Chceme levnější elektřinu

Odbory považují snížení cen energií za stěžejní požadavek pro jednání s vládou. Přitom není pravda, že nám tyto ceny někdo nařizuje, upozorňuje bývalý generální ředitel ČEZ Jaroslav Míl. – Protesty se mohou jen stupňovat, protože už se nebavíme jenom o mzdách a životní úrovni, ale doslova o šancích na přežití české ekonomiky, která se ocitla v kleštích neudržitelných a rostoucích cen energie.

Zbyněk Fiala
Zbyněk Fiala

Drahá elektřina dusí i velké firmy, a tak podporují protesty svých zaměstnanců. I proto jsme možná viděli v pondělí 27. listopadu možná historicky největší protivládní stávkové a protestní akce od roku 1989, když se do nich různou formou zapojilo na milión občanů. Ale může se to stupňovat, protože už se nebavíme jenom o mzdách a životní úrovni, ale doslova o šancích na přežití české ekonomiky, která se ocitla v kleštích neudržitelných a rostoucích cen energie.

Všechno se teď odvíjí od cen energií, a přitom je stále více zřejmé, že je to v rukou vlády. Kdyby zvládla své povinnost v hospodářské politice, nemusela se zesměšňovat s konsolidačním balíčkem. Odbory se teď koncentrují právě tímto směrem:

„Když chceme, aby nám konečně začaly růst reálné mzdy, ale přitom vidíme, jaké mají (firmy) obavy, že budou platit stovky milionů korun za energie hlavně v těch energeticky náročných odvětvích, tak ty obavy sdílíme s nimi,“ vysvětlil pro Lidovky.cz předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo. Také proto požadavek, aby vláda něco udělala s cenami energií, označuje jako stěžejní.

https://www.lidovky.cz/domov/stavka-protest-novy-plan-durco-odbory-fiala-stredula.A231128_194245_ln_domov_lsva 

Vzájemná podpora odborů a zaměstnavatelů ukazuje, že už nejde jen o nějaký třídní boj, kdy se argumentuje propadem reálných mezd a útočí na výsady kapitálu. Ale pochybné je i tvrzení premiéra Fialy, že odbory zneužívají protesty pro své politické cíle. Jak jsem se přesvědčil na diskusním večeru, který po protestním odpoledni následoval ve spolku Institut české levice, zapojují se i reprezentanti zcela opačné politické orientace.

V budově v pražské ulici Politických vězňů, kde sídlí Komunistická strana Čech a Moravy, zazněl v debatě levicových ekonomických expertů hlas bývalého ministra financí za ODS Vlastimila Tlustého: „Nezbývá nic jiného než spojit síly všech, kdo jsou zděšeni.“

Ropa na světových trzích klesá a vrchol krize by už mohl být za námi, když i cenovky nad čerpacími stanicemi hlásí, že benzín a nafta jsou více než deset procent pod vrcholem. Ale elektřina ne, ta bude jen dražší. Za něco může státní regulace, kdy Energetický regulační úřad chce zopakovat svoji roli z nástupu solární baronů, kdy svévolně zdvojnásobil výkupní cenu elektřiny z fotovoltaiky. Teď chystá cenový šok, kdy dokonce na trojnásobek stoupne regulovaná složka ceny elektřiny pro energeticky nejnáročnější podniky připojené na síť velmi vysokého napětí. Ale to, co nás tíží nejvíc, je cena silové elektřiny. Ta je fakticky v rukou vlády, i když to popírá.

Byl to exministr Tlustý, kdo na zmíněné debatě v Institutu české levice, který vede Josef Skála, připomněl, že lidé skutečně znalí věci popírají závaznost burzovních cen pro Česko. To, že Fialova vláda tyto ceny elektřiny hájí, je pro něj dalším dokladem toho, v jakou se změnila v hrozbu. A to vznik této vlády, jak přiznal, uvítal. Myslel, že ukončí obrovské dluhy, které nadělala Babišova vláda pod záminkou covidu. Ale teď už si to nemyslí. Vidí, že Fialova vláda je neštěstím této země – a čím dříve skončí, tím lépe.

