Unijní podpora vývozu obilí z Ukrajiny – krásná ukázka idiotství a neschopnosti

Jak známo, Evropská unie vyhlásila bezvýhradnou podporu Ukrajiny a maximální sankce Rusku. Stále omílaná argumentace je, že Rusko provedlo nezákonnou a nevyprovokovanou agresi proti suverénnímu státu Ukrajině, která stojí na stráži demokracie a pokroku. Nechme pro tentokrát stranou pravdivost argumentace a všimněme si pomoci při vývozu zemědělských komodit, zejména obilí. Oficiální linií je též podpora přijetí Ukrajiny do NATO a EU.

MUDr. Ivan David, CSc.
MUDr. Ivan David, CSc.

Na Ukrajině skoupily nadnárodní korporace značnou část orné půdy s tím, že zde nebude nutno dodržovat unijní normy pro zemědělskou výrobu ani sociální a pracovní podmínky pro zaměstnance. Mimo jiné to umožňuje užívání chemických prostředků, které jsou v EU zakázány. Takto výhodně získaná produkce byla pak vyvážena do některých zemí EU i mimo ni.

Brzy po zahájení ruské „speciální operace“ byla vyhlášena podpora vývozu zemědělských komodit z Ukrajiny s argumentací, že Ukrajina potřebuje peníze na nákup zbraní a potřebuje zásobovat země Afriky a Blízkého východu, aby se předešlo hladomorům. Zemědělský výbor dokonce zorganizoval cestu některých členů k překladištím ukrajinského obilí. Deklarovaná jednota tohoto postupu byla nerozborná a vyztužená láskou k ukrajinskému režimu a nenávistí k Rusku.

Protože černomořské přístavy byly zablokovány ukrajinskými minami a ruským námořnictvem, vývoz se prováděl po železnici a nákladními automobily, následně po dohodě s Ruskem i lodní dopravou. Ukázalo se, že není dostatečná přepravní kapacita, zejména dostatek vagónů. Doprava ukrajinského obilí nákladními automobily má přednost před ostatní dopravou, takže k velké radosti sousedních zemí blokuje ostatní dopravu.

Za pár měsíců se dostavily výsledky, neboť 97 % obilí bylo vyvezeno do EU. I v předchozích letech se část ukrajinského obilí dovážela do některých zemí EU, které nemají dostatečnou vlastní produkci (Španělsko, Itálie, Nizozemí…), a to zejména k výkrmu prasat a v jiné živočišné výrobě. Prakticky nic se nevyváželo do východní části EU, která je, pokud jde o obilí, soběstačná. Od loňska se situace dramaticky změnila, ukrajinské obilí je vyváženo hlavně do Polska, Rumunska a Bulharska, takže před sklizní byly dvojnásobně přeplněny zásoby obilí, klesly ceny a zemědělské podniky se zde ocitly v ekonomickém ohrožení a začaly krachovat. Najednou se stanoviska hlavně rumunských a polských europoslanců proměnila. Pět zemí východní části EU si vymohlo dočasný zákaz dovozu ukrajinského obilí.

Ukrajina ovšem zpět z EU dováží vojenský materiál, zbraně a munici. To se Rusku příliš nehodí do plánu, takže vypovědělo smlouvu o vývozu obilí přes Černé moře a zničilo přístavní infrastrukturu.

Dočasný zákaz dovozu ukrajinského obilí skončil 15. září a nikdo neví, co bude dál. Komisař pro zemědělství Wojciechowski zatím nepřesvědčil vedení Evropské komise o pokračování zákazu dovozu. Vzácný host Zemědělského výboru EP, náměstek ukrajinského ministra zemědělství, mi na přímou otázku dokonce odpověděl, že „dovážejí tam, kde je poptávka“ a do Afriky nedovážejí, protože by se cena dopravou prodražila. Rumunský europoslanec Buda sténal, že africké trhy obsazuje Rusko, které někdy dokonce dováží obilí zdarma.

Už se přiznává, že ukrajinské obilí má nízkou kvalitu, nehodí se pro lidskou spotřebu, někdy ani pro výkrm, a končí v bioplynových stanicích. Co teď? Komisař Wojciechovski přišel již dříve s návrhem, že zemědělci, poškození dovozem ukrajinského obilí, musí být odškodněni. Český ministr ovšem o odškodnění českých zemědělců nepožádal.

