Vlast nebo smrt! Rusko a Afrika vykopaly válečnou sekeru proti imperialismu

Boj proti imperialismu a ekonomické zaostalosti Afriky se staly hlavními tématy druhého dne summitu Rusko-Afrika. A Rusko k imperialistům v Africe nepočítají, dali jasně najevo Vladimíru Putinovi afričtí vůdci, kteří se sešli v Petrohradě. Na summitu zazněly Leninovy citáty, Rusku děkovali za pomoc v boji proti kolonialismu, někteří představitelé vyzvali ruského prezidenta, aby se postavil do čela boje proti západní hegemonii a vypracoval strategii tohoto boje.

Summit, který potřebujeme

To, že se summit Rusko-Afrika navzdory obrovskému odporu západních zemí stal velmi reprezentativním, lze označit za hlavní úspěch fóra.

Z 54 zemí afrického kontinentu se summitu nezúčastnilo jen devět. Sierra Leone, Libérie, Niger (kde byl nedávno sesazen prezident), Keňa, Botswana a Svazijsko a tři malé ostrovní státy – Kapverdy, Mauricius a také San Tomé a Princepi. Na úrovni lídrů bylo zastoupeno 19 zemí: 14 prezidentů a pět hlav vlád.

Tón debaty na plenárním zasedání navodil Vladimír Putin. Podle něj Rusko a Afriku spojují vrozená úsilí o prosazení skutečné suverenity, práva na vlastní, osobitou cestu rozvoje v politické, ekonomické, sociální, kulturní a jiných oblastech. “Po celá desetiletí Rusko poskytovalo podporu v těžké konfrontaci zemí Afriky s koloniálním jhem. Nicméně éra hegemonie jednoho nebo více států je minulostí”, poznamenal ruský vůdce.

O konfrontaci s hegemonií hovořil i nejmladší z afrických vůdců, 35letý prezident Burkiny Faso Ibrahim Traoré, který se dostal k moci teprve v září 2022, kdy svrhl profrancouzskou vládu v zemi. Podle něj je Africe vnucováno moderní otroctví.  “Posledních osm let čelí Burkina Faso nejbrutálnější a nejdrsnější formě kolonialismu. Dobře jsme se naučili jednu věc: otrok, který se neumí bouřit, si zaslouží jen lítost a jeho osud je žalostný. Nečekali jsme, že se o nás někdo postará. Rozhodli jsme se bojovat proti teroristům, kteří nám brání v rozvoji”, prohlásil odhodlaně mladý prezident.

“Nechápu, jak je možné, že Afrika, která má tolik zdrojů, vody, slunce… Jak je možné, že je dnes nejchudším kontinentem, kde je nejvíce hladu a jak je možné, že jsme nuceni žádat o pomoc?”, kladl řečnické otázky.

“Jsme nyní zde, abychom mluvili o budoucnosti našich zemí, o tom, co bude zítra ve světě, o který usilujeme a ve kterém nebude vměšování do našich vnitřních záležitostí”, vysvětlil důvod své návštěvy v Petrohradě Traoré a dodal: “Musíme vzdát hold našim národům, které bojují, zápasí. Sláva našim národům, ať naše národy zvítězí! Díky, soudruzi! Vlast nebo smrt!”.

Kdo má vinu na trápení Afriky?

Po tomto plamenném projevu se starší kolegové lídra Burkiny Faso pokusili najít odpovědi na jeho otázky. Například, proč, když je Afrika tak bohatá na zdroje, je tak chudá finančně.

Ugandský prezident Yoweri Museveni našel důvod, proč jsou africké země nuceny prodávat své suroviny do vyspělých zemí za nízké ceny, kde se z této suroviny již vyrábí hotový výrobek, který se prodává několikanásobně dráž.

