Kde se berou příznivci protistátní vlády?

MUDr. Ivan David, CSc.
MUDr. Ivan David, CSc.

„…každý však šel a na chytrost měl štempl, náš cíl se skvěl, jsi proti, tak jsi lempl.“ (Karel Kryl)

„Ahoj Jindro!“ Otočil se a ve tváři měl rozpaky. Dobře, čtvrt století jsem ho neviděl a není na mě zvědav. „Zdravím tě, protože tě vidím, to je vše“, doplnil jsem pozdrav ujištěním, že od něj nechci vůbec nic.
„Já bych se tebou rád mluvil…“, odpověděl: „Ale před tím, než jsi vstoupil do té protistátní partaje.“
Tak dobře, říkám si. Ještě se otočil: „Hana je z tebe taky otrávená.“
Občas mě někdo na ulici osloví a chválí mě. Za dlouhá léta mi nadával a vyhrožoval jen jeden psychopat. Ale mlčící většina si možná většinou myslí to, co Jindra. Pokud se nespokojí s prostou úvahou, že nějak bylo a nějak bude.
Dlouhodobě si kladu otázku, kde se bere tak velká loajalita k panovníkům a jimi povýšeným lokajům.

Jindra není debil, je doktor přírodních věd a na fakultě měl červený diplom. Proč se zastává vlády a nesnáší její odpůrce?

Už desetiletí neplatilo to, co popsal Karel Havlíček Borovský skoro před dvěma sty lety: „Snadno dobrým panovníkem býti, třeba lidu nic nedal, rádi budou jeho jméno ctíti, za to, že jim nic nevzal.“ To platilo za rakouskouherské totality, dokud nebyla konstituční. Pak se politici museli ucházet o přízeň lidu, i když volby nebyly všeobecné a rovné. Ještě více v demokratických zemích, kde se představitelé báli o svoji oblibu a snažili se, aby to přinejmenším vypadalo, že lidu něco dávají. Tak to bylo i v demokracii s přívlastkem „socialistická“. „Každá moc se bojí síly o kterou se opírá“, řekl mi kdysi politolog prof. Mlynář, a dodal, že Lubomír Štrougal komentoval na Předsednictvu ÚV KSČ projednávaná opatření slovy: „Hlavně, aby se nenasrali dělníci!… A v Číně se báli rolníků, dodal prof. Mlynář. A dnes se eurounijní slouhové v pozicích ministrů a premiérů bojí nadnárodních korporací a hlasu z americké ambasády, aby se nenasrala hyperburžoazie, dodávám já.

Ale kde se berou ti, kteří ctí jména vládců, ani omylem nesloužícím lidu, ale co nepochybně škodí a berou přijatelnou perspektivu dalším generacím?
Napadá mě několik vysvětlení.

Konformita, tedy tendence přizpůsobit se, přijímat bez odporu normy a tvrzení, to je také osobnostní rys. Ať slyším nebo čtu cokoli, kladu si otázku, zda to není chybná úvaha, nesprávný údaj, lež, pokus o podvod… Nemohu za to, jsem nositelem opačného osobnostního rysu.

Někteří lidé žijí v klidu „taháni za nos“ s přesvědčením, že „přece by nám nelhali“.
Mnozí lidé dokáží být konformní s jakoukoli módou, ideologií, náboženstvím, režimem. Protože „tak je to správné“. A pokud by to někdo zpochybňoval, pak je to dezinformace, nepřátelský úskok, zášť nepřejícníků a závistivců. A proti dezinformacím a dezinformátorům je třeba bojovat v zájmu uchování víry. Už se neupaluje, jen vyhazuje z práce a odsuzuje u soudů.

Proč konformita? Protože pochybnosti a nejistota s sebou přinášejí úzkost, a tu většina lidí špatně snáší. Raději přijmou pochybnou jistotu.

