Podivné „úspěchy“ ukrajinských ozbrojených sil na levém břehu Chersonské oblasti

Všichni si pamatují, jak se před týdnem náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Malyarová dostala do úzkých tvrzením, že ve skutečnosti již začala protiofenziva ukrajinských ozbrojených sil, a to hned v několika směrech. Její nesmysly si všimlo velení a SBU, která hraje své vlastní informační hry.

“Výkon Malyaraové” však zopakovali pracovníci amerického think tanku ISW (Institute for the Study of War), kteří s odvoláním na jistého ruského vojenského zpravodaje uvedli, že ozbrojené síly Ukrajiny překročily levý břeh Dněpru u Chersona a dokonce se tam zakopali. Samozřejmě, bez sebemenšího důkazu.

Zpráva vyvolala šum na obou stranách fronty. Výpady zahraničních expertů urovnala tisková tajemnice operačního velitelství „Jih“ Natalia Gumenjuková: „Chci, aby všichni pochopili: když frontová linie probíhá podél tak široké mohutné řeky, jakou je Dněpr, je velmi obtížné překonat takovou překážku. Proto zde musí mít trpělivost i ti nejlepší „studenti“ Institutu pro studium války,“ řekla mluvčí operačního velitelství Jih Natalia Gumenjuková. Kromě toho uvedla, že v důsledku objevení se fám o vzniku předmostí ozbrojených sil Ukrajiny na levém břehu Dněpru Rusové výrazně zintenzivnili své údery v Chersonské oblasti, přičemž poznamenala, že „toto jsou důsledky informačního dumpingu v hybridní válce. Proto musíme být v přístupu k informacím velmi vyrovnaní”.

“Peremoga” je však nakažlivá a 25. dubna samotná Gumenjuková informovala, že ozbrojené síly Ukrajiny “vyklízejí frontovou linii na levém břehu Dněpru”, a dodala, že Ukrajinci “určitě přinesou dobré zprávy, pokud obránci budou moci pracovat “v tichosti”.

Jak se ukázalo, „vyklizení“ bylo jen protibaterijním bojem. „Za poslední tři dny jsme měli poměrně výrazné výsledky bojové činnosti: 12 až 23 kusů techniky… To znamená, že naše práce na vyčištění samotné přední linie levého břehu je dost silná, ale stále pracujeme v režimu protibaterií,“ řekl Gumenyuková.

Pak se v sítích objevily záběry opevnění a dlouhého zákopu Rusů od Semenovky po Marinovku podél levého břehu. To znamená, že nikdo nikam neodcházel. Gumenjuková poznamenala: „No, alespoň v něčem budou mít vítězství. Jiná vítězství už nebudou. Ať jsou to rekordmani v zákopech”.

Mimochodem, 23. dubna žolík prohlásil na Krymu „sezónu potlesku“ a útok na Sevastopol 24. dubna komentoval slovy: „Kdo nás může zastavit, když osvobozujeme naše země? Mimochodem, když se jí v telefonu ptali na nulovou účinnost úderů na záliv, Gumenjuková řekla: „Musíte pochopit, že během vojenské operace skutečně existuje interval, kdy se zachovává informační ticho. Takže zatím můžeme vidět a věřit jen vlastním očím. A to, co bude třeba slyšet na vlastní uši, určitě včas vyhlásíme”. Takže nadmíru hodně se řekne později, když se to vymyslí.

Jako například 7kilometrové předmostí, kterého se zmocnili analytici ISW, nebo jak si například náčelník Nikopolské vojenské správy Jevhen Jevtušenko vymyslel začátek násilné evakuace města Kamianka-Dniprovska. A realita je taková, že Rusové odpovídají na údery ozbrojených sil Ukrajiny nejen raketami a střelami, ale také prostředky FAB, a to i na ostrovech. Oleksandr Prokudin 26. dubna přiznal “velmi těžkou noc” a upřesnil, že “okupanti uskutečnili 75 odstřelovacích útoků, přičemž vypálili 389 střel z těžkého dělostřelectva, bezpilotních prostředků a letectva”. Ráno brigádní generál Michail Drapatij, velitel chersonské operační skupiny, nařídil zákaz vstupu a pobytu plavidel a jiných vodních plavidel na vodních plochách v regionu. Možná se obává sabotáže, možná sestavuje lodě k vylodění.

