Pravidla lži

“Zaujímáme postoje, místo abychom stáli…” jak roste iracionalita a agrese mezi lidmi, tak už zase nejsou důležitá fakta, ale postoje – člověk je nucen si vybrat stranu. A s ní sdílet i nálepky a postoje. A… nenávist.

Eva Svobodová
Eva Svobodová

Zaujmi správný názor! Vyber si stranu, na které stojíš! A s vybranou stranou musíš zaujmout i povinný názorový balíček na vše, od energetiky po manželství. Abys všem ukázal, kde stojíš. Nakonec tě to dovede až k tomu, že budeš fanaticky papouškovat i kolektivně popírat realitu. Jako už tolikrát v historii. Protože patřit ke správné skupině je odvěký základ lidské pospolitosti.

Začalo to … nevím, asi migrační krizí. Lži, agresivní mediální manipulace ve snaze prosadit jeden pohled na věc a zničit jiné a pochybující. Afrika je Sýrie, třicetiletí chlapi jsou děti. Pokud jsi ochoten to papouškovat, jsi dobrý člověk, pokud ne, jsi xenofob, islamofob, extremista. Pak přišel Green Deal, greténi, kritická rasová teorie, šedesát pohlaví a nálepka kremlobota pro ty, co se drží fyziky a biologie.

Abychom “ukázali své postoje”, vypínáme elektrárny, likvidujeme průmysl, pálíme knihy a ničíme lidem život. Ve jménu ideologie. Nevěřím, že lidé co tohle páchají, neznají základní přírodní zakony. Základní školou prošel každý. Oni se rozhodli je vědomě popřít, aby demonstrovali příslušnost k té “správné” skupině. A pak přijdou další a aby ukázali, kam patří, budou muset zajít ještě dál. Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla.

Nikdy jsem nechápala davové šílenství před světovou válkou. Proč nenáviděli Čapka. Jak mohli lidé vraždit, lhát a věřit očividným lžím ve jménu vítězství komunismu v padesátých letech. Jak se z Jugoslávie stalo místo masových vražd mezi sousedy. Teď to cítím mezi námi čím dál silněji a úží se mi z toho dech. Pozoruji jak se to zesiluje a postupně rozkládá společnost, kdysi postavenou na racionalitě a demokracii. Racio vede k blahobytu. Blahobyt vede k pokrokářství. Pokrokářství k ideologii. Ideologie k rozdělení společnosti. Rozdělení společnosti vede k zaujímání postojů, iracionalitě a nenávisti. To vede k destrukci, chudnutí, hledání viníků a ještě větší nenávisti. A pak už stačí jen škrtnout…. Příčinou válek není bída. Příčina válek je v našich hlavách. Nejsme schopni se zastavit. Jako lumíci.

Je mi líto, že to píšu. A ani nevíte, jak hrozně ráda bych se mýlila. Jenže můj nešťastný talent je mít nos na průšvihy. Už před lety jsem přemýšlela a psala o tom samém … a pak to vždycky smazala. Nač šířit deprese, to není možné, poučili jsme se z historie, třeba se pletu, tohle přece můžeme zastavit, vždyť to každý musí vidět…. Letos už to nesmažu. Aby děti jednou neřekly: nechtěli jste nic vidět, nechtěli jste to zastavit?

**

Autor: Eva Svobodová, zdroj: https://evasvobodova2.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=798237

3.3 16 hlasy
Hodnocení článku
9 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
skeptik
skeptik
před 9 měsíci

Jak mohli lidé vraždit, lhát a věřit očividným lžím ve jménu vítězství komunismu v padesátých letech.  …stejně jako mohli vraždit ve jménu Boha, nebo jako mohli vraždit a vraždí stále ve jménu udržení a zachování kapitalismu. Je třeba si uvědomit, že by se svět po II. světové vyvíjel úplně jinak nebýt vyvolání nenávisti proti SSSR… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 9 měsíci

Krátce vzato, naše postoje nám určují, vnucují jiní. Každý zaujímáme nějaký svůj postoj. Někdo ho v sobě dusí a skrývá, jiný si za ním stojí a netají se s ním. I já si stojím za svým postojem. Ti jiní mě dali nálepku dezoláta, rasisty, xenofoba, div ne kanibala. Nu což, svůj postoj si ustojím…

cablik
cablik
před 9 měsíci

KDYŽ ŠÍLENSTVÍ, TAK NA DORAZ. PODRAŽÍ NÁM UŽ I HŘEBÍKY DO RAKVE
https://pravyprostor.net/?p=165000

ANALYTICI VARUJÍ PŘED NEJVĚTŠÍ KRIZI EUROZÓNY OD JEJÍHO VZNIKU
https://pravyprostor.net/?p=164987

cablik
cablik
před 9 měsíci

Ano ideologie jsou metlou lidstva je se jich třeba zbavit a ne to vnucovat ostatním vždy to špatně skončilo pro lidstvo. Proto tak strašně lžou nebo co se snaží lidstvu vnutit je zhoubné.

Ludvik
Ludvik
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

Metlou lidstva nejsou, samy o sobě, ideologie, ale zcela konkrétní lidé, kteří je zneužili, zneužívají a zřejmě i nadále budou zneužívat k prosazení svých nečistých záměrů.

cablik
cablik
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  Ludvik

Samozřejmě vždy za tím stojí jistí lidé co se z toho snaží profitovat normální lidé žádné ideologie nepotřebují. Potřebují zaměstnání byt a rodinu a ne nějaké bláboly.

Primak
Primak
před 9 měsíci

Jak je vidět, některým ty lži nevadí. Po všech těch zničených zemí a mrtvých milionech i nadále budou svět umravňovat o lidských právech a demokracii. A že jim to i nadále mnozí žerou, U Nás nejvíce…

Praded
Praded
před 9 měsíci

Omyl, v přírodě nemůže zvítězit parazitizmus, nebo zvrhlost. Protože po jejich vítězství následuje katastrofa, která zničí i je. Rovnováha je základním principem všeho. Jak dlouho bude ten který systém fungovat, záleží na tomto principu.