Omluva Jana Schneidera Anně Netrebko. Zejména za Pospíšila.

Světoznámá sopranistka Anna Netrebko by podle náměstka primátora Jiřího Pospíšila neměla v Praze vystupovat. Bezpečnostní analytik a komentátor Jan Schneider to považuje za ukázkové praktikování kolektivní viny a za „totalitní manýry“. Za něž se pěvkyni omlouvá.

Jan Schneider
Jan Schneider

Parlamentní listy

Vedení pražského magistrátu, zachvácené totalitními manýry, hrubě ingeruje do kulturního programu Obecního domu a doporučí jeho vedení, aby zrušilo téměř již zcela vyprodaný koncert sopranistky Anny Netrebko.

Nekulturní náměstek primátora Jiří Pospíšil se byl – kvůli pražské kultuře! – poradit na ukrajinské ambasádě. Ukrajina ruskou sopranistku s rakouským občanstvím zařadila na svůj sankční seznam, což ale Evropská unie neučinila. My jsme přitom členským státem Evropské unie, což ideologicky kovanému, ale jak vidno kompletně desorientovanému Pospíšilovi zřejmě uniklo.

Anna Netrebko se dostala mezi mlýnské kameny studené války. Bývala viděna s Vladimírem Putinem, ale válku na Ukrajině odsoudila. Novodobým inkvizitorům to je však málo. Zřejmě chtějí, aby Putina proklela do sedmého pokolení do minulosti i budoucnosti. Nehrozí jí španělskou botou, palečnicemi nebo natahováním na skřipec, pouze jí chtějí znemožnit koncertovat, potažmo zničit kariéru a renomé, nepřizpůsobí-li se přímo vzorově.

Tyto totalitní manýry skutečně připomínají persekuci umělců v normalizaci, po okupaci Československa vojsky některých členských zemí Varšavské smlouvy, kdy museli vykazovat ideologicky nepomýlený profil, aby mohli koncertovat. A když se například bývalá profesionální kapela „Plastic people“ odmítla politicky vyjadřovat, neúčastnila se pochopitelně – ale na rozdíl od mnoha jiných – ani politických akcí, jako byl například Festival politické písně, tak jí nebylo umožněno vystupovat ani amatérsky. Setrvávala – spolu se svými souputníky a přívrženci – tak dlouho v pasivní rezistenci, až byla nakonec kriminalizována.

Civilizace vyznává zlaté pravidlo „nedělat druhým, co by člověk sám nerad strpěl“. Podíváme-li se proto na jiné podobné případy, tak například po amerických agresích (za všechny jmenujme brutální a zcela svévolné přepadení Iráku v roce 2003, když předtím Spojené státy obelhávaly celý svět) nebyly uplatněny vůči americkým sportovcům či umělcům žádné sankce, ani v Čechách nebylo možno zaznamenat nějaké kádrovací třeštění, jako nyní.

Proslulé Havlovo polistopadové „nejsme jako oni“, ve smyslu snahy být lepší než minulý režim, pochopili tito současní, z božího dopuštění představitelé českého národa, tak, že skutečně nejsou jako minulý režim, ale horší.

K nim se přidávají ještě všelijací umělci a umělkyně, kteří asi cítí nebezpečí, že by vedle výkonů Anny Netrebko vypadali jako nedouci.

A tu obecně protiruskou atmosféru – podle principu kolektivní viny – se s humbukem přidávají budovat další devianti, v čele s jakýmsi pominutým hokejovým brankářem v čele.

A to teď máme ke všemu ještě na hradě prezidenta, který byl sice vychován v duchu přátelství se SSSR, přísahal v tom smyslu a tím směrem budoval svou kariéru, k současnému Rusku se ale chová vysloveně macešsky.

Mohlo by se to celé sice odbýt tím, že ze strany těchto zbabělých politiků jde jen o metafory či, jak řekl onen nébich Pospíšil, že „je v tom hodně symboliky a současná doba je hodně o symbolech.“ To znamená, že oni se drží sukně svého nebinárního Velkého Čehosi, a pouze a jenom z bezpečí z dálky zbaběle pokřikují, protože na nic jiného nemají.

Nicméně tyto obludné výlevy nadutých a naprosto nevzdělaných politiků jsou hanbou pro celou Českou republiku, českou společnost a kulturu.

