Autentické svědectví o situaci na Donbasu – silný rozhovor amerického válečného korespondenta se zarytou ruskou protiválečnou aktivistkou, která se na vlastní oči přesvědčila o nepříjemné realitě a čelila kognitivní disonanci (video 43:09 – americký dokument, slovenské titulky)

Maria Leljanova má stejně jako většina Rusů úzké vazby s Ukrajinou. Ohledně situace na Ukrajině poslouchala převážně ty zdroje, které nazvala “proukrajinské”, a silně jim důvěřovala. Bývalý příslušník americké námořní pěchoty John Mark Dugan, který po odchodu z armády odešel dělat na východ Ukrajiny válečného korespondenta, ji přesvědčil, aby šla na Donbas jako jeho překladatelka a přesvědčila se o tamní situaci na vlastní oči.

John Mark Dougan je bývalý příslušník americké námořní pěchoty, ex-zástupce šerifa v okrese Palm Beach na Floridě.Když byl svědkem toho, jak jeho kolegové svévolně bijí černochy a Latinoameričany a zatýkají je za zločiny, které nespáchali, zveřejnil to, co z něj udělalo terč.Utekl do Kanady a poté do Ruska, kde požádal o azyl.

Nyní pokrývá válku na Ukrajině a přináší zásoby do válkou zničeného regionu Donbas.

Dougan, jako americký investigativní videožurnalista/podcaster žijící v Rusku, nyní informuje o občanské válce na Ukrajině z frontové linie přímo na Donbasu.

Železná opona (pokud vůbec někdy existovala) se už dávno rozplynula. Rusové, na rozdíl od toho, co si myslí mnozí Američané, nejsou izolováni a dobře si uvědomují propagandistický narativ západních médií a to, co si lidé, kteří tomuto narativu věří, myslí o jejich zemi, zejména ti Rusové, kteří mluví anglicky.

Maria, která má úzké vazby s Ukrajinou (stejně jako většina Rusů), poslouchala převážně zdroje, které nazvala „proukrajinské“, a silně jim věřila.

Dougan ji přesvědčil, aby s ním šla na Donbas jako jeho překladatelka a přesvědčila se o situaci na vlastní oči.

Výsledkem je jeden z nejpozoruhodnějších příkladů kognitivní disonance. (reakce na nepříjemné nově získané informace nebo zkušenosti protiřečící předchozí představě nebo znalosti, která odporuje dosavadnímu poznatkovému rámci)

Co všechno je zapotřebí k tomu, abyste se konfrontovali se skutečností, že vše, čemu věříte, je opakem reality?

Občanská válka v Donbasu, která trvá od roku 2014 (když válka skutečně začala), je klíčem k pochopení konfliktu na Ukrajině.

Právě proto o ní v západním tisku nikdy nic neslyšíte a žádní mainstreamoví reportéři odsud neinformují.

Na to se musíte spolehnout na hrstku odvážných amerických a západních novinářů, kteří tam žijí, jako jsou John Dougan, Eva Bartlett, George Eliason, Regis Tremblay a Patrick Lancaster, kteří vám ukáží, co se skutečně děje na místě – jediný způsob, jak se to dozvíte.

„Tohle je můj zatím nejsilnější rozhovor. Marii, zarytou liberálku a protiválečnou aktivistku, jsem vzal na přední linii války v Donbasu, aby se o tom přesvědčila na vlastní oči, aby si sama promluvila s lidmi. Tato žena s ocelovými koulemi se mnou dokonce prošla ulicemi Svjatohorska, kde byli ukrajinští odstřelovači vzdáleni jen 200 metrů, aby si popovídala s civilisty uvězněnými ve sklepech a přinesla jim jídlo. Kolik z toho, čemu věřila, bylo správné? Nebo nesprávně?,“ píše Dougan v komentáři k rozhovoru s ní.

Více už v rozhovoru s Marií Lelyanovou:

Zdroj: YouTube John Mark Dougan
Překlad & zpracování: sk.news-front.info / InfoVálka

4.3 6 hlasy
Hodnocení článku
2 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
unkas
unkas
před 1 rokem

skvělý dokument. Vysvětluje podstatu účinnosti západní propagandy – v první řadě hrát na city, kdy rozum je vyřazen. A z jednou vytvořeného stanoviska už je málokdo schopen vystoupit a přehodnotit to. Toto video a příběh Máši je vysvětlením, proč řada lidí – u nás i jinde – je zaslepená a odmítá důkazy a logiku. A umožňuje lépe pochopit slova Pjakina… Číst vice »

Pave1
Pave1
před 1 rokem

Velmi silná a působivá výpověď (z první ruky – přímé svědectví z místa), je to horor, kdy jsou pronásledováni a zabíjeni i příbuzní těch lidí, co přežili třeba v Mariupolu a dalších městech, UA jednotkami na Ukrajině (střed a západ) jsou doslova likvidovaní jejich příbuzní jen proto, že tito lidé přežili to besnění “sjetých” ua “bojovníků”, je to… Číst vice »