O bouřích ve sklenici vody

𝗝𝗮́𝗴𝗿, 𝗩𝗮́𝗴𝗻𝗲𝗿, 𝗨𝗸𝗿𝗮𝗷𝗶𝗻𝗮, 𝗥𝘂𝘀𝘀𝗸𝗼 𝗮 𝗽𝗼𝗷𝗲𝗺 𝗰̌𝗲𝘀𝗸𝗲́𝗵𝗼 𝗵𝗿𝗱𝗶𝗻𝘀𝘁𝘃𝗶́

David Martinek
David Martinek

FB

Falešný post, komentující Jágrovu rezignaci na umístění hráče v týmu Kladna, který předtím hrál v Rusku (což je dnes bráno bezmála jako smrtelné provinění), nadzdvihl opět sítě. Výkřiky, které ve statusech dramaticky hodnotí Jágrovo „selhání“, zklamaně komentují, že se Jágr nechal se „zlomit“ a „selhal“.
Je to směšné.

Společnost, dlouhodobě týraná každodenní válečnou propagandou, zcestným hodnocením ukrajinsko-ruského konfliktu a snahou vytvořit jednotící názor se pomalu dostává do stavu zuřivého vzteku.
Propaganda se marně snaží zakrýt holou skutečnost, že dva roky se o válce na Ukrajině systematicky lže. A že tón veřejné debaty není ničím jiným, než procesem vytváření souhlasu, popsaná Chomskym.
Jemuž společnost vzdoruje jen formou několika desítek a možná i stovek mluvčích, kteří se této agendě vzpírají. Jsme tak opět v situaci, kdy hrajeme odvěkou českou hru na K. H. Borovského, Kryla, Němcovou a „národní hrdiny“.

Majorita sedí u sociálních sítí a od mluvčích se očekává jakýsi vytrvalý a houževnatý odpor a produkci, která vyřeší stav veřejného názoru. Přičemž sebemenší pochybení táž majorita promptně a zklamaně odsoudí. Je to vysloveně hloupé.
Majorita si neuvědomuje základní věc. Nemáme „bojovat proti systému“. Ale normální, standardní cestou demokratických pořádků trvat na svobodě slova a názoru. Mluvit otevřeně. Analyzovat. Stavět se k věcem a událostem objektivně. Mluvit pravdu a totéž očekávat i od ostatních.
Jeden vedle druhého. Každý člověk v tomto státě.

Z minulosti víme, že cesta, kdy národ štká nad Havlíčkem Borovským, kterého odváží rakouská policie do Brixenu, nebo nad Krylem v Rakousku, kterého si potajmu pouštíme z magnetofonových pásků nevede nikam.

Ke svobodě slova se musí stavět celá země. Ne jednotlivci, na něž potom režim rád vyzkouší své postupy a přenese enormní, nesnesitelnou zátěž. Ale všichni. Svoboda slova je v demokracii zákon a základní princip. Ať už si jej různí demiurgové moci pokouší vyložit jakkoliv.

Jágra k jeho kroku údajně donutili fanoušci Kladna. Četl jsem jejich vyjádření. Musím jen zakroutit hlavou.
Klíčem ke konfliktu na Ukrajině je geopolitická praktika dlouhodobého zatlačování Ruska cestou rozeštvávání konfliktů a barevných revolucí na hranicích s Ruskem. Je to politika, kterou Západ provozuje po desítky let. Dnes vidíme, že naprosto selhala. Namísto zatlačování a oslabování Ruska došlo k válce. Rusko neustoupilo v otázce Ukrajiny a Krymu. Jednoduše si nemůže dovolit Ukrajinu s vojenskými základnami NATO na ukrajinském území. A stejně tak nemůže přijít o Sevastopol a přístup k Černému moři. Pro Rusko je to otázka geostrategického ohrožení. Stejně, jako by podobnou variantu nepřipustily Spojené státy v případě Mexika, Kanady, nebo Kuby.