Nezbývá, než se za tyto nedospělé, plíživě devótní politiky paní Anně Netrebko hluboce omluvit.

Což za sebe tímto činím.

 

5 5 hlasy
Hodnocení článku
32 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vlastimil
Vlastimil
před 9 měsíci

Takže denně do mě mainstream cpe, že Putin je tyran, který bez milosti zašlape jakoukoli opozici. A na druhé straně jsou trestání lidé zato, že ho veřejně neodsuzují.

Karel2002
Karel2002
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  Vlastimil

Ano.

Georg
Georg
před 9 měsíci

Výstižné je, jak p.Schnaider napsal, “nekulturní náměstek primátora Jiří Pospíšil se byl – kvůli pražské kultuře! – poradit na ukrajinské ambasádě”. Zcela výstižné, tento “také demokrat” spíše připomíná “středověkou inkvizici”, nazval bych ho intelektuálním hlupákem, možná lepší by bylo fanatikem. Na té “kauze” mě zaujala, jeho konzultace na ukrajinské ambasádě,… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  Georg

Třeba to pan Pospíšil udélá. Rozhodně mu za to v Praze nikdo nadávat nebude.

adam
adam
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Máte asi pravdu, ale tihle lidé (nejen v Praze!) si už nezaslouží nic jiného než pohrdání. Vždyť právě oni nám zvolili politiky, kteří se nestydí chlastat jako mužici a pak nutit manželce do postele i milenku, jiní se nechají fotit jak se nedočkavě hrnou ke dvěma lajnám bílého prášku atd. atd. Panoptiku ovšem… Číst vice »

Vlastimil
Vlastimil
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  adam

Ono se stačí podívat na (jak jsme říkali) “zmršený” WTA Prague “open”. V roce 2022 (a už nebyl ideální) pořadí nasazených podle WTA ranking:2;19;30;33;;37;40; 63;64. A letos:29;38;45;59;71;78;80.

Ludvik
Ludvik
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  Georg

Pan Pospíšil není žádný “intelektuální hlupák” ani “fanatik”. Velmi dobře chápe, co provádí…
Historie našeho státu a národa zná podobných “chytráků” více.
 

kutnohorsky
kutnohorsky
před 9 měsíci

Ad. vyhoštěné ruské tenistky. Nejsme s Ruskem oficiálně v žádném konfliktu. Je nepřítel pouze pro naši vládu, která vše spoluvyprovokovala(odstranění sochy, přejmenování náměstí, odmítnutí ruského plynu a ropy…) , Je mezinárodně obhajitelný takový postup vypovězení, kdy ty tenistky proti našemu státu nic neudělali a ani Rusko nic nedělá? Bílí sportcmeni, džentlmeni a džentlmenky, strčte si… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Policie v Liberci rozhodla, že není nutno vyhosťovat ruské tenisty z tamního tenisového turnaje. Frajeři! No nevím jak to dopadne a jestli tamní policejní ředitel ještě ,, žije”… V Praze proti sobě hrály 2 Ukrajinky, podaly si ruce a diváci freneticky křičeli Sláva Ukrajině (nevím zda poslední slova nejsou dezinformace)…

kutnohorsky
kutnohorsky
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

A je to tady!!! Ministerstvo vnitra bude přehodnocovat postup liberecké policie v kauze ruských tenistů u nas

cablik
cablik
před 9 měsíci

Havlovo nejme jako oni se musí doplnit jsme stokrát horší kovaní nacisté. Žádná jejich nenávist neoliberální režim nezachrání. Paní má zatím smůlu že je rodilá Ruska židé v koncentráku též byli masakrování jen pro to že se narodili jako židé.

JK
JK
před 9 měsíci

Je to další v řadě ukázek podměrečnosti a ubohosti české politické “reprezentace,” ale také lekce pro ty ruské umělce, sportovce apod., kteří neodhadli zlom v dějinném vývoji. Políbili prsten Západu v domnění, že si tím zajistí tu nejlepší perspektivu a nepochopili, že se cpou do vlaku kterému dochází pára, kde se šíří stále větší nervozita,… Číst vice »

Milan
Milan
před 9 měsíci

zkouška