Svá tvrzení jsem doložila, říká učitelka Bednářová. Soud pokračuje dál.

Odvolací soud zrušil osvobozující rozsudek v případu propuštěné učitelky Martiny Bednářové. Případ se vrací k obvodnímu soudu.

Cecílie Jílková
Cecílie Jílková

převzato

Pražský odvolací soud ve středu 25. října zrušil osvobozující rozsudek v případu paní učitelky Martiny Bednářové, která byla kvůli názorům na válku na Ukrajině obviněna z popírání genocidy. Případ se vrací zpět před obvodní soud pro Prahu 6 k soudkyni Kláře Jantošové. Důvodem je doplnění dokazování.

Soudkyně odmítla soudit za názor

Podle původního rozhodnutí obvodního soudu žalovaný skutek není trestným činem. „Za názor paní obžalovaná být souzena nemůže a nebude,“ konstatovala soudkyně odvodního soudu pro Prahu 6 Klára Jantošová a připomněla, že paní Bednářová už byla za své názory propuštěna z práce.

“Já jsem všechna svá tvrzení u soudu nevyvratitelně a nezpochybnitelně doložila,” vyjádřila se dnes serveru Reportéři on-line Martina Bednářová. Kromě oficiálních stanovisek soudu prý předložila i závěry mezinárodních institucí a organizací, záznamy z dobových konferencí a dobovou popsanou fotodokumentaci.

Nahrávka byla zmanipulována, říká učitelka

Žalující strana pak dle vyjádření Bednářové nepředložila kromě nahrávky z vyučovací hodiny žádné protidůkazy ani fakta. Nahrávku, která posloužila jako důkaz obžaloby, pak označila učitelka Bednářová za upravenou střihem.

“A právě na těch částech nahrávky, které byly upraveny, dodatečně ozvučeny či naopak vystříhány, postavila obžaloba své dva odborné posudky,” sdělila Martina Bednářová.

Soud s odvoláním plně nesouhlasí

Předsedkyně odvolacího senátu Městského soudu v Praze Hana Chaloupková v odůvodnění zrušení předchozího osvobozujícího rozsudku uvedla, že sice nesouhlasí ve všem s odvoláním státního zástupce proti původnímu verdiktu, avšak první instance by se měla některými souvislostmi případu znovu zabývat.

Mgr. Hana Chaloupková v červnu tohoto roku také pravomocně odsoudila za “popírání genocidia” PhDr. Josefa Skálu, Vladimíra Kapala a Ing. Juraje Václavíka v rozhlasové debatě o Katyňském masakru.

K odvolání státního zástupce se na stránkách společenství PRAK vyjádřila i sama Martina Bednářová.

Státní zástupce cílí na uznání viny

Státní zastupitelství pro učitelku českého jazyka původně žádalo podmíněný trest a pětiletý zákaz práce s dětmi. Nyní se domáhá vyslovení viny s tím, že od uložení trestu by bylo možné upustit, pokud by žena projevila nad svým skutkem lítost.

„Vybočila z řádného výkonu učitelství, relativizovala válečnou agresi a nepravdivé informace vydávala za pravdivé,“ shrnul státní zástupce Aleš Cimbala, podle nějž poslední dva důvody spadají pod trestní řízení. Dodal, že výrok o vině by měl výchovný efekt.

Podle obhajoby věc před trestní soud nepatří

Právní zástupce Martiny Bednářové se vyjádřil, že věc nepatří před trestní soud. “Trestní právo není lék, kterým lze léčit neduhy této společnosti,” sdělil.

“Když jsem přesně před 30 lety promovala na Filozofické fakultě UK, složila jsem akademický slib, přísahala jsem při něm na žezlo, že se cituji ‘budu s neúnavnou pílí věnovat humanitním studiím ne pro špinavý zisk, ale proto, aby byla šířena pravda’,” doplnila pro server Reportéři on-line Martina Bednářová.

“Dnes z úst pana státního zástupce opakovaně zaznívala slova dezinformace a lež. /…/ Dezinformace neexistují. Existuje pouze jakési sdělení a toto sdělení lze za předložení relevantních důkazů buď potvrdit, a pak je to pravda, nebo vyvrátit, a potom je to lež,” sdělila učitelka Bednářová.

“Požadování vyjádření lítosti je inkviziční praktika ze středověku,” vyjádřila se serveru Reportéři on-line spisovatelka a členka společenství PRAK Lenka Procházková, která kauzu monitoruje od samého počátku. “Obžaloba k této praktice sahá pravděpodobně z důvodu nedostatku důkazů.”

