Jan Keller: Slabé místo propagandy

Jan Keller v komentáři na webu casopisargument.cz ukazuje nejen slabá, ale také otevřeně nedemokratická místa současné propagandy převlečené za žurnalistiku.

Koláž nahoře připomíná každodenní nacistickou propagandu v období Třetí říše. Jednou si budou lidé takto připomínat i propagandisty dnešního protektorátního období…

Existuje dostatek důvodů domnívat se, že naše média hlavního proudu a jejich prominentní komentátoři nefungují jako šiřitelé informací, ani jako subjekty nezávislých postojů, ale jako obyčejní propagandisté. Díky tomu lze již dopředu s velkou mírou spolehlivosti vědět, co přesně se dozvíme (a co se zaručeně nedozvíme) v médiích zítra, pozítří či koncem týdne. Týká se to právě tak války na Ukrajině jako chvály rozhodnutí přijímaných v Bruselu, právě tak mlčení o masových demonstracích v Německu jako bezvýhradné podpory vojenských úderů našich spojenců ochotných bojovat za mír prakticky kdekoliv.

Někteří přední propagandisté se však v poslední době vydali na poněkud tenký led. A tak se dočítáme, že opoziční strany „parazitují na mentálně plachých a duševně zakrslých spoluobčanech“ a že referendum není možno realizovat v situaci, kdy „hlas tupce by měl stejnou váhu jako hlas specialisty v oboru“.

Hned z několika důvodů se lze domnívat, že tenhle způsob seberealizace propagandistické elity není příliš inteligentní. První tvrzení představuje z hlediska logiky typický důkaz v kruhu. Kdo je mentálně plachý a duševně zakrslý spoluobčan? No přece ten, kdo volí stranu zaměřenou na mentálně plaché a duševně zakrslé spoluobčany. Jakou informaci tímto výrokem čtenář dostává? Bohužel jen tu, že chuť komentovat neopouští daného komentátora ani ve chvílích, kdy se mu zrovna nechce moc přemýšlet.

Druhý výrok je natolik zjednodušující, až to bolí. Jeho autor dělí lidi do dvou skupin, mezi kterými neexistuje vůbec nic. Ten, kdo není specialista v oboru, patří do kategorie tupců. Nepřipouští se možnost, že občané jsou schopni vyhodnocovat i informace z oblastí, jimiž se profesionálně nezabývají. Jedná se o výrok sebevražedný. Podle uvedeného kritéria může být sám autor této „myšlenky“ sice špičkovým specialistou v oboru propagandy, v ostatních oborech je však už z definice tupcem. Tupcem, který má potřebu komentovat věci, kterým nerozumí.

Oba výroky a jejich autory spojuje to, že jen tak mimochodem zpochybňují základy demokracie. Zákonodárce z nějakého důvodu neomezil volební právo jen na občany, kteří nejsou duševně zakrslí, a proto volí bez přemýšlení současné vládní strany. Neodepřel takové právo ani tupcům, tedy těm, kdo nejsou specialisty ve věcech, o nichž se na úrovni státu rozhoduje.

Je škoda, že oba propagandisté, kteří se patrně domnívají, že stojí na straně demokracie, vůbec netuší, jak tento způsob vládnutí funguje.

Právo volit členy Parlamentu či Senátu, a tedy alespoň zprostředkovaně ovlivňovat i složení vlády mají podle platných zákonů i občané, kteří nejsou v politice specialisty, ba dokonce i občané, kteří nedosahují impozantních mentálních rozměrů některých komentátorů. Pokud je to vadou naší demokracie, měly by vzniknout komise, které posoudí, kdo nárokům propagandy vyhovuje, a komu bude přístup k volebním urnám odepřen. Kritéria výběru členů takových komisí zmínění komentátoři určitě rádi poskytnou, v tom by žádný problém být neměl.

Předváděná propaganda má vlastně jen jediné slabé místo. Přijměme jejich vidění světa a shodněme se na tom, že pouze lidé patřičně mentálně vybavení a předpisově duševně vyspělí, jedině na slovo vzatí odborníci, a nikoliv nějací tupci mají určovat věc ze všech nejdůležitější, tedy kdo a o čem bude v zemi rozhodovat. V tom případě ovšem musíme být připraveni i na eventualitu, že už nikdy nebudeme mít vládu v současném složení.

**

 
Autor prof. Jan Keller je sociolog, publicista, environmentalista,  zdroje: prvnizpravycasopisargument

4.1 18 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
18 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Praded
Praded
před 1 měsícem

Volební právo má mít jen ten kdo tady má trvalý pobyt a dostaví se osobně k volbě. Policie, hasiči, BIS a pod. vč. armády by měly být financovány výběrem daně z nemovitostí a majetku, protože je to v jejich prospěch.

skeptik
skeptik
před 1 měsícem

Ono to začalo jít z kopce s objektivním a nestranným informováním hned po sametovém puči. Stačí si vzpomenout jak média nekriticky podporovala pseudopravici a naopak štvala proti levici, překrucovala výroky politiků a hystericky referovala o každém jejich “škobrtnutí”. Tehdy to bohužel nikomu nevadilo a tak se to vyvinulo až do těchto obludných rozměrů aktivistických propagandistických médií, kdy kdejaký… Číst vice »

oldo
oldo
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  skeptik

Toto je podstata toho,co se tu děje už třicet let,tleskám.
Jen by to nebylo možné,kdyby DEVADESÁT PROCENT občanů nebyli ignorantští tupci.
Bez nějaké hrůzy cestu nevidím a dnes je mi to už skoro jedno.

