FATF hrozí Rusku “černou tečkou”

Nepřátelé Ruska se domnívají, že sankční válka proti naší zemi by se neměla omezovat na represivní akce ze strany jednotlivých států, je potřeba mezinárodní úsilí. Samozřejmě by bylo ideální, kdyby rozhodnutí o sankcích proti Rusku bylo přijato na úrovni Rady bezpečnosti OSN, ale to nenastalo a určitě nenastane.

Něco se snaží udělat proti naší zemi prostřednictvím organizací jako MMF, Světová banka, WTO. Například vyloučit Rusko z těchto organizací nebo pozastavit jeho členství. Ani tam se však příliš nedaří.

Ale existuje ještě taková mezinárodní organizace, jako je FATF (Financial Action Task Force), skupina pro rozpracování finančních opatření proti praní špinavých peněz. Byla založena v roce 1989 z iniciativy G7. V říjnu 2001 FATF rozšířila svůj mandát, když do něj zahrnula problémy proti financování terorismu a od února 2012 problematiku prevence financování šíření zbraní hromadného ničení. V současné době je členy FATF 37 zemí a 2 mezinárodní sdružení. Na práci FATF se podílí také 24 pozorovatelů. Přidruženými členy FATF je 9 regionálních skupin typu FATF. Celkově tato globální síť pokrývá více než 200 států a území.

Byly vypracovány tzv. mezinárodní standardy pro potírání praní špinavých peněz, financování terorismu (“doporučení FATF”), které by měly být začleněny do národních právních předpisů. “Doporučení FATF” jsou pravidelně revidována, aby zahrnovala co nejširší škálu opatření proti novým výzvám a hrozbám.

Ruská federace se stala členem FATF v roce 2003. V Rusku byl zřízen institut s názvem Rosfinmonitoring (Federální služba pro finanční monitorování), který zajišťoval, aby naše země plnila “doporučení FATF”.

Po zahájení SVO Ukrajina požadovala vyloučení Ruska z FATF. Organizace v létě 2022 zbavila Rusko řídících a konzultačních funkcí, účast na projektech byla pozastavena, ale Rusko zůstalo členem FATF. V únoru však v souvislosti s přijetím rezoluce Valného shromáždění OSN požadující, aby Rusko “zcela a bezpodmínečně stáhlo všechny své ozbrojené síly z území Ukrajiny”, bylo členství Ruska v organizaci přece jen pozastaveno. Prezident FATF Raja Kumar (Indie) poznamenal, že “je to první případ odstranění člena FATF, Rusko je z této organizace fakticky vyloučeno”. Ukrajina však organizaci vyzvala, aby zařadila Rusko také na svou černou listinu a dala Rusku “černou tečku”.

Na černé listině FATF jsou nyní tři země: Severní Korea, Írán a Myanmar. Zařazení Ruska na uvedený seznam by znamenalo velmi vysoký stupeň izolace jeho ekonomiky. Byly by zablokovány nejen přeshraniční obchodně-ekonomické a finanční transakce společností a bank, ale byly by vážně omezeny i platby domácností.

Mimochodem, Rusko už bylo na černé listině FATF, bylo na ni zařazeno v roce 2000. Poté, co Moskva přijala speciální legislativu “proti praní”, zavedla velké množství norem a pravidel FATF do činnosti bank a orgánů činných v trestním řízení, založila Rosfinmonitoring, byla vyškrtnuta z černé listiny a o rok později se stala členem FATF.

FATF má navíc šedý seznam, kam spadají “jurisdikce pod zvýšeným monitorováním”. Jako verze se v kuloárech diskutuje možnost zařazení Ruska na šedý seznam. Je mnohem rozsáhlejší než černý. Zahrnuje Gibraltar, Jordánsko, Kajmanské ostrovy, Nigérii, Spojené arabské emiráty, Panamu, Filipíny, Sýrii, Turecko, Jihoafrickou republiku a další (celkem 23 jurisdikcí). Zapojení mnoha z nich do šedého seznamu jim příliš nebrání v mezinárodním podnikání. Experti tvrdí, že zařazení Ruska na šedý seznam moc nepřinese, protože několik tisíc sankcí uvalených proti Rusku po 24. únoru 2022 je svým účinkem zcela srovnatelné s režimem, který existuje pro účastníky šedého seznamu.

Většina zemí nechce variantu “černé tečky”, protože Rusko považuje za důležitého obchodně-ekonomického partnera a nechce ho ztratit. A šedý seznam může být kompromisní variantou. Mezi těmi, kteří zjevně nechtějí zařadit Rusko na černou listinu, jsou především Indie a Čína. Mohou podpořit variantu šedého seznamu.

Bloomberg ve své publikaci z 23. května Russia Pushes India for Help to Avert Global Financial Isolation (Rusko vyzývá Indii, aby pomohla odvrátit globální finanční izolaci) tvrdí, že Moskva vede aktivní jednání se svými hlavními obchodně-ekonomickými partnery (zejména s Indií) a přesvědčuje je, aby se zdrželi rozhodnutí o zařazení Ruska na černou listinu FATF.

Pozorovatelé upozorňují, že za poslední rok došlo v činnosti FATF k velmi významným posunům. V pozadí byla “ruská otázka”. V důsledku toho členské země začaly zapomínat na hlavní úkoly skupiny, tedy boj proti praní špinavých peněz, financování terorismu a šíření zbraní hromadného ničení. Všechny zmíněné hrozby se však začaly stupňovat.

Rozhodnutí FATF pozastavit ruské členství v organizaci je neopodstatněné a je v rozporu s cíli organizace, uvedl Rosfinmonitoring. Vedoucí tohoto rezortu Jurij Čichančin v časopise National Interest vyložil svůj postoj k tomuto rozhodnutí: “Se zavedením jednostranných protiruských restrikcí se situace světové finanční bezpečnosti začala objektivně zhoršovat. Pozornost speciálních struktur, které mají za peníze daňových poplatníků bojovat s kriminalitou, je rozptýlena hledáním ruských aktiv pro jejich následné nezákonné zablokování. V důsledku toho zůstávají závažné přeshraniční trestné činy bez vyšetřování”.

Vedoucí Ústavního výboru Rady federace Andrej Klišas poznamenal, že pozastavení členství Ruské federace ve FATF je výhodné pro západní země, a především pro USA: “NATO dlouhodobě využívá teroristy po celém světě k řešení svých geopolitických úkolů a oslabení kontroly financování terorismu hraje do karet americkým plánům”.

Velvyslanec v USA Anatolij Antonov soudí, že to “ve skutečnosti vede k erozi globální architektury proti “praní”.

FATF pořádá svá plenární zasedání třikrát ročně. Další se uskuteční v červnu. Je téměř jisté, že hlavním bodem programu bude “ruská otázka”.

Valentin Katasonov

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

https://www.fondsk.ru/news/2023/06/02/rossii-grozjat-chernoj-metkoj-fatf-59395.html

3 1 hlasovat
Hodnocení článku
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
shoty
shoty
před 1 rokem

Keď sú v tom FATF USA, tak tam už môže byť úplne každý.

cablik
cablik
před 1 rokem

Pokud to většina zemí nechce tak ať to západu zablokují potřebují jejich suroviny a ne přání rádoby světovládců.

danny
danny
před 1 rokem

Zablokování znamená OBOUSTRANNÉ zastavení obchodu. A jako každá hůl má i tato dva konce. Jak se přesvědčila především EU (a my s ní). A to se nebude líbit řadě zemí. Jak se ukazuje většině zemí. Nějaká Ukrajina je Latinské Americe nebo Jihovýchodní Asii zcela volná.