Ukrajina – ne, opravdu nevyhrává(me)

Včera jsem četla několik zajímavých článků a postřehů o aktuální situaci na Ukrajině, tak se s vámi o ně chci podělit. Nejsem vojenský analytik, a tak to prosím berte jen jako moje osobní zamyšlení.

Jana Marková
Jana Marková

Přemýšlela jsem, jak moc ji uškodilo to, že se o tom celou dobu lže. Je to divadlo jen pro nás, nebo i pro samotné Ukrajince? Ono jich tam totiž opravdu neumírá málo, to číslo se zřejmě už nepočítá jen na desetitisíce. Jak moc ji nejvíc ubližují právě ti, co fanaticky jako pitomí řvou, že je všechno v pořádku, dodávky jsou, zbraně jsou, všechno je na pohodu, a ty co tvrdí opak označují jako dezoláty, kteří jen schválně podrývají bojechtivou morálku, a jsou to ideálně proruští kolaboranti a trollové.

Tak ono to všechno asi je, jen jaksi asi někde jinde. Například německá vláda sice zveřejnila seznam pomoci, který ke konci července obsahoval celkem 120 položek, včetně nejmodernějších tanků Leopard 2 a transportérů Marder, které byly po dlouhém váhání přislíbeny na začátku roku a byly dodány na jaře. Deník WELT pravidelně sledoval aktualizovaný seznam dodávek, a zjistil, že v posledních dvou měsících nebylo téměř nic dodáno. Tedy kromě 11 tisíc dávek konzerv.

Čím dál tím víc mám pocit, že Západ včetně USA pomáhá, jen když Ukrajina vypadá jako dobrá investice a když vypadá slabší couvá a s přihmouřenýma očima by možná začal dělat i nějaké ty dohody. Nejnovější odhady jsou tak podle CNN významnou změnou ve srovnání s optimismem na začátku protiofenzivy. Očekávání byla podle oslovených odborníků „nerealistická“ a nyní přispívají k požadavkům některých lidí na Západě, aby začala mírová jednání a zvážily se územní ústupky ze strany Ukrajiny.

A tak Zelenskyj dělá co se dá, slibuje nereálné ofenzívy a posílá další statisíce chlapů prakticky bez výcviku na frontu vstříc tisícům min, a za tu dobu velmi silnému ruskému opevnění. Musí. Slíbil to, tak do toho jde za každou cenu. Píárově bojuje o Bachmut, zatímco Rusové dělají kilometry zákopů. „Vysoce postavený západní diplomat tvrdí, že ukrajinské síly ve skutečnosti neprošly ani první linií. Pokud podle něho zůstanou uvázlé zhruba v nynějších postaveních po dobu několika dalších týdnů, těžko lze očekávat, že by se situace měla vzhledem k jejich postupnému vyčerpání najednou změnit.“ A přijde podzim, zima. Co bude, až Ukrajinci „dojdou“?

Na červencovém bezpečnostním fóru v Aspenu si Zelenskyj stěžoval na pomalý přísun zbraní ze Západu a stál tam jak kůl v plotě. Nemyslíte vy všichni rádoby ukrajinští fanoušci, co už ho vidíte skoro v Moskvě, že měl pravdu? Že tím svým zlehčováním situace a řvaním, jak je všechno v pořádku jste jim ublížili mnohem víc, než všichni ti, které jste považovali za ruské trolly a málem byste je za to ukřižovali? Nemyslíte, že spíš kvůli vám, než kvůli nim teď budou umírat další tisíce lidí, a Západ se ve finále ve vlastním (jak jinak) zájmu radši nějak dohodne? Že prostě měli zase pravdu proto, že to nejsou ideologií zaslepení magoři, ale realisticky uvažující lidé?

Ale jak říkám, tohle berte jen jako mé osobní zamyšlení nad tím, že už i světový tisk, a sem tam už i náš mainstream, začíná psát o tom, že ono to možná celé dopadne trochu jinak. Že zkrátka západní velmoci chtějí jen Ukrajinu (jako každého) využít, ať už k čemukoliv.

**

3.9 7 hlasy
Hodnocení článku
10 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel2002
Karel2002
před 9 měsíci

Tak já nevím. Pokud se občas podívám do českých oficiálních médií, čtu tam, že Zelensky s Bidenem tu válku v podstatě už dávno vyhráli. Přečetl jsem si taky rozhovor s nějakým Rusem Orlovem, který je v opozici proti Putinovi, podle něho prý je to v Rusku jako ze Brežněva a jeho porážka je nevyhnutelná. Takže se… Číst vice »

cablik
cablik
před 9 měsíci

Ofenzíva kyjevských nácků v troskách: Proč uvízli v pasti ruských stratégů? Západ i Kyjev uvěřily své propagandě. 50 000 mrtvých očí žalují Zelenského: Poslal jsi nás na popravu vědomě! Co chystají Šojgu s Gerasimovem dál?
https://protiproud.info/politika/7363-ofenziva-kyjevskych-nacku-v-troskach-proc-uvizli-v-pasti-ruskych-strategu-zapad-i-kyjev-uverily-sve-propagande-50-000-mrtvych-oci-zaluje-zelenskeho-poslal-jsi-nas-na-popravu-vedome-co-chystaji-sojgu-s-gerasimovem-dal.htm

cablik
cablik
před 9 měsíci

Já vím co bude až banderovci dojdou pošlou tam koalici ochotných Poláky a Čechoslováky četl jsem o tom článek. Jenže je nic nezachrání válku mají prohranou od začátku největší bitvu v dějinách vyhráli Sověti a zemřelo v ní 120000 lidí.

reproduktor
reproduktor
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

A to je dobře. Všechnx Čechy co se chtějí zviditelnit nebo si zastrilet za cizí zajmy nema cenu oplakavat. Ukrajina ma kolem 700 tis mrtvych a naprosto nic se nezmenilo. Exodus pokračuje a jen 20 mil zustalo v zemi bez naděje.

cablik
cablik
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  reproduktor

Jenže to nebude že tam půjdou ti co banderovi fandí prý výběrové odvody koho tam asi pošlou……

reproduktor
reproduktor
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

Když umožníme ukronacisticky USB sebrat všechny ukáčka co utekli pred odvodem do Čech, tak postavi ještě silnou divizi.

reproduktor
reproduktor
před 9 měsíci

Komu prospívá tohle “divadlo” na východě? Možná nadnárodním farmaceutickym firmám, který mají snahu “uklidit” pruser s vakcinama na covid.

JK
JK
před 9 měsíci

Já bych úvahy o ukrajinském konfliktu ponechal ve 3. osobě, ve smyslu účastníci a jejich podporovatelé. Necítím potřebu být přičleňován k žádné ze stran, můj konflikt to není, nikoho nepodporuji a podporovat nechci. A co se pohledu na padlé týče, pokud jde o vojáky, je to součást jejich profese, zabíjet, nebo být zabit. Přivítal bych však, kdyby… Číst vice »

vera havrankova
vera havrankova
před 9 měsíci

Velmi hezký článek! Děkuji!

standa
standa
před 9 měsíci

Lži v Tv a mainstreamu jsou v Česku normou.