Jako příklad uvedl situaci s kávou. “Kilogram syrové kávy stojí 2,5 dolaru, pražená káva stojí 40 dolarů a pražení se provádí mimo Afriku, takže veškerá tato přidaná hodnota zůstává mimo Afriku. Tento problém ve výsledku vedl ke zpomalení hospodářského růstu Afriky”, vysvětlil prezident Ugandy.

Domnívá se, že Rusko může například získávat od Afriky opracovanou kávu, ne surovou, ale již hotovou, stejně jako čokoládu místo kakaových bobů, textil místo bavlny, ocel místo železné rudy.

Kamerunský prezident Paul Biya se domnívá, že za všechno může koloniální minulost a teroristická hrozba. “Afrika má více než miliardu obyvatel, ale nejsme dostatečně zastoupeni v mezinárodních organizacích. Konkrétně jde o OSN. Doufáme v podporu Ruska při nápravě vzniklé nespravedlivé situace” prohlásil Biya.

Africké země podle něj také potřebují pomoc Ruska v boji proti terorismu. Vyzval ke spolupráci s Ruskem, protože svět dnes čelí mnoha problémům spojených mimo jiné s ekonomikou a klimatem.

A prezident Konga k řešení problémů Konga navrhl obrátit se na odkazy Lenina. “Vzpomeňte si na slavný slogan velkého revolucionáře vaší země – “Komunismus je sovětská moc plus elektrifikace celé země”. Přitom k dnešnímu dni je 600 milionů Afričanů, zopakuji toto číslo – 600 milionů Afričanů žije bez elektřiny”, řekl Denis Sassou-Nguesso.

Pokud předchozí lídři neidentifikovali zdroj problémů, pak se hlavy Mali a Libye vyjádřily přímočařeji: všechny problémy Afriky jsou kvůli Západu a NATO.

“My v Mali čelíme velké krizi. Je to výsledek intervence NATO do Libye”, řekl prezident přechodného období Mali Assimi Goïta. Právě proto jeho země spolupracuje v oblasti bezpečnosti s Ruskem, zdůraznil.

A hlava Libyjské prezidentské rady Muhammad Al-Menfi se domnívá, že Západ vyvíjí na Afriku všestranný tlak a využívá finanční zadlužení ve svůj prospěch, ničí ekonomiku a zvyšuje chudobu a bídu na africkém kontinentu.

“Afrika se v současné době domnívá, že byla po staletí vystavena nespravedlivému vykořisťování, a přestože se formálně všechny země dokázaly osvobodit od koloniálního útlaku, ve skutečnosti se nám nepodařilo vytvořit skutečně národní státy”, řekl hořce.

Co má Afrika dělat?

Co je třeba s touto situací dělat, o tom během setkání s Vladimírem Putinem diskutoval eritrejský prezident Isayas Afeworki. Ve výrazech se nekrotil. “NATO je škodlivá organizace”, prohlásil Afeworki tvrdě.

“Když mluvíme o konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, říkám, že mezi Ruskem a Ukrajinou neexistuje žádný konflikt. Je to válka, kterou NATO vyhlásilo Rusku. A není to válka NATO o Rusko, je to válka o hegemonii, o nadvládu ve světě”, vysvětloval horlivě.

“Svět musí být připraven ne bránit Rusko, ale vystoupit na jedné straně s Ruskem, aby hegemonie nepřevládla”, řekl eritrejský prezident. Nic nevyrábějí, jen tisknou peníze. A pro ně to jsou zbraně, globální systém řízený dolarem a eurem. Ale to nemůže trvat věčně. Rusko se stane vůdcem, protože proti němu se nyní vede válka. Mohou se pokusit využít války na Ukrajině, aby se Rusko rozpadlo. Sní o tom.”

Navrhl vytvořit strategii boje proti hegemonii Západu. “Chci říci, že Rusko by mělo zaujmout vedoucí pozici při vytváření této strategie. Rusko musí vypracovat plán, jak máme v této vyhlášené válce postupovat. Válka byla vyhlášena nejen Rusku, ale celému světu. Jsme připraveni připojit se k Rusku v této strategii co nejdříve”, prohlásil Afeworki.