Rychlost, s jakou zadlužování pokračuje, a zejména současné zrychlení tohoto zadlužování je hrozbou pro Českou republiku. Všechny, kdo jsou podobného názoru, Tlustý považuje za své spojence, ať už jsou z jakékoliv části politického spektra.

Co nás sráží nejvíc, to jsou však ceny energie, a v této souvislosti Tlustý citoval bývalého generálního ředitele ČEZ Jaroslava Míla, který řekl, že ČR není nucena obchodovat s elektřinou vyrobenou v Česku na Lipské burze.

Nemáme takovou povinnost, jde jen o výsadní rozhodnutí českých úřadů, tedy české vlády, konstatoval Míl, který to musí vědět.

„Nedá se to na nikoho svalovat,“ přeložil to bývalý ministr Tlustý. Je to rozhodnutí české vlády a dalších našich institucí.

https://institutcl.cz/blog/2023/11/28/akce20231127/ 

Doplňme slova Vlastimila Tlustého uvedením zdroje, ze kterého čerpal. Byl jím rozhovor s Jaroslavem Mílem v pořadu Svět financí na CNN Prima NEWS. Jak tam bývalý generální ředitel ČEZ připomněl, nejenže pro nás není účast na Lipské burze závazná, ale nemáme ani povinnost brát jejich burzovní cenu za referenční, tedy takovou, které je radno se držet.

„My nemáme povinnost být na té burze, nemáme ani povinnost mít burzovní cenu jako referenční,“ řekl. Není ani pravda, že by opuštění burzy znamenalo opuštění společného evropského trhu. „Je to jako kdyby musel rohlík stát stejně v Kolíně ve středních Čechách a v Kolíně nad Rýnem. To je také společný trh, ale má různé obchodní zóny,“ dodal Míl.

https://www.newstream.cz/money/jaroslav-mil-cesko-nema-povinnost-byt-na-energeticke-burze

Vláda nás tedy šidí, když tyto ceny hájí. Pomůže si tím k lepení rozpočtových děr, se kterými je bezradná. Dostane rekordní dividendu od ČEZ a inflační prémii z DPH i daní z příjmů, do kterých se růst cen promítá, samozřejmě do chvíle, kdy narazí do zdi neschopnosti konkurovat. Možná by se vládě líbilo, kdybychom si na vysoké ceny elektřiny zvykli, protože pak by nám nevadily astronomické náklady výstavby jádra.

Vlastimil Tlustý však připomněl ještě jednu podstatnou okolnost, která souvisí s našimi astronomickými cenami elektřiny. Opírá se o prohlášení bývalého ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka za ČSSD, nyní místopředsedy SOCDEM. Ten „někde našel, že den předtím, než vláda ČR vyhlásila tu zastropovanou cenu elektrické energie, a vyhlásila ji vyšší, než bylo doporučení Evropské unie, tak proběhla schůzka tehdejšího poradce pana premiéra a současného předsedy Hospodářské komory pana Zajíčka s energobarony. Já ten seznam nemůžu vyjmenovat, navíc si myslím, že je úplně jedno, jestli jich tam bylo dva nebo šest. Ale jsou to ti, kdo na těch strašidelných cenách elektrické energie dneska bohatnou. Jinými slovy, oni to tam šli tomu poradci premiéra vysvětlit, jak to udělat, aby zbohatli. A tak tady máme v této chvíli, a já se to odvážím nazvat – to je zločinné spolčení, kterého je účastna vláda, ve kterém na objednávku několika desítek lidí chudne deset milionů lidí.“

Jinou otázkou je, jestli je tak rafinovaná, nebo tak blbá. Není snadné zakotvit na jednom z těchto konců. Ukázala to znovu středeční debata ve sněmovně nad návrhem státního rozpočtu, který postoupil do závěrečného třetího čtení.

