Vláda jako ústavní Pat a Mat: Vláda odvolala a jmenovala ministra

Vláda Petra Fialy se Ústavou mást nenechá. Rozhodla se, že bude jmenovat ministry sama.

Zdeněk Koudelka
Zdeněk Koudelka

Našel jsem na usnesení vlády ze 4. 5. 2023 č. 326 o odvolání a jmenování ministra pro evropské záležitosti: Vláda

  1. odvolává ke dni 4. května 2023 ministra pro evropské záležitosti doc. PhDr. Mikuláše Beka, Ph.D.;
  2. jmenuje ke dni 4. května 2023 ministra Ing. Martina Dvořáka ministrem pro evropské záležitosti.

Podle Ústavy jmenuje a odvolává ministra prezident

Podle článku 62 písmeno a) Ústavy však odvolává a jmenuje ministra prezident republiky, který tak v případě Mikuláše Beka a Martina Dvořáka učinil 4. 5. 2023, když pověřil Mikuláše Beka řízením Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Martina Dvořáka jmenoval ministrem.

Žádné Ministerstvo pro evropské záležitosti u nás neexistuje, proto de iure není a nebyl žádný ministr pro evropské záležitosti. Bek byl i Dvořák je pouhým ministrem bez ministerstva, který se běžně nazývá ministrem bez portfeje (z francouzského bez aktovky, protože nespravuje žádné ministerstvo). Jsou jmenování proto, aby se více osob dostalo k vládnímu obročí. Jsou to ministři druhé politické kategorie. Vlády, které šetří, takové ministry nezřizují (neměla je první vláda Mirka Topolánka 2006-07, vláda Jiřího Rusnoka 2013-14 a první vláda Andreje Babiše 2017-18). Ostatní vlády nešetřily a tyto ministry měly. Aby skryla plýtvání, snaží se vláda tyto ministry prezentovat jako ministry s resortní náplní, ale právo to tak nevidí.

Neústavní usnesení vlády je minimálně hloupé. Prostě žádné ministry vláda jmenovat nemůže a nemůže je ani odvolat. Zřejmě vláda chtěla vyjádřit, že Bek i Dvořák budou pověřeni nějakou činností, ale to není jmenování či odvolání ministra.

Dvě slovenské pohádkové figury Pat a Mat se staly synonymem snaživé neschopnosti. Jak kdyby Pat a Mat psali toto usnesení vlády. A vláda tento zjevný nesmysl odsouhlasila 18 hlasy z 18 členů. Všichni na Ústavu přísahali. Neměli by ji tedy znát? Můžeme nad tím mávnout rukou, kdyby šlo jen o jednu neznalost Ústavy, ale nepostupuje i v jiných věcech vláda obdobně?

3.7 3 hlasy
Hodnocení článku
4 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 11 měsíci

No nic všechny příznivce pětidemolice je třeba odměnit nějakou trafikou ministr pro Evropské záležitosti je směšné to jsou oni všichni a ne Česká vláda.

skeptik
skeptik
před 11 měsíci

S ústavou a zákony si už dávno vládní sebranka přestala dělat starosti.

mikkesh
mikkesh
před 11 měsíci

Do nedávna jsem psal, že Péťa Fialovic by mohl řídit maximálně menší pionýrský oddíl. Mýlil jsem se.

toto
toto
před 11 měsíci

Souhlas se vším, kromě jedné drobnosti. Pat a Mat rozhodně nejsou slovenské figury. Vše, co s nimi souvisí, je české – autoři, výtvarníci, skladatel hudby, animace, filmová studia… Bratislava jen na čas “přikryla” seriál v době, kdy na Slovensku bylo poněkud svobodněji než v dogmatickém Česku. To ale nic nemění na tom, že seriál… Číst vice »