Společenství PRAK na podporu nyní nezaměstnané učitelky založilo v květnu tohoto roku transparentní účet, kam lidé poslali již stovky tisíc korun a podpůrné vzkazy.

4.4 25 hlasy
Hodnocení článku
21 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Primak
Primak
před 7 měsíci

Abych to nesplet: Genocida na Ukrajině se nesmí popírat, ale o genocidě v Palestině se nesmí mluvit. Nebo je to jinak?

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  Primak

Pamatujte si následující pravidla, která dobře ovládají mnozí čeští novináři hlavního proudu a veřejnoprávních sdělovadel: 1) o 9 let trvající genocidě rusky mluvících civilistů na Donbasu (dosud před 10.000 mrtvých, denně přibývají) ukrajinskou armádou a sourkomými nacistickými armádami v žoldu Kolomojského a dalších oligarchů se mluvit n e s m í ! O údajném vraždění Ukrajinců Rusy… Číst vice »

Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 7 měsíci

já se v tomto státě ničemu nedivím, podal jsem v roce 2018 trestní oznámení na Vrchní státní zastupitelství na podezření z korupce v případě elektrárny Adularya, kde došlo ke škodě 14 miliard korun a ti, které jsem označil za podezřelé z přijetí úplatku, tak ti ani nemuseli k výslechu, jediným, kdo je dnes policejně stíhán jsem já… Číst vice »

vera havrankova
vera havrankova
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  Havloidni zmetek

Kéž by bylo víc tak statečných, jako jste Vy! Děkuji.

cablik
cablik
před 7 měsíci

Tak to je pravda se v lokajském světě nenosí a hlavně se havlo nacismus snaží zastrašit všechny ostatní. Byl to ale špatný nápad diskutovat se studenty ti mají hlavy vymleté oficiální propagandou.

vera havrankova
vera havrankova
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

Ten žalující smrad, je synek nějakého politika, nebo komentátora, zapomněla jsem kterého.

vera havrankova
vera havrankova
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  vera havrankova

Už to vím, byl to Kroupa.

Hokarc
Hokarc
před 7 měsíci

Bruselsko- washingtonské onuce útočí !

unkas
unkas
před 7 měsíci

jako vystřižené z fašistických praktik a honů na čarodějnice McCarthyho procesů v 50. letech v USA…

Naposledy upraveno před 7 měsíci uživatelem unkas
vachav
vachav
před 7 měsíci

“Česko” – americko ukrajinské lokajské obludárium!!

Vlastimil
Vlastimil
před 7 měsíci

Tedy vůbec nejde o paní učitelku. Cílem tohoto politického procesu je zastrašit všechny ostatní. Prostě padesátá léta v uhlazenějším kabátě jsou tady. Ostatně proč zavírat, stačí vyhodit z práce a o zbytek se už postará “příroda”.

shoty
shoty
před 7 měsíci

Chaloupková by sa mala zamyslieť nad tým, či jej nie je trápne takto sprosto míňať peniaze daňových poplatníkov.
Štátneho zástupcu, ktorý chce trestať za názor, treba stíhať za neužívanie funkcie verejného činiteľa.

Plebej
Plebej
před 7 měsíci

Je to hanebnost zdejší pronacisticky “hodnotové” justice na pokračování.
Pravda sice vítězí, otázkou však je, kdy to nastane?
Aby se jí tak ještě i dočkala jak tato paní učitelka Bednářová, tak i trojice debatérů ke kauze “Katyň”. A další podobně odsouzení. Jsouce na tomto světě, ne onom.

Prodost
Prodost
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  Plebej

“Veritas Dei Vici”.To si zkrátil až pan tatíček, aby to bylo sekulární. No, a pokud jde o heslo Jiřího z Poděbrad? Jenom víra, zkušenost vypovídá jinak!

Plebej
Plebej
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  Prodost

Mám za to, že tatíček i tak dobře udělal. —- Těch sekulárních (přízemních) pravd bude i přes mnohost pohledů stále méně než je těch pravd božích na nebesích. Takže se dá zde dole snadněji přebrat, která platí (přiléhavěji). Podívejme se dnes např. na ty “pravdy boží” Jehovovy proti těm Alláhovým, nadto interpretovaným všelikými… Číst vice »

Vendol
Vendol
před 7 měsíci

Chtěl bych v této souvislosti opět a zase připomenout případ toho řeporyjského prasopsa Novotného, který ve veřejném prostoru opakovaně tvrdil, že je potřeba občanům ČR zapálit barák a podřezat děti a manželku. Policie Víta Ropušana v tom nic závadného nenašla a věc odložila. Nejsme demokratickým státem, kde je všem měřeno stejně, jsme panoptikálním Absurdistánem, kde rozhoduje… Číst vice »