Kauza Ševčík

Petr Štěpánek
Petr Štěpánek

Pojďme si to celé zrekapitulovat. Ještě v pátek 10. března 2023, tedy den před protivládní demonstrací na pražském Václavském náměstí konané 11. března 2023, nikoho ani nenapadlo, že by doc. Ing. Miroslava Ševčíka, CSc., odvolával z postu děkana Národohospodářské fakulty VŠE, a to přes to, že onen jeho slavný výrok – podstatnou částí veřejnosti vnímaný jako zcela pravdivý –, totiž že premiér Fiala je hňup, existoval ve veřejném prostoru už přes půl roku. Odezněl totiž na jiné demonstraci, konkrétně už 3. září 2022.

Co se stalo, že požadavek na odstranění Ševčíka z postu děkana se najednou objevil 12. března 2023, tedy až po demonstraci 11. března 2023, na které Ševčík naopak nebyl pódiovým řečníkem? Původní záminkou bylo, že Ševčík se prý po skončení této demonstrace účastnil strhávání ukrajinské vlajky z budovy Národního muzea, respektive potyčky s policií.

Takto celý incident dodnes interpretují novinářští zločinci z médií hlavního proudu. To vše navzdory tomu, že existuje dostatek důkazního materiálu, konkrétně videí přímo z místa incidentu, že Ševčíkova role byla úplně jiná. Jaká?

Ševčík se zastal občana bezdůvodně zmláceného policejním komandem, který jej coby známou osobnost požádal o pomoc, a domáhal se rozhovoru s velitelem zásahu. Kromě zmíněných videí existuje také dostatek svědectví dalších lidí, kteří u toho byli. Konkrétně třeba občanského aktivisty Mgr. Michala Semína či advokáta JUDr. Zdeňka Kašpárka, CSc. A hlavně, existuje také svědectví té úplně nejdůležitější osoby, totiž zmláceného Karla Kočího, opraváře praček z Brna. Na nezávislých serverech i před akademickým senátem VŠE ho odvyprávěl několikrát. S policisty se Ševčík nepral, naopak právě policisté jej následně spolu s davem hrubým způsobem vytlačili z prostoru před muzeem.

Kdybychom žili v normálních poměrech, tak za to, co toho dne Miroslav Ševčík vykonal, by měl být před nastoupeným akademickým senátem VŠE pochválen. Pomohl spoluobčanovi v nesnázích. My ale nežijeme v normální zemi.

Ševčíkův dobrý skutek ve zcela překroucené podobě se naopak stal původní záminkou k Ševčíkově akademické likvidaci. Proč? Skutečné důvody hledejme úplně jinde. Docent Ševčík je zásadním, ba dokonce nezpochybnitelně erudovaným kritikem ekonomického počínání Fialovy vlády. A navíc ještě kamarádí s Trikolorou.

Když muzejní incident začal dostávat skrze všechna výše zmiňovaná videa a svědectví další a další trhliny, sekerníci začali dodatečně vytahovat další údajné, leč minulé Ševčíkovy hříchy. Že o hňupovi řekl, že je hňup, že o blondýně z Kuřimi Nerudové řekl, že je blondýna z Kuřimi, nebo že Jourovou překřtil na Joudovou. Vskutku strašné zločiny! Nota bene, jako kdyby to nebyla pravda.

Odvolávací kauza se táhne již devět měsíců. Na Ševčíkovu podporu se konalo několik demonstrací, zastala se jej řada osobností z politického, akademického i uměleckého světa včetně obou žijících bývalých českých prezidentů, nezahálí však ani opačná strana. Asi dvě stovky studentů VŠE nikoli nepodobných aktivistickým svazákům minulého režimu si také zademonstrovaly, přisadil si ministr školství i další vládní politici, mediální mainstream jede své neměnné hnojomety prakticky kontinuálně.

K tomu drobná poznámka. Jeden každý novinář, který navzdory všem skutečnostem, jež jsou o incidentu u muzea již dostatečně známy, jej interpretuje v podobě, že Ševčík byl součástí davu, který chtěl strhnou ukrajinskou vlajku, by měl být pro své bezmezné křiváctví a hlupství navěky vykázán ze všech redakcí i z veřejného prostoru.

K podpisu pod odvolání docenta Ševčíka z postu děkana Národohospodářské fakulty se rektor VŠE odhodlal až 6. prosince 2023. Předcházely tomu nekonečné tanečky, pochybení i podrazy etické komise i akademického senátu VŠE, které toho nejvíce vypovídají nikoli o Ševčíkovi, nýbrž o charakterech akademických sekerníků.

