Přihořívá, přihořívá, hoří…

Vláda udělala vše pro to, aby poštvala proti sobě velmi vlivné a dobře organizované skupiny zaměstnanců. Lékaře, učitele, dopraváky a dělníky v kovoprůmyslu.

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek

Začnu těmi posledními. Pokud se odboráři při kolektivním vyjednávání v jednotlivých fabrikách dožadují růstu mezd, který by umožnil konečně po dvou letech dosáhnout růstu reálné mzdy, není to realistické. S ohledem na očekávatelný vysoký nárůst cen energií se řada zaměstnavatelů, a to nejen v ocelárnách, ale můžeme říci obecně v celém průmyslu, dostane do existenčních problémů. Nárůsty cen energií o až 250% v regulované části znamenají desítky (u největších průmyslových závodů i stovky) milionů korun nákladů meziročně navíc.

Český průmysl je blízko pádu do propasti. A zaměstnanci nejsou těmi, kdo za to mohou. Vláda se prostě nestará o to, aby vytvářela podmínky pro zaměstnavatele, tedy firmy a zaměstnanci firem už ji nezajímají vůbec. Takovou aroganci by si nedovolili ani komunisté za starého režimu. I ti tušili, že potřebují podporu veřejnosti.

Fialova vláda sama sebe zahnala do slepé uličky. Není schopna rozhýbat strnulá kola českého hospodářství. To prostě klesá. Čísla očekávaného růstu hospodářství v tomto roce zveřejňovaná v průběhu roku byly jen vylhanými čísly, povinným optimismem vládních a provládních ekonomů a výsledkem bude letošní hospodářský propad nejméně o 1%.

Vláda udělala z fungující ekonomiky „nemocného muže Evropy“. Co ovšem vládě jde dobře, to je navyšování vojenských výdajů. Kombinace razantního růstu vojenských výdajů (z roku na rok ve státním rozpočtu nárůst o 40 mld. Kč) a v nejlepším případě stagnace (spíše meziroční pokles) hospodářství, znamená, že také nepřibudou žádné nové příjmy do státního rozpočtu z titulu hospodářského růstu. A logicky tak na další kapitoly rozpočtu je méně peněz. To zasahuje školství, zdravotnictví, sociální oblast, vlastně všechno.

Mladí lékaři se dožadují, aby mohli pracovat za rozumné platy bez přesčasů, které připomínají práci nevolníků.

Učitelé se jen domáhají splnění vládních slibů. A jde jim také o další zaměstnance ve školách. Kuchařky, uklízečky, školníky, prostě ty, bez jejichž servisu si školy nejde představit. Těm mají dokonce klesnout platy o 2 % (!).

Vláda svou neschopností a neslýchanou tvrdostí vůči zaměstnancům, ale také vůči firmám, které jsou závislé v českých podmínkách na nenasytných oligopolech, připravuje hospodářskou a sociální katastrofu. Tato katastrofa může skončit, ačkoliv to není v českých dějinách příliš obvyklé, nepokoji. Miliony lidí jsou ohroženy chudobou nebo již v chudobě jsou. A teď to má ještě dále pokračovat.

Vláda neudělala nic pro to, aby zestátnila majetkové podíly soukromých majitelů ČEZu, kteří drží 30% veškerých akcií této společnosti. To by vládě pomohlo, pokud bude mít ČEZ zcela pod kontrolou stát, vymanit ceny energií z diktátu Lipské burzy.

ČEZ by pak mohl prodávat elektrickou energii jak domácnostem, tak firmám za přijatelné peníze.

Vláda vůbec nehledá cestu k tomu, aby dosáhla alespoň na část peněz (přes 300 mld. Kč), které jsou vyvedeny za minulý rok ze země v dividendách na účty zahraničních mateřských firem. Dělá, že neví nic o evropské směrnici, která umožňuje mimořádně zdanit vývoz dividend, ale samozřejmě by to vyžadovalo přepracovat a s největšími obchodními partnery (zejména s Německem) projednat také dohody o dvojím zdanění. A pochopitelně, že vláda by si měla posvítit také na obří firmy oligopolního charakteru, které nejen, že diktují na českém trhu ceny, ale také stanoví tržní podmínky. A to jednostranně výhodně pro sebe.

Prostě žijeme v zemi oligopolů, kde krize, které jsme svědky poslední tři roky, počínaje covidovou pandemií v roce 2020, jde na vrub „malého” českého člověka a také malých a středně velkých českých firem. A vláda tomu jen přihlíží.

Můžeme říci, že vstupujeme do “horké“ zimy, protože odvaha je nakažlivá a k bouřícím se lékařům, učitelům, zaměstnancům fabrik a dopravy se brzo přidají další. Vláda projevuje naprostou nekompetentnost při svém vládnutí. Je to až zarážející, ale ne překvapivé. Alespoň tedy ne pro mě, protože každý soudný člověk ví, že k úspěšnému zvládnutí určité činnosti (v tomto případě vládnutí) je potřeba odbornost a zkušenost. Nestačí jen být ‘úspěšným“ politickým funkcionářem vládní politické strany, ale je potřeba mít manažerské zkušenosti, určité penzum znalostí ze rezortu, který jako ministr vlády řídí. A to naprostá většina členů vlády postrádá.

Perspektivně nás čeká, podle mého názoru, zcela katastrofální situace, neboť vláda vychází z toho, že má bezpečnou většinu v poslanecké sněmovně a kromě toho některé z vládních politických stran by ve sněmovních volbách – pokud by kandidovaly samostatně – nebyly schopny se do nové sněmovny propracovat. Proto se vládní strany zuby nehty budou bránit případným mimořádným parlamentním volbám. Je ovšem také otázkou, do jaké míry jsou dnešní opoziční strany připraveny na převzetí odpovědnosti za stát, ale také jaký příval hrůz po současné vládě zdědí.