Obilí je třeba vyvézt z Evropy, jak navrhuje komisař, a to tak, že EU zaplatí dopravu do evropských přístavů a dopravu dál mimo EU, protože jinak se ukrajinského obilí nelze zbavit. Neví ovšem, jestli s návrhem bude souhlasit komisař pro obchod a vedení Evropské komise. Poslanec Flanegan z frakce Levice přiznal, že podporoval přijetí Ukrajiny do EU, ale kdyby k tomu došlo, zmizely by překážky pro dovoz jakéhokoli množství obilí kamkoli do EU…

EU ovšem žádné vlastní peníze nemá. Členské země tedy ponesou náklady za vymístění ukrajinského obilí z východní části EU. Problémů je samozřejmě více, například dovoz kuřat do Německa (ale zřejmě i do ČR).

Pro dobrotu na žebrotu, dere se na jazyk, ale soudím, že je spíš na místě poznamenat cosi o lidské blbosti některých politiků, zejména o neschopnosti předvídat snadno předvídatelné. Politika EU je naprosto idiotská. Místo aby využila ruských zdrojů a příležitostí vyvážet, podporuje tažení USA proti Rusku s cílem poškodit Rusko jako spojence konkurenta USA, Číny. Vedlejším produktem je poškození EU jako konkurenta USA. Odhad byl špatný, záměr hospodářsky zničit Rusko příliš nevychází. EU sice podporuje ukrajinský režim, ale obětí jsou hlavně Ukrajinci…

Přikládám záznam svého dvouminutového vystoupení (ZDE) a pro srovnání v komentářích odkazy na videa s vystoupeními dalších českých členů Zemědělského výboru Ing. Vrecionové (ODS – ZDE) a Ing. Hlaváčka (ANO – ZDE), který je zemědělským odborníkem.

2.5 11 hlasy
Hodnocení článku
9 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vachav
vachav
před 6 měsíci

Ptimitivní rusofobie a antiruská histerie hraničící s paranoiou ovládla nejen stupidní a slouhovské “Česko”,ale celou EU.A to vše dle scénáře a not z USSA. A něco z jiného soudku- na NR o včerejší demonstraci “vyšších jednotek tisíců lidí” ani slovo!Čím to p.Davide?

vachav
vachav
před 6 měsíci
Odpověď uživateli  vachav

Omlouvám se-již je zde článek.

Karel2002
Karel2002
před 6 měsíci

Idiotství a neschopnost EU je pro nás přece dobrou zprávou. Aspoň se ta EU brzy rozpadne. Experiment jménem EU se nepodaří. ČR z EU vystoupí jako poslední (možná jako předposlední, Rumunsko bude poslední). Co si pak ČR počne se svou nově nabytou svobodou?

Plebej
Plebej
před 6 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Víc otázek jak odpovědí na ně … 🙂
Brzký kolaps a rozpad EU bych ovšem také uvítal. Vřele.
O to, co si ČR počne s nabytou “svobodou” bych se zas až tak neobával, přežili jsme Habsburgy, Hitlera, přežijeme i von den Leyenovou a spol., a doufám, že i 5demoliční/5demokraturní sebranku.

cablik
cablik
před 6 měsíci

Bohužel ideologie jsou pro ně víc než zdravý rozum pokud je to obilí k nepotřebě tak ať si ho spálí bandera v bioplynových stanicích.

Plebej
Plebej
před 6 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

No ale ideologie není ze své podstaty zhoubou!
Podle toho, o jakou se jedná, tato může být i docela prospěšnou …, uznávám však, že tomu bývá dost zřídka.

cablik
cablik
před 6 měsíci
Odpověď uživateli  Plebej

Pane kolego nemáte všech ideologii dost jen na to lidstvo doplácí zdravý rozum a ne plány vychcánků.

danny
danny
před 7 měsíci

Některé země a EU jako celek stále hlouběji zabředává do totalitního bahna. A toho nejhoršího. Nejen, že přehlíží a dokonce adoruje činy nacistických band (Pobaltí, Ukrajina,..). A další země “přehlížejí” a “zapomínají” na zločiny těch, kterým staví na Ukrajině pomníky a pojmenovávají po nich ulice nebo náměstí. Vlády Polska ani ČR nijak neprotestují proti adoraci banderovců, kteří… Číst vice »

Naposledy upraveno před 7 měsíci uživatelem danny
Karel2002
Karel2002
před 6 měsíci
Odpověď uživateli  danny

Podstatou toho je, že EU není samostatné seskupení. Existuje jen z vůle USA. A je řízeno z USA. Ozbrojenou složkou USA a EU je NATO, založené USA. Pro USA jsou nejhoršími nepřáteli Rusko a Čína. Rusko bylo třeba zastavit, ještě než se úplně zvedne. Kdyby se Rusko úplně zvedlo, pro USA by bylo pak pozdě.… Číst vice »