Vítězství Smeru ozářilo Evropu

Tři a půl roku trápila čaputovsko-matovičovská vládní koalice Slovensko chaosem a vzájemnými rozpory. Tu a tam své chaotické počínání proložila kriminalizováním politického soupeře, strany Smer. Věrohodnosti útoků na Smer dnes důvěřují snad jen skalní stoupenci slovenské pravice.

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek

Slovenská pravice, stejně jako česká pravice, má ve svých genech zabudovánu neschopnost vládnout. Slovensko po nadějném vývoji zejména v období Ficových vlád zaznamenává hospodářský propad. A co je nejhorší, také propad životní úrovně, zřejmě větší než ten, který je v Čechách a na Moravě. A že ten propad v Čechách a na Moravě je pořádný.

Jediné, čemu se kromě hádek a vzájemné nenávisti strany bývalé pravicové koalice důsledně věnovaly, byly dodávky zbraní na Ukrajinu a jednoznačná podpora Zelenského vlády. Je otázka, do jaké míry je to ve slovenském národním zájmu. Významná část Slováků, pravděpodobně většina, si to nemyslí. A tak se vynořil Robert Fico, který po obrovském marketingovém útoku na něj v souvislosti s vraždou novináře Kuciaka a jeho partnerky, byl nucen odejít z pozice premiéra, aby nyní Slovensku dal novou vizi a nový začátek. Ostatně nikdy se neprokázalo, že by R. Fico anebo jeho vládní kolegové osnovali cokoliv, co by souviselo s přípravou fyzických útoků na novináře. Anebo že by byli součástí mafiánských struktur.

Prostě byla to sofistikovaně připravená lež, která ovšem u významné části Slováků zabrala. A tak v minulých volbách do Národní rady na Slovensku zvítězil obratný populista a chaot Matovič, u kterého je otázka, zda má v hlavě o kolečko více anebo méně. A pravicovou vládní koalici jistila prezidentka Čaputová, u které bylo stále zřejmější, že postupuje podle not Státního departementu Spojených států. Paní prezidentka došla ostatně před pár měsíci k názoru, že její politická pozice je i díky této podpoře pravicové vlády do budoucna neudržitelná, a že se tedy již nebude ucházet o znovuzvolení hlavou Slovenské republiky. Takže politické pilíře, pracně budované za pomoci zahraničních přátel Slovenska, začaly padat jako šindele ze střech při hurikánu Julie.

Do čela slovenské pravice se postavil se stranou Progresivní Slovensko zatím ničím nepoznamenaný, a vlastně zcela nezkušený politik, pan Šimečka. Proti těžkým vahám slovenské politiky, kterými jsou Fico a Pellegrini, neměl od začátku šanci. To ukazují koneckonců i počty preferenčních hlasů těchto lídrů. V této disciplíně Fico a Pellegrini jasně zvítězili, a Fico s velkým odstupem. Velká část Slováků, a přes záměrně nejasné průzkumy veřejného mínění se to zdá být většina, si nepřeje být zatahována do války na Ukrajině. Ficova strana vystupovala jako strana míru. To byl manévr, který jí zřejmě pomohl získat i hlasy jisté části maďarských voličů. Pro většinu maďarských voličů na Slovensku je totiž Orbán majákem, který určuje jejich názory. A Fico může být Orbánovi v Evropě dobrým partnerem. Třeba ve snaze přesvědčit většinu evropských lídrů např. o neužitečnosti sankcí proti Rusku a o potřebě dosažení míru na Ukrajině mírovým vyjednáváním a ne válkou. Anebo alespoň korigovat jejich názory.

Slovensko, Maďarsko a Česko jsou tvrdě zasaženy ukrajinskou válkou, ze které plyne pokles životní úrovně jejich občanů. A tento pokles je podstatně silnější nežli ve státech západní Evropy. Proto musí mít větší zájem na ukončení zbytečného konfliktu, který je zástupnou válkou mezi Ruskem a Spojenými státy s využitím živé síly Ukrajinců.