**

Jiří Paroubek, Vaše Věc

Související: https://vasevec.parlamentnilisty.cz/komentare/debakl-vladni-politiky-se-prohlubuje

4 17 hlasy
Hodnocení článku
14 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel2002
Karel2002
před 3 měsíci

Pan Paroubek je přílišný optimista. Jako byl i v minulosti příliš velkým optimistou. Ještě týden před volbami v červnu 2010 věřil, že ČSSD dosáhne “zářivého vítězství” a dostane se minimálně přes 30 procent. A nakonec ODS s Kalouskem a spol. dosáhly daleko většího vítězství než v roce 2006, kdy volby skončily plichtou a ODS si musela lidi z opozice dokoupit… Číst vice »

vaclav
vaclav
před 3 měsíci

Asi už je všem jasno, proč z Prahy zmizeli velké průmyslové podniky – jo tenkrát demonstrace dělníků stejně jako v r. 1948 provedly sesazení vlády. Tak se poučili a na místo obrovských podniků jsou rezidenční čtvrti a přistěhovalci za lepším životem.

mikkesh
mikkesh
před 3 měsíci

Já si pane Paroubku naopak myslím, že vláda sídlící na na adr. Tržiště 15, skrze maňásky bez mozku, kteří poskakují ve Strakovce, to dělá dobře. Mladí jsou jako přisluhovači a přicmrndálkové spokojeni a v pokojíčku u rodičů je jim dobře. Z televize jim buzeranti a opilci vysvětlí, že se máme nejlíp jak jsme se kdy měli… Číst vice »

cablik
cablik
před 3 měsíci

Tak si užíváme zeleného blábolu a Češi padají na hubu skopčáci si to dotují ale naše zem je vyždímaná a rozkradena. Pokud dojde na velké stávky tak musí přijít generální stávka

Stanislav Sevecek
Stanislav Sevecek
před 3 měsíci

Už to začalo.

Pětidemolice …

/myslím si, že první se začnou zachraňovat Lidovci. Lidovci zradí vždy a všechny.

toto
toto
před 3 měsíci

S p. Paroubkem se dá souhlasit téměř ve všech bodech, kromě jediného. Myslím tím větu “Pokud se odboráři při kolektivním vyjednávání v jednotlivých fabrikách dožadují růstu mezd, který by umožnil konečně po dvou letech dosáhnout růstu reálné mzdy, není to realistické.” Jsou desítky (možná stovky) možností, jak zvýšit zaměstnanecké platy. Sám bývalý premiér je… Číst vice »

Prodost
Prodost
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  toto

Kdo se domáhá (pouze) růstu mezd patrně nechápe, že materiální bída, která zdaleka ještě není skutečnou bídou, je jen důsledkem bídy morální, která je naprostým základem našeho stavu. Není patrně schopen vnímat, koho si jako své politické reprezentanty voli a co tím způsobuje. V příspěvku níže umístěném jsem se snažil na základní… Číst vice »

Naposledy upraveno před 3 měsíci uživatelem Prodost
Prodost
Prodost
před 3 měsíci

“Český průmysl je blízko pádu do propasti.” Ano. Ovšem. A může za to tato kriminální vláda. Dávám odkaz na důkazy:https://www.facebook.com/watch/?v=229755666659436 a zde: https://svobodne-radio.com/2022-10-18-studio-beta-martin Oba pány lze považovat v tomto případě za důvěryhodný zdroj informace, ani jednomu není jistě zapotřebí se veřejně diskreditovat. To jen stručně. V pořadu Svobodného rádia klíčová informace zazní v 7. minutě 50. vteřině.… Číst vice »

vaclav
vaclav
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  Prodost

O jakém českém průmyslu píšete? Tady je jen průmyslová, seriová výroba debilních lidí.

Vendol
Vendol
před 3 měsíci

Ale víte, co mne pobavilo nejvíce ? Jak jedna odhodlaná ženská na Dé – šestce proměnila celou kolonu traktorů a kombajnů našich špenátů z takzvané Armády České republiky v hromadu nebojeschopného šrotu. Jedna ženská ! A tahle tragikomická parta švejků takřečeného generála Řehky chce s někým válčit ? Haha !!!

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  Vendol

Historie se opakuje. Po táborském karambolu (ten měl znebojeschopnit snad ještě více té skvělé západní techniky) následuje další na D6.
A to ještě ani nepřiletěly F-35. 🙁

Vendol
Vendol
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  Haskuv Duch

Navíc nezapomenu, jak předloni v létě, když v Afghánistánu zlobně zadupal Taliban, naši špenáti začali zdrhat tak rychle, svižně a bystře, až takzvanému generálovi Řehkovi explodovaly hemeroidy. Tohle není armáda, ale parta panoptikálních joudů a jantarů.

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  Vendol

Ale mají moc a chtějí ji používat. To je činí nebezpečnými.
Navíc jsou poslušní a řada z nich udělá raději cokoliv, než by musela “za odměnu” jet na služebku na Libavou s pancéřovou Janinkou. Abych pravdu řekl, mě by to pomyšlení taky nedělalo dobře. 🙁

Vendol
Vendol
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  Haskuv Duch

Kolego, u nás armáda žádnou reálnou moc nemá. Navíc si z ní spousta lidí dělá srandu, protože vědí,že špenáty nikdo moc vážně nebere.