Cosi se změnilo

Marže obchodníků bývaly kdysi podstatně nižší, než je tomu nyní. Vzhledem k dlouholeté praxi v obchodní činnosti je možno porovnávat vzestup částek, které si obchody přidávají k prodejní ceně ve srovnání s nákupem. A šok z toho je značný.

Jindřich Kulhavý
Jindřich Kulhavý

Konec roku 1989 znamenal přechod od provozování obchodních sítí státem k soukromému podnikání. Tehdejší kolosy typu Jednota, Pramen, Domácí potřeby, Restaurace a jídelny a jim podobné byly postupně rozpuštěny na samostatné jednotky a v rámci privatizací jednotlivých prodejen či provozoven totálně rozprášeny.

Většinou docházelo k tomu, že si je kupovali dosavadní vedoucí a snažili se pokračovat v činnosti při zachování stávajících cen. Ty sice později vyletěly nahoru, nicméně důvodem nebyly zvyšující se rabaty obchodníků, ale spíše okolnosti kolem nárůstu nájmů a energií, cen pohonných hmot.

Odvážlivci ,,šli“ do více provozoven a opravdu bylo tehdy možné vybudovat vcelku rychle společnost, která se rozvíjela a měla perspektivu. Možná si pamatujete na Břendu, DKV market, Progresservis a další názvy společností, které vstaly pouze ze zkušeností a pracovitosti obchodníků majících za sebou praxi ve státním molochu. Byla to doba plná nadšení, práce do noci a hledání cest.

Udržování únosné marže, skupování levných zásob podniků za staré ceny, které privatizace dovedla na pokraj likvidace, to dokázalo například železářství či elektra udržet při životu déle než třeba menší konzumy. Běžný rabat cca 15% z dob ranného postsocialismu stoupnul na 20%, ale pořád znamenal jistou úctu k producentům zboží a k zákazníkům. Samozřejmě se pracovalo v prostředí nižšího daňového zatížení, únosných nájmů a energií odpovídajících cenou efektivitě našeho energetického odvětví.

To vše platilo až do chvíle, kdy k nám byli vpuštěni zahraničí žraloci s daňovými úlevami či dokonce s pobídkami v podobě velkých korporací a řetězců. I ti sebelepší čeští obchodníci postupně po těžkém boji uzavřeli většinu prodejen. Mít obchod se železářstvím v dosahu nových OBI, Hornbachů, potraviny vedle Tesca či Globusu nemělo prostě již cenu a klesající tržby toho byly důkazem.

Nekonkurenceschopnost se netýkala v té době cen, i když podmínky byly nerovné, ale především rozsahu nabídky.  V začátcích to ještě šlo, protože hypermarkety neměly tolik potřebných maličkostí, které jsme byli schopni ze starších zásob nabídnout my, ale časem i tato výhoda zmizela a nebylo již co řešit.

Absence malých specializovaných obchodů je důsledkem převahy mohutných korporací. Můžete oponovat vietnamskými večerkami, menšími papírnictvími, specializovanými či podobnými obchody, ale podívejte se na jejich ceny. V podstatě do těchto prodejen chodíte v nouzi nebo z pohodlnosti.

Obchodní řetězce postupně převzaly trh, odkázaly výrobce a pěstitele do role otroků prodávajících jim své produkty za ceny jen těsně nastavené nad pořizovací hodnotu a poskytující jim relativně minimální prostor na investice a zbohatnutí. A to si ještě platí tzv. displej, tedy umístění do regálů.

Samotní velkoobchodníci však zvýšili své marže až na 150 – 200%, což je desetinásobek toho, s čím se začínalo po tzv. Sametové revoluci. A to ještě není vrchní hranice, v některých odvětvích jsou rabaty až 500%.

Přidejme ještě tragickou kvalitu většiny výrobků a mizernou kulturu při plnění povinností spojených s reklamacemi. Řetězcům se samozřejmě přizpůsobili i drobní prodejci, takže pokud nakupujete někde na farmářském trhu, ušetříte jen tehdy, máte-li svého farmáře, o kterém víte, že jde jinou cestou než okrádáním zákazníků.

Zvýhodnění obchodních řetězců na počátku se nám tak vrací jako bumerang rotující mnohem větší intenzitou než při svém vypuštění. Likvidace původního obchodního prostředí je určitý vývoj, ovšem predátorské korporátní západní praktiky bylo možno od počátku eliminovat.

Odtok obrovského množství nezdaněných peněz do zahraničí u nás získaných je alarmující. Systém je to jednoduchý, stačí zahraniční zboží překupovat přes své sklady a sem ho dodávat již drahé. A zisky plynoucí z českých produktů využívat na pokrytí provozních nákladů.

Existuje však mnohem více triků, například drahý pronájem obchodní značky, zařízení prodejen a know-how, pro český berňák toho pak moc nezbude a majitelé korporací daní tam, kde se jim to vyplatí. Doplácí na to jak český dodavatel, tak především zákazník. Tedy opět Čech. A protože se u nás zvyšují daně, zdražují energie a omezujících faktorů je stále více, čeští výrobci a pěstitelé se stěhují ze země a ze všeho nejhůře na tom je a bude nakupující občan.

Zplundrovaná Česká republika tak díky neschopnosti vlády dostává další smrtící úder. Jeden z posledních.

Bohužel to většině českých konzumentů nedochází a místo hromadného bojkotu obchodních řetězců jde dále na porážku. Plné košíky předraženého zboží jsou toho denně důkazem.

Vláda má plno nástrojů, jak stávající stav změnit. Lenost, lobismus a pokřivený charakter politiků tomu však dávají červenou.

Fiala se poté divadelně diví před německým supermarketem, jak je vše toto možné. Je to nastrčený klaun, to ví půlka republiky už dávno. Český občan už nikoho nezajímá, zájem je jen o obsah jeho peněženky či účtu. Tato dvě uložiště jsou pod neustálou křížovou palbou státu, bank, korporátů, poskytovatelů různých služeb, respektive jednodušeji řečeno grázlů v límečcích. Pořád nic?

Jak dlouho myslíte, že dokážete otročit, aniž byste se vzepřeli?

**

Jindřich Kulhavý, iNadhled

4.6 9 hlasy
Hodnocení článku
14 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
reproduktor
reproduktor
před 7 měsíci

Současné marže řetězců se pohybuji v rozmezí 75 až 120% a pokus se Nutella Fialko divi nad dph na potraviny v německu nebo v polsku, tak něco je špatně. Bud je takový idiot nebo naprosty ignorant. Obojí je správně

vachav
vachav
před 7 měsíci

Je třeba zlikvidovat kapitalismus dříve,než kapitalismus zlikviduje nás!

spartak
spartak
před 7 měsíci

Ano ,jsou zde neuvěřitelné možnosti ,které nám dává 30let debility vrchnosti. Také nechápu ,že komunisté dostali padáka z PS atd. Tady je možnost změny ,tedy žádné ,poopravit atd.,ale začít znovu u čistého stolu.

oldo
oldo
před 7 měsíci

Ty předražené řetězce jsou stále nejlevnější na trhu,co jako budu jíst,když je budu bojkotovat?Kam asi půjdu,když drobných prodejců je tak málo,že by supermarkety nenahradily?Jak dlouho vydržím při tom bojkotu nakupovat jinde mnohem dráž? Navíc,já nám to přeji,zasloužíme si to,máme co jsme chtěli a co jsme volili? Jen jedna otázka-PROČ NEJSOU V PARLAMENTU KOMUNISTÉ?… Číst vice »

vaclav
vaclav
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  oldo

Zlikvidoval je Babiš (vlastně ti co ho volí). A stejně dopadne i SPD pokud se s ním spojí.

cablik
cablik
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  vaclav

To se velice pletete komunisty zlikvidoval Kalousek nebo je nechal vládnout podle jeho notiček. Jak jsem slyšel Dolejše že by nás trestal za odmítání migrace a dalšího rádoby komunistu Filipa že mu nevadí soukromé vlastnictví výrobních prostředků tak jsem je přestal volit. SPD by mohla být ve vládě jen s Babišem pokud… Číst vice »

maxim
maxim
před 7 měsíci

Joo, joo …, to bylo nadšení s tím rozprášením “malou privatizací” socialistických státních molochů obchodu a služeb, kterým celé to rozkradení státu začalo …., a samozřejmě k tomu “spravedlivé restituce” … A když to gaunerům prošlo, tak se přidala “velká privatizace” velkých státních podniků a organizací za peníze z nesplatitelných úvěrů bank pro vyvolené, a samozřejmě “spravedlivá restituční… Číst vice »

cablik
cablik
před 7 měsíci

Tak to je malé obchody zlikvidovali korporace a teď si dělají co chtějí protože jim to proti Česká vláda povolí. Jenže lidé se bránit nemohou nemají kam jít nakupovat z jen z jedné korporace do druhé. Je třeba přemýšlet kdo za to může a to je pětidemolice.

mikkesh
mikkesh
před 7 měsíci

Restaurace a jídelny, ten vysmívaný RaJ při 70% přirážce, chcete li marži, hovězí guláš za Kč 5,80 s knedlíkem (marže v 1.cenové sk. 130%) . Umyli po vás nádobí, vytřeli, zatopili… hrůza. Dnes máme netušenou možnost v supermarketu si koupit guláš v plechovce bratru za 109,- (maže vyšší než kdysi v jedničce) doběhnout domů, otevřít ohřát, k rozemleté flaxe… Číst vice »

Naposledy upraveno před 7 měsíci uživatelem mikkesh
oldo
oldo
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  mikkesh

Do těch cen potravin bych moc nešťoural.V poměru k platům jsou dnes často nékolikrát LEVNĚJŠÍ.Problém je jinde,v energiích a nájmech například!

mikkesh
mikkesh
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  oldo

Nesmíte tak moc žrát ČT. Očistěte platy o nájem, nebo hypotéku, elektriku, plyn, školku internát, rázem Vám nezbyde ani na ty minulé ceny. Do kvality a norem u potravin nebudeme moc šťourat.

VlastimilCech
VlastimilCech
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  mikkesh

Ano. Zlaté ty zavrhnuté ČSN!

Hokarc
Hokarc
před 7 měsíci

Vzepřít se může pouze ten, kdo má odvahu. A té se, v našem národě, velké části obyvatelstva, prostě nedostává. Stále plno lidí, chce pouze přinášet na panský stůl, v domnění, že se najíme drobků, které z něho budou padat.

Prodost
Prodost
před 7 měsíci

Možná mají českou občanku i pas. Proč ale jezdí do Jeruzaléma mlátit hlavou o zeď nářků? To je otázka jen řečnická! Ale dokud na to Češi nepřijdou a nezjednají si v tom pořádek, resp. pokud toho nebudou schopni, nebude jim pomoci.