Kolumbovo vejce

Ten příběh znáte všichni, že? Kolumbus vyzývá své posluchače, aby postavili vejce na špičku. Oni se o to pokoušejí, ale samozřejmě marně. Vejce se vždycky skutálí. Až nakonec Kolumbus špičku vejce zlehka naťukne a ejhle, ono stojí. Mohl to udělat kdokoliv, ale nikoho to nenapadlo. Jakmile to někoho napadne, je to tak jednoduché, že to může udělat každý. Zdánlivě nemožná věc byla snadná. Jen přijít na to, že se k problému dá přistupovat i jinak.

Daniel Sterzik-Vidlák
Daniel Sterzik-Vidlák

Víte, když jsem včera sepsal těch pět bodů politického programu, tak se samozřejmě hned našla celá řada komentátorů a diskutérů, kteří mi vysvětlili, že to nejde. Není možné zlevnit elektřinu na dvě koruny za kWh. Není možné zrušit koncesionářské poplatky. Není možné vystoupit z grýndýlu. Jen do uvádění nákupních cen na cenovkách v hytlermarketech se nikdo neopřel, ale to brzy přijde, protože jejich marketéři to zatím mají pod rozlišovací úroveň. Ale dejte tomu pár dní, ono se to rozšíří a pak se určitě najde nějaký chytrák, který nám vysvětlí, kolik zákonů na ochranu spotřebitele by toto opatření porušilo. Stejně tak se nikdo moc nepustil do zrušení valorizace důchodcům, ale to také ještě přijde. Přece není možné, aby nenažraní senioři měli víc peněz, než mladí absolventi fakulty sociálních věd, co zachraňují klima, nicht wahr?

Všem těmto škarohlídům vzkazuji, že to všechno samozřejmě udělat jde, protože tomu nebrání žádné přírodní zákony.

Nejde elektriku vyrábět za osmdesát haléřů a prodávat za šedesát haléřů. To fakt nejde. To špatně dopadne. Ale když se kilowatthodina vyrábí za osmdesát haléřů, tak není žádný důvod, proč by se nemohla prodávat za dvě koruny. Samozřejmě, je tu hodně lidí, kteří tyjí z toho, že se prodává za deset korun, ale jiný důvod, než nenažranost, za tím není.

A ano, bude zapotřebí kvůli tomu změnit zákony, vykoupit minoritní akcionáře a udělat celou řadu dalších kroků, ale udělat to lze, protože to nepřekračuje žádný fyzikální zákon. Dnešní cena a lipská burza vznikla lidskými rozhodnutími a ta je možné zase jinými lidskými rozhodnutími změnit. Kdo tvrdí, že to nejde, ten to prostě jen změnit nechce. Z blbosti, lenosti, vypočítavosti… to je jedno. Je prostě zapotřebí postavit další vejce na špičku. A nebát se ho naťuknout. Je zapotřebí jen odvaha a mandát. Nic víc. Nikdo kvůli tomu nemusí překračovat přírodní zákony. Jen je třeba změnit ty lidské.

U grýndýlu je to dokonce přesně naopak. Ten musí být zrušen, protože jeho plnění překračuje přírodní zákony. A jestli ho včas nezrušíme my, zruší se sám. V nejhorším případě se zruší i s námi. Mao-Ce-Tungovi také nevyšel jeho velký skok s venkovskými ocelárnami, protože to prostě byla blbost nejen ekonomicky, ale i po fyzikální stránce. Zrušit emisní povolenky a grýndýl, to je přímo povinnost. A že bude Evropa protestovat? Ať si protestují. Když se chytnu větve, abych vylezl z močálu, tak se fakt nebudu ohlížet na to, že ostatní se tam s chutí čvachtají a tvrdí, že už brzy to vyschne samo.

