Názor zpravodajského důstojníka: Západní propaganda pracuje pro Rusko a to jde ke svému legitimnímu cíli (SudRadio)

„Z hlediska mezinárodního práva a Charty OSN Rusové vstoupili na Ukrajinu s legitimním cílem ochránit obyvatelstvo Donbasu, které Ukrajina ničí od roku 2014. A právě proto Západ nikdy nemluví o obětech na Donbasu. Jinak by Západ musel uznat ruský zásah za naprosto legitimní…” (Jacques Baud na SudRadio, vysíláno 30.5.2023).

Bývalý zpravodajský důstojník Jacques Baud, který pracoval čtyři roky v misích NATO, také v zemi po Majdanu, ví z první ruky, jaká vláda je na Ukrajině. Zná ji tak dobře, že ji upřímně, bez skrývání, nenávidí z celé své švýcarské duše.

A pokud někdy z výše uvedeného důvodu nejsou úsudky Švýcara o ukrajinském konfliktu nezaujaté, přesto jsou vždy výsledkem hluboké analýzy a často umožňují podívat se na známé události z jiného úhlu.

S frekvencí zhruba jednou měsíčně jezdí Jacques do studií francouzských médií a seznamuje tu část francouzského publika, která není netečná, se skutečnou situací na východní frontě.

Zatímco ukrajinské drony narážely na balkony moskevských výškových budov, Jacques Baud byl na cestě do Paříže. Proto první otázka, kterou André Bercoff, moderátor SudRadia , položil hostovi sestupujícímu z rodných hor, byla o tomto incidentu.

André Bercoff: “Jacquesi, nálet dronů na Moskvu, co to bylo?” 

Jacques Baud: “Tento útok neměl ani vojenský, ani strategický cíl. Byl zaměřen pouze na vytvoření propagandistického efektu. Jeho cílem je uklidnit Západ, který neustále tlačí Ukrajinu do sebevražedné ofenzívy.

Ukrajinci po katastrofální porážce u Bachmutu museli předvést alespoň něco, aby ospravedlnili neustálé infuze, které štědře dostávají.

A to, co se stalo v Bachmutu, předpověděly New York Times již v listopadu loňského roku. Noviny varovaly, že Rusové toto město využijí jako černou díru, do které vletí všechny ukrajinské lidské a materiální zdroje.“

Bachmut pro válčící strany – „dva velké rozdíly“.

Jacques Baud: “Musíme jasně pochopit, že Bachmut pro Rusy a pro Ukrajince představoval úplně jiné věci. My na Západě se jako obvykle díváme na to, co se děje z naší zvonice, a věříme, že si Rusové dali za úkol dobýt Ukrajinu.

To znamená, že na Rusy promítáme naši vizi konfliktu, to znamená jaké cíle bychom si stanovili my v dané situaci. A na základě toho vyhodnocujeme efektivitu jejich jednání. A my se radujeme, říkají, podívejte, Rusové nedosáhli cílů, které jsme jim přisoudili.

Ale už loni nám bylo řečeno, že cílem SVO je denacifikace Ukrajiny a zajištění bezpečnosti Ruska. A z pohledu „denacifikace“ Ukrajiny je Bachmut bezpodmínečný úspěch. Přičemž naplánovaný.

Ještě v říjnu loňského roku generál Surovikin stanovil pro Prigožina úkol – šest měsíců na rozdrcení ukrajinské armády; a skupina Wagner se s tímto úkolem celou dobu skvěle vypořádávala.

Prigožin nedostal za úkol obsadit Bachmut.  Jenže když budete stát na místě, pak prostě nemůžete zničit nepřítele. Wagner se samozřejmě posouval vpřed. A do konce dubna město prakticky obsadil.

A pozor, kdy vznikl skandál s dodávkami střeliva pro Wagnerovce? Když skončilo šestiměsíční období vyhrazené pro „bachmutský mlýnek na maso“ a Prigožin nespěchal, aby se zastavil.

