Výbuch muničního skladu Chmelnickij – takový malý „Černobyl” (DOPLNĚNO o nové informace!)

Nedávno jsem během jedné veřejné debaty dostal otázku, co je vlastně munice s ochuzeným uranem a jak se dívám na její dodávky ukrajinské armádě. Takže po pořádku, píše Jaroslav Štefec na facebooku.

Jaroslav Štefec
Jaroslav Štefec

převzato

Municí s ochuzeným uranem jsou míněny především průbojné střely malé ráže (do 30 mm) proti obrněným vozidlům a dále podkaliberní šípové střely pro tankové kanóny, primárně určené k boji s tanky. Střely jsou vyrobeny z uranu 238 s podílem cca 0,7 % uranu 235.

V principu se jedná o odpad z výroby obohaceného uranu (při výrobě 1 kg uranu obohaceného na 5 %, využitelného v energetice, vznikne přibližně 10,8 kg ochuzeného uranu). Vzhledem k jeho vysoké měrné hmotnosti (vyšší, než má k podobnému účelu používaný wolfram) je samozřejmě velmi lákavé vyrábět z něj výše uvedenou munici. Technologie její výroby ovšem není jednoduchá a je přísně utajovaná. Odhaduje se, že hlavní jaderné mocnosti, USA a Ruská federace, disponují každá až půl miliónem tun tohoto materiálu, který má ale i relativně vysoký potenciál mírového využití.

Radioaktivita, kterou střely z ochuzeného uranu obsahují, se dostává do prostředí několika způsoby – jako munice, která minula cíl, jako prach, odštěpky a mikrokapénky, vznikající při dopadech střel na tvrdé povrchy, a konečně jako produkty zahoření uranu při pronikání pancířem. Projektily z ochuzeného uranu jsou totiž samozápalné, což zvyšuje jejich ničivý účinek. V důsledku odpařování hořícího uranu a následné kondenzace vzniká při každém zásahu pancíře oblak jedovatých, mírně radioaktivních mikročástic, na stovky let zamořujících okolní terén. Jedovatých proto, že samotný uran 238 je vysoce toxický.

Nezávislé lékařské průzkumy prokázaly, že v místech nasazení této munice, a to jak v bývalé Jugoslávii, tak zejména v Iráku, kde Američané použili více než jeden milión těchto střel, je i přes veškerou snahu o bagatelizaci dopadů jejího použití na životní prostředí i po letech výrazně zvýšené riziko malformací u novorozenců, a také až 13 x vyšší úmrtnost na specifické formy rakoviny a další choroby, připisované zvýšené koncentraci radionuklidů v prostředí a v zemědělských plodinách. Podle listu The Independent je v irácké Fallúdži úroveň dětské úmrtnosti, rakoviny a leukémie dokonce vyšší, než v Hirošimě po shození atomové bomby.

V této souvislosti je zajímavé zjištění, nakolik byla ČR pouhých 8 let po vstupu do NATO vazalsky podřízena USA. Když 31. října 2007 výbor OSN schválil většinou 122 hlasů návrh rezoluce, požadující přezkoumání zdravotních rizik zbraní s ochuzeným uranem, postavilo se proti němu pouhých šest zemí v čele s USA. Absolutním paradoxem tohoto hlasování byl fakt, že se mezi „velkou šestkou“ díky tehdejšímu MZV Schwarzenbergovi objevila ČR, která následně hlasovala i proti jednáním o omezení zbraňových systémů s ochuzeným uranem 5. prosince téhož roku.

Vzhledem ke zkušenostem s dlouhodobými následky používání munice s ochuzeným uranem ukazují její dodávky ze strany Velké Británie absolutní neúctu Anglosasů k lidem, kteří žijí a budou muset žít i po válce v už tak dost zničeném a těžkými kovy kontaminovaném pásmu (bývalých) bojů. To by se při masovém použití uranové munice stalo neobyvatelným, na stovky let zamořeným prostorem. Svědčí to o pokrytectví Britů, kteří na jedné straně halasně proklamují právo Ukrajinců bránit svou zem proti ruské armádě a rozvíjet v ní po vítězství západní demokracii, a na druhou stranu bezostyšně připravují reálnou ekologickou katastrofu na obrovské ploše jejího území.

Ještě paradoxnější je fakt, že v době, kdy prezident Zelenskij brázdí Evropu, arogantně vyžaduje další a další zbraně a peníze, uráží papeže a objímá se s „nejlepším přítelem“, britským premiérem Rishim Sunakem, provedla ruská armáda raketový úder na vojenský sklad v Chmelnickém. Následná obří exploze uskladněné munice, ne nepodobná jadernému výbuchu, s vysokou pravděpodobností pohltila i podstatnou část, ne-li celou zásobu granátů s ochuzeným uranem, dodaných právě Velkou Británií.

