Přitěžující okolnost

Vzkaz Fialově vládě, šéfům parlamentních komor a pro PePa na Hradě: Jste si fakt natolik jistí vítězstvím Ukrajiny? Máte k tomu dostatek dobrých informací? Protože jestli zvítězí Rusko a ukáže se, že jste to už dávno věděli, jen jste nevěděli, jak se dostat z vlastní pavučiny lží, tak to s vámi špatně dopadne. Pokud mají dezoláti pravdu a Ukrajina prohraje, tak to bude fičák, jaký tu ještě nebyl.

Daniel Sterzik-Vidlák
Daniel Sterzik-Vidlák
Tak jsme se dozvěděli, že USA dodají na Ukrajinu kazetovou munici. To je takový granát, co se před dopadem rozletí na řadu menších granátů, ty pak zasáhnou mnohem větší plochu a dělají mnohem halasnější škodu. Hned se ozvala celá řada států i lidskoprávních organizací, které tento krok kritizovaly, protože ty malé bombičky někdy taky nevybuchnou, zůstanou na bojišti a rády pak trhají ručičky a nožičky civilistům, kteří mají tu smůlu, že se v té oblasti musejí pohybovat. I naše republika je signatářem smlouvy o nepoužívání této munice a pokud vím, většina našich politiků alespoň držela hubu, když už nic jiného.

Tedy… kromě Zdechovského, ten se tetelil blahem, že tato munice bude používána (výhradně) proti ruským vojákům, kterým z toho bude pěkně horko. Ukrajina tyto granáty samozřejmě nepoužije v obydlených oblastech… Aneb, když máte v europarlamentu křesťana, ze kterého i Pánbůh zvrací…

V principu není tato munice o nic děsivější než třeba ruské Soncepjoky – to jsou ty termobarické rakety, které když zasáhnou, tak v jejich dosahu nepřežije nic naprosto spolehlivě. Vojáci už o této frontové novince vědí a znamená to pro ně víc práce s lopatou při hloubení zákopů. Menší bombičky totiž znamenají, že neudělají tak velkou díru do země, takže správně udělané polní opevnění před nimi docela slušně chrání. Tato munice se osvědčuje především proti nekrytému nepříteli, který se pohybuje, protože relativně malým projektilem pokryjete velkou plochu.

To v této chvíli úplně není ruský případ. Rusové jsou zalezlí v zákopech, které si nadělali, koukají jak k nim přicházejí ukrajinští vojáci a navádějí na ně palbu. Ukrajinské drony není nikde vidět, protože jsou celkem efektivně rušeny nebo sestřelovány. Ruští vojáci si poněkud víc prohloubí zákopové nory, samozřejmě, někdo bude mít smůlu a schytá to, ale za současné situace tato munice nebude mít na frontě o nic větší význam, než svaté Javeliny i Himarsy.

Biden ovšem při komentování této dodávky řekl zajímavou věc. Bylo to prý těžké rozhodnutí, ale kdyby ho neudělal, Rusové by dobyli větší kus Ukrajiny. Je to jen střípek, možná mylný, ale pokud to opravdu přesně takhle zaznělo, tak tím Biden v podstatě řekl, že ukrajinská ofenzíva selhala, Ukrajinci ničeho nedosáhnou a naopak to budou Rusové, kteří za chvíli přejdou do útoku. A ano, v takovém případě henta kazetová munice bude mít svůj význam. Já se pokusím tuto stopu sledovat, třeba nás někam dovede.

Já dnes ale chci psát o něčem jiném…

Hned po oznámení o dodávkách kazetové munice se ozvaly hlasy, že Spojeným státům už vlastně nic jiného nezbylo. Jiná munice už prostě není k dispozici. Je vystříleno. Poslední významné zásoby jsou právě tyto velmi nebezpečné hračky. Dál už není co na Ukrajinu posílat. Spojte si to s Bidenovými prohlášeními ohledně summitu NATO ve Vilniusu a celé to začíná dělat dojem, že je to takový poslední pokus, jak ještě Rusům zasolit, než se ukáže, jak je to celé doopravdy.

Pojďme si na chvíli zahrát na to, že dezoláti mají s Ruskem pravdu. Že Rusko není na kolenou, ale naopak hraje hru plnou klamu. Pojďme si připustit, že Rusové dělají to, co dělat chtějí. Že si byli vědomi ukrajinské síly a přizpůsobili tomu svojí taktiku přesně v duchu mistra Sun´c. Vnikli na cizí území, zažehli na něm velký válečný požár a starají se, aby v tomto požáru zemřelo co nejvíc Ukrajinců za svoji vlast. Pojďme si připustit, že Rusko má dostatek rezerv, nebojuje ze všech sil a zdáním vlastní slabosti vyčerpává válečný potenciál NATO, přičemž Evropa ani USA nepřešly na válečné hospodářství, zatímco Rusko ano.

Milá vládo, jste si vážně jistí tím, že Ukrajina zvítězí? Jste si vážně jistí tím, co se už stokrát ukázalo jako lež? Že Rusko je kousek od porážky? Jste si jistí tím, co řekl náš generál PePa – že Rusko je slabší, než vypadá? My dezoláti tomu totiž moc nevěříme. Naši intervjuci příliš lhali a žádné informace neověřili. Vy tam ve Strakovce vypadáte, že jste také uvěřili vlastní propagandě. Už rok posloucháme, že stačí ještě trochu zabrat, ještě pár tanků, pár raket, pár stíhaček, ještě jedna další zázračná zbraň a už to bude.

Co když nebude? Co když má Rusko prostě navrch?

Uvědomujete si, že pokud máme pravdu a naopak je to Evropa, která mele z posledního, že dodávky kazetové munice budou jednou přitěžující okolností? Uvědomujete si, že jednoho dne někdo bude vyšetřovat, kolik jste o konfliktu věděli a budou se ptát, proč jste posílali další peníze i munici, když už vám muselo být jasné, že Ukrajina nevyhraje?

Uvědomujete si, že pokračování války jen proto, abyste se neukázali jako banda pitomců, bude mít jednou dost nepříjemnou dohru? Tohle není žádná sranda, tohle je velká válka se stovkami tisíc obětí. V USA nad tím možná jen tak mávnou rukou, stejně jako nad mrtvými v Iráku nebo Afghanistánu, ale myslíte, že vám to také projde? Myslíte, že vás se nikdo nebude jednou ptát, na váš podíl?

Jste si fakt natolik jistí vítězstvím Ukrajiny? Máte k tomu dostatek dobrých informací? Protože jestli zvítězí Rusko a ukáže se, že jste to už dávno věděli, jen jste nevěděli, jak se dostat z vlastní pavučiny lží, tak to s vámi špatně dopadne. Myslíte, že vám lidé odpustí ten propad životní úrovně? Že vám odpustí odzbrojení naší armády? Myslíte, že se nějak vykroutíte z těch zhruba padesáti miliard, které jste vyčlenili na tuto válku a které jsme všichni zaplatili?

Mimochodem… slušný obnos, řekl bych. Válka nás stála padesát miliard. Řekněme, že čeští hujeři jsou vždy v čele, ale pokud i ostatní státy v EU přispěly podobnou částkou, tak se tam na Donbase vystřílelo víc, než je náš státní rozpočet. Tohle se neodbude mávnutím ruky. Fakt ne.

Pokud Ukrajina zvítězí, tak se nikdo na nic nebude ptát. Ale pokud mají dezoláti pravdu a Ukrajina prohraje, tak to bude fičák, jaký tu ještě nebyl.

*

Autor: Daniel Sterzik – Vidlák, zdroj: Litterate

4.3 6 hlasy
Hodnocení článku
4 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
mikkesh
mikkesh
před 10 měsíci

Ač pana Sterzika rád čtu, tady je mimo hrnec. Nestane se totiž vůbec nic. Příkladně, tak jako při vítězném tažení našich zbraní z Bachmutu na Moskvu, kdy se sice z Bachmutu vyjelo, ale na druhou stranu a, a naši šašci z vlády, rádoby politologové, Mitrofanov, Fistein, Romancov … naše holky Drtinová, Moravec i Džamila … jedou… Číst vice »

Lubez
Lubez
před 10 měsíci

Ona vlastně historie mecenášů je známá a to tam není zahrnuto stvoření Hitlera.
https://fb.watch/lHR_nAvMA8/

Primak
Primak
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  Lubez

Dlužno přiznat, že jsme tomu v té době nijak nevěřili. A žádné uzávěry jsme z toho netáhli…
Jen jsme si i nadále snili a těšili se, jak nám bude hej, až k nám přijdou hoši z JuEsEj…

Primak
Primak
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  Primak

Walda to v té době už nemohl vydržet, že ho pouštěj jen 2x do roka do Nashville Tennessee a přitom zaskočit za švagrem na Floridu. A pak zase se trmácet zpátky do Stověžaté…