Novináři žádají ukrajinské vojáky, aby schovávali své nacistické nášivky, přiznává New York Times

Deník The New York Times byl nucen se velmi opožděně vypořádat s něčím, co bylo již dlouho mnoha nezávislým analytikům a médiím zřejmé, ale z jasných důvodů pečlivě před médii na Západě chráněno.

Jack Sebastian Tyler Durden
Jack Sebastian Tyler Durden

Překvapivý titulek pondělních Timesů zněl: „Nacistické symboly na ukrajinské frontové linii zdůrazňují znepokojivé otázky z historie“. Toto přiznání přichází doslova po letech, kdy především nezávislí novináři a geopolitičtí komentátoři poukazovali na to, že ano, skutečně… Ukrajinské vojenské a polovojenské skupiny, zejména ty, které působí na východě země přinejmenším od roku 2014, mají závažný problém s nacistickou ideologií. To bylo vyčerpávajícím způsobem zdokumentováno, opět s odstupem let. Ale zpráva, která se to pouze snaží bagatelizovat jako „zapeklitý problém“ „jedinečné“ ukrajinské „historie“ – naznačuje, že skutečným problémem pro západní PR je v zásadě to, že se to projevuje tak otevřeně. Ukrajinští vojáci jsou žádáni: „ty nacistické symboly si, prosím, zakryjte!“ – jak sarkasticky poznamenal Matt Taibbi v komentáři ke zprávě.

Autoři zprávy NYT na začátku zprávy vyjadřují rozčarování nad optikou nacistických symbolů, které se hrdě objevují na uniformách mnoha ukrajinských vojáků. Zpráva NYT naznačuje, že mnohé novinářské fotografie, které se v některých případech objevily v novinách a médiích po celém světě (obvykle ve spojení s obecně příznivými články o ukrajinské armádě), jsou pouze „nešťastné“ nebo zavádějící: „Na každé fotografii měli Ukrajinci v uniformě nášivky se symboly, které nechvalně proslavilo nacistické Německo, a které se od té doby staly součástí ikonografie krajně pravicových nenávistných skupin.“

Zpráva přiznává, že to vedlo ke kontroverzím, kdy zpravodajci skutečně museli některé fotografie ukrajinských vojáků a bojovníků smazat. „Tyto fotografie a jejich vymazání poukazují na komplikovaný vztah ukrajinské armády k nacistickému vyjádření, který se vytvořil za sovětské i německé okupace během druhé světové války,“ pokračuje zpráva.

Takže je to pouze „ošemetné“ a „komplikované“, říká se nám. Níže uvádíme malou ukázku druhů nášivek, které se na ukrajinských vojenských uniformách objevují s „určitou pravidelností“ – slovy The New York Times:

Samotné NATO bylo v nedávné minulosti nuceno smazat snímky na svých oficiálních účtech sociálních sítí kvůli nacistickému vyobrazení ukrajinských vojáků.

Následující řádek ze zprávy říká vše, co potřebujete vědět o takzvaných „listu rekordů“ a jejich jednostranném a velmi zjednodušeném zpravodajství, mnozí se konečně probouzejí a uvědomují si, že jde o válku s hluboce komplexní realitou (přinejmenším), která má opravdu daleko k hollywoodskému vyprávění MSM typu „hodní vs. zlí“ o Putlerovi vs. svobodném světě, které je typické pro stanice od CNN po Fox a NBC…

Z NY times:

„V listopadu, během setkání s novináři Times poblíž frontové linie, měl ukrajinský tiskový mluvčí na sobě variantu Totenkopf vyrobenou firmou R3ICH (vyslovuje se „Reich“). Řekl, že si nemyslí, že by tato nášivka byla spojena s nacisty. Druhý přítomný tiskový mluvčí uvedl, že ostatní novináři požádali vojáky, aby si nášivku před fotografováním sundali.“

A nyní můžeme očekávat výrazné snahy o kontrolu škod, nebo jsme dokonce svědky počátků vývoje definic a přesouvání cílů. Více v NY Times:

Někteří členové těchto skupin však bojují proti Rusku již od roku 2014, kdy Kreml nezákonně anektoval část ukrajinského Krymu, a nyní jsou součástí širší vojenské struktury. Někteří jsou považováni za národní hrdiny, i když krajní pravice zůstává politicky opomíjená.