Dnes, má bohužel, geopolitický střet podobu nebezpečné krvavé války, ničící Ukrajinu i Evropu. Na jehož konci je už nyní zničená a na generace zadlužená Ukrajina. Dlouhotrvající a prohlubující se krize v Evropě a ve světě. Inflace, energetická krize, propad ekonomik, růst cen potravin, materiálů a enormní výdaje na zbrojení. Výsledkem je naopak, posilující Rusko. A čilá aktivita, politická a ekonomická, na asijském kontinentu, kdy právě válka na Ukrajině vedla k nastartování ekonomické i vojenské spolupráce, nejen mezi Čínou a Ruskem, ale i mezi státy Středního a Blízkého východu, či BRICS, která povede ke globální asijské vzpouře proti Západu. Stratégové, vycházející z dysfunkčních schémat bipolárního světa a metod zatlačování, mohou nyní jen tiše přihlížet proměně světa.

Propaganda se snažila živit veřejnost nesmysly o ukrajinské ofenzivě a pádu ruského režimu a zároveň, v panice donutit státy k enormním válečným výdajům. Přesto má obrovský dopad. Emoční, informační.

Když si člověk přečte komentáře a diskuze na Novinkách nebo na Seznamu, může jen tiše přihlížet míře indoktrinace a kroutit hlavou.
Z tohoto ranku byl vlastně i post, věnovaný Jágrovi.

Já si Jaromíra Jágra nepřestanu vážit. Za jeho celoživotní práci, postoje a reprezentaci státu i sportu.
Jágrova propírka je jen jedním z dalších podobných událostí. Režim se pomocí signálů a symbolů snaží nastartovat a směřovat agresi. A daří se mu to. U části veřejnosti. Proto ministr vnitra Rakušan vyvěšuje vlajky s Putinem v resyku. Z téhož důvodu rozpoutal Pospíšil nátlak na zrušení koncertu pěvkyně Anny Netrebko a docílil zákazu vystupování. Připomenu hysterii kolem vracení medaile Jarka Nohavici. Jaromír Jágr sám se v minulosti stal terčem veřejné šikany, poté, co se jako světově uznávaný hokejový reprezentant účastnil vládní reprezentace v Číně s prezidentem Milošem Zemanem.

O dění na Ukrajině před konfliktem, během osmi let regulérní občanské války centrálních kyjevských úřadů proti obyvatelům Donbasu a Luhansku, o činnosti polovojenských milic ukrajinských oligarchů, vyzbrojovaných a cvičených specialisty NATO, či SBU, obávané ukrajinské tajné služby, zapojené do ostrakizace obyvatelstva, natož o dění na Majdanu, které odstartovalo bezmála rozpad Ukrajiny a vedlo k odtržení vzbouřených území, obývaných etnickými Rusy,.. tohle všechno lidé neví. Ani v základních obrysech.
Natož, abychom byli objektivní, o násilném účinkování jednotek separatistů proti lidem, kteří proti odtržení Donbasu a Luhansku protestovali. Jako v každém podobném konfliktu se zde děly hrozivé věci.
Ukrajinská válka je klasickým etnickým konfliktem, živeným z obou stran. Kde o demokracii a svobodu jde o ze všeho nejméně.

Pokud lidé neznají veškeré souvislosti tohoto konfliktu, alespoň v rovině moderní historie, není divu, že jedni křičí o fašistickém Russku, vrahu Putinovi a invazi Putlerovských orků a druhá strana se oprávněně ptá, jak se slučuje „ukrajinská demokracie“ se sochami Stepana Bandery a Šuchevyče, masového vraha, odpovědného za děsivé masakry druhé světové války. Či událostí kolem teroru civilních obyvatel, jakým byl masakr v Oděse a dalších hrozivých věcech, které se na Ukrajině děly už před válkou.

Jágr za tohle není zodpovědný.
Přijde mi naprosto zcestné, obviňovat jej z toho, že jako veřejná ikona „podlehl“ nátlaku a „posvětil vládě novou normalizaci.“ Ne.
Problémem je Rakušanova a Fialova normalizace a návrat k atmosféře strachu, autocenzuře a obav o zaměstnání. Nebo problémů v podnikání, v činnosti institucí, úřadů nebo na vysokých školách.