“Rusko má historickou misi jménem všech na světě. Pan Vladimír Putin je vůdce tohoto procesu, protože takové jsou časy, takové jsou výzvy, kterým čelíme. Teď Vám nelichotím, teď Vám nehraju na ruku. Mluvím o globálních výzvách, které musíme překonávat”, rekapituloval.

Gleb Ivanov

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

https://aif.ru/politics/world/rodina_ili_smert_rf_i_afrika_otkopali_topor_voyny_protiv_imperializma

5 5 hlasy
Hodnocení článku
11 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 8 měsíci

Fialová ukrajinizace překonává metu za metou: Jsme další americkou laboratoří v podrobených zemích. Kultura ničení vhozená kyjevským oknem. Otevírají náckům brány – a ještě je živíme. Zase lidé druhé kategorie. Hitler je zpět
https://protiproud.info/politika/7342-fialova-ukrajinizace-prekonava-metu-za-metou-jsme-dalsi-americkou-laboratori-v-podrobenych-zemich-kultura-niceni-vhozena-kyjevskym-oknem-oteviraji-nackum-brany-a-jeste-je-zivime-zase-lide-druhe-kategorie-hitler-je-zpet.htm

cablik
cablik
před 8 měsíci

V Africe vládne tvrdý středověk boj o moc a zkorumpované vlády můžou za jejich problémy. Kde se měli dobře to západ zničil a spolupráce normálního světa vše změní.

mikkesh
mikkesh
před 8 měsíci

No nemyslím si, že za veškerou bídu černého kontinentu může bílý muž. Dle mého to bude z 80% lenost a dle údajů sociologů ruku v ruce s řádově nižším IQ, oproti kolonialistům. Návrhy Putina jsou vcelku rozumné, jen doufám, že si neuváží na krk, pouze natažené ruce. Prostě tzv.černou díru, kde stejně jako kdysi… Číst vice »

JK
JK
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  mikkesh

Bez ohledu na to kdo má jaký podíl na bídě Afriky, předpokládám, že Rusové mají spočítané co za svou podporu dostanou. Dodají tam obilí, pomůžou se vzděláním, s infrastrukturou, s likvidací islamistických ozbrojených skupin apod. Získají posilu na mezinárodním poli a posílí kontrolu nad mnoha surovinami. Vyjma tropických produktů je sice většinou sami… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  JK

Uznávám, že na posledním odstavci asi něco bude.

Praded
Praded
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  mikkesh

Každý národ a stát má právo žít podle přání většiny svých obyvatel. Proč nevytvoříme Ústavu, která by mohla být vzorem pro všechny lidi na světě. Myslíte že to není možné?

mikkesh
mikkesh
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  Praded

Myslím, že nám to naše Ústava umožňuje. Jen hochštapler Rychetský si jí vykládá nějak prapodivně. Vykládat vagóny by mu prospělo víc.

Karel2002
Karel2002
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  Praded

Ústava je takové hezké povídání, které se nikdy v praxi nedodržuje. Ústava je o tom, jak by měl svět vypadat a jak nikdy vypadat nebude. Tvůrci ústav byli např. Robespierre, Stalin a samozřejmě i Rychetský. Největší vtipálek v tomto směru byl prý Stalin.

Karel2002
Karel2002
před 8 měsíci

No jo, ale Macron chce napadnout Niger. Má úžasné bombardéry, nigeřané nemají šanci.

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Makron má sice úžasné bombardéry, ovšem co hodlá delat s rozbitou zemí a spoustou naštvaných lidí? Zapomněl na Alžírsko?

Karel2002
Karel2002
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  Haskuv Duch

Alžírsko se tenkrát nedalo udržet. Pro Francouze to bylo dlouho trauma. Po způsobu německých nacistů pěkně ty Alžířany mučili. Ale mají pocit viny, takže mají v zemi miliony muslimů, kterým se snaží ve všem vyhovět.