P. C. Roberts: Americký dolar končí

Jste připraveni na vysokou inflaci a pád životní úrovně?

P. C. Roberts
P. C. Roberts

Od 2. světové války se americké panství nad téměř celým světem odvíjelo od faktu, že dolar byl rezervní měnou drženou a používanou centrálními bankami namísto zlata. A jelikož byl tedy dolar měnou, které se používalo k vyrovnávání účtů v mezinárodním obchodu, každá země po dolarech prahla. Vysoká poptávka po nich byla tedy zajištěna a dolary se využívaly ke krytí vysokého amerického rozpočtu i ke krytí amerických obchodních deficitů. Coby světová rezervní měna umožnily tedy dolary Spojeným státům platit své účty tak, že si potřebná množství dolarů prostě vytiskly.

V posledních letech však washingtonské zneužívání finační moci USA, jako jsou sankce proti Rusku i dalším zemím, stejně tak jako krádeže rezerv ruské centrální banky, poučily svět o tom, že Washington využívá systém založený na dolarech pro nátlakové účely. A zvláště pak ty, které jiným zemím znemožňují provádět nezávislou zahraniční, hospodářskou a obchodní politiku. V důsledku toho, jak vysvětluje Pepe Escobar, se svět stále rychleji odklání od používání dolaru jako rezervní měny. Jinak řečeno poptávka po dolarech klesá, ale nikoli jejich nabídka. Ta exploduje. Rozpočtové deficity dosahují biliony dolarů, zatímco federální rezervní systém snižuje ekonomický růst i daňovou základnu, takže růst obchodního deficitu USA nelze zastavit.

Rozhodnutí o vývozu americké výroby do zámoří bylo rozhodnutím, které americkou ekonomiku vede ke krachu. Zboží, které Apple, Nike, Levi’s a všechny další firmy vyrábějí v Číně a v Asii, se totiž v momentu, kdy vstupuje na americký trh, stává položkou amerického dovozu. A USA poté, co vyvezly svůj zpracující průmysl do zámoří, trpí nyní v důsledku této praxe nedostatkem zboží pro vývoz, který je nezbytný pro to, aby svůj stále rostoucí obchodní deficit dokázaly pokrýt. Což znamená, že nabídka dolarů se zvyšuje, ale zahraniční poptávka po nich klesá. Důsledkem pak je pokles směnné hodnoty dolaru, což znamená růst dovozních cen a inflaci.

Tohle je budoucnost Ameriky, a to nikoli v časovém rozpětí desetiletí. Před tímto vývojem jsem roky varoval, ale prostitující se americká média o skutečnostech nevyhovujících oficiálním narativům, z nichž každý je lež, zásadně neinformují. USA sice mohou stávající situaci ještě nějakou dobu přetrpět tím, že japonské, evropské a britské centrální banky vytisknou své měny, za které budou moci dolary zakoupit, čímž jejich pokles na chvíli ztlumí. Ovšem za tu cenu, že hodnota těchto obětujících se měn bude ve srovnání s měnami mimo dolarový systém taktéž klesat, takže bída dolaru se rozšíří po celém západním impériu. Wall Street, chamtiví korporátní manažéři, správní rady a nekompetentní politici ve Washingtonu přesunuli americkou výrobu do zámoří a tím učinili Ameriku závislou na dovozu. Čímž jako světovou rezervní měnu zničili dolar a vůči jiným měnám jej odsoudili k devalvaci. Což ve svých důsledcích moc USA rozvrátí.

***

Zdroj: PCR

Překlad: Lubomír Man

4.2 6 hlasy
Hodnocení článku
10 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
shoty
shoty
před 1 rokem

Dolár, či rubeľ…. K čomu budú?! Všetko bude zdieľané, ľudia nebudú nič vlastniť, budú šťastní, stravovať sa budú v spoločných stravovacích zariadeniach podľa menu, vydaného ústredným výborom na ten ktorý týždeň.

cablik
cablik
před 1 rokem

Nedaří se: Rusko stále stojí a obrací se na východ. Zuřivost málo platná? Tři klíče ke zičení obra. Nevyhnutelná obrana útokem. Probudit Pátou kolonu se CIA sotva podaří. Kdo více trpí sankcemi? Sázka na poslední kartu
https://protiproud.info/politika/7206-nedari-se-rusko-stale-stoji-a-obraci-se-na-vychod-zurivost-malo-platna-tri-klice-ke-ziceni-obra-nevyhnutelna-obrana-utokem-probudit-patou-kolonu-se-cia-sotva-podari-kdo-vice-trpi-sankcemi-sazka-na-posledni-kartu.htm

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik
cablik
cablik
před 1 rokem

To už jsem psal je si třeba přečíst i ekonomické články a odborníci z USA to předvídali že dolar padne. Tak se těšme bude je živit celý západní svět dokud nepadnou na své dluhy.

explorer
explorer
před 1 rokem

“Jste připraveni na vysokou inflaci a pád životní úrovně?”
My ne, pro většinu lidí zcela nesmyslná otázka. Nicméně námi placeni politikové a jejich pohůnci sedící na pramenu našich zvyšujících se daní se na to připravují zcela bez skrupulí a s výsměchem na tváři…

spartak
spartak
před 1 rokem

Naše země vzhlíží k USA jako k zlatému teleti ,proto Klaus nechal rozkrást ČSSR ,kde se vyrábělo vše od špendlíku po letadla ve vlastní réžii. Ve vládě a jinde sedí nýmadi okecávající svou nemohoucnost .Jaký to rozdíl proti socialismu ,který dával všem jistotu a mír.

Ludvik
Ludvik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  spartak

Nejen Klaus, ale všichni, kteří se více či méně podíleli na likvidaci Československa, jeho průmyslu, obchodu, dopravy, zdravotnictví, školství, armády, atd.atd. Byla by jich dlouhá řada…
Teprve teď se začínají plně projevovat následky jejich “řádění”. A to je teprve začátek…

skeptik
skeptik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Ludvik

Klaus položil základy. Všechno mohlo být jinak nebýt bezcharakterního křiváka Klause.

standa
standa
před 1 rokem

Politika USA – udržet světovládné americké impérium – je nezodpovědná, dedolarizace je na vzestupu a přijetí do skupiny BRICS již žádá 30dalších států, které přestávají užívat dolary v mezinárodním obchodu. Dolar jako zbraň se prostě nevyplácí a proto USA zuří ! Nemusíme mít strach – dolar bude klesat a s tím i euro a česká koruna. Spolu… Číst vice »

maxim
maxim
před 1 rokem
Odpověď uživateli  standa

Stando, nejde o klesání hodnoty us dolaru, ale o zchudnutí USA po ztrátě možnosti nevázanou měnovou emisí us dolaru okrádat ostatní země, kteří odmítnou používat us dolar .. Tento svůj problém jak popisuje P.C.Roberts bude USA řešit aby “nezchudlo” rozložením uvedeného “chudnutí” na jim podřízené posluhující země -emitenty spřátelených západních měn, eura, br.libry… Číst vice »