I z tohoto hlediska lze Ficovo vítězství jen vítat. Ale samozřejmě to nejpodstatnější pro Slováky je, že berou Fica jako rutinéra, za jehož vlád se dařilo po celou dobu zvyšovat životní úroveň širokých vrstev slovenského obyvatelstva. Dařilo se mu přesně to, co se nedařilo pravicových vládám Radičové, Matoviče a Hegera.

Robert Fico měl delší čas, po svém odchodu z funkce premiéra, na přemýšlení o chybách, které provázely jeho předchozí vládnutí. Ze Smeru se stala dlouhými lety vlády svého druhu státostrana a zejména v nižších patrech slovenské politiky se lidé ze Smeru podle toho chovali. Fico se prostě dolním patrům slovenské politiky nevěnoval, a zejména proto vznikly jeho politické problémy. Ale nejen proto. Prostě vládl příliš dlouho a také silné zahraniční vlivy hledaly jeho skutečné i domnělé slabé stránky a také je našly.

Klobouk dolů před jeho houževnatostí a před jeho vynikajícím comebackem. Myslím, že Ficovo vítězství může mít velký vliv, když ne na celou Evropskou unii, tak určitě na země středoevropského regionu. Ficův Smer je mírovou stranou. Fico otevřeně říká své názory na imperialistický charakter konfliktu na Ukrajině. Chce dělat otevřenou politiku vůči celému světu a také k mocnostem Východu. A je tak příkladem pro politické síly v České republice, které souzní s jeho názory a mají stejné problémy jako on vyjádřit se v českých mainstreamových médiích. Ukazuje se, že pokud má politik vizi, jasný program, jednotnou stranu za sebou, je schopen uhrát skvělý volební výsledek i „proti všem“. Fico je dnes v situaci, že potřebuje pro sestavení vlády spojenectví s Hlasem. Ale je zřejmé, že bez Fica a Smeru a jeho 42 poslanců si nikdo ani ruce neumyje. Jinak řečeno, matematicky možné jiné koalice jsou vlastně nemožné proti silnému Ficovi a Slovenské národní straně.  Tyto dvě strany by tvořily příliš silný opoziční blok, který by v krátké době zdecimoval nesourodou vládu, pokud by vůbec vznikla jen na bázi nenávisti vůči Ficovi. Ostatně nenávist v politice je věc nepraktická.

Samozřejmě, že jsou zde problematické vztahy Fico – Pellegrini, ale oba dva tito šéfové levicových stran mají společné přátele. A to v obou stranách. A řada lidí v Hlasu, kteří předpokládali, po odchodu Pellegriniho ze Smeru, že převezmou voličskou klientelu Smeru, se na věc dnes dívá střízlivě. Prostě tehdy si mysleli, že Fico je vyřízený a ono to tak není. Slovensko má dnes dvě socialistické strany, tu jednu, Ficovu, spíše národně socialistickou, tu druhou, Pelegriniho, spíše liberálně socialistickou. Pro obě dvě tyto strany je výsledek voleb velký sukces. Mají společně 69 mandátů a mohou si jen vybrat koaličního partnera anebo partnery. Do koalice se již nabídlo KDH.  A se Smerem dlouhodobě v předchozích obdobích spolupracovala ve vládě SNS. Trojčlenná vládní koalice je už dobrým nástrojem vládnutí. Je to jiné nežli u pětičlenné koalice, která předtím stála v čele Slovenska s tragickými praktickými výsledky.

Na závěr nelze než popřát Robertu Ficovi a Peteru Pellegrinimu a jejich stranám konstruktivní spolupráci ve prospěch a pro blaho slovenského národa.

**

Jiří Paroubek, Vaše věc

4.7 13 hlasy
Hodnocení článku
15 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
eFPe
eFPe
před 7 měsíci

Oni neskončili! Nebudou chtít pustit Smer ke kormidlu- abnormální nátlak na Pellegriniho, jenž je klíčem k vládnutí, šibeniční lhůta 14ti dnů pro složení vlády…Neuvěřitelný tlak médií a zahraničních institucí, a nepřestanou i kdyby vládu složil.Míra naštvanosti obyčejných lidí ještě není naplněna po okraj.