Je to problém této odporné, nedemokratické vlády. Vláda a její vytrvalí poskoci jsou odpovědní za narůstající atmosféru strachu a obav, autocenzury a nesvobodných rozhodnutí, která zahání společnost od demokracie směrem k nové totalitě. Jakési její nové, komfortnější, kapitalistické verzi.

Když se potom objeví ojedinělý hlas ze strany umělců, novinářů, nebo veřejných mluvčích, jak je tomu například v tuto chvíli, u sportovního rybáře Jakuba Vágnera, který v citlivém a velmi slušném vyjádření postoval běžný, patriotický názor a doporučení imigrantům, jak se chovat v této zemi, společnost reaguje dvojím způsobem. Na jedné straně spustí pohaněči vládního diskurzu povyk, že „Vágner šíří nenávist“. Na druhé straně se Jakub Vagner dočkal obrovské odezvy a podpory, měřeno ve statisících lajků od lidí.
Právě příklad Jakuba Vágnera je cenný v jedné věci. A to je signál směrem ke kulturní a společenské veřejnosti. Lidé chtějí mít své oblíbené představitele na své straně. Možná už je nejvyšší čas.

Dodám k tomu ještě jednu věc. Téma, které si Vágner zvolil, je dnes už naprosto zjevné. Je v pořádku být patriotem a je v pořádku od nově příchozích očekávat, že přijmou náš způsob života, naše mravy a naše způsoby a přizpůsobí se prostředí cílového státu. Nikdo nestojí o zvýšenou kriminalitu, problémy, násilí a konflikty. Když ale, přiznejme, razantním způsobem toto téma otevřel před lety Martin Konvička, snesla se na něj smršť ničivých útoků. Kdyby se jej nezastal Miloš Zeman, mohlo být podstatně hůř. Pro mě je hrdinou nikoliv Vágner, ale Konvička, Zeman a další. Proto, že na úskalí imigrace reagovali správně a s předstihem, už před lety.

Co z toho plyne?
K veřejné debatě v demokratickém státě je nutné přistupovat s otevřeným hledím. Slušně, korektně, ale také nebojácně a otevřeně. My jsme po staletí zvyklí šeptat v ústraní a čekat na nějaké spasitele, kteří na sebe navléknou osud místních hrdinů, kteří za nás svedou statečný zápas o naši svobodu.
To není dobrá cesta. Dobrá cesta je, když budeme hrdiny všichni.
Protože pokud mlčíte, dříve nebo později se dostanete do osidel moci sami. A pak budete bojovat osamělý zápas, v němž vám nikdo nepodá ruku. A ještě vás poplivou.
S tímhle je třeba rychle skončit.

4.4 16 hlasy
Hodnocení článku
17 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
spartak
spartak
před 5 měsíci

Tak i Velký Jágr narazil na politiku ,naše země skutečně neuvěřitelně zhloupla díky 30ti letům nenávisti.

shoty
shoty
před 5 měsíci

Všetka tá manipulácia s mienkou ľudí, vyvolanie vojny v Ukrajine, nelegálni imigranti, covid,… všetko je to také priehľadné. Len neviem, kto to manažuje. Každopádne, vzhľadom na tupotu ľudí, to asi nie je nič náročné.

Karel2002
Karel2002
před 5 měsíci

Prostě bych se tím neznepokojoval. Příště budou zase obyvatelé Kladna protestovat proti návštěvě venezuelského basketbalisty, kubánského sprintéra, čínského stolního tenisty..prostě proti všem sportovcům ze zemí, kde jsou porušována lidská práva, nemají demokracii a volný trh. A jsou proti kolektivnímu Západu. Dobré školení v tomto směru nám dal v roce 2018 těsně po skončení finále MS… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 5 měsíci

Tak hokejoví fanoušci patří celá desetiletí k největším nepřátelům Ruska. “Vy na nás s tanky, my vám branky”. Celý národ vždy proti Rusákům fandil a když jsme je porazili, byl to národní svátek. Grenoble 1968, Stockholm 1969, Praha 1972, Katovice 1976, Praha 1985, Nagano 1998…Ostatně český národ fandil v zápasech proti Rusům i Kanaďanům. V podstatě… Číst vice »

shoty
shoty
před 5 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

…. český národ fandil v zápasoch proti Rusom i Kanaďanom… dnes mu k radosti stačí, keď Slováci na turnaji vypadnú. Aké úbohé.