„Při druhém čtení jsem se pozastavovala nad lehkostí, s jakou předložený návrh státního rozpočtu ignoruje závazky takzvaného konsolidačního balíčku. Do médií zástupci vládní koalice dnes a denně s kamennou tváří tvrdí, že se náklady na provoz státu o šest miliard korun snižují, zatímco v rozpočtu, který nám tu leží na lavicích, provozní náklady černé na bílém o tři miliardy tři roky rostou,“ porovnala protichůdná rozhodnutí vlády šéfka opozičního klubu ANO Alena Schillerová.

Předsedkyně poslaneckého klubu ANO pak vypočítává, co by nemělo české veřejnosti o vládním návrhu státního rozpočtu uniknout:

„Rozpočet Fialovy vlády na rok 2024 je rozpočet, který … snižuje prorůstové investice do budoucnosti naší země o 18 miliard korun a nejvíc je snižuje tam, kde jsou nejpotřebnější – v dopravní infrastruktuře o 35 miliard korun, v místním rozvoji o osm.

Že je to rozpočet, který přináší tupé škrty v energetické politice, protože zvýší náklady energeticky náročných firem o 200 až 300 procent a ohrozí konkurenceschopnost našeho průmyslu i růst mezd v příštím roce.

Že je to rozpočet, který o třetinu snižuje prostředky pro Ministerstvo zdravotnictví.

Že místo slíbeného zatočení s národním dotačním byznysem přináší bizarní škrty ve výstavbě obecního bydlení, opravách silnic, zadržování vody v krajině nebo na výstavbu škol a školek v okolí velkých měst.

Že na výdajové straně nezahrnuje mimorozpočtovou půjčku od EIB ve výši 18 miliard korun, bez které by byl deficit nikoliv 252, ale 270 miliard.

Že jeho příjmy jsou nadhodnoceny, protože je založen na makroekonomické predikci, která na rozdíl od České národní banky nebo České bankovní asociace bagatelizuje negativní dopady daňového balíčku zhruba o 70 miliard korun.

Že je to rozpočet, jehož skutečnými prioritami jsou zbrojení a byrokracie.

Že je to rozpočet, který díky nezřízené inflaci disponuje oproti roku 2021 o 453 miliard korun vyššími příjmy, a přesto podlamuje hospodářský růst, narušuje sociální smír a velikostí svého schodku bude bezkonkurenčně nejhorším nekrizovým rozpočtem v novodobých dějinách naší země.“

https://www.psp.cz/eknih/2021ps/stenprot/082schuz/s082150.htm

Máme vládu, která zvládla umění klesat směrem vzhůru, pokud jde o ceny či zbytečné náklady a dluhy. Ale umí to i opačně, když její hospodářství stoupá směrem dolů. A tady bych už nevybíral daně, ale vstupné.

**

Zbyněk Fiala, Vaše Věc

4.7 12 hlasy
Hodnocení článku
18 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Hokarc
Hokarc
před 2 měsíci

A právě takové a ne jiné, vládě, se dá říkat česká.

Hokarc
Hokarc
před 2 měsíci

Levnější elektřinu nám zařídí, až česká vláda.

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Hokarc

Ale jen taková vláda, která odvolá české elektrárny z Lipské burzy, která nechá postavit jaderky z českých zdrojů – ony totiž jsou, ale nesmí se o nich mluvit – a která obnoví rozumné styky s Ruskem a uzavře smluvy na dodávky levného plynu.Jinak náš průmysl a zemědělství skončí a nebude ani na výplaty podpor v nezaměstnanosti a na důchody.

spartak
spartak
před 2 měsíci

Já se stále budu opakovat ,ale staré struktury (ODS a spol. včetně těch ,co dnes krytizují ) jsou jen plácnutí do vody.Musí přijít velká politická povodeň a utopit všechny ,co 30let mrší naší zem.

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  spartak

Takovou “povodní” bývá obyčejně válka a to je hrozná perpektiva.