Ludvik
Ludvik
před 7 měsíci

Zo Strany európskych socialistov prišlo namiesto blahoželania vydieranie…🙃Tu je naša odpoveď🍀🇸🇰

https://www.youtube.com/watch?v=ruPt6tei0RI

Pavel Sklenar
Pavel Sklenar
před 7 měsíci

Obávám se, že s Pellegrinim koalici nesestaví. V případě přijetí požadavků, které si bude Pellegrini klást, zradí svoje voliče a definitivně končí.

Ludvik
Ludvik
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  Pavel Sklenar

Alespoň se o to pokusí. U nás v roce 2021 Andrej Babiš ani to, jen se teď “všemu diví”…

eFPe
eFPe
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  Ludvik

já bych pánové věděl. Menšinová vláda-a ať se všichni vybarví.Protože pokud by Smer neuspěl, tak Právě Pellegrini může zlomit vaz tomu následnému libtardímu slepenci, pokud nechce skončit na politickém smetišti dějin.

Ludvik
Ludvik
před 7 měsíci

Čaputová potvrdila, že sestavením nové vlády pověří předsedu strany Směr Roberta Fica. „Toto pověření bude časově ohraničené,“ konstatovala. Po 15. hodině pak předala Ficovi pověření s tím, že lhůta na sestavení vlády činí dva týdny.”
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-prezidentka-caputova-komentuje-vysledek-voleb-40445385#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=abtest198_novy_panel_sluzeb_varAA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Proč teď ten spěch ? Podivné…

Hokarc
Hokarc
před 7 měsíci

Slováci si Fica zaslouží. Pokud Fico sestaví vládu, zastavili ich, bratia!

Prodost
Prodost
před 7 měsíci

“Vítězství Smeru ozářilo Evropu.” Nevím, jak to pan Paroubek myslel, fakt nevím. Vím jen, že v EU jsou “vozářeni” téměř všichni. Pozn.: Nezaměňovat s osvícenstvím, to je jiný příběh.

mikkesh
mikkesh
před 7 měsíci

Budu rád a Ficovi přeji, aby sestavil vládu. Zaslouží si to. Ale pořád jsem skeptik. Svoloč to má na Slovensku posichrované jako u nás. Vloni po tragikomedii padla na Slovensku vláda a krásné paní presidentce trvalo bezmála rok (!!!) než se uráčila vyhlásit volby. V tom čase to měl Fico jen tak tak, že se… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 7 měsíci

Tedy zatemělé euromozky těžko něco ozáří. Spíše jim nadělalo vrásky, jak dostat v případě nutnosti Slovensko na tu jedině správnou cestu. Slováci, podívejte se na Čechy, jak jsou poslušní! Nějaká odchylka od nastolené, např. protiruské linie je naprosto ale naprosto nepřijatelná. To vysílám jasný signál…

Karel2002
Karel2002
před 7 měsíci

Agent Pávek, Gestapo Rakušan, Fiala, Pekari, Bartoš…snad i samotný demokratický a lidskoprávní velikán Zelensky dostali od Slováků políček, ale na našem osudu se tím nic nezměnilo. Výše jmenované jedince nelze žádným způsobem dostat od koryt, prudce se neustále zhoršuje stav ekonomiky, justice, médií…i mezilidských vztahů. Bylo by zajímavé, kdyby Slováky potkal osud Rusů… Číst vice »

Lubez
Lubez
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Karle, dobrý začátek ale pak to trochu zkomolíte.
Jinak dobrý.

Karel2002
Karel2002
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  Lubez

Ono jim ale opravdu hrozí nebezpečí.

Lubez
Lubez
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Jo to hrozí. Obvzlášť když ta chorošova prodejná fúrie dala Ficovi termín dva týdny. Nevím zda je to podle Slovenského práva.

cablik
cablik
před 7 měsíci

To jsem sám zvědav jak sestaví pan Fico vládu snad to dopadne pro střední Evropu dobře. Už toho je opravdu dost jak liberálové orají s našimi státy.