Ale Prigožina lze pochopit, ukončit operaci, když před dobytím města zbylo převzít několik domů, kdo by to chtěl? A tehdy i nastala tato mizanscéna: „konflikt Prigožina s ministerstvem obrany“, kterého jsme se my na Západě chopili a tleskajíce rukama jsme opět začali očekávat „nevyhnutelný pád režimu“.

Z pohledu Ukrajinců není Bachmut jen symbolem, má také strategický význam. Podívejte, Ukrajinci měli na Donbasu tři obranné linie.

První: Lisičansk-Severodoněck. Už loni tuto linii převzali Rusové. 

Druhá: kolem Bachmutu a teď i ona padla. 

Třetí linie obrany: Kramatorsk – Slavjansk. Po ní až k samotnému Dněpru je čistý prostor.

A co se stalo? I přes kolosální ztráty na živé síle a technice Ukrajinci nedokázali udržet druhou linii obrany a opustili ji. Nyní vyvstává opodstatněná otázka, jak ubránit poslední. Právě kvůli nebezpečí takového vývoje událostí vznikl konflikt mezi politickým vedením Ukrajiny a armádními představiteli, kteří navrhovali ustoupit do třetí obranné linie a zaměřit se na její udržení.

Otázka Bercoffa “A co ukrajinská ofenzíva?”

Jacques Baud: “Kvůli ztrátám u Bachmutu vznikly ozbrojeným sílám Ukrajiny problémy s ohlášenou ofenzivou. Faktem je, že loni Zelenskij slíbil Západu, že shromáždí milion vojáků pro ofenzivu. Ve skutečnosti nabral jen 700 tisíc lidí. K dnešnímu dni zůstalo 400 tisíc. Zdá se to hodně.

Nyní ale mají ozbrojené síly Ukrajiny problémy se zbraněmi. Jejich zbraně na Ukrajině došly loni v létě. A Západ zprvu nechtěl vyprázdnit své sklady, ale když viděl velikost ztrát, vyděsil se a začal zbraně dodávat.

Nyní se k problému pestrosti dodávaných zbraní přidal další problém: v posledních týdnech se na Ukrajině aktivně ničí zásoby zbraní. Západní média ráda mluví o náletech na Bělgorod a Moskvu, ale neříkají nic o ničení obrovských muničních skladů ve Lvově, Ternopilu a dalších místech.

Na Zelenského je vyvíjen obrovský tlak, Západ potřebuje ofenzívu. Ukrajinci do toho ale nemohou jít, i proto, že jejich sklady zbraní byly zničeny.

V Londýně ministr financí říká, že jsme na Ukrajině investovali obrovské množství peněz a potřebujeme návratnost investic. Jako obvykle nic osobního, jen byznys.

Jacques Baud a André Bercoff se smějí absurditě západní propagandy (screenshot z YouTube kanálu SudRadio)

Západní propaganda pracuje pro Rusko

Jacques Baud“Naše mainstreamová média nesou v neposlední řadě vinu za ukrajinské neúspěchy. Rusové by měli poděkovat televizním kanálům jako LCI, BFMTV za to, že za ně dělají práci a klamou západní společnost o skutečných možnostech Ruska.

To jsou základy vojenského umění: strana, která se brání, musí zveličovat své obranné schopnosti, ta útočící naopak skrývat svůj potenciál, aby vyvolala efekt překvapení.

Co dělá kanál LCI a další? 

Říkají: „Rusko je slabé, armáda je k ničemu, že Rusům docházejí rakety, nemají čipy a zbraně jsou staré a v PMC Wagner jsou jen zločinci, kteří nejsou ničeho schopni.”

 A naší vlastní propagandě jsme uvěřili natolik, že jsme polevili a nedodali na Ukrajinu dostatek protiraket.  Ale ve skutečnosti “zločinci” z “Wagner” porazili elitní ukrajinské jednotky, vzali Bachmut, letecké síly ničí sklady a zasahují Kyjev.