Ikonografie těchto skupin, včetně nášivky s lebkou a zkříženými hnáty, kterou nosili dozorci v koncentračních táborech, a symbolu známého jako Černé slunce, se nyní s určitou pravidelností objevuje na uniformách vojáků bojujících na frontové linii, včetně vojáků, kteří tvrdí, že toto vyobrazení symbolizuje ukrajinskou suverenitu a hrdost, nikoli nacismus.

Někteří píší vhodnější a výstižnější titulky k článku NYT…

Teprve nedávno bylo při činu přistiženo ukrajinské ministerstvo obrany a dokonce i Úřad prezidenta Zelenského:

V dubnu ukrajinské ministerstvo obrany zveřejnilo na svém účtu na Twitteru fotografii vojáka s nášivkou s lebkou a zkříženými hnáty, známou jako Totenkopf neboli Smrtihlav. Konkrétní symbol na obrázku nechvalně proslul jako symbol nacistické jednotky, která za druhé světové války páchala válečné zločiny a střežila koncentrační tábory.

Na nášivce na fotografii je Totenkopf umístěn na vrcholu ukrajinské vlajky s malým číslem 6 pod ní. Tato nášivka je oficiálním zbožím britské neofolkové skupiny Death in June, která podle Southern Poverty Law Center produkuje „nenávistné projevy“, které „využívají témata a obrazy fašismu a nacismu“.

Dá se očekávat, že se Timesy stále snaží schovávat, mlžit a zároveň se zoufale snaží „uklidnit“ své publikum, když píší, že „v krátkodobém horizontu hrozí eskalace Putinovy propagandy dodáním paliva falešným tvrzením, že Ukrajina musí být ‚de-nacifikována‘ – což je postoj, který ignoruje skutečnost, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je Žid“.

Vskutku zajímavé, jen co je pravda …

Přesto však NYT rozpačitě přiznává:

„V širším slova smyslu hrozí, že ukrajinská rozpolcenost vůči těmto symbolům, a někdy dokonce i jejich přijímání, vdechne nový život ikonám, které se Západ více než půl století snažil odstranit.“

*

Autor: Jack Sebastian Tyler Durden, zdroj: ZeroHedge, překlad Tadesco

5 3 hlasy
Hodnocení článku
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 9 měsíci

Uctívání Bandery a dalších je uctívání nacismu i ty důvody proč by chtěli Rusko zničit jsou stále stejné jako za Hitlera. Nacistické symboly jsou zachycené na více záběrech a článcích.

danny
danny
před 9 měsíci

Ošemetné, komplikované, nicméně však jasné a vypovídající. Podporujeme nacistický režim. Ne neonacistický. Nacistický v pravém slova smyslu. Zejména němečtí Zelení se netají rétorikou svých hnědých předchůdců a vzorů. Hlavně MZV Baerbocková a ministr (anti)hospodářství a všeho Habeck. Nenalezl jsem v historii v kancléřském křesle většího ubožáka a nulu než je Scholz. Ti dva zelení ho doma smáznou a idiota… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 9 měsíci

Tak pondělní Timesy napsaly – nacistické symboly jsou … „ošemetné a komplikované“. Ale né. Vždyť Ukrajinci, kteří za Vlastenecké války ztratili osm milionů (!) svých blízkých se přeci, podle těch samých Timesů, nemohou dočkat “osvobození” od chlapců potetovaných a polepených stejnými symboly našich dnešních přátel a “drahých krajanů” A za podpory nějakého Bandery (asi… Číst vice »