Vysoký státní úředník Kanady odhalil skutečnou cenu za letadla F-35! Češi budou skučet, až se ji dozví!

Před pár dny zveřejnil vysoký parlamentní úředník Yves Giroux zodpovědný za státní rozpočet Kanady zprávu, kolik budou ve skutečnosti stát letadla F-35, a jeho zpráva dále prohloubila rostoucí obavy, že letadla F-35 jsou tak neskutečně předražená, že je odmítá provozovat už i letectvo USA.

Michael Svatoš
Michael Svatoš
Originální zdroj dokumentu vysokého kanadského státního úředníka Girouxe najdete zde, včetně odkazu na podrobný výpočet v PDF.

Velitel 11. amerického letectva, které kryje hlavní úderný směr z Ruska na USA, a které je přímo podřízené slavnému NORAD, generál David Sisto Nahom, letos oznámil, že F-16 bude v příštích nejméně 20 letech stále tím letadlem, které zvládne spoustu nenáročných misí, a které je hlavně zvládne dobře a pozoruhodně levněji než platforma páté generace F-35. Letadlo F-16 může splnit cíle mise na Středním východě, o týden později už může létat nad USA a provádět obranné mise na obranu vlasti. Je to úžasné letadlo, protože všechny úkoly plní s polovičními provozními náklady oproti jakékoli jiné letecké platformě, kterou máme.

Slova elitního generála letectva USA se tak pozoruhodně kryjí s výpočty elitního kanadského rozpočtového úředníka, a je tak na čase spočítat podle jejich údajů, na kolik nás vlastně letadýlka madam Černochové přijdou, neboť v tom panuje stále mnoho nejasností.

Na první pohled vypadají celkové náklady na úplný provoz 24 letadel F-35 madam Černochové úplně stejně jako náklady na úplný provoz 24 letadel F-35 Kanady:

Leč první pohled značně klame! Kanadský úředník spočítal náklady na provoz letadel pouze na 30 let, a to mezi lety 2026-2056, protože pak musí být bezpodmínečně vyřazena a nahrazena. Madam Černochová ovšem ve svých výpočtech prodloužila životnost českých letadel oproti kanadským o 10 let na roky 2029 -2069!!!! Navíc kanadský úředník ve svých výpočtech vycházel ze značně nižší nákupní ceny letadel, včetně ceny za přestavbu letišť, a naopak mu vyšly mnohem vyšší provozní náklady, a výslovně upozornil, že s každým dalším rokem provozu letadel se cena jejich údržby bude zvyšovat.

Pokud by úředníci madam Černochové počítali kanadskou metodikou vyšel by jim tento výsledek za nákup 24 letadel F-35 s veškerou výzbrojí, výcvikem, výstavbou letišť, provozem a údržbou:

  • Náklady na nákup letadel a výstavbu letišť                                    150 miliard
  • Náklady na provoz letadel v letech 29-59                                       244 miliard
  • Náklady na provoz letadel v letech 59-69                                         82 miliard
  • Celkem podle kanadské účetní metodiky                                        476 miliard CZK
  • Celkem podle české účetní metodiky                                                322 miliard CZK
  • Rozdíl ve výpočtech                                                                             -154 miliard CZK

Jak vidíte madam Černochová dokáže zázraky, a česká letadla F-35 budou létat nejen levněji, ale i déle, a budou potřebovat i menší opravy a údržbu, než letadla kanadská.  Vzhledem k tomu, že Kanaďané jsou zřejmě pečliví účetní, vypočítali i zdražení v případě, že by USA letadla F-35 dodaly Kanadě se tříletým zpožděním, tedy ne v roce 2026, jak se letos smluvně zavázaly, ale až v roce 2029, jak letos slíbily madam Černochové, že jí pošlou první letadlo! Zpoždění celého cyklu provozu a údržby letadel o 3 roky má dodatečné náklady dalších 18 miliard, asi inflace, že?

Můžeme tedy říci, že letadla madam Černochové podle kanadské metodiky přijdou Čechy na 500 miliard korun. A když už i američtí letečtí generálové tvrdí, že letadla F-16 vyjdou na polovinu, a přitom zastanou stejnou práci, je logické, že i letadla SAB JAS-39 Gripen zastanou tu samou práci, a možná ještě levněji. A je logické ušetřit 250 až 300 miliard, a postavit za ně raději stejné 2 jaderné bloky velikosti Dukovan, jaké nyní staví Orbán!

**

Michael Svatoš, MaP1832

5 11 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
unkas
unkas
před 22 dny

myslím že není na místě Černochovou omlouvat hloupostí nebo nemocí… Nazývejme věci pravými jmény – je to vlastizrádkyně.

cablik
cablik
před 22 dny

Ano je to vše jasné to letadlo je špatné a rozumně uvažující člověk by je nekoupil ani za třetinu. Ale to není případ té nastrčené louky na ministerstvu války.

mikkesh
mikkesh
před 23 dny

Pane Svatoši, na vině není nemocná paní Černochová. Té chuděře stačí, že se může předvést v kostýmku před nastoupenou jednotkou mladých chlapců a dokonce se jí chvílemi vloudí i pochodový krok. Což jistě uznáte, že ve kmflíčkách není žádná prdel. Uplně jí uspokojuje, že dobře stavěný vojáček podlehne, či nadlehne na povel, že druhému… Číst vice »