A pak je tu vědomí sounáležitosti. Zase ta konformita. Petr Drulák v brilantní přednášce o francouzské politické scéně řekl, že velká většina Francouzů sdílí názory a argumenty Le Penové, ale volit ji nebudou, protože je přece o ní známo, že její názory jsou špatné a podporují je lidé z nižších společenských vrstev a „k těm mi přece nepatříme“, my elita přece musíme volit někoho, o kom je známo, že pochází z elity a elitu podporuje. Že v praxi nebere ohled na naše zájmy, to přehlédneme.
Je pravda, že lidé méně vzdělaní kašlou na ideologie a sliby, všímají si naplnění svých reálných potřeb, zatímco lidé indoktrinovaní „vzděláním“ vidí svět prizmatem zaručeně správných názorů.

Jindrovi vadí „protistátní partaj“ SPD. Jenže já tvrdím, že protistátní je tato současná pětikoaliční vláda. Stát je instituce, která ovládá a spravuje věci veřejné na svém území. Stát, v němž žijeme, je Česká republika. Evropská unie není stát, ale mezinárodní organizace založená smlouvami. Pětikoaliční vládě se podařilo za jediný rok snížit průměrné reálné příjmy o osm procent. Přijímá „Zelený úděl“ rozvracející průmysl, zemědělství a sociální jistoty obyvatelstva. Podílí se na militarizaci směřující k přímému zapojení do válečného konfliktu. Podporuje mezigenerační konflikt a narušuje sociální smír. Je smířena s imigrací a jejími důsledky tak, jak jsou vidět na předměstích západoevropských států. Tato vláda masivně zadlužuje budoucí generace. Souhlasí s předáváním moci Evropské unii. Vzdává se naším jménem svrchovanosti.

Jak by tuto vládu Jindra asi obhájil, kdyby se mnou byl ještě ochoten mluvit? Asi by opakoval fráze, které slýcháme od „našich představitelů“ v jejich České televizi. Co jiného? Nebo, že by byl jako důchodce 70+ nadšen ze snížení valorizace důchodů? Úzkost z poznání pravého stavu věcí drží tuto protistátní vládu u moci. Jak dlouho ještě? Pokud zbývá stopa demokracie, jistý vliv má lid a je nezbytné počkat, až se dostatečné množství občanů přesvědčí o pravém stavu věcí na místo přesvědčení o pravdivosti shora nabízených lží. Představa defenestrace se může líbit, ale prohlubující se krizi by nevyřešila.

Budeme nadále informovat občany, zatímco vláda bude „bojovat proti dezinformacím“.

5 11 hlasy
Hodnocení článku
28 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel2002
Karel2002
před 9 měsíci

Ale před SPD byl MUDr. Ivan David v ČSSD a ta byla za předsedů Zemana a Paroubka rovněž nenáviděna jako “protistátní strana”. A MUDr. David osobně patřil v té ČSSD k nejvíce nenáviděným lidem. Byl ve straně přívržencem předsedy Zemana, hlasoval proti humanitárnímu bombardování Jugoslávie, vystoupil proti násilnému puči v české veřejnoprávní televizi atd. ČSSD byla v Česku,… Číst vice »

Anonym
Anonym
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

😄 Fakt Karle moc dobrý! Jen mám strach, že to tu někdo vezme vážně.

Karel2002
Karel2002
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  Anonym

Popsal jsem, jak to vidí ta druhá strana. A ta je daleko početnější viz prezidentské volby. Hlavně v Praze. Popravdě řečeno, je to horor. Ani za 33 let jsme se pořád nedočkali pravdy a lásky.

Praded
Praded
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Jo vzdělaní jako má nositel x titulů Fialový kretén. Jeho dědeček František Bartl /a s tečkami/ mněl také zajímavou kariéru. V kapitalizmu se vzdělání dá koupit, moudrost ne. Pro pana Davida je ČR na prvním místě a taková strana zatím u nás není. Extremistický je v menší nebo větší celý parlament a senát.

