To už je fraška

Vládní ekonomický konsolidační balíček se stal středem pozornosti našich poslanců. Vzhledem k rozložení sil ve Sněmovně je možno předpokládat, že i přes řadu obstrukcí projde.

Jindřich Kulhavý
Jindřich Kulhavý

Pětikoalici už je dopředu jasné, že zůstat ve vládě v dalším volebním období pro ni bude složité. Právě proto navrhlo Rakušanem vedené Ministerstvo vnitra nový volební zákon, jehož znění zatím přímo neznáme, nicméně je vcelku logické, že jeho úkolem bude udržet za každou cenu současné proamerické a prounijní liberály u moci. Očekávejme soubor opatření umožňujících neprůhledné volby se snadno zmanipulovatelným výsledkem těmi, kdo budou sčítat hlasy. To ale není momentální bod sváru, nyní se bojuje o to, nakolik z nás vláda sedře kůži.

Nebude to žádné povrchové zranění, ale spíše hluboká krvavá rána. Vyzbrojování zkorumpované Ukrajiny, vydržování si utečenců před vojenskými odvody a jejich rodin, dotování neziskového sektoru, Bruselu a podřizování naší energetiky zájmům Německa, v neposlední řadě luxusní život politiků, to vše musí někdo zaplatit. Stát nic neprodukuje s výjimkou několika málo pronájmů státního majetku (i ten však patří našemu lidu), takže bude požadovat úlitbu od nás občanů. Ve středověku se odevzdávaly tzv. desátky, tedy desetina produkce poddaných. My ale nejsme poddaní, a navíc po nás nechtějí desetinu toho, co vyděláme, ale díky systému daní, poplatků a různých povinných pojištění nám tu desetinu asi tak akorát nechají. Ono to je o něco více, cca čistých 18%, což je v porovnání s feudalismem evidentně horší. Dobrá, desátky odebírala lidem církev, něco si vzal hradní pán, nicméně i přesto se cítíme mizerně, když si spočítáme reálné peníze, které nám zůstanou. Jenže to bylo před dosednutím Fialy na křeslo předsedy vlády. Teď se mu zdá, že máme moc a jím spravovaná kasa strádá.

Zvyšování daní je v rozporu s předvolebními sliby Petra Fialy a Pětikoalice. Výmluvy na Babiše, Ukrajinu a všechny další příčiny jsou pouze skrýváním reality. Tou je rekordní zadlužování státu ve jménu bojechtivé nálady vedoucí nás do inflační spirály, chudoby a války, kterou žádný jen trochu inteligentní Čech či Moravák prostě nechce. Skutečným důvodem je neschopnost současných pseudoelit, u části z nich doslovná idiocie a u zbytku chamtivost či zaslepenost zaviněná vstřebávanou ideologií. Ekonomický záchranný balíček svou kvalitou výše uvedenému odpovídá. Priority vlády jsou jasné. Poslušnost Washingtonu, není li tam Trump, podřazenost Evropské komisi, podlézání loutce Zelenskému, provokace vůči Moskvě a snaha rychle zakomponovat u nás žijící Ukrajince do volebního systému. Také nástroje jsou zjevné. Vyšší daně, snížené valorizace důchodů, navýšení dotací pro veřejnoprávní média sloužící jako hlásné trouby, udržení stávajících podpůrných balíčků pro Ukrajince, pokračující dotace politických neziskovek, cenzura a ovládnutí justice, policie a armády pro případ nepokojů obyvatelstva. Přidejme seškrcené rozpočty ministerstev, která jsou pro občany důležitá. Tedy školství, zdravotnictví, oblast sportu. Takže zblbneme, dříve umřeme a sport je vlastně úplně na nic.

Vláda proti nařčením kontruje směšně. Snížení dph u potravin o 3% je úskok hodný pláče. V době, kdy obchodní řetězce pracují s marží přes 100% minimálně, často i 150%, jsou 3% dph výsměchem. Pro příklad jogurt nakoupený za 8.90 od výrobce se prodává za 22,- korun a v akci za 18.90. Vládou slíbený pokles ceny o úpravu dph je tak v řádu haléřů. To jsou prostě výsměch a arogance v jednom. A ruku v ruce s tímto ,,razantním“ snížením jdou extrémní náklady na bydlení, energie, vodné a stočné, pohonné hmoty, stále na potraviny. A to si jsme ještě nekoupili nic nového, protože pozemky, domy a byty jsou dnes skutečně dosažitelné jen pro minimum spoluobčanů, auta jsou předražená a vše ostatní připomíná život v naprosté beznaději ve světlo na konci tunelu. Celý ten konsolidační balíček nás tak neposune ke světlejším zítřkům, ale spíše nám již poněkolikáté propláchne peněženky, v nichž už stejně moc nezbývá.

Ve Sněmovně se mohou dohadovat, jak se jim zalíbí. Pětikoalice si prosadí svou. Vinit za to můžeme sebe, to, když někdo nešel k volbám a nepokusil se zvrátit včas jejich výsledek. Viníkem jsou i ANO a SPD, protože si asi pořádně nepohlídaly sčítání hlasů, a ještě před tím se nepostavily zvůli Rychetského, který z pozice předsedy Ústavního soudu přihrál předvolebním koalicím slušné šance na zvolení. Babiš prováhal i možnost vyčistit chlív na Kavčích Horách, což se mu vymstilo.  Občané ve většině rezignují, přestože vláda i poslanci mají sloužit nám všem. Místo toho jsme se nechali zotročit. Jak dlouho chcete ještě žít pod bičem neschopných politiků?

**

Jindřich Kulhavý, iNadhled

2.1 11 hlasy
Hodnocení článku
5 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 8 měsíci

U vlády je tato pětihlavá saň díky Přísaze, někdo nalil prachy do této strany, aby odtáhla voliče od levice, co tato strana udělala od posledních voleb? Podala s velkou slávou trestní oznámení na roušky, a nic víc, jen si užívá těch 66 milionů, co dostala za volby, a za dva roky zase vytáhne… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  Havloidni zmetek

Bohužel, to je pravda. Skutečně největší vinu nese Šlachta. Ale nevíme, jestli ze zlého úmyslu. Mohlo to být i z hlouposti. On totiž není moc inteligentní. Ale kdyby vládly ANO s ČSSD, stejně bychom válčili s Putinem a zlými rusáky, Zelensky by u nás dostával metály, posílali bychom jim zbraně, trestalo by se za názory. Byl… Číst vice »

Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

bylo by to o trošku lepší, Babiš není takový gauner, jako Fiala

Karel2002
Karel2002
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  Havloidni zmetek

Pokud jde o vnitřní politiku, bylo by to skutečně o dost lepší.

cablik
cablik
před 8 měsíci

Bohužel manipulací vyhráli nebo by nemělo být žádné SPOLU má to být soutěž politických stran ale ne slepenců. Oni se každou cenu budou chtít držet u moci i kdyby jejich odporný systém padne je to jen otázka času.