robertu Kennedymu ml.

JAK SE KENNEDYHO STŘET S MÉDIÍ BUDE LIŠIT OD TRUMPOVA

Robert Kennedy ml. vstoupí v r. 2024 do boje s médií, které vůči němu budou mnohem nepřátelštější, než byla média, proti nimž stál Donald Trump v roce 2016. Ten byl vnímán tak trochu jako vlídný a přebohatý šašek s nabubřelým egem, který sice dokázal zvýšit sledovanost, ale reálnou šanci na vítězsrví neměl. A právě skutečnost, že establishment Trumpa „nesprávně podcenil“, podařilo se tomuto k establishmentu nepozorovaně připlížit. Nu a když establishment rozpoznal, koho to má vedle sebe, bylo už pozdě.

Robert Kennedy ml. je na rozdíl od Donalda Trumpa z roku 2016 pro hyperkorupčnické křídlo oligarchického establismentu známou hrozbou. Je nositelem  mýtického jména se vším, co k tomu patří. Aby zabránil či ukončil jejich prezidenství, zavraždil establishment strýce a otce Robera Kennedyho ml., čímž znemožnil, aby se tento k establishmentu mohl kdy třeba i jen přiblížit. A navíc není už dnešní komunikační prostředí, zejména pak internet, tak svobodné jak byly v roce 2016. Velká většina demokratických voličů prošla dlouholetou a intenzivní ideologickou masáží a sám Robert Kennedy ml. byl médií lživě pomlouván jako jeden z „dodavatelů dezinformací“.např. též o covidu. A tedy někým, kdo si cenzuru plně zaslouží.

Takže ve srovnání s Trumpem z roku 2016 zahajuje Robert Kennedy ml. svůj běh za prezidenstvím v r. 2024 s několikamílovou ztrátou. A přidala se i média, která se na něj jen pár dní po oznámení jeho kandidatury už vrhla. A útoky další a ostřejší budou samozřejmě následovat.

Je tedy nějaká naděje, že by svůj střet s Bidenem mohl Robert Kennedy ml. vyhrát?

Povrchní pohled napovídá, že je to téměř nemyslitelné. Avšak přihlédneme-li k možnosti překvapivě rychlých změn veřejného mínění, odvažuji se tvrdit. že i Robert by mohl stvořit zázrak podobný tomu, který dokázal uskutečnit jeho strýc John, když se mu projevem na Americké uviverzitě v červnu 1963 podařilo prosadit smlouvu o omezeném zákazu jaderných zkoušek. A to tváří v tvář zpočátku drtivému odporu establismentu i jeho médií. I když veřejné mínění bylo tedy tehdy spíš jestřábí a proti smlouvě, dokázal John Kennedy apelem na to lepší v lidské povaze inspirovat změnu veřejného mínění a pak i změnu názoru Kongresu. Smlouvu pak podepsal 7. října 1963, šest týdnů předtím, než byl při státním převratu zavražděn.

I Robert Kennedy ml. bude muset, chce-li napodobit zázrak svého strýce, podnítit radikální posun veřejného mínění prostřednictvím svého apelu na to lepší v povaze lidí. Aby toho však dosáhl, bude muset zvolit opačný postup, než byl ten, který použil Trump proti médiím v roce 2016. Namísto toho, aby k obraně používal nevybirává invektiva, bude Robert muset nenávist odplácet láskou, lež pravdou, a neúnavně v lidech burcovat to kladné a inspirativní, zatímco média budou pochopitelně i nadále chrlit svoji negativitu a cynizmus.

A tak mám za to, že pokud je zde někdo, kdo by dokázal obrátit naše smysly a mysli k  optimističtějšímu vnímání  světa, je mužem pro tuto práci Robert Kennedy  ml. Kromě oné záležitost s vizí, která spolu se jménem Kennedy přichází jaksi sama sebou, ztělesňuje Robert. osvěžující a nikoli jednostrannou perspektivu. Třebaže je totiž demokrat, souzní jeho kritické myšlení víc  s Republikány. A to včetně současně panujících genderových názorů.

Kevin Barret

Z the Unz Review vybral a přeložil Lubomír Man

3.7 3 hlasy
Hodnocení článku
6 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem

Ono bude hodně záležet i na tom, co média na mladšího R.Kennedyho vyhrabou, jestli jim sám dodá na sebe nějaké to střelivo. Kennedyové byli vždy labužníci života, tak že… Klad? Nebyli to žádní zbabělci, odvaha jim nikdy nechyběla…

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem

Většina politiků, jak z Demokratické, tak Republikánské strany, podporuje ničím neomezenou expanzi USA po celém světě. Přirozené chování velmocí. Trump se chtěl zaměřit pouze na řešení vnitřních problémů USA a proto půjde do vězení. Kennedyho rodina nebyla a není svatá. Dědeček JFK zbohatl díky podvodům, otec JFK měl rád Hitlera. JFK sám vyvolal vietnamskou… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Skvělý komentář jenže s tím bude v dohledné době konec.

reproduktor
reproduktor
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Pěkný. Jenže jak vime o tom kdo bude ptezident rozhodují jini frajeri nez nějaký lid. Například, když byl zvolený naprostý pitomec stříkající Bill Clinton vše “upeklo” společenství Bilderberg.

vaclav
vaclav
před 1 rokem

Co může nějaká figurka proti spoustě šmejdů – dnes už se umi ani nemusí dělat atentát. Stačí ty zrádné bažiny a ty utopí každého dříve než se probere ze snu o presidentsví.

cablik
cablik
před 1 rokem

Ono to bude dobré když bude prezidentem Trump nebo Kennedy vše lepší než ti nezmaři co si říkají demokraté.