Nepřijatelné pokusy Lichtenštejnů a Černochové „odcházení“

IVO STREJČEK komentuje “tajemnou” alianci mezi nacistickými kolaboranty, prezidentem Petrem Pavlem (a českou vládou), která je v důsledcích mnohem nebezpečnější než šílené nápady ministryně války Jany Černochové, z nichž ten “odejít z OSN” patří spíše k zajímavějším

Ivo Strejček
Ivo Strejček

Na základě Benešových dekretů z roku 1945 přišel rod Lichtenštejnů v tehdejším Československu o majetek kvůli tomu, že tehdejší představitel Lichtenštejnů František Josef II.  spolupracoval za války jak se Sudetoněmeckou stranou, tak s německými úřady. Kolaboraci s Němci Lichtenštejnové popírají, tvrdí, že konfiskace byla nezákonná a snaží se, do této doby naštěstí neúspěšně, majetek restituovat. A není ho málo. Ze staveb si dělají nárok na zámek Šternberk na Olomoucku, na zámky Bučovice, Velké Losiny, Lednice nebo Valtice. Usilují o návrat asi 70 000 hektarů pozemků a 10 000 hektarů lesní a zemědělské půdy na soutoku Dyje a Moravy.

Aniž by si toho kdokoliv příliš povšimnul, Lichtenštejnové se v poslední době pokoušejí Benešovy dekrety obejít a nabízejí českému státu „dohodu, ve které jsou připraveni vzdát se vlastnických nároků na majetek výměnou za vytvoření společného fondu, na který budou vlastnická práva převedena“. Výkon vlastnických práv prý bude zajišťovat správní rada fondu jmenovaná Nadací knížete z Lichtenštejna a státem, přičemž – a to je podstatné – „knížecí nadaci bude svěřena povinnost s majetkem převedeným do fondu (!) odpovědně hospodařit (!)“. Prezidentu Petru Pavlovi, který se do celé věci z neznámých důvodů nemístně plete, se navržený kompromis zdá „velkorysý“.

Přeložme si tento „lichtenštejnský“ příběh do srozumitelného jazyka. Lichtenštejnové pochopili, že české soudy jim restituční nároky nepřiznají. Našli si tedy jinou cestu, jak se do restitucí fakticky vlomit – skrze vlastní fond se budou o „svůj“ majetek starat a přiberou k tomu pár zástupců jmenovaných státem (snadno si takové lidi a jejich motivace v dnešní době umíme představit). Majetek Lichtenštejnů jim sice formálně nebude vrácen, přesto na něm budou hospodařit a v důsledku z něj skrze fond majetek odsávat. Všemu ke „zdárným“ koncům „svítí“ prezident Pavel, který si v celém příběhu počíná jako slon v porcelánu a umožňuje svou „vyjednávací“ aktivitou otevřít Pandořinu restituční skříňku.

Můžeme se ovšem v dnešní české politické realitě spolehnout, že restituční nároky různých šlechtických rodů nebudou naplněny? Prezident Pavel takovou zárukou zjevně není, Fialova vláda také ne. I proto bychom si nejnovějšího počínání Lichtenštejnů měli všímat velmi bedlivě!

Ministryně obrany Černochová prohlásila, že se „stydí za OSN“ a vybídla Českou republiku k „opuštění“ této organizace.

Což o to, stačí nahlédnout do internetových stránek OSN, které překypují aktivistickými programy boje s klimatickými změnami a multikulturalistickými, feministickými a genderovými progresivismy, ale kvůli těm však paní Černochová opouštět OSN nechce. Ty jí nevadí. Vadí jí rezoluce vybízející k humanitárnímu příměří v Gaze. U premiéra Fialy našla pro svůj „návrh“ pochopení.

Ale ani o to mi dnes nejde. Kladu si totiž otázku, jak je možné, že ministryně dnes silného resortu obrany si „plácá“, co jí slina na jazyk přinese, a co si proto myslet o vládě, jejíž člen vynáší soudy, které v ní zjevně nebyly předjednány? Černochová tak svým výkřikem jen potvrzuje, že dnešní česká vláda fakticky řízena nikým není. Že je to onen pověstný „pytel blech“, v jehož čele sice formálně stojí premiér Fiala, ten ale vládu nijak neřídí a neorganizuje. Ostatně, máme přece před nedávnem obdobnou zkušenost. Fiala ohlásí přesun českého zastupitelského úřadu do Jeruzaléma, „jeho“ ministr zahraničních věcí Lipavský (vzpomínáme, jak dojemně sliboval Fiala, že na Lipavského „bude dohlížet“) mu to v médiích zatrhne.

Černochové „odcházení z OSN“ si tedy nelze vykládat jinak, než jako další potvrzení beznadějnosti Fialova počínání v čele současné české pětikoaliční vlády.

**

Autor: Iva Strejček, Institut Václava KlauseProtiproud

4.4 7 hlasy
Hodnocení článku
6 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
tomaskova
tomaskova
před 5 měsíci

Na dodržování Benešových dekretů by měly dohlížet orgány k tomu určené. My se sice můžeme rozčilovat, nadávat a vyhrožovat, ale to je tak všechno. Hlas lidu-hlas Boží v naší prohnilé republice neplatí.

Naposledy upraveno před 5 měsíci uživatelem tomaskova
Praded
Praded
před 5 měsíci

Popravou českých pánů k majetku přišly a zradou české státnosti o něj přišly. Podle mě Dekterty byly prolomeny Havlem a svezl se při tom i kníše, ale to není vhodné připomínat, protože by někdo mohl mít velké problémy. Jinak Fiala je znám svými aktivitami se Sudeťáky už od sametového převratu a kdyby fungoval u nás právní systém, tak… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 5 měsíci

Černochová je opravdu geniální. Vystoupíme z OSN, protože si tam rusáci a arabáci až příliš otevírají hubu a zůstaneme v NATO. To nám bohatě stačí.

Karel2002
Karel2002
před 5 měsíci

Sympatie k bývalým nacistům a snaha jim dopomoci k majetkům není jedinou současnou aktivitou bývalého komunistického rozvědčíka. Také projevil pochopení pro zvěrstva bratří Mašínů. Zavražděný poštmistr se sice zdánlivě zdá nevinnou obětí bratří Mašínů, která neměla co společného s komunistickými zločiny začátku 50. let, ale není tomu tak. Byl to komunista, proto nesl kolektivní vinu.… Číst vice »

cablik
cablik
před 5 měsíci

To se pan autor velice plete ty slouhové co si říkají Česká vláda slouží Bruselu a Fašingtonu. Lichtenštejnové se tímto aktem snaží domoci svého bývalého majetku a sudeťácký premiér jim rád pomůže.

Rob
Rob
před 5 měsíci

No, jestli ČR s jejími prašivými zástupci přistoupí na jakýkoliv ústupek (třeba i společný fond), pak je to již počátek průlomu Benešových dekretů. Pro Lichtenštejny bude potom daleko snadnější to dílo dokonat k obrazu svému, no a o to jim především jde. A vzhledem k tomu, že (jak se čím dál tím více ukazuje) se historie opakuje,… Číst vice »