Mira
Mira
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

To už tak chodí. Jsou lidé, kteří mají názory podle právě vládnoucího režimu nebo poměrů, a tak s ním vždy dobře vyjdou, – například Pavel, a naopak lidé, kteří mají svůj názor i při změně režimu nebo poměrů a tak s ním špatně vycházejí, například pan Bašta. Pak také lidé, podle kterých vrchnost prostě ví vše nejlépe,… Číst vice »

Praded
Praded
před 9 měsíci

Pana Davida si nesmírně vážím, ale skutečně SPD je jen to nejlepší v tomto absurdistanu. Je potřeba začít prosazovat zásadní změny v zákonech, které si parazité vytvořily k obrazu svému. Současný parlamentní systém je podvod. Každý politik by měl být volen osobně a být za svoje rozhodnutí právně postižitelný a odměňován dvoj násobkem průměrného platu… Číst vice »

Anonym
Anonym
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  Praded

Pane praděde, už jste dost starý a velký kluk, abyste něco věděl o umění možného. A nepochybně je vám jasné, že když přijde KDOKOLI s nápady, které zde vy předkládáte, bude rozmáznut jak šváb na zdi dřív, než je stačí všechny vyslovit. No jen řekněte, kdopak na to dneska má, nechat se upálit?

cablik
cablik
před 9 měsíci

„Imigrace? Vždyť Evropa potřebuje půl milionu IT odborníků“. Ivan David popsal, co se vážně tvrdí v Bruselu
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Imigrace-Vzdyt-Evropa-potrebuje-pul-milionu-IT-odborniku-Ivan-David-popsal-co-se-vazne-tvrdi-v-Bruselu-740213

cablik
cablik
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

To, co spojuje členy SPD, je především dlouhodobá nespokojenost s vývojem v naší společnosti. Z toho vysoký podíl našich voličů jsou lidé, kteří mají velmi radikální názory a mají představu, že je potřeba ihned něco dělat, což je pravda. Pokud se ale pohybujeme jako demokratická strana, tak těžko můžeme organizovat puče, defenestrace, pumové útoky.… Číst vice »

cablik
cablik
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  cablik
cablik
cablik
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

Ano, směřujeme k ustavení dvou velkých hráčů… jako v Americe… Tohle je cena za rozdrobenou Alternativu neschopnou se spojit. Tohle je nejpravděpodobnější vývoj, pokud opět propadne milion hlasů. Pokud říkáte, že SPD vyhovuje opoziční role a Rajchl není řešení, tak to jinými slovy znamená, že vládnout bude ANO s ODS, protože podle stávajících pravidel… Číst vice »

cablik
cablik
před 9 měsíci

Jaká protistátní EU federalisté státy nenávidí a snaží se je zničit včetně populace co v nich žije. Ti co s tím souhlasí se mají dobře a chtějí aby to tak zůstalo za každou cenu.

maxim
maxim
před 9 měsíci

Popisovaný příběh je charakteristický pro část společnosti náležející do tzv. střední třídy … Střední třída je preferována a považována pavědeckou sociologií za základ současného sociálního řádu našeno slavného pomateného Západu, ve skutečnosti by ale měla být neopovrhovanější sociální třídou poníženě kolaborující s degenerovanou elitou a povyšující se nad dělný a prostý lid … To jsou… Číst vice »

Prodost
Prodost
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  maxim

Pletete se “Veritas Dei Vici” je heslem Jiřího z Poděbrad a Kunštátu.

maxim
maxim
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  Prodost

Prodoste, asi čerpáte z wikipedie a dalších zdrojů, ale důležitý je míněný smysl hesla a ne zachycení jeho doslovné publikace historiografií na dobových dokumentech … Je ale jasné, že J.Hus v jeho publikovaných citátech míní Boží pravdu, a antiklerikál Masaryk míní jen tu svojí pravdu .., jinak ty fráze o vítězství a “pravdě” jsou i ve starověkých svatých… Číst vice »

oldo
oldo
před 9 měsíci

Patřím k průměrně vzdělaným a musím panu Davidovi oponovat.JINDRA JE DEBIL navzdory svému vzdělání.Asi by se mnou polemizoval o termínu debil,ale já to tak vidím.