A že by kvůli koncesionářským poplatkům bylo nutné přepsat celý zákon o veřejnoprávních médiích? Od toho tam ti poslanci přece jsou, ne? Aby měnili zákony. A že je to dlouhý, nudný a nesrozumitelný text? Že by se kvůli tomu nadřely právní týmy? Že by na to padly dlouhé hodiny schůzí poslanecké sněmovny? No a co? Kolumbus do Ameriky taky neplul na kajaku a musel dlouho leštit kliky.

Dát do pořádku důchody, to je zase naprosto morální povinnost. Protože jen díky dnešním seniorům je tu pořád ještě co krást. Jen díky jejich celoživotní práci bylo možné dojit erár předraženými zakázkami, bylo možné nějak udržovat rozpočet a taky v této zemi kupodivu vznikly i nové obory, které vydělávají a obstojí v celosvětové konkurenci. Já naopak nevidím důvod, proč by dnešní důchodce měl být solidární s takovým Bartkovským, který ještě nic nedokázal, nic nenašetřil, nic nevytvořil, ale požaduje, aby se za třicet let myslelo i na jeho důchod. Jestliže bude zbytek života vytvářet hodnoty, tak ho ty hodnoty pak uživí i na stáří. Dneska to podle textů na Seznamu ale spíš vypadá, že mladí už dobře vědí, že nic nevytvoří a tak už dopředu chtějí svoje staříčky a stařenky ještě obrat.

Hytlermarketům se opravdu nebude líbit, kdyby se mělo ukázat, jakou lichvu u nás provozují. Oni tady trží biliony korun. Oni jsou ti, jejichž dividendy pak odplouvají do zahraničí. Ale opět… nejde kupovat salám za stovku a prodávat ho za padesát. Ale jde salám koupit za stovku a prodat za sto dvacet. Nemám nic proti tomu, když ho zákazníci koupí za dvě stovky. Ale ať o tom vědí. Ať to není tajné. Ať vědí, že ho někdo vyrobil za stovku a ať přemýšlejí, jestli by se nemohli rovnou domluvit s výrobcem a koupit si to levněji. To byste koukali, co všechno by se dalo vymyslet.

A ano, i tady bude nutné měnit jeden zákon za druhým. Na ministerstvu zemědělství to zanedbávají už hodně dlouho. A bude zapotřebí být kreativní, bude zapotřebí hodně přemýšlet, jak to vajíčko správně naťuknout. Ale není žádný přírodní zákon, který by tomu bránil… kromě nenažranosti. Kdo tvrdí, že to nejde, ten jen nechce přemýšlet, jak toho dosáhnout.

Jedno je ovšem jasné. Pokud už předem někdo ví, že to nejde, tak to samozřejmě nepůjde. Když nechci, tak je to horší, než když nemůžu. Když si národ zvolí ty, kteří vědí, že to nejde, tak bude mít stíhačky páté generace, bude mít elektriku za deset korun, dvojnásobnou daň z nemovitosti, inflaci jako prase a další konsolidační balíčky. Když národ zvolí někoho, kdo se alespoň pokusí, tak možná elektrika nebude nakonec za dvě koruny, ale třeba za čtyři. Ale když si u kormidla nechá současnou skvadru, tak má naprostou jistotu, jak to bude pokračovat.

Znovu se vracím k tomu, co jsem psal tento týden. Kdo se nebouří, kdo ví, že se pro to víc udělat nedá, kdo předem ví, že nic nemá smysl, kdo ví, že demonstrování nikam nevede (ale generální stávku ani útok na Strakovku nezorganizoval), ten prostě nic nedostane. Na toho se náš Blyštivý Péťa bude usmívat, přehrabovat se v nábojnicích pro Ukrajinu, zvyšovat armádní rozpočet, nahánět nás do třetí světové války a obírat nás na cenách elektriky i na koncesionářských poplatcích.

Já chci:

  • Kilowatthodinu za dvě koruny.
  • Cenovky v hytlermarketech, které nám ukáží, za kolik náš drahý Kaufland to zboží v Madetě, Olmě a Kosteleckých uzeninách koupil.
  • Zrušit koncesionářské poplatky a když to nepůjde jinak, tak i s Českou televizí.
  • Dát důchodcům, co jim patří, protože jen díky nim to tady ještě nějak funguje.
  • Zrušit grýndýl a emisní povolenky.