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 1 měsícem

Podle jejich kriterii by mela skoncit cela vlada. Je treba Fiala spickovy manazer ( coz funkce premiera v podstate vyzaduje)? Neni!Tak ven! A takhle bychom mohli pokracovat..Myslim,ze to troubum vubec nedochazi,ale povysuji se radi

adam
adam
před 1 měsícem

Tak jistě, mentální giganti přece volí Černochovou, Langšádlovou, Pekarovou s Adamovou, Němcovou, Richterovou, Gregorovou… a abych byl genderově vyvážený tak také např. Fialu, Rakušana, Jurečku, Válka, Síkelu, Stanjuru, Bartoše či Michálka…Co jméno, to nepřekonatelný vrchol inteligence… Lidi, nenechme se těmi úplatnými pisálky otravovat. Je to póvl…

vachav
vachav
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  adam

Ti pisálci jsou vesměs absolventi FF UK- úslužní mileniálové s vymytými mozky.Výplody našeho polistopadového školství.

cablik
cablik
před 1 měsícem

Tak to je už víme proč komunisté říkali zpátky ani krok jsme opět v období před 2 sv jen žid se vyměnil za Rusa a bílou rasu. A to je pro nás alarmující naštěstí nám volit nemohou zakázat. A nebo chtěj aby to šlo po zlým?

Anonym
Anonym
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  cablik

Jak jste přišel na to, že nám nemohou zakázat volby? Samozřejmě, že to udělají. (Pakliže se nepodaří je zdárně falšovat. )

cablik
cablik
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Anonym

No to si lidé líbit nenechají hlavně na západě pro ně to je velká show.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 měsícem

Když vidím ten lidský, morální, politický a novinářský odpad co nás ovládá a ničí naše zivoty, jsem tomu rád, že se počítám raději mezí ty mentálně postižené. Alespoň něco oproti nim jsem…

Karel2002
Karel2002
před 1 měsícem

Argument, že pravicové strany volí nadprůměrně inteligentní a také pracovití lidé, zatímco ty levicové, podprůměrně inteligentní a také líní občané (socky, lopaty, dezoláti), se tady používá už od začátku 90.let. Havlův a Schwarzenbergův přítel psycholog Hubálek tvrdil před prezidentskými volbami v roce 2013, že předsedu TOP09 volí lidé s IQ rovném 100 či vyšším, zatímco levicového… Číst vice »

skeptik
skeptik
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Karel2002

Voliči pravice jsou hloupější než voliči levice. Tvrdí to kanadská studie https://www.denik.cz/magazin/volici-pravice-jsou-hloupejsi-nez-volici-levice-tvrdi-to-kanadska-studie.html

Naposledy upraveno před 1 měsícem uživatelem skeptik
palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Karel2002

Nad touhle blbosti,kroutim hlavou uz radu let.Proc bych mela byt pravicak,kdyz jsem obycejny pracujici clovek.Tedy zadny milionar a vice.Jakoze by mne to k nim nejak priblizilo?:-)…Lide jdou vazne sami proti sobe

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  palasovar@gmail.com

Mocní, politici a bulvaristi to vědí a využívají toho. Kdo by se přece nechtěl považovat za úspěšného. Přitom v bance uver na pul milionu.

vachav
vachav
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Karel2002

Článek jsem četl před několika dny na Argumentu-vynikající jako vždy od p.Kellera.Jen mě v souvislosti s tím rozdělováním IQ napadla jedna z dosti známých výborných glos expresidenta Zemana(ještě než se v posledním období trochu odkopal),která zní:” V tomto národě má polovina populace podprůměrnou inteligenci,a třetina jsou pitomci”. Takže si vyberme.

Anonym
Anonym
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  vachav

Myslím, že se Zeman mýlí. Teorie množiny podprůměrně inteligentnich jedinců a množiny pitomců můžeme nepochybně rozšířit i na další národy.
Kdyby to tak nebylo, svět by nebyl tam, kde je.

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Karel2002

Ono to šlo takhle dál. Starší x mladí, dále města x venkov. Taky VŠ a SŠ na jedné straně a vyučení se ZŠ na druhé straně. A blbci naskakovali, volili Topolánka a Kalouska. Citili se ohromně důležití, vždyť patří k lepšolidem.

Naposledy upraveno před 1 měsícem uživatelem Haskuv Duch
skeptik
skeptik
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Haskuv Duch

Nezapomenout na Klause – zakladatele mafiánského kapitalismu a největšího škůdce.