Jaroslav Bašta: Odporují-li fakta naší ideologii, běda faktům!

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta

Tento jemný vtip byl populární v Československu na počátku osmdesátých let. V době, kdy sloganům režimu ve skutečnosti již skoro nikdo nevěřil, ale všichni věděli, že oficiální stanoviska strany a vlády se nesmějí zpochybňovat.

Zároveň platilo, že k pravdivým statistickým údajů neměli zdaleka všichni přístup, takže takže lidé faktů znalí mohli pouze jediné – podobným způsobem žertovat u vědomí si své bezmoci, píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Sleduji-li současnou polemiku mezi premiérem Petrem Fialou a jeho kritiky, kteří se (ó hrůzo) opírají o údaje Eurostatu, mám pocit, že v loňském roce došlo v České republice k nevysvětlitelnému časovému paradoxu. Na jedné straně máme předlistopadovou vedoucí úlohu Pětikoalice a předlistopadovou vládu s jejím panem předsedou tvrdě prosazujícími gryndýlová ideologická klišé, na druhé straně politickou opozici, která se z té časové smyčky vymkla. A stejně jako příčetná část voličů nechápe, že demokratický dialog v době vymknuté z kloubů nemůže fungovat.

Neplatí totiž žádná pravidla, kromě síly. Což je oněch 108 hlasů ve Sněmovně. Rozhodování o důležitých věcech se v podmínkách časové anomálie samozřejmě odehrává nejen mimo náš čas, ale také prostor. Ten je pochopitelně přepólovaný z východu na západ, což situaci mimořádně komplikuje. Jediná persona, která by ten časový paradox mohla zvrátit, prezident České republiky, je také na té vymknuté straně. Dokonce bych řekl, že došlo ke stěhování duší a na Hradě sedí inkarnace bývalého československého prezidenta Antonína Novotného.

Když jsem viděl nové oficiální fotografie a návrhy poštovních známek, vzpomněl jsem si na to, jak AN si pak velice zakládal na tom, že v nějaké anketě zvítězil jako nejpohlednější hlava státu. Historie se ráda opakuje.

V tom také vidím naději pro budoucnost. Ignorování reality a provozování mimoňské hospodářské politiky představuje v principu vždy jen dočasnou záležitost. Stejně jako okouzlení zelenými sebevražednými ideologiemi, od nichž se dnes distancují i ti, kdo je ještě před pár lety podporovali (třeba bývalý premiér Andrej Babiš). Bída všedního dne, drahota, nefunkční zásobování a další údery každodennost spolehlivě zboří všechny slonovinové věže, v nichž zatím žijí stoupenci vládní koalice. Oni také brzo zjistí, že jsou pouhými budoucími dezoláty.

V roce 1980 jsem napsal esej o vývoji u nás v osmdesátých letech. Končil tím, že ke změnám v Československu dojde až na konci desetiletí v důsledku vývoje v tehdejším Sovětském svazu. Tentokrát budeme čekat jen na listopad roku 2024. Prezidentské volby v USA předznamenají i naši budoucnost.

Autor: Jaroslav Bašta – poslanec SPD, zdroj: prvnizpravy.cz

4.2 6 hlasy
Hodnocení článku
16 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel2002
Karel2002
před 11 měsíci

To je všechno je pravda, ale co se dá dělat, když to většina občanů podporuje? 1. kolo prezidentských voleb: Jaroslav Bašta (SPD) 4.5 procenta. 2. kolo prezidentských voleb Petr Pavel (ODS-TOP09-STAN-Piráti-Lidovci) 58.3 procenta hlasů, Andrej Babiš (ANO-SPD-PRO-KSČM-Volný Blok-Přísaha…) 41.7 procenta hlasů. Z těchto čísel jasně vyplývá, že drtivá většina občanů podporuje současný marasmus,… Číst vice »

tomaskova
tomaskova
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

zapomněl jste na to, že volby byly jednoznačně zmanipulované. Existují na to důkazy, jenže je nikdo nedovolí prezentovat.

Karel2002
Karel2002
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  tomaskova

Kéž by to byla pravda. Lepší zmanipulované volby než blbí spoluobčané.