Tohle chceme všichni. Jen někteří se toho prostě pokusíme dosáhnout, i když to bude stejně těžké, jako postavit vejce na špičku…

…. a někteří už předem vědí, že to nepůjde.

Víte, komu bude patřit budoucnost, že?

3.9 22 hlasy
Hodnocení článku
10 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 10 měsíci

Ano ty body jsou pro nás skvělé a důležité snad to pochopí co nejvíce lidí vše jde když se chce. Co je Čechům do nějakých zelených fanatiků a válečných štváčů.

heriot
heriot
před 10 měsíci

No jeden z Vašich bodů Vidláku lze přece realizovat obratem.
Co brání dodavatelům zveřejňovat svoje ceny, za které dodávají řetězcům ?
Proč to nedělají ?
Odpověď se asi nabízí sama…

Praded
Praded
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  heriot

Protože si prolobovaly zákon o tom, že to nemusí zveřejňovat. Ostatně dlouho říkám že : Bendu je potřeba zavřít do basy.

Plebej
Plebej
před 10 měsíci

K těm důchodům: někde jsem nedávno přečetl, že podle zásad mezinár. organizace práce (ICL) by v každé zemi, která se k ICL připojila, tj. i v ČR, měli důchodci pobírat takové důchody, jejichž národní průměr by neměl klesnou pod 50 % průměrné nár. mzdy. V ČR však průměrný důchod úrovně 50 % nedosahuje. Vláda tím vědomě porušuje zásadu,… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 10 měsíci

Přemýšlet nad blbostma se nevyplácí. Přemýšlet nad postavením vejcete? Udělat si z něho volské voko a je po problému a ještě se najíte. Některé věci se musí řešit bez zbytečného dlouhého přemýšlení a hloubání. Jo hloubáme nad nad vejcem. On ho někdo jistě už postavil před Kolumbem. No nebyl tak slavný. Račme od hloubání přejít… Číst vice »

spartak
spartak
před 10 měsíci

Morálka je to ,o co běží vždy ,když jde o Český národ. Rok 1989 se tvářil vysoce morálně nad socialismem ,ale stačilo pár let v mamonu a již morálka neexistuje. Můžou se snažit všichni o změnu ,ale bez tvrdé levice to nepůjde.

mikkesh
mikkesh
před 10 měsíci

Ano všechny body jdou splnit. U prvního dokonce ani nemusím od minoritních nic vykupovat. Majoritní prostě na schůzi rozhodne, že to půjde ven za dvě. Naposledy to udělal nějakej Putin. Znáte ho? Jenže. Jenže pane Sterziku, jsme už dost staří abychom věděli, že vláda, potažmo parlament – zákony netvoří! Ti slouhové… Číst vice »

Plebej
Plebej
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  mikkesh

.. rád bych tomu o minoritních akcionářích i věřil, ale mám pocit, že i u nás existuje cosi jako ochrana práv minoritních akcionářů. Nepochybuji o tom, že pokud nějaký právní nástroj ochrany jejich zájmů existuje, že by udělali vše, aby jej proti ČR využili. Nadto, někteří z těch minoritních mají US adresu, a šlapání těmto do zelí… Číst vice »

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  Plebej

Ano, ale lze je znárodnit vyplacením. Pak se sice mohou soudit, ale už jen o výši náhrady. Pořád dobrý…

mikkesh
mikkesh
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  Plebej

Ano, z předposranosti platí to, že kdo má správnou adresu, tomu se do zelí nešlape. Ale, zase jinde si napsal zákon majoritní akcionář, ten s tou dobrou adresou, (který slouhové odhlasovali) a těch je u nás samozřejmě víc, zákonnou změnu názvu minoritní, na kvalifikovaný akcionář a z titulu tohoto názvu není vyloučeno dotčení práv ani… Číst vice »