Sklady munice v Chmelnickém na letecké fotografii před a po ruském bombarodvání a explozích

Vzhledem k ochotě uranu při vysoké teplotě zahořet nejspíš došlo vlivem vysokého tlaku a teploty při explozi k odpaření poměrně významné části radioaktivního materiálu uranových střel. Důkazem je skokový nárůst radioaktivity ve městě a jeho okolí (z 80-100 nSv na 140-160 nSv), šířící se vlivem převažujícího směru větru západním směrem. Přítomnost munice obsahující uran ve skladu byla nepřímo potvrzena i bývalým náměstkem Nejvyšší rady Ukrajiny Igorem Mosejčukem, který doporučil evakuovat děti z oblasti výbuchu. Indický The Eastern Herald v této souvislosti dokonce píše o „malém Černobylu“.

A jak se tedy dívám na snahy dodat ukrajinské armádě radioaktivní munici? Je to bezohledný počin, arogantní a pohrdavé přehlížení budoucnosti obyčejných obyvatel Ukrajiny bez ohledu na to, kdo bude vítězem v této naprosto zbytečné válce. Řekl jsem, že podle mého názoru Rusko její použití na bojišti vůbec nepřipustí, a tak se také stalo. Bohužel pro nás, radioaktivní prach a mikročástice uranu se při zmíněné obří explozi dostaly až do vysokých vrstev atmosféry, jsou pomalu hnány západním (a tedy i naším) směrem a postupně vypadávají s dešťovými srážkami na zem. Volám proto spolu se Shakespearovým Macbethem „Běsů, kterých vyvolal jsem, nemohu se zbýti!“

***

Již i západní propagandisté ​​z Reuters přistihli velení NATO PMC „APU“ při lži a psali o poškození amerického systému protivzdušné obrany „Patriot“ v Kyjevě.

Západní média nemohou mluvit o zničení divize protivzdušné obrany spolu s radarem, protože pak přestanou kupovat tento drahý harampádí, takže mluví o „částečném zničení.
No, pokud ze systému protivzdušné obrany Patriot zůstaly ruiny a hromada kovu, můžeme v podstatě říci, že komplex byl částečně zničen)))
Mimochodem, jde o první zničení amerického systému protivzdušné obrany Patriot v celé jeho historii, to se ještě nikdy nestalo.
t.me/…riy/10407
17. května v 10:56

Vojenský bloger Sanja z Floridy k fotografii píše: Jak jsme pochopil, toto je částečně zničený komplex Patriot
4.2 6 hlasy
Hodnocení článku
8 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
unkas
unkas
před 1 rokem

anglosaský cíl splněn – kus slovanské země bude kontaminován uranem a dlouhá desetiletí neobyvatelný, sníží se počet slovanských podlidí, zmenší se možnost kontaktu Ruska s Evropou. Takže v City a Downing Street si mnou ruce ve stylu Pattona v Plzni: Well done (dobře uděláno)

standa
standa
před 1 rokem
Odpověď uživateli  unkas

Je třeba si uvědomit lépe o čem článek píše. Obrovský mrak šel do atmosféry, kam asi dopluje v atmosféře a jak rychle se rozpustí ? Hm a nad kterým územím ? Z Ukrajiny to půjde nad Evropou i nad Velkou Británii. Říka se tomu bumerang a je nutné si uvědomit, že Ukrajina je rovinatá, plochá země a není… Číst vice »

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 rokem

Cpát patrioty do civilní zástavby je tradice již od 1. irácké války roku 1991, kdy byly nasazeny v Tel Avivu proti Scudům. Rovněž s nevalnými úspěchy. Když měli s patriotem problémy při postřelování celkem ideálních cílů – balistická střela, nepříliš rychlá (relativně), s velkou efektivní odraznou plochou (povrch letadla, rakety, vrtulníku…, který je schopen odrážet zpět… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem

Ten výbuch jsem viděl a všichni dostanou svůj díl radiace. Doufám že nejvíc dostane ministryně války která tvrdila že když tam vybuchne atomovka tak se nám nemůže nic stát.

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem

Jistě velice přesný komentář, kde vojenský odborník vysvětluje strašné důsledky, hlavně pro děti, při použití ochuzeného uranu. Oproti tomu stojí názor té naší mrňavé odbornice na atom, myslím Drábová, nebo tak nějak, která naopak tvrdí, že je to normální, neškodný střelný prach. A že prý jejím dětem nic nehrozí. Nevíte náhodou někdo,… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  mikkesh

Drábová nebo ďourová jen poskoci globální moci.

tomaskova
tomaskova
před 1 rokem
Odpověď uživateli  mikkesh

Tato krasavice inteligentní je svobodná a bezdětná, také kdo by ji chtěl, že? Stejně zmrzačená mysl jako Černochová a Pekarová. Co bychom od nich mohli očekávat, když se nemusí o své děti bát.

Mivyk
Mivyk
před 1 rokem

Anglosasové berou Slovany jako podlidi. To musí skončit.