Anonym
Anonym
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Obávám se, že je pravda někde na středu, mezi manipulací a blbostí. Bohužel nadpoloviční většina občanů (a to nejen u nás) v podstatě politiku nechápe a nezajímá jí to. Neuvědomuje si, že politika je to, kdy ráno vstáváme, co snídáme, kam potom jdeme, co děláme, koho jsme si našli za partnera, a jak strávíme dovolenou. A taky… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Anonym

Vykašlat se na politiku, pěstovat ředkvičky a chodit s pejskem na procházky? Proč to neuděláte i Vy a všichni další účastníci tohoto fóra? Všem vám bude lépe, nebudete se rozčilovat. Kdyby to tak dělali úplně všichni lidi na světě…jak by bylo dobře.

Anonym
Anonym
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Všichni bychom to nepochybně rádi udělali, nebýt té hrstky mocných, kteří to s námi ale vůbec dobře nemyslí. Pokládají se za božstva a my jsme pro ně otroci. Možná… až mravenci. Nárokují si ovládat naše životy od A až do Zet. Manipulovat se sedmi miliardami lidí je poměrně náročné, tak nás chtějí zredukovat… Číst vice »

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

A už zase jede… 😐

unkas
unkas
před 11 měsíci

neobjektivita pana Bašty ohledně historických faktů je zřejmá. Stejně tak je smutné, že nedospěl a stále hledí na na dobu před 1989 očima rozlobeného mladíka… Jinak je naprosto zcestné přirovnávat Antonína Novotného k NATO generálu Pavlovi horujícímu pro USA vojenskou přítomnost v ČR – prezident Novotný naopak nikdy nedovolil Sovětskému svazu umístit své… Číst vice »

Naposledy upraveno před 11 měsíci uživatelem unkas
kutnohorsky
kutnohorsky
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  unkas

Znal jsem pana prezidenta Novotného osobně. Po ukončení úřadu se uzavřel do soukromí a rád hrál mariáš ve čtyřech i někdy s mým otcem. Párkrát mě vzal sebou. Pan prezident říkával: Ať jsem byl jaký jsem byl prezident, Rusy jsem k nám nepřivedl. Neměl rád Dubčeka a jaká koliv i neformální setkání s ním odmítal…

spartak
spartak
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Děkuji za hezkou obhajobu mého presidenta ,vždy si jej připomenu při záběrech na fantastických Spartakiádách.

Anonym
Anonym
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  unkas

K mým uším se doneslo, že A. Novotný vůbec nebyl na tu dobu špatný člověk a politik. S vedením SSSR se údajně neměli moc rádi. Jel si v rámci možností vlastní politiku možného. Konec konců božská šedesátá léta (kdo je pamatuje?) byla tím nejlepším, co tahle republika zažila. Na mladší ročníky apeluji, aby… Číst vice »

Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 11 měsíci

Pane Bašto, vy tu lžete, za socialismu každý rok vycházela statistická ročenka a kdybyste byl býval někdy náhodou zavítal do knihovny, tak jste si ji tam mohl půjčit. Socialismus neměl důvod nic skrývat a nic falšovat. Inflace byla nula, vyrovnaný státní rozpočet – to byla priorita, hospodářství rostlo každý rok o 2 –… Číst vice »

cablik
cablik
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Havloidni zmetek

Nenávist pana Bašty k socialismu za to že ho zavřeli je ohromná ale to nic nemění na faktu že to byl daleko lepší systém než zlodějský kapitalismus. Pokud by se povedlo západním šílencům NWO tak nás vyvraždí.

tomaskova
tomaskova
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

Je otázkou, zda byl zavřený, nebo jen odsouzený a trest si neodkroutil. Pan Bašta se náramně hodí do SPD. Až na čestné výjimky je to strana naříkačů a bolestínů, která si s ničím neumí poradit, jen stále konstatuje a poukazuje na FB.

heriot
heriot
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  tomaskova

Pouze odsouzený, lze to dohledat, p. Bašta je lhář. Lže o sobě i o době před převratem.

Anonym
Anonym
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  tomaskova

Paní Tomášková, vy SPD nemáte ráda. Tak proč sem na stránky naříkačů a bolestínů vlastně chodíte? Víte vůbec, komu patří tento server? MUDr. Ivanu Davidovi, europoslanci za SPD v Bruselu. Není to poprvé, co se dost ošklivě vyjadřujete o členech této strany. Nebylo by korektní se tu jako host slušně chovat? Nebo navštěvujte… Číst vice »