Karel2002
Karel2002
před 2 měsíci

Vysoká cena energií je důsledkem toho, že Fiala, Lipavský, Rakušan a spol. bojují s Ruskem za etnicky čistý ukrajinský stát. Tzn. jedná se ze strany českých občanů o ušlechtilou oběť. Uvedený stav se nemusí změnit ani s koncem konfliktu. Rusové pořád zůstanou nepřáteli Čechů. Jediné, co by pomohlo, by byl puč v Kremlu a vystřídání Putina někým… Číst vice »

unkas
unkas
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

v zájmu naší republiky není výměna Putina v Kremlu, ale mnohem více a účinnější je výměna cizímu kapitálu sloužící 5kolky vládou, pro kterou budou na prvním místě naši občané…

Karel2002
Karel2002
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  unkas

Problémem je, že volby u nás jsou až za dva roky a kvůli dosavadní dvouleté neschopnosti opozice se spojit, pravděpodobně zase vyhraje současná koalice. Vyhrála totiž poslední troje volby (parlamentní s pomocí Rychetského, senátní a prezidentské). Pokud budou mít většinu ANO a SPD, ANO podmiňuje spolupráci s SPD tím, že SPD musí spolupracovat s NATO a podílet sa… Číst vice »

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Hahaha, bude to jako s těmi sliby za Války v Zálivu. Bůhví, co měla všechno u nás Saudská Arábie nakoupit. A cho z toho bylo? Sliby nikoho neurazí. Hahaha. Mimochodem, jestlipak někdo uvažuje o tom, že Rusko vyhraje, obsadí celou Ukrajinu, jen kus dá Polsku (Halič, Lvov), další kus Maďarsku (Podkarpandu, Munkáčevo)? Zatím ten konflikt na… Číst vice »

Prodost
Prodost
před 2 měsíci

Tenhle podvod s cenami zejména elektřiny, za účasti a krytí nejvyšších politických úrovní, byl na českou společnost chystán podle všech indicií už dost dlouho. Realizace začala koncem působení Bohemia energy. Fakt, že na lipské burze obchodujeme pouze 10% produkce elektřiny “proflákl” už dne 28.10.22 pan Michal Svatoš. To odpovídá zhruba přebytkům produkce.… Číst vice »

stiglitz
stiglitz
před 2 měsíci

A já chci koloběžku…

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  stiglitz

—elektrickou.

Naposledy upraveno před 2 měsíci uživatelem Václav Dvořák
cablik
cablik
před 2 měsíci

Přesně tak máme dvě jaderné elektrárny a jsme okrádání přes Lipskou burzu podniky melou z posledního i hodně lidí v Čechách. Je třeba se spojit napříč politickým spektrem a poslat zloděje do (__)

Prodost
Prodost
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

Cabliku, prober se. Lipská burza v tom nejede a vlastně ani nemůže. Fiala lže! Fiala se k vládě prolhal a lže dál i s celou kumpanií!

Karel2002
Karel2002
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Prodost

On se prolhal i k tomu postu rektora.

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Prodost

Proboste, samozřejmě jde o účast na Lipsaké burza a její “cenotvorbě”!!!

Prodost
Prodost
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Václav Dvořák

Takže tady o tom pan Zaorálek. Momentálně bez politické účasti, proč by tedy lhal?
https://www.facebook.com/watch/?v=229755666659436
A Tady pan Svatoš
https://svobodne-radio.com/2022-10-18-studio-beta-martin
Informace o lipské burze 7. minuta, 50. vteřina

Prodost
Prodost
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Prodost

Ještě bych rád dodal, že vláda má pohodlnou možnost vypořádat se s minoritními vlastníky ČEZu, protože její vlastnický podíl je téměř 70%. Pokud této možnosti nepoužívá, slouží někomu jinému než zemi, v jejímž čele stojí. A to je VLASTIZRADA jak z učebnice. P.S. Češi by si měli vzpomenout, že v jejich tradicích kdysi byla DEFENESTRACE.