Takže se ukázalo, že LCI je nejhlavnějším pomocníkem Putina.“

Otázka: “Co bude dál? Jaké jsou vyhlídky na ukončení konfliktu?”

Jacques Baud„Rusové vstoupili na Ukrajinu s legitimním cílem, z hlediska mezinárodního práva a Charty OSN, chránit obyvatelstvo Donbasu, které je ničené Ukrajinou od roku 2014. A proto Západ nikdy nemluví o obětech na Donbasu, jinak by musel uznat zásah Rusů za naprosto legitimní…

Západ vstoupil do konfliktu s myšlenkou, že Rusko prohraje, a nyní chce porážku Ruska, ale vůbec nedokáže ani pochopit, jak k ní může dojít. Nemůžeme definovat, co bude vítězství Ukrajiny a porážka Ruska.

Ale čas tlačí. Západ horečně hledá, jak vše prezentovat své veřejnosti tak, jako by Rusko v konfliktu prohrávalo a Ukrajina vítězila.

Musíte pochopit, že administrativa Bidena je v časové tísni. Před prezidentskými volbami je ukrajinský konflikt nožem na krku. K volbám nelze přistoupit s otevřeným konfliktem a vítězství Ruska je volební katastrofa. Jedinou možností Bidena je zmrazit konflikt.

Rusko na rozdíl od Západu všechno chápe a ví, co chce, a své návrhy upřímně vyjádřilo už na konci roku 2021, před začátkem SVO.

Připomínám, že jediné, co Moskva potřebovala, byly bezpečnostní záruky…“

*

La France de Basque, pro Pokec24 přeložila Janinna

4.2 5 hlasy
Hodnocení článku
7 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
danny
danny
před 10 měsíci

Díval jsem se na některé zahraniční weby. Některé záběry jsou otřesné. Skupiny zničených tanků a další obrněné techniky. A tanky nejezdí do boje samy. Jistě tam byla i pěchota. Bylo tam jistě hodně mrtvých. Ukrajinci se na několika místech vklínili do ruské obrany, ale nikde ji neprorazili. Většina pozic byla dobyta zpět protiútoky.… Číst vice »

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  danny

Naši stratégové nás začnou uklidňovat, že vlastně o nic nejde, že to byl průzkum bojem a ze to pravé teprve přijde… Proboha, kde se kdy prováděl průzkum bojem silami několika batalionů, se ztrátami , které mohou jít do 2-3 tisíců chlapů, desitek kusů obrněné techniky a tanků. Těch tanků, které jakožto nejlepší západní… Číst vice »

danny
danny
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  Haskuv Duch

Průzkum bojem se provádí silou pěšího praporu. Účelem je donutit nepřítele odkrýt postavení kulometů a postavení dělostřelectva v první linii. Jakmile je účelu dosaženo jednotka ustoupí. Výjimečně se stane, že prapor narazí na slabé místo a prorazí první linii, pak je možno úspěch rozšířit. Ale to je opravdu výjimka, o které se píše v historii… Číst vice »

cablik
cablik
před 10 měsíci

KOALICE OBĚTOVANÝCH
https://pravyprostor.net/?p=161610

Stále dobrý až budou naše potomky posílat do války????

cablik
cablik
před 10 měsíci

No tak pokud se domluví tak cíle SVO nebudou splněné a bude to místo kde se zase po letech může bojovat. Rusko nemohou porazit to je fakt který byl vícekrát dokázaný. Doufám že volby Biden projede a vyhraje Trump.

Anonym
Anonym
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

Proboha! Volby přece dopadnou TAK, JAK je zapotřebí! V jaké době to žijete pane Cablíku?

cablik
cablik
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  Anonym

Kolego pokud to bude drtivé tak to asi zmanipulovat nepůjde však se taky toho bojí.