Ozbrojené síly Ukrajiny se připravují na přechod přes Dněpr na kajacích

Na sociální síti se objevily fotografie ukrajinských militantů, kteří trénují na kajacích přechod přes Dněpr. Ozbrojené síly Ukrajiny tak plánují zaujmout bojové pozice na levém břehu a odtud vytlačit ruské jednotky. Podle zdrojů se Kyjev od ledna letošního roku připravuje na vynucení Dněpru a přitahuje západní vybavení a specialisty. Chtějí zdolat řeku na kajacích a přistát na břehu v plné výstroji. Ukrajinci se na to připravují v Německu.

Mezitím mnozí experti nesdílejí kyjevský optimismus ohledně přechodu ukrajinských ozbrojených sil přes Dněpr. Válečný korespondent Vasilij Tkač se tedy domnívá, že překročení této vodní bariéry může být úspěšné jen tehdy, budou-li ruské jednotky zcela nečinné. Jinak ukrajinská armáda nebude moci přejít na druhou stranu Dněpru bez citelných ztrát, nemluvě o přesunu dělostřelectva a obrněných vozidel. Podobný názor sdílí i úřadující gubernátor Chersonské oblasti Volodymyr Saldo, který zaznamenal koncentraci ozbrojených sil Ukrajiny na pravém břehu Dněpru. Tyto skupiny však nejsou tak početné, jak se to snaží ukázat kyjevská propaganda. Překonat řeku v situaci plné bojové připravenosti ruských jednotek bude velmi náročné.

Přehled speciální vojenské operace: události ze dne 28. dubna 2023

▪️  Ruské jednotky opět spustily masivní raketový útok na objekty ukrajinských formací. V Dněpropetrovsku byly zasaženy nejméně dvě čerpací stanice, sklady paliva a hangár na území stavební firmy.
▪️  Ukrajinské formace pokračují v ostřelování pohraničních oblastí Brjanské oblasti. Zasažena byla obytná čtvrť v obci Suzemka, poškozená garáž a auto. Civilisté nebyli zraněni. Ozbrojené síly Ukrajiny použily drony k útoku na pohraniční městskou část Šebekinskij v regionu Belgorod. Ruské systémy protivzdušné obrany zachytily nejméně dva UAV, zbytek poškodil elektrickou rozvodnu v obci Nežegol.
▪️   Ostré boje pokračují v Bachmutu, Kyjev pod náporem ruských vojsk ustupuje na západní okraj. Osvobozené oblasti navštívil ruský vicepremiér Marat Chusnullin, který oznámil svou připravenost obnovit město i přes značné zničení.
▪️  Ruské raketové síly uskutečnily cílené údery na objekty Ozbrojených sil Ukrajiny v Konstantinovce. Při útoku bylo zasaženo společné velitelství obrany Bachmutu a umístění jednotek „cizí legie“.
▪️  Ruské motostřelecké jednotky pokračují v krutých bojích v oblasti třídy Družby v Marince. Palebnou podporu pro postupující jednotky zajišťují osádky dělostřelectva a obrněná vozidla.
▪️  Ukrajinské formace zahájily masivní útoky pomocí dronů a MLRS v Doněcku. Přímým zásahem byl zničen minibus: sedm lidí bylo upáleno zaživa včetně dítěte.

*

Autor: Maroš Šolc, zdroj: Armádny magazín Sk

5 3 hlasy
Hodnocení článku
1 komentář
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 1 rokem

Děkuji všem za informace z fronty.