Karel2002
Karel2002
před 5 měsíci
Odpověď uživateli  shoty

To se nedivte, Slováci jsou pro Čechy absolutně cizím národem. Obyvatelé Zimbabwe a obyvatelé Slovenska jsou pro Čechy to samé. Navíc Češi se nedívají směrem na východ (kromě pomoci lidskoprávní a demokratické Ukrajině), ale jen a jen směrem na Západ. Jejich vzory jsou Němci, Angličané a hlavně Američané.

shoty
shoty
před 5 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Ale z ich rití toho veľa vidieť nie je.

Anonym
Anonym
před 5 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Karle, určitě se najde někdo, kdo vaše řeči bude brát naprosto vážně. Trochu svůj projev buď zjemněte, nebo naopak ironii víc prehánějte.😄

shoty
shoty
před 5 měsíci
Odpověď uživateli  Anonym

Karlík kľudne môže používať iróniu, recesiu, sarkazmus,… pokiaľ je to vtipné. Lebo inak je to iba trápne.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 5 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Karle každopádně celosvětový hokej bez Rusů ztratil na atraktivnosti. Odvarem bude i Kanadský pohár, jestli že se Kanaďané nepochlapí. Horší, že už tam nechtějí ani nás….

Karel2002
Karel2002
před 5 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Myslím, že Kanaďané na MS v hokeji chyběli od roku 1970 do roku 1977 a taky se z toho nikdo nezbláznil. A Rusové přijeli na MS poprvé až v roce 1954. Rusové stejně od rozpadu SSSR nic moc nehrají. Musí se na ně bičem, jinak se nenamáhají. Potřebují Tarasova či Tichonova. Individuálně patří pořád k nejlepším, ale… Číst vice »

skeptik
skeptik
před 5 měsíci

Já si myslím, že zastánci banderonacismu ví, co se dělo a děje na Ukrajině, ale jsou ideologicky tak zpracovaní, že ten boj KoZa proti Rusku považují za správný. Protože dobro (KoZa) přece bojuje proti zlu (Rusko). Takže zločiny KoZa jsou tím pádem omluvené, vlastně se z jejich pohledu nejedná o zločiny. Stejně jako… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 5 měsíci

Sparťanští skalní fanoušci (!?) křičí: Nic než Sparta! Je to hloupé. Kladenští ,, skalní” fanoušci křičí: Nic než Ukrajina! Zbavit klub posily, kterou nutně potřebují pro záchranu v lize, to tedy je skalní! To opravdu spíš ta Sparta. A proč to vsechno? V Rusku Hudáček pracoval pravda, ale ne ve zbrojovce. Hokej ho… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 5 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Doplnim. Po Hudáčkovi skočili Lvi z Frankfurtu a neskrývají radost z dobrého kupu. Za jeho dvoudenní angažování musí Kladno zaplatit 15 tisíc eur. Ale, že to ti Kladeňáci všem těm ruským švábům nadali. Ať angažují Haška, ten zkrachovalec potřebuje každou korunu…

vachav
vachav
před 5 měsíci

Vynikající analytický článek,z kterého jednoznačně vyplývá,že společnost v tomto státě se fašizuje.Ostatně něco podobného se objevuje např. i v Německu-viz vyjádření nacistických pohrobků v německém parlamentu o Ukrajině(článek z min. dne).Ještě bych upřesnil,že” tuto politiku provozuje” především pruhovanej parazitickej parchant za oceánem a tzv.Západ ze sebe dělá jen slouhovského a trapného trabanta.

weitinger
weitinger
před 5 měsíci

Jj, Jágr to udělal dobře. Jen by bylo potřeba, aby změnil číslo na 69, to totiž začala normalizace. Což je evidentně jeho nová úloha. Je mi z něj smutno.

shoty
shoty
před 5 měsíci
Odpověď uživateli  weitinger

Možno sa mu vyhrážali zmrazením účtov v bankách. To dnes letí.