Tucker Carlson novou tváří systému autorských odměn na Twitteru

Americký politický komentátor krátce po svém propuštění z Fox News oznámil novou spolupráci se sociální sítí Twitter. Stane se první tváří nového systému odměn pro autory.

Americký politický komentátor krátce po svém propuštění z Fox News oznámil novou spolupráci se sociální sítí Twitter. Stane se první tváří nového systému odměn pro autory.

Tucker Carlson byl posledních šest let nejpopulárnější osobností televizní stanice Fox News a poté, co byl propuštěn, došlo u tohoto média k razantnímu poklesu akcií.

Sledovanost konkurenčních televizí naopak od té doby stoupla. Podle společnosti Nielsen například sledovanost pořadu “Eric Bolling The Balance”, který vysílá televize Newsmax ve stejném čase, ve kterém se vysílal pořad Tucker Carlson Tonightstoupla po Carlsonově propuštění o více než 200 %.

Spekulovalo se o tom, že Carlsona oslovily pravicové zpravodajské kanály Newsmax, Daily Wire a One America News, a nabízely mu prostor v hlavním vysílacím čase. Současně se hovořilo, že Carlson jedná o společném projektu s Elonem Muskem. To následně potvrdil i ve svém prvním videu na sociální síť Twitter.

“V nejbližší době přineseme na Twitter novou verzi pořadu, který jsme dělali posledních šest a půl roku,” sdělil ve videu. Ve stejném videu také označil Twitter jako jedinou velkou platfomu, která respektuje svobodu projevu.

Okolnosti propuštění

Stanice Fox News propustila Carlsona a výkonného producenta jeho večerního pořadu v pondělí 24. dubna 2023 ráno. Carlson toto propuštění podle všeho neočekával, protože v pátek 21. dubna sdělil divákům, že “v pondělí bude zpět”.

Společnost Fox neuvedla důvod Carlsonova ukončení pracovního poměru. List Los Angeles Times napsal, že za vyhazovem stojí předseda představenstva společnosti Fox Corporation Rupert Murdoch a že na rozhodnutí měla vliv probíhající žaloba bývalé producentky Foxu Abby Grossbergové a Carlsonovo zpravodajství o vzpouře v americkém Kapitolu z 6. ledna.

Spekulovalo se též o tom, že Rupert a Lachlan Murdochovi si údajně několik týdnů před vyhazovem Tuckera Carlsona volali s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Twitter zavádí systém odměn pro autory

Majitel Twitteru Elon Musk se vyjádřil, že s Tuckerem Carlsonem nepodepsal žádnou písemnou dohodu. „Na Tuckera se vztahují stejná pravidla a odměny jako na všechny tvůrce obsahu,“ sdělil. Carlson má na Twitteru publikum čítající 7 milionů odběratelů.

„Odměny znamenají předplatné a podíl na příjmech z reklamy (již brzy), který se počítá z toho, kolik lidí si obsah předplatí a kolik zobrazení reklamy je s ním spojeno,“ vysvětlil Musk novou funkci, systém odměn pro tvůrce Twitteru.

Tucker Carlson se tak stane první tváří tohoto nového systému odměn, který umožní, že budou autoři moci vydělávat na placených odběrech svých videí a z podílu na reklamních ziscích sociální sítě Twitter. Jakým způsobem budou platby technicky řešeny, není zatím jasné.

Konkurence umožňuje systém příspěvků již dnes

Konkurenční decentralizovaná síť Nostr implementovala možnost podpořit autory příspěvků prostřednictvím bitcoinu ihned po svém nedávném startu.

Nostr se od Twitteru liší právě decentralizací, kdy obsah, který uživatelé zveřejňují, není pod kontrolou žádných společností a nelze jej proto cenzurovat ani různě prioritizovat.

“Problémem dneška je, že máme společnosti, které vlastní jak” technologii, tak algoritmy, které zobrazují příspěvky, což “v konečném důsledku dává jedné osobě odpovědnost za to, co je dostupné a viditelné, nebo ne,” napsal jeden z původních zakladatelů Twitteru Jack Dorsey v prosincovém příspěvku na blogu, který sdílel na síti Nostr.

“To definuje jediný bod selhání, a nezáleží na tom, o jak skvělou osobu se jedná, časem to rozbije veřejnou konverzaci a může to vést k větší kontrole ze strany vlád a korporací po celém světě,” doplnil.