Rektor VŠE Petr Dvořák vstoupí do české polistopadové akademické historie jako první akademický funkcionář, jenž na politickou objednávku tímto hanebným aktem znectil akademické svobody. A propos, je to ten samý Petr Dvořák, který letech 2004-2008 byl předsedou dozorčí rady kontroverzní firmy Key Investments, jež stála za vytunelováním veřejných rozpočtů mnoha pražských městských částí. Jeho kolegové se za to šli posadit do chládku.

Sečteno podtrženo: Osobou, která fatálním způsobem poškozuje dobré jméno Vysoké školy ekonomické v Praze, není děkan Miroslav Ševčík, nýbrž rektor Petr Dvořák.

Plejáda politicky likvidovaných osobností se v čase Fialovy vlády zatím stále ještě rozrůstá. Na serveru Novinky.cz se sice obratem objevil článek s titulkem „Nekonečný příběh je u konce: Ševčík padl“, ale vězte, že režimní presstituti to mají setsakra popletené. Všechno teprve začíná. Dvořákovo zbabělé nadbíhání totalitní politické moci i jeho hanebné znectění akademických svobod dozajista budou mít pokračování. U soudů i v politickém provozu. Ostatně jedna z epizod slavné filmové ságy se jmenuje „Impérium vrací úder“. Jedna lidová moudrost pro změnu říká: „Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá!“ A jiná zase: „Všeho do času!“

Mirku, jsme s tebou!

4.5 15 hlasy
Hodnocení článku
13 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vaclav
vaclav
před 6 měsíci

Nic proti, panu Ševčíkovi fandím. Ale kolik je asi těch kterých se nikdo nezastane a ani nemají na soudy a obhájce.

cablik
cablik
před 6 měsíci

To je jen politická likvidace a okecat to nejde četl jsem článek že prý pan Ševčík mluvil špatně o premiérovi to jako fakt za to se vyhazuje. Pan Ševčík to dá určitě k soudu.

vaclav
vaclav
před 6 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

No zavírat a vyhazovat z práce za to, že nemáme rádi Fialenka a jeho skvadru – to by se asi ČR změnila v jeden velký koncentrák.

cablik
cablik
před 6 měsíci
Odpověď uživateli  vaclav

Bohužel se to děje a pokud by dotáhli NVO do konce tak jsme chcíplí nudle.

Hokarc
Hokarc
před 6 měsíci

Jelikož již, Ševčík, nemůže učit, bude nutné učit o Ševčíkovi !

Karel2002
Karel2002
před 6 měsíci

Pan Ševčík se může slušně uživit ruční výkopovou prací. Takový Zátopek se po roce 1968 musel taky živit rukama. Co si pamatuji, tak se Ševčíka dotklo, že ho Fiala označil za ruského trolla, Ševčík následně Fialu označil za hňupa. To si Fiala nemohl nechat líbit, proto dostal Ševčík vyhazov. Ševčík byl… Číst vice »

Primak
Primak
před 6 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Tak trošku přehnáno o tom Zátopkovi, že se živil rukama.

vaclav
vaclav
před 6 měsíci
Odpověď uživateli  Primak

Doplňte, nebo držte hubu.

skeptik
skeptik
před 6 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Jo taky si pamatuji jak Ševčík nekriticky kopal za ODS a šířil dezinformace o opozici na její podporu.

vaclav
vaclav
před 6 měsíci
Odpověď uživateli  skeptik

Jo také se pamatuji že to byl velký podpůrce ODS a s její politikou jsem nikdy nesouhlasil – tj. ani s KLAUSEM!

vaclav
vaclav
před 6 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

No nevím, Zátopek byl důstojník a pobíral důchod. Možná si přivydělával, ale pravda je, že by skvělý sportovec a ty útoky na něj byl jeden velký hnus.

Ludvik
Ludvik
před 6 měsíci
Odpověď uživateli  vaclav

V roce 1969, kdy byl Emil Zátopek propuštěn z armády mu bylo 47 let, žádný důchod nedostal a nepobíral. “Po nuceném odchodu z armády jej nikde nesměli zaměstnat, místo našel až u podniku Stavební geologie, takže šest let jezdil a hloubil studně. S kolegy přespával v maringotce, domů se vracel na víkendy jednou za týden nebo i za… Číst vice »

Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 6 měsíci

Mnohokrát jsem popsal, o co šlo u Muzea, Rakušan zacítil příležitost, si zde na základě této spontánně vzniklé akce udělat svůj malý “požár Říšského sněmu”, a jak to píši ve svém článku, nikdo se nás nezastal, první se do nás pustil Vacek z PRO, že podal na Popelku a Jaška trestní oznámení, Fridrichová natočila pořad… Číst vice »