Nemocný pracovní trh kolonie a pohádka o líných Češích, kteří nechtějí dělat pro německé montovny

Nemocný pracovní trh kolonie a pohádka o líných Češích, kteří nechtějí dělat pro německé montovny.  Komentář Štěpána Chába.

Štěpán Cháb
Štěpán Cháb

Ve službě korporacím. Tak by se dala označit role naší republiky a její budoucí rozvoj a vývoj. Nahlédněme jednou mlsně na Karlovarsko. Do jednoho z nejchudších krajů České republiky. Na karlovarské prosperitě se právě intenzivně pracuje. Rostou tam haly, montovny. Takové ty obrovské bezduché krabice. Vlastníci jsou zahraniční „investoři“. Haly rostou mezi karlovarskými vesnicemi. Na polích, kde ještě před třiceti lety rostly zemědělské plodiny všeho druhu. Však na Karlovarsku je půda úrodná. Teď tam rostou haly. A ve vesnicích není dost lidí, kteří by nově vyrostlé montovny jako zaměstnanci obhospodařili. A tak se začíná říkat, že Češi jsou líní a nechce se jim dělat a že musíme dovést zahraniční pracovníky.

Karlovarsko má pro montovny výhodnou polohu. Je hned vedle velkokapitálového Německa, je tam chudo, navíc se po letech začíná rýsovat dálniční spojení mezi ČR a Německem, do toho jako hlavní argument duní fakt, že u nás jsme schopní pracovat za hubičku. Minimální mzda je na 17 tisících. V montovně o moc víc nikdo nedostane. A zahraniční „investoři“ by byli hloupí, kdyby příležitosti nevyužili. Oni hloupí nejsou.

A tak mezi vesnicemi a městečky Karlovarska roste místo žita a pšenice vlahý sen západních kapitálů. Nízkorozpočtové montovny, které jsou výhodně nedaleko hranic se zemí, která oplývá mlékem a strdím. My jsme mléko i strdí vyměnili za příležitost věrně sloužit Německu v montovně.

Jenže nechce se nám dělat. Jsme totiž líní. Jsme? Není to zase nějaké milé zavrtění psem? Žiju na vesnici, kde sídlí něco málo přes 600 daňových poplatníků. Více než polovina jsou senioři nebo děti. Zbytek je v pracovním procesu. Na úřadu práce bude minimum lidí. Pro rok 2014 u naší obce drží Wikipedie hrdou poznámku, že u nás byla jedna z nejnižších nezaměstnaností v okrese. Při představě, že nám na louce Němci postaví montovnu a budou čekat, že spálíme všechny mosty, dáme výpovědi a naběhneme bez remcání do těch jejich montoven s minimální mzdou, nutí mě to do smíchu. Proč bychom to dělali?

Podobná situace musí být na Karlovarsku. Vedle vesnice vyroste bolák montovny. Začnou se nabírat zaměstnanci. Jenže žádný přetlak nevznikne. Lidé mají své životy, svou práci, proč by šli za minimální mzdu k pásu. Pro tu lásku k Němcům? Proč? A tak se mediálně ujme, že jsme líní a nechce se nám dělat, a že tedy potřebujeme dovést agenturní zaměstnance někde z Filipín nebo z Mongolska. Protože pro ně je i náš minimální plat výhra v loterii. Německý kapitál tak vytváří problém zcela bez ohledu na místo. U vesnice postaví krabice, nehledí na to, že v místě není dost potenciálních zaměstnanců. Prostě si je globalisticky převeze z druhé strany planety. Vysadí je ve zcela cizím prostředí. Takoví zaměstnanci mají, stejně jako „investoři“, naprosto nulový vztah k místu. Prostě vytěžit potenciál místa. Výhoda Karlovarska je nabíledni – z montovny lze zboží převést na jednu nádrž kamiónu do Německa. To ovšem není cesta baťovské prosperity. To je prostý kolonialismus, kdy jsme v pozici tupě kolonizovaného.

Ve vesnicích a městečkách pak začne haprovat ubytování, zdravotnictví, protože malé městečko není připravené na nával stovek agenturních zaměstnanců. Kde je to baťovské – vedle továrny postavím i ubytování pro zaměstnance? Postavím jim i sociální zázemí, školy, restaurace, kino, zábavu. Nic takového. „Investoři“ postaví nádor montovny, vyklopí agenturní zaměstnance a vzkáží do kolonie – starejte se, nám jde jen o prachy, o lidi musí jít vám, to se nás netýká. Co na to státní zástupci různých úrovní? Ti nižší, obecní, se mučí s tím, kde je ubytují. Ti vyšší, vládní, pak vymýšlí pobídky, jak sem nacpat další a další montovny. Viz třeba Gigafactory. Z té měli ve vládě doslova přetlaky, jak ji sem chtěli procpat a udělat tak Němcům pomyšlení.

Navíc je Karlovarsko v pozici, kdy takové montovny do kraje v podstatě nedonesou žádnou přidanou hodnotu. Spíše naopak. Sníží se bezpečnost, protože agenturní zaměstnanci nemají vztah k místu ani k lidem. Na periferii Plzně by mohli vyprávět, jaké to je, když se žije nedaleko ubytoven agenturních zaměstnanců. Tam už o montovnách ví své. A i proto se hlasitě brání zlikvidování letiště v Líních a výstavbě takzvané Gigafactory, která by problém jen prohloubila. Montovny státu nenesou ani peníze. Jen na daních, zbytek odteče do zahraničí, u nás nezbude nic (proč mi to připomíná profesi prostitutky, kdy nám „investor“ zaplatí za erotickou službu, ale prachy z výplaty donese domů manželce). Srovnejme to s baťovskými investicemi do země, do okolí. Kdy zahraniční „investor“ postaví třeba nějakou obdobu Baťova kanálu? Stane se takový „investor“ jako Baťa součástí naší historie, nebo nás jen jako kolonizátorský parazit vysává?

Loutkový prezident Pavel při projevu k 28. říjnu, kde jako morální autoritu hodnou následování uvedl Batmana, čímž ukázal odkud pramení jeho vzdělání (z filmů, kde to dělá bum a divák Pavel dělá óóó), také krátce vzpomenul i první republiku a její prosperitu. Stojí za to se zeptat, jestli jsme se k té prosperitě propracovali tím, že jsme si nechali zemi zastavět krabicemi, které sloužily jen zájmům a kapitálu zahraničních „investorů“. Nebo jestli se za těch krátkých dvacet let postavil na nohy český průmysl, um a hrdost, to vše pod protekcionalistickou politikou tehdejších vlád. My máme být hrdí na to, že nám tu Němci postaví krabice a zavezou zemi agenturními zaměstnanci. Jsme jen kolonie. Malá kolonie, která se neumí postavit za svou budoucnost. A naše vlády napříč volebními obdobími? Co vlády, protektoři? S velkou věrností západnímu kapitálu slintají takovým „investorům“ do ekonomických výhledů. Vždyť podívejme na Fialu, jako mlsný pes stále vyjednává s Volkswagenem o likvidaci letiště v Líních, protože k nám chce dotáhnout jednu obrovskou montovnu bez přidané hodnoty a k ní stovky agenturních zaměstnanců. Zrovna zítra má nás, dělný lid, informovat, jak dopadlo poslední vyjednávání. Kolik budeme tratit na pobídkách Volkswagenu? To je vytříbená politika. Nestačilo to už? Nebylo by k mání trochu prvorepublikové protekcionalistické politiky?

**

Autor: Štěpíán Cháb, zdroj: https://www.krajskelisty.cz/

Zdroje: Wikipedie, Novinky

5 9 hlasy
Hodnocení článku
15 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Praded
Praded
před 6 měsíci

Z těchto motrokáren je víc škody jak užitku a k tom ještě deformují pracovní trh. Zisky skoro žádné a z minimálních mezd jsou minimální odvody. Když se k tom připočítají státní dotace na vytvořené pracovní místo a jiné kejkle, tak jsme z toho na huntě.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 6 měsíci

Karlovarsko by až tak chudé nebylo, kdyby si nevyhánělo na trvalo usazené ruské podnikatele, protože je k tomu EU skrze náš stát nutí. Nedojíždí ani bohatá ruská klientela do lázní, obávaje se o své zdraví a že bude okradena ve prospěch Ukrajiny. To samé Číňané. Ale už se objevují alespoň Japončíci. Ty snad… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 6 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Jen dodám, že pro Rusy byly Karlovy Vary něco podobného, jako jimi v současné době přeplněný francouzský Biaritz a Nice…

reproduktor
reproduktor
před 6 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

To teda kecaš. Ano, státní lázně mely ředitelství v Praze a Pražaci se těžce napakovali a pak samozřejmě karlovarský vedení kraje a hlavně mesta. Rusové opravili za své prachy ruiny a nekde investovali do černých staveb, ale to delaji i Odesaci a stale jim to nikdo nezboural. Ve varech žilo cca 2 500 rusu, pak kazaši i ukačka. Ukáčka… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 6 měsíci
Odpověď uživateli  reproduktor

V čem kecám? Vždyť mi dáváte z 80% za pravdu. A že se u nás Rusové o své majetky bojí? To teda jo. Ze strany našeho státu tu není pro ně bezpečno! Ať Francie? Tam žije několik set tisíc (bohatých) Rusů a jako u nás až na mafiánské výjimky milion žebráckých Ukrajinců ….

reproduktor
reproduktor
před 6 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Z 90ti % meli Rusové firmy v Praze. V Praze zilo kolem 20 000 Rusů. Ano, Česko je okradlo a zacalo to Sberbankou. Vlastně koho Češi neokradli že. Karlovarsko bylo vzdy chudý a škoda pro nej, že už nejsou západní cechy jako celek.
Současný exodus z Karlovarska to potvrzuje.

Naposledy upraveno před 6 měsíci uživatelem reproduktor
cablik
cablik
před 6 měsíci

Fialovo „skoro nic“. Takhle vám reálně zdraží elektřina, uniklo
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Fialovo-skoro-nic-Takhle-vam-realne-zdrazi-elektrina-uniklo-745347

cablik
cablik
před 6 měsíci

Přesně tak Češi se nikdy neměli mít dobře jen levná pracovní síla nakupující odpadky ze západu. Ještě větší průser je že nejsou lidi a budou tam tahat Filipínce a Mongoly četl jsem o tom článek a lidé z toho mají strach.

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 6 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

Nejen Plzeň má s cizinci neblahé zkušenosti – Stříbro, Tachov, Bor, Heřmanova Huť, Planá, Nýřany…

reproduktor
reproduktor
před 6 měsíci
Odpověď uživateli  Haskuv Duch

Jel jsem z Passau do Chebu pres Marianky a kolem Jesenice a co sem tam děje je zvěrstvo. Obrovský haly pro zahranični vyderace.

vachav
vachav
před 6 měsíci

Je třeba zlikvidovat kapitalismus dříve,než kapitalismus zlikviduje nás!

jbskalensky
jbskalensky
před 6 měsíci

Ono je to ve skutečnosti ještě horší. V montovně se alespoň něco “montuje”, řekněme že vyrábí. Ve skutečnosti se většinou staví obrovské skladové prostory. stovky, spíš tisíce kamionů přivezou zboží z celého světa, u nás se přebalí a zkompletuje a jiný kamion ho veze zase dál. Přitom zaniklé fabriky, jako byla např. ESKA Cheb či TOSTA Aš… Číst vice »

Ondrej Tichy
Ondrej Tichy
před 6 měsíci

Štěpán Cháb popsal naprosto přesně zhoubnou trajektorii, po níž se naše země pohybuje po tři dekády a která nám nikdy neumožní prosperovat.

vaclav
vaclav
před 6 měsíci

Naprosto plané žvanění,

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 6 měsíci
Odpověď uživateli  vaclav

Václve, to vaše určitě!