“Tvář dítěte, které chtělo Transformera – a dostalo pohlednici”: vyšlo najevo, jak Česko pomůže Ukrajině

Vladimir Zelenskij je opět na turné po Evropě. Předevčírem navštívil Bulharsko a v pátek 7. června Českou republiku. V Praze dostal ukrajinský prezident nečekané “dárky”. Předvedl je na svém Telegram-kanálu.
Předsedkyně poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová – Adamová mu při setkání věnovala papírová srdce vyvedená v barvách ukrajinské vlajky a také nové tematické tričko s nápisem – “Rusko je teroristický stát”.

“Z tváří Zelenského a Kuleby je vidět, jak jsou “šťastní”, že dostali takové dárky”; “Tvář dítěte, které chtělo Transformera, a dostalo pohlednici”; “Měli by ji zažalovat za ten nápis na tričku”; “Nic nového, co se dá od Čechů čekat?”, reagovali uživatelé sítě.

Po návštěvě Zelenského v České republice český premiér Petr Fiala prohlásil, že Praha předá Ukrajině bojové vrtulníky a bude se podílet na výcviku pilotů na letounech F-16. Česká republika pošle Ukrajině také dalších asi sto tisíc kusů munice velkého kalibru.

A český prezident Petr Pavel prohlásil, že Ukrajina má ” jen jednu šanci na protiofenzívu”.

“Dovolte mi, abych svá slova upřesnil. Řekl jsem, že Ukrajina bude mít letos pouze jednu šanci na provedení protiofenzívy. Příprava protiofenzívy vyžaduje mnoho času a prostředků. Je nerealistické očekávat, že v případě neúspěšné ofenzívy bude okamžitě zahájena druhá,” řekl.

Jen tak mimochodem, Ukrajina už letos 4. června jednu protiofenzívu zahájila. Začátkem července ruský ministr obrany Sergej Šojgu konstatoval, že během této doby ukrajinské ozbrojené síly ztratily jen v jihodoněcké, záporožské a doněcké oblasti 15 letadel, tři vrtulníky a 920 obrněných vozidel.

Mezi nimi bylo 16 tanků Leopard, tj. téměř 100 % tanků tohoto typu dodaných Kyjevu Polskem a Portugalskem.

Začátkem července uvedl také vojenský expert a podplukovník ve výslužbě Andrej Maročko z Luhanské lidové republiky, že za poslední týden ztratil Kyjev jen na luhanském směru kolem tří tisíc vojáků.

*

Zdroj:  Ukraina.ru, z ruštiny přeložila: PhDr. Jana Görčöšová

***

Chcete-li podpořit Novou republiku, její web a překlady, její akce, podcasty, natáčení debat a panelových diskuzí, přispějte laskavě na účet 2300 736 297 / 2010.

Děkujeme!

5 5 hlasy
Hodnocení článku
10 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
danny
danny
před 10 měsíci

Zatím se nedokázali ani přiblížit k první linii ruské obrany. Bojuje se ve stepích před ní. Všechny “úspěchy” jsou v “šedé zóně”, tedy v “zemi nikoho”. Ukrajinci zkoušejí novou taktiku – na široké frontě útoky pěchoty (okolo 50 mužů), obsadit kousek ruských zákopů a tam se buď zakopat a přitáhnout tanky, nebo ustoupí a rozstřílejí je… Číst vice »

tomaskova
tomaskova
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  danny

Kdo zabránil? Pjakin o tom mluví neustále, že je Putin obklopen Vlasovci a neustále musí manévrovat, aby přežil a vyvedl Rusko z tohoto močálu.

cablik
cablik
před 10 měsíci

Jo to se zničením nacistických formací říká ofenzíva budou to dělat furt dokud budou moci navléct do jejich uniforem dojde na koalici ochotných poskoků?

reproduktor
reproduktor
před 10 měsíci

To jak z filmu, Blbý a blbejší. Kontráš IQ 107 Pavel slibuje a slibuje a nic z toho asi nebude. Ovšem z 54 Leopardu A6 jich zbývá ukáčkam jen 30 kusů. Britové a Amíci odpiskali nasazení svych “neznicitelnych” tanku na východě. Tak uz jen opraveny plechovky Leopard 1 nasadit proti přesným dronum Ruský armády. Trenovat se musí… Číst vice »

Naposledy upraveno před 10 měsíci uživatelem reproduktor
mikkesh
mikkesh
před 10 měsíci

Asi bude něco pravdy na tom, že “náš” student Petr Pavel Pávek dostal na přímluvu tatínka k těm svým 107, deset, někdo dokonce říká i patnáct bodíku ke svému mizernému IQ. Jinak si nedovedu vysvětlit o jaké protiofenzívě “generál” mluví. Nezdá se, že by mluvil o ukrajinské ofenzívě, protože ten američany řízený průser, kterému… Číst vice »

spartak
spartak
před 10 měsíci

Na současných poměrech se muselo pracovat hódně dlouho a současnost podle toho vypadá.Začátek v roce 2014 na Ukrajině,poté Rychetského klička pro 5ti slepenec a závěr v nacistickém duchu. Uvidíme co nato Putin a naše volby za 2roky.

tomaskova
tomaskova
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  spartak

A dožijeme se těch voleb vůbec ve zdraví?

reproduktor
reproduktor
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  tomaskova

Možná ano, ovšem vidět několik slunci na hlavou je zazitek po zbytek života. Bohužel jen jednou …

kutnohorsky
kutnohorsky
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  reproduktor

Připomínáte mi našeho chemického instruktora na vojně. Co udělat při jaderném výbuchu? Dobře se dívat, protože podruhé už to neuvidíte…

reproduktor